HRANA SKUPLJA NEGO U EVROPI

SargeBG

Aktivan član
Poruka
1.708
Verovali ili ne, hleb i jaja su u Srbiji skuplji nego u Engleskoj, dok mleko i puter naše građane koštaju više nego Nemce i Austrijance! U Srbiji su skoro sve životne namirnice skuplje nego u susednoj Rumuniji, koja je članica Evropske unije! S druge strane, prema istraživanju statističkog biroa EU, plate u Srbiji najmanje su duplo niže od svih zemalja Unije, osim Rumunije i Bugarske, a cene mnogih prehrambenih proizvoda ravne su evropskim!!!

Ipak bolje nego u Albaniji i BiH(sreca,ljudi! :confused: )

Statistički biro EU obavio je podatke o cenama hrane i pića u 37 evropskih država. Zaključeno je da su cene u zemljama van EU izuzetno visoke u odnosu na plate, kao i da su one proporcionalno veće nego u državama Unije. Tako prosečne cene u Hrvatskoj iznose čak 89 odsto visine cena u EU, u Crnoj Gori 74 odsto, u Albaniji 72, BiH 71 i Srbiji 67 odsto. Komentar Biroa je da su cene izuzetno visoke u odnosu na zarade, ali da ih stanovništvo podnosi zahvaljujući doznakama iz inostranstva.

Najskuplju hranu i piće u Evropi plaćaju Danci (142 odsto evropskog proseka), a najjeftiniju Bugari (37 odsto), ali kada se ovo uporedi sa ostvarenim platama, Dancima je ipak mnogo lakše da podnesu cene nego Bugarima. Interesantno je da najbolji odnos zarada i cena imaju Slovenci.

Petar Bogosavljević iz Udruženja za zaštitu potrošača naglašava da su previsoke cene posledica zloupotrebe monopolskog položaja i kartelskog udruživanja proizvođača i trgovaca.

- Mi već duže vreme ukazujemo na to da su se proizvođači u pojedinim granama udružili i da nerealno visoke cene održavaju dogovorom. Najočigledniji primer za to je cena vekne belog hleba, koja u Srbiji trenutno košta između 19 i 35 dinara. Razlika od skoro 55 procenata između najniže i najviše cene govori da su neke cene hleba nerealne. I oni koji hleb proizvode za manje od 19 dinara ne proizvode socijalni hleb, već vode zdravu konkurentnu politiku. Oni zarađuju po manjoj profitnoj stopi, ali većom proizvodnjom ostvaruju dobru zaradu. Ako poredimo cene sirovina i troškove radne snage, lako ćemo uvideti da je cena hleba u Srbiji veća od realne za 20 do 30 odsto - kaže Bogosavljević.

Postupci protiv pekara i mlekara

Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupke protiv proizvođača mleka i hleba zbog sumnje da su nezakonitim dogovorima uticali na povećanje cena.

- Postupci su pokrenuti protiv mlekara koje su u sastavu „Salforda" kako bi se utvrdilo da li one imaju dominantan položaj na tržištu. Naš zadatak je da utvrdimo po kojim cenama su te mlekare otkupljivale mleko, a po kojim ga kasnije prodavale i da li je tu bilo monopolskog ponašanja. Postupak je pokrenut i protiv Unije privatnih pekara kako bi se utvrdilo da li među njima postoje zabranjeni dogovori o formiranju cena. Komisija po okončanju postupka može da izrekne meru vraćanja cena na staro - kaže predsednica Komisije Dijana Matković-Bajalović.

On kaže da ohrabruje to što je Komisija za zaštitu konkurencije „konačno reagovala" i protiv proizvođača hleba i mleka pokrenula postupke zbog sumnje da su kartelskim udruživanjem uticali na veću cenu od realne.

- Još kada su se „udruženi" pekari i mlekari dogovarali o visini cena sa Vladom Srbije, mi smo jasno rekli da je to stvaranje kartela, a ne tržišno privređivanje. U tom smislu osveženje je nalaz Komisije u vezi sa cenama struje, koji je jasno pokazao da je primenom novog tarifnog sistema EPS povećao cenu 3,5 puta više nego što je bilo najavljeno. Komisija za zaštitu konkurencije je državna institucija i ona mora da se bori protiv monopola, ali država bi pre svega morala da formira zdravu potrošačku politiku. Kada to kažem, mislim da mora da postoji jasno definisana politika koja će da poštuje zahteve potrošača za nižom cenom. Ona mora da obuzda proizvođače koji pumpanjem cena osnovnih životnih namirnica ostvaruju nerealne profite - naglašava Bogosavljević.
izvor:press
 
SargeBG:
ovde su navedeni relevantni podatci i cifre,ono jeste bilo tupljenje

Тачно, оно јесте било тупљење а јуче и данас се појавило НЕКОЛИКО чланака о томе како нас багра трговачка дере и како нас пљачкају..... очима не могу да верујем шта нам раде и како нас муче тзв."трговачке картели" а у ствари обичне банде разбојника.

Али занимљиво би било погледати како су неки ликови са овог пдф на тој ХИТНО ЗАКЉУЧАНОЈ ТЕМИ лагали и износили нетачне податке о ценама..... :lol:
 
nije u redu od strane jominija sto je zakljucao,secam se da je povod za to bio neki post od jerry-a,pa ovde se toliko lupeta,da pet topic-a treba da ostane,pristrasno,jomini,pristrasno,nisam ni ja za radikale ali ovi su krsh...
@eremita,pa kartel znas sta znaci..ovo:
hernandez2.jpg


narco1.JPG

i list koke:
peru-coca-trade-1.jpg

e sad,ako se upotrebljava rec,kartel,zar ti likovi iz tih firmi ne bi trebali da zavrse kao ovaj lik na drugoj slici,ja nista ne preterujem,nisam ih ja nazvao karteli...
 
Jerry Ropero:
eremita jel mislis na gospodjicu banshee? :D

Па наравно.....како отвори уста, нешто мора да слаже....иначе ако нема шта да слаже уопште се не јавља...... :lol: :lol: :lol: а приметио сам и како су троловали ту твоју тему са "погодним туристичким дестинацијама".....смрад.......ДС-овски.......
 
Banshee:
haha,i sad ja kao treba da se prepirem i nabedjujem sa ovim stvorovima koji se nisu mrdnuli iz svojih selendri i blata :lol:
nije nego :D

Smesno je kada o cenama u Engleskoj i Nemackoj pisu oni, koji dalje od Guche putovali nisu..... :D :D :D .......uvek se slatko nasmejem eremiti, kojem je Bajlonova pijaca vec daleko inostranstvo, kako diskutuje o zivotu preko..... :D

I ostalima, naravno......da ne nabrajam, prepoznace se.......

Elem , cene hrane nisu skuplje u globalu ,sigurno.......mozda se nadje neki proizvod koji je tu i tamo skuplji, ali sve u svemu, smesno je tvrditi da su cene ovde vise nego u Evropi..... :roll:

Ali, ne brinite........bice vise......kako se Srbija bude i dalje uvaljivala u izolaciju, i kako bude sve vise licila na Albaniju , Enver Hodze, tako ce , naravno i sve biti mnogo skuplje, i nedostiznije............zato, strpljenja......uskoro ce tvrdnje na ovoj temi biti sasvim istinta......
 
pošto je kilogram pšenice u Srbiji i pošto je u EU
a koliko je litar nafte u Srbiji i koliko u EU
koliko je kilogram veštačkog đubriva u Srbiji, koliko u EU
koliko je kilogram semena u Srbiji i koliko u EU
i sad neko treba da me ubedi da pšenica kod nas treba da bude jeftinija 20X jer je standard 20X manji
može cena da bude manja u onim proizvodima u čijem nastajanju ne učestvuju elementi koji imaju globalnu vrednost kao što su nafta, gas, uskoro i električna energija i tako dalje.
 
