Za korisinke Viste i XP-a, poredjenje?

NICS

Iskusan
Poruka
5.705
Imam instaliran XP, sticecm utisak citajuci po raznim nasim forumima da postoje veci problemi sa Vistom nego sa XP-om.

Da li bi mogli da kazete Vi koji koristite Vistu koji su konkretno problemi u pitanju. Jer sam u pocetku kao i svi ostali korisnici bio za Vistu, a sada sve manje i manje jer nisam od onih koji vole da resavaju probleme. I ovako ih ima dovoljno tako da mi nisu potrebin dodatni
 
Pre 20 fana pazarim laptop i stigne vista legal sa njim instalirana, ja oduševljen legal OS dal je moguće.
Sreća je trajala dva dana:
drugi dan mi prestane da radi internet explorer i ništa mu nisam mogao, odma sa njim Skype,lokalnu mrežu koju imam sa drugarima u zgradi nevidim jer kako sam našao na forumima ton od viste zeza mrežu, igre neka radi neka ne, pola programa koji krekujem na XP neće da prihvati Vista . Izigravao sam programera jedno 5 dana i šesti dan pregazim vistu sa XP-om i sad nemam problema.
 
NICS:
Imam instaliran XP, sticecm utisak citajuci po raznim nasim forumima da postoje veci problemi sa Vistom nego sa XP-om.

Da li bi mogli da kazete Vi koji koristite Vistu koji su konkretno problemi u pitanju. Jer sam u pocetku kao i svi ostali korisnici bio za Vistu, a sada sve manje i manje jer nisam od onih koji vole da resavaju probleme. I ovako ih ima dovoljno tako da mi nisu potrebin dodatni
Ne znam ja vec pola godine koristim vistu ultimate u xp sp2 i nemam problema! mada poneke igrice mi seckaju
 
kod mene na laptopu je sledeca konfiguracija:CPU Intel pentium M na 1,6Mhz ,1024kb L2, 512mb DDR, win XPsp1 i vista home premium. Mogu vam reci da sve lepo radi,na visti cak je prepoznat zvuk,modem i mrezna.Jedino primecujem da je marina neznatno sporija nego na Xp-u.
 
neledr:
kod mene na laptopu je sledeca konfiguracija:CPU Intel pentium M na 1,6Mhz ,1024kb L2, 512mb DDR, win XPsp1 i vista home premium. Mogu vam reci da sve lepo radi,na visti cak je prepoznat zvuk,modem i mrezna.Jedino primecujem da je marina neznatno sporija nego na Xp-u.


Problem usporenja ces resiti najnovijim drajverom za chipset, inace Vista je odlican OS ako koristis samo kompatibilne programe, ja koristim vec 4meseca bez ikakvih problema odlican OS
 
Instalirao sam VISTU i posle 2 dana sam se vratio na XP.Pre nego sto pocnem, pokazacu koju konfiguraciju imam.

MOTHERBOARD: Gigabyte GA-K8NF-9
CPU: AMD(64) Vecnice 3000+ OC @ 2.23Ghz
DDRAM: 2x 512 kingston
HD: 80gb Segate Baracuda
GFX: ATI Gigabyte X800

A sada da pocnemo.

VISTU sam zeleo da instaliram jer je moj drugar postavio VISTU na laptop svog caleta i nahvalio u 3 lepe.Posto imam 64-bitni procesor mislio sam da bi u tom slucaju bilo pametno isntalirati VISTU umesto da imam zarobljenu snagu procesora na XP-u.

Prilikom instaliranja VISTE lateteo sam na prvi problem.Posto sam napravio manje particije zbog HD-a, od kojih je primarna bila 10 Gb cisto sistemska, udario sam glavom o zid kadasam doshao do instalacije.navodno VISTA trazila 13 Gb.Ok....ja uzmem Hiren'sBoot Cd i podelim particije (pre toga backupovao sve fotke na HD-u koje sam imao).
Ali imao sam problem jer iako sam normalno cancelovao instalaciju Viste, nisam mogao Hiren's Boot CD da pokrenem jer je Vista postavila neki BOOTMNG fajl za startovanje. I bez obzira sto sam imao kao first boot device CD-ROM, nisam mogao da ista pokrenem.Zato sam morao da vadim hard , da formatiram isti tako sto sam ga prikopcao na bratov PC.
Ovog puta sam stavio particiju c: na 17Gb jer sve programe drzim na D: particiji.Ovo je jako pametno prilikom ghostovanja sistema jer je potrebno samo backupovati C: particiju a prethodni programi sa D: particije ce bez problema raditi sa novim backupovanim sistemom na C: kao da su instalirane. No nego da se vratim na moju avanturu.

