koja je najefikasnija vrsta kontracepcije?

  • Začetnik teme young girl
  • Datum pokretanja
Y

young girl

Gost
decko i ja smo odlucili da stupimo u seksualne odnose, ali je mali problem u tome sto smo oboje neiskusni. imamo po 17 (ipo:)) godina, i nismo sigurni koja je najbolje zastita...ja ne bih da pocinjem sa pilulom, a culi smo da kondom nije 100% siguran, tj. da moze da pukne...koliko je to tacno i da li smem da se opustim i nadam da ce on (onako neiskusan!) uspeti da se snadje sa upotrebom kondoma?
 
Pa ako ces tom logikom nista nije 100% sigurno ali...kondom te ne stiti samo od trudnoce nego od bolesti(naravno posto ste oboje neiskusni mala je verovatnoca za to),poenta sa kondomom je da kupite u apoteci,da ima dobro cuvanje,znaci trafike ne dolaze u obzir.Druga vazna stvar je pravilna upotreba jer do pucanja hoce da dodje ako se ne istisne vazduh iz kapice pre navlacenja kondoma.U svakoj apoteci ima prospekt kako se pravilno upotrebljava kondom a i na internetu imas tih stvari,pa je korisno pogledari to.
 
Nece biti da je 99.9%

Ako kondom ostane citav do kraja odnosa zastita je 100%, a ako pukne onda je 0%. Znaci, tebe zapravo interesuje statistika pucanja kondoma... ne znam tacan procenat ali kondom ostaje citav u 70-80% odnosa, NIKAKO ne u 99.9%.

Sad ce Dr da ti kaze kako nemas o cemu da brines ako se kondom kupuje u apoteci, nije mu istekao "rok upotrebe", ako se pravilno koristi (namesti) itd... ali ja ti mogu reci da sam imala negativno iskustvo sa kondomima uprkos svim gore navedenim merama predostroznosti. U roku od par godina pucanje nam se dogodilo jedno 3-4 puta i preziveli smo velike traume u tim situacijama... Srecom da bar nisam brinula o polnim bolestima, s obzirom da je u pitanju bio moj muz...
Kada je u pitanju nedovoljno poznati partner kondom nema alternativu, ali na duze staze i sa poznatim partnerom moze se razmisliti i o ostalim metodama.
Ja licno danas koristim pilulu.
 
Tacno je da na pilulu moze da se zaboravi, meni se to dogodilo par puta, ali mi se nije dogodilo da od propustene pilule do otkrica o zaboravnosti imam sexualni odnos, pa posledica nije bilo - onda se do kraja ciklusa treba ponasati kao da nema kontraceptivne zastite i to je to. Jos da dodam da se "ima fore" nekih 12 sati.
Danas tablu sa pilulama drzim na ogledalu u kupatilu i uzimam uz jutarnje pranje zuba.

A kad kondom pukne -onda je pukao, tu nema "otkrili smo na vreme da ce da pukne".

Opet kazem da je kondom nezamenljiv kao zastita od polno prenosivih bolesti i u pocetku veze zaista neophodan.
 
Greene:
Tacno je da na pilulu moze da se zaboravi, meni se to dogodilo par puta, ali mi se nije dogodilo da od propustene pilule do otkrica o zaboravnosti imam sexualni odnos, pa posledica nije bilo - onda se do kraja ciklusa treba ponasati kao da nema kontraceptivne zastite i to je to. Jos da dodam da se "ima fore" nekih 12 sati.
Danas tablu sa pilulama drzim na ogledalu u kupatilu i uzimam uz jutarnje pranje zuba.
A sta ako tu noc ne prespavas kod kuce, pa sutra ujutru ne popijes pilulu i proslo je vise od 12 sati, a odnose si imala noc pre toga. Svima je poznato da se spermatozoidi u telu zadrzavaju i vise od 48 sati. Tako da naredni odnos nije ni potreban.
O pucanju kondoma nemam sta da kazem. Posle toliko godina upotrebe istih, da ne malerisem, nista slicno se nije dogodilo. Samo treba voditi racuna o izboru pravog kondoma.
 