Ovo je malo kontradiktorno...
SargeBG:
Verovali ili ne, hleb i jaja su u Srbiji skuplji nego u Engleskoj, dok mleko i puter naše građane koštaju više nego Nemce i Austrijance! U Srbiji su skoro sve životne namirnice skuplje nego u susednoj Rumuniji, koja je članica Evropske unije! S druge strane, prema istraživanju statističkog biroa EU, plate u Srbiji najmanje su duplo niže od svih zemalja Unije, osim Rumunije i Bugarske, a cene mnogih prehrambenih proizvoda ravne su evropskim!!!
Moram da priznam, parola u prvoj rečenici i ova tri uzvičnika na kraju su baš efektni...
U sledećem pasusu:

Tako prosečne cene u Hrvatskoj iznose čak 89 odsto visine cena u EU, u Crnoj Gori 74 odsto, u Albaniji 72, BiH 71 i Srbiji 67 odsto. Komentar Biroa je da su cene izuzetno visoke u odnosu na zarade, ali da ih stanovništvo podnosi zahvaljujući doznakama iz inostranstva.

67% vs "ravne evropskim" :?

Da, vidim, ovo "ravne evropskim" se odnosi na "mnoge prehrambene proizvode" (koje proizvode, koliko, kakvog kvaliteta? )

Ako je u pitanju hleb i mleko, za cene te dve namirnice je dato objašnjenje u nastavku teksta....Ali očigledno je da su neki proizvodi znatno jefiniji ovde, inače kako bi se došlo do rezultata od 67% u našu korist...

Ali bitan je konačan zaključak dat u naslovu: HRANA SKUPLJA NEGO U EVROPI

Sve u svemu, malo je ovde relevantnih podataka i cifara, iako tako deluje na prvi pogled.
 
SargeBG:
ja nisam pisao text,samo sam preneo sa press-ovog sajta,pa sam jelasic,ponavljam sa one stare teme rece da je bio skoro u frankfurtu i da je zapanjen cenama ovde...

.......a ti verujes Jelasicu?? :D :D :D
Skokni do Frankfurta , popi kafu , negde u bistrou, i uveri se sam........

Nemas vizu???? :shock: ....E, yebiga :cry:
Nemas ni pare za put??.......E, yebiga :cry:

Ma bice bolje, kada postanemo ruska gubernija :D
 
Dikan:
Onda ću bez vize putovati u St.Piter i Moskvu i tamo se osećati svoj na svome i popiti
jednu votku. 8)


Lepo je sto ces se na ruskom osecati kao na svom....... :D :D :D

A votku ces popiti, eventualno sa ruskim babama na nekom kiosku... :D
Nema prosecan Srbin para, za restorane u Moskvi i St. Piteru.....skupo je to, prijatelju...

Jedino, ako neki ruski restorandjija odluci da te casti , kao brata Srbu......ali sumnjam :D
 
inagadadavida:
.......a ti verujes Jelasicu?? :D :D :D
Skokni do Frankfurta , popi kafu , negde u bistrou, i uveri se sam........

Nemas vizu???? :shock: ....E, yebiga :cry:
Nemas ni pare za put??.......E, yebiga :cry:

Ma bice bolje, kada postanemo ruska gubernija :D
nije bitan jelasic,bio sam po evropi i uverio se da su neke cene slicne kao kod nas
imam pare i mogu da dobijem vizu,ne sekiraj se ti nista a sto volim kada je neko na forumu drzak,cinican,voleo bih da licno predmanom bude takav..
i komentarisite text,pa imate na sajtu cini mi se,da pisete komentare sto se tice samog novinara
p.s decko,kafa nije mleko,meso,hleb..razmisljaj malo
 
04.09.2007, BEOGRAD
Izvor: PRESS
NAŠE ULJE NAJSKUPLJE!

Litar suncokretovog ulja u Srbiji košta od 93 do 95 dinara, što je skoro dvostruko više nego u Nemačkoj. Ulje je znatno jeftinije i u Francuskoj, Hrvatskoj...