C particija 17Gb.....Vista trazi 13gb a svi programi su na D: instalirani - bice dovoljno kazem sebi.
Kako sam 2 put poceo da instaliram.....VIsta kaze da zahteva najmanje 17 Gb ovog puta 9prosli put pisalo 13 gb ). Ja onako iznerviran gasim komp po 2 put vadim hard disk , nosim do burazovog kompa na formatiranje, vracam nazad i OPET Hirens'boot cd sa programchicem za particije delim svoj HD .

3 pokushaj : POLA-POLA C: 38Gb i D: 38: Instaliram Vistu ( YEEEEEEEE).
Vista mnogo lepo izgleda, sminka itd...neke od novih opcija...sve u svemu lepo za oko i olakshano korishcenje, mada je malo snalazenje otezano.Recimo Add/Remove programs opsija u Control Panelu je zamenjena sa "Programs and Settings" tako nesto. no....sve u svemu navodno lepo radi.

Sve proslo kako treba ...MEDJUTIM.....polovina programa ne radi za Vistu......OK...kazem sebi skinucu ih ali prvo driveri......i onda sam odlepio.

Na netu nema podrshke za VISTU:
1. NForce 4 Driveri ( narocito nema za Gigabyte maticnu- gore navedenu).
2. NEMA drivera za Creative SB! Live zvucne karte a procitao sam da ih nece ni biti.
-Ova stavka je jako bitna jer sam rekao da gore nema drivera za maticnu.....tako da sam ostao BEZ ZVUKA totalno....kasnijesam trazio neke Audio 97 drivere az moju plocu jer ima tu integrisanu zvucnu ali zvuk je bio izuetno los a posto imam 5.1 zadnji zvucnici nisu radili cisto...nego se softverski simulirao zvuk pozadi....jednom rechju UZAS!

3. Nema ATI Toola koji radi na VISI kao ni OMEGA drivera (samo postoje oficijalni tragicni)
4. Gomila sitnih programchica od recimo BAT-mail clienta do najobicnijih kodeka za koje je potrebno krv propljuvati da bi se nasli
5. NEMA PArtition MAGIC ili nekog slicnog programa za deljenje particija za VISTU prema tome...mozete samo iz System Menagmenta deliti na pola-pola i to je to.

Nakon ovoliko muke...kazem sebi...pa dobro...makar lepo izgleda i koristim svih 64 bita na procesoru.Odem u task menager (koji je tako debilno uradjen menjanjem ekrana i rezolucije kao da ulazim u neku igru) pogledam resurse...kad ono eto tragedije:
Iako imam relativno OK mashinu..Vista mi pojela izmedju 500-700Mb (zavisi sta ste aktivirali).
poceo sam da se igram....iskljucio sam svu shminku...izgledala je kao Windows 95, pogasio procese koji su nepotrebni...i najbolje sto sam mogao da ostvarim je da imam opterecenje memorije oko 470Mb u IDLE rezimu.

Pa sa krsha stavri na XP-u i sminkom kada startujem, nemam iznad 270 Mb nikada.
Onda sam napravio kranji test.....sve skinuo......skinuo novi 3d Mark 2005 za VISTU (jer obican NE RADI) i stavio da vidim koji sistem je brzi.
Konfiguracije su bile iste, grafika nije bila clockovana ni u prvom ni u drugom sistemu radi preciznijeg poredjenja.

VISTA : 4408 marks
XP: 4700 marks

Mozda jeste 64-bitn sistem ali aplikacije NISU radile brze a sama brzina kompa za igranje se smanjila!
Svaka cast svima...ali nakon KRSHA programa koje VISTA ne podrzava moja peporuka je ova:

SACEKAJTE SA VISTOM DOK NE IZADJE PRVI SERVICE PACK, jer cete se u suprotnom samo nervirati i 70-80% stvari vam nece raditi.
 

Back
Top