Uz policiju odlaze i Srbi!

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
DEJTONSKI mirovni sporazum nije samo zaustavio rat u BiH, kako god da kažu neki bošnjački politički krugovi, već je udario temelje ustavno-pravnog poretka Bosne i Hercegovine. Neki govore kako taj sporazum nije dobar, a on i te kako funkcioniše. To važi i za Ustav BiH - kaže za "Novosti" dr Milan Jelić, predsednik Republike Srpske.
U osnovi priča o promeni pravne strukture na kojoj počiva današnja Bosna je nastojanje da se Srpskoj oduzme policija. Šta daje nadu da će ona zaista biti sačuvana?
- Policija RS uživa ogromno poverenje naroda Republike Srpske. Njeno, ne daj bože, ukidanje, uticalo bi na gubljenje poverenja ne samo u ovo rukovodstvo RS, već i svako drugo. To utoliko pre, jer najveći broj stanovnika RS i nema neko naročito poverenje u zajedničke institucije na nivou BiH. Ukoliko bi RS ostala bez policije, onda bi znatan deo stanovništva napustio ove prostore, a ljudi su potrebni i RS i BiH. Niko ne može ovako vitalna pitanja da lomi preko kolena.
Koliko se nadate pozitivnom ishodu u procesu reforme policijskih snaga BiH?
- Mnogo. Upravo sam imao sastanak sa predstavnicima svih stranaka koje su zastupljene u parlamentu BiH, i spremili smo predlog zakona o policiji. Nadamo se pozitivnim reakcijama, jer smo pokazali maksimalnu konstruktivnost i ozbiljnost.
Čega se RS neće ni po koju cenu odreći, dokle se može ići u traženju kompromisa?
- Policija Republike Srpske mora da sačuva sadašnje ingerencije, i ne dolazi u obzir bilo kakvo formacijsko ulaženje u granice entiteta. Policija RS formacijski bi pokrivala RS, a njene kolege iz Federacije BiH taj entitet. Naravno, bile si zadržane policijske strukture na nivou BiH, kao što su obaveštajno-bezbednosne agencije i državna granična služba.
Oko 50 nadležnosti RS preneto je na nivo BiH. Skupština RS traži da se neke od njih vrate...
- Mada se zna da se ingerencije zajedničkih organa odnose samo na vojsku, indirektno se odnose i na oporezivanje i Visoki sudski tužilački savet. Zbog toga smo pokrenuli inicijativu pred Ustavnim sudom RS da se ispita ocena ustavnosti o prenošenju tih ovlašćenja.
Koliko se, u ovom trenutku, može govoriti o eventualnoj podeli BiH na tri dela (RS, Federaciju BiH, Herceg Bosnu), što je ideja koja prati priču o promeni ustava?
- Ovakve i slične teme koje se čuju mogu da naiđu na pažnju samo ukoliko postoji utemeljenje u Dejtonskom mirovnom sporazumu i Ustavu BiH. To su dokumenti koji treba da budu svetinja, jer samo ako oni nešto omogućavaju, to se može shvatati ozbiljno. Republika Srpska se, u ovom trenutku, bori da sačuva i ono što su joj garantovali i garantuju i Dejtonski mirovni sporazum, njen ustav i Ustav BiH.

NE POSTOJI NACIJA - BOSANCI
UPOREDO sa idejama o podeli BiH, stižu i suprotne poruke, poput one nemačkog ambasadora u BiH Mihaila Šmunka - da u BiH treba da postoji jedna nacija...
- Ne znam da li je ambasador Šmunk tako nešto izjavio namerno ili je u pitanju loš i nesrećan prevod. Ne može se govoriti o jednoj naciji u BiH, ni o kakvim Bosancima, Bošnjacima, Hercegovcima, kada se zna da na levoj obali Drine žive narodi koji imaju viševekovni nacionalni, kulturni i duhovni identitet odavno svetski verifikovan. Poznato je da se BiH još od 10. veka spominje kao dedovina svetoga Save. Islam je mnogo kasnije nastao. Srbi imaju pravo da žive kao pripadnici svoje nacije na levoj, desnoj, obali Drine, svugde u svetu, kao i Hrvati, koji, takođe, žele život i s ove strane Une. Zbog toga stvaranje jedne nacije u BiH, za iole upućene, ne deluje prihvatljivo, već je krajnje neobjašljivo za Bosnu i Hercegovinu i život u njoj. Nadam se da će ovakva i slična pitanja biti samo delo margine života u BiH i RS, koja je, sasvim sam siguran, njen bolji deo.
Novosti.
 