A sta ako tu noc ne prespavas kod kuce, pa sutra ujutru ne popijes pilulu i proslo je vise od 12 sati, a odnose si imala noc pre toga. Svima je poznato da se spermatozoidi u telu zadrzavaju i vise od 48 sati. Tako da naredni odnos nije ni potreban.
O pucanju kondoma nemam sta da kazem. Posle toliko godina upotrebe istih, da ne malerisem, nista slicno se nije dogodilo. Samo treba voditi racuna o izboru pravog kondoma.

Ne znam sta da ti kazem, to je malo previse "sta bi bilo kad bi bilo". Najverovatnije je da se ne bi dogodilo nista, naime kontraceptivna zastita u tom slucaju vise nije 100% sigurna, ne znaci da bi do trudnoce svakako doslo.
Ja svakako spadam u "motivisane korisnike" pilule, ne spavam van kuce (osim kad idem na put), a dugo sam imala praksu da karticu sa pilulama nosim u novcaniku, posle mi je nekako palo na pamet da bi mi na ogledalu bile stalno pred ocima. Motivisanost i odgovornost su svakako bitni faktori pri odluci da li je za nekog oralna kontracepcija pouzdana ili ne. Ako bi isli u detalje, naravno da je zdravstveni nalaz polazna tacka za bilo kakvu odluku u ovom pravcu, ali mi se cini da je ovde teziste na zaboravnosti. Neke zene iz tih razloga preferiraju injekciju Depo provera (cini mi se monokomponentni progesteronski preparat) koja se daje svaka 3 meseca i onda ne moraju da brinu jesu li uzele pilulu ili ne.

"Pro et contra" kada je kontracepcija u pitanju jeste vrlo komplexno pitanje, svaki slucaj je individualni problem i ne postoji univerzalni odgovor, ali ako bi poredili ISKLJUCIVO statisticku sigurnost, sto je cini mi se bila tema topica, onda odgovor glasi: kontraceptivna pilula jeste najsigurnije kontraceptivno sredstvo. U slucaju pravilne upotrebe smatra se da je sigurnost 100%, a da u onim slucajevima gde je do trudnoce ipak doslo zapravo postoje neki propusti: neuzimanje pilule u odredjeno vreme i ignorisanje situacija koje smanjuju efikasnost (proliv i povracanje, uzimanje nekih lekova (npr. nekih antibiotika), preterana gojaznost itd).
 
Moja mama je pila kontraceptivne pilule... I otkrila trudnocu nakon vise od 10 nedelja, te niko nije hteo da uradi abortus.
eto me... Ziva sam i zdrava.
Ok... Rodjena sam pre dosta godina, uzmimo da su pilule postale savrsenije i bolje, ali...
Nema apsolutne sigurnosti!
Osim...
ali to vec ne preporucujem!
 
e znas sta? Evo ja se upravo tripujem jer mi je pukao kondom tokom odnosa! I naravno da nije 100% siguran kao ni bas preterano udoban. ali u poredjenju sa svim ostalim sredstvoma za kontracepciju on je najsigurniji. Kad realno pogledas mozes postici dobar filing bez obzira na mogucu naudobnost, a da rizikujes ne isplati se!
 
Pozdrav svima.Hteo bih i ja da dodam nesto sto mi se cini da moze da pomogne.Koliko sam shvatio oboje ste mladi i neiskusni pa je i verovatnoca da odnos traje dugo manja.Ja bih predlizio metodu Coitus interuptus tj.da muskarac malo pre nego postigne vrhunac izvadi svoj polni organ tako da ne dodje do kontakta sa semenom tecnoscu.Naravno posto ste mladi tesko je to izvesti pravilno :D ali u kombinaciji sa kondomom koga apsolutno preporucujem mala je verovatnoca da se ostane u drugom stanju.Sledeca stvar je briga o plodnim i neplodnim danima.Znaci 14 dana PRE ocekivane menstruacije desava se ovulacija.Nije pozeljno prisustvo spermatozoida u periodu od pa recimo 4 dana pre i posle ocekivane Ovulacije.Samo povedi racuna da se ovulacija desava 14 dana pre menstruacije A NE NA POLOVINI CIKLUSA.Nadam se da sam bar malo pomogao.Marko
 

Back
Top