Verovali ili ne, suncokretovo ulje u Srbiji duplo je skuplje nego u Nemačkoj! Posle najnovijeg poskupljenja, litar zejtina u domaćim prodavnicama košta između 92 i 98 dinara, dok je u nemačkim marketima cena ulja istog kvaliteta svega 50 centi! Ako se uzme u obzir da je prosečna plata u Nemačkoj oko 1.500 evra, a u Srbiji oko 27.000 dinara, jasno je da je cena ulja u našoj zemlji paprena.Za uvoz ulja 14,5 miliona dolara

Prema podacima Privredne komore Srbije, u našoj zemlji godišnje se potroši 15 litara jestivog ulja po stanovniku, a proizvodnjom jestivog ulja od suncokreta bavi se pet fabrika u Srbiji. U toku prošle godine u Srbiju je iz Rusije uvezeno sirovo i jestivo ulje od suncokreta u vrednosti od 14,5 miliona dolara, i to uglavnom iz Ruske Federacije i Moldavije. Istovremeno, fabrike iz Srbije izvezle su sirovo i jestivo ulje u vrednosti od oko 1,5 miliona dolara.

Prema istraživanju Pressa, cena ulja „dijamant", „vital" ili „sunce" u „Maksijevim" marketima kreće se između 92,9 i 94,9 dinara, u zavisnosti od kvaliteta. U „Tempu" je litar zejtina 92 dinara, baš kao i u „M-Rodiću". Suncokretovo ulje je u privatnim prodavnicama skuplje u proseku za jedan do dva dinara u odnosu na megamarkete, dok je cena ulja pojedinih proizvođača poput CBA čak 98 dinara!

-S druge strane, u marketima „Aldi" u Nemačkoj cena litarske flaše ulja je svega 50 evrocenti ili 40 dinara!

-U Francuskoj je ulje nešto skuplje, pa je litar suncokretovog ulja prosečnog kvaliteta 85 evrocenti, to jest 68 dinara.

-Cena ulja u hrvatskim prodavnicama je 8,99 kuna, odnosno oko 89 dinara!

Bubalo pregovarao

Cene ulja u Srbiji u septembru su više u proseku za 15 odsto, i to prema dogovoru koji je sa proizvođačima i trgovcima sklopio Predrag Bubalo, ministar trgovine i usluga. Naime, poskupljenje je trebalo da bude još veće, ali su se trgovci i njihovi dobavljači odrekli dela marže, kako bi ublažili udar na džepove građana.

Radovan Jelašić, guverner NBS, upozorio je da su cene u Srbiji više nego u zapadnoevropskim zemljama, delimično i „zbog formiranja kartela u Srbiji i zloupotrebe monopolskog položaja".

- Pojedini proizvodi jeftiniji su u centru Frankfurta nego u Beogradu, a jedan od razloga je što u Srbiji nema prave konkurencije. Imam tu sreću da često putujem, pa zato kad prođem Knez Mihailovom ulicom imam utisak da mi neko vređa inteligenciju - kaže Jelašić.

Fakti

- Cena ulja u Srbiji u septembru porasla je za 15 odsto
- Proizvođači za kilogram suncokreta traže 30 dinara
- Cena ulja u marketima „Tempo" je 92 dinara, u „Maksiju" od 92,9 do 94,9 dinara
- U privatnim prodavnicama cena ulja viša je u proseku za 1 do 2 dinara

Inače, ovo poslednje poskupljenje fabrike koje proizvode jestivo ulje objašnjavaju slabim rodom suncokreta usled suše.

Manji prinosi

U fabrici ulja „Banat" kažu da proizvođači za kilogram suncokreta traže i 30 dinara, dok je otkupna cena prošle godine bila 14 dinara po kilogramu.

- Razlog za veću otkupnu cenu su manji prinosi, ali je problem i to što su zasejane površine ove godine manje za trećinu. Da nije dogovora sa Ministarstvom trgovine po kome cena ulja ne sme da se menja u narednih šest meseci, ne bismo imali drugog izbora nego da cenu ulja povećamo još jednom - kažu u „Banatu".
I. PEŠIĆ
 

Back
Top