ako je hteo reci nesto kao jedan narod-drzavljanin, gde bi svi radili za dobrobit bosne, to je OK, i u redu, to je jedini nacin da idu napred a ne da svaki vuce na svoju [tudju] stranu. a ako nije onda se zahebo jer ne poznaje taj narod BiH
 
adem_ks:
ako je hteo reci nesto kao jedan narod-drzavljanin, gde bi svi radili za dobrobit bosne, to je OK, i u redu, to je jedini nacin da idu napred a ne da svaki vuce na svoju [tudju] stranu. a ako nije onda se zahebo jer ne poznaje taj narod BiH

Gora su sr.nja bila po Bosni nego na Kosovu. Ne razumem kako to da sad savetujes Bosnu i Srbe tamo da ocuvaju jedinstvo,kad tvoja potencijalno buduca drzava Kosovo radi sasvim suprotno,vuce na svoju stranu... U najmanju ruku,Srbi iz RS i Albanci sa Kosova su ''saveznici'' u smislu da su maltene u istoj situaciji (ne priznaju organe drzave u kojoj jos uvek zive - sto se tice klime u RS i na Kosovu)... Mada su ipak Albanci otisli i dalje u tome... Ne mozes prekrajati po svojoj volji,tipa hajde da ostetimo samo jednu stranu i svi srecni. Hebeno je sve to...

A da li se zahebo u izjavi,bojim se da ce vreme pokazati...
 
adem_ks:
ako je hteo reci nesto kao jedan narod-drzavljanin, gde bi svi radili za dobrobit bosne, to je OK, i u redu, to je jedini nacin da idu napred a ne da svaki vuce na svoju [tudju] stranu. a ako nije onda se zahebo jer ne poznaje taj narod BiH


interesatan komentar od strane nekog ciji narod isto vuce na jednu stranu ;-)
sto na primjer svi drzavljani srbije ukljucujuci i one na jugu ne bi radili na dobrobit isto te drzave...
 
interesatan komentar od strane nekog ciji narod isto vuce na jednu stranu ;-)
sto na primjer svi drzavljani srbije ukljucujuci i one na jugu ne bi radili na dobrobit isto te drzave...


ako nisam bio jasan, ja sam samo rekao "da mozda nije hteo to reci" znaci to nije moje misljenje, iako sam za to da ljudi koji zive u jednoj drzavi trebaju verovati toj drzavi potpuno, i "raditi" u korist te drzave, ako je to ikako moguce, ako ne onda....
ja licno sam voleo i[li] postovao yugu, kada su pocela ova njasra onda vise nije bilo te vrste ljubavi ni u jednom narodu, svi su vukli samo na svoju stranu... a iako nisam upoznat sa sadasnjom situacijom u bosni [osim sta "cujem" ovde] ne verujem da je srbima sada kao sto je nama bilo za vreme milosevica
 
ako nisam bio jasan, ja sam samo rekao "da mozda nije hteo to reci" znaci to nije moje misljenje, iako sam za to da ljudi koji zive u jednoj drzavi trebaju verovati toj drzavi potpuno, i "raditi" u korist te drzave, ako je to ikako moguce, ako ne onda....
ja licno sam voleo i[li] postovao yugu, kada su pocela ova njasra onda vise nije bilo te vrste ljubavi ni u jednom narodu, svi su vukli samo na svoju stranu... a iako nisam upoznat sa sadasnjom situacijom u bosni [osim sta "cujem" ovde] ne verujem da je srbima sada kao sto je nama bilo za vreme milosevica

Srbi su tamo "svoj na svome" , a šta ste vi na KiM ?
i nemoj vi da kukate na Miloševića, molim te!
 

Back
Top