Incest medju psima

e imas temu pitajte veterinara tu pitaj pre ces dobiti odgovor.a ja licno mislim da bi trebalo da to uradis a da se to meni desilo mislim da bi mi bilo bas briga jer ne bi mogla da ih ubijem.
 
I ja mislim da ne treba da ih ostavis u zivotu, ma koliko to surovo bilo oni ce ipak imati neke genetske greske koje mogu da im drasticno skrate zivot ili da dobiju neke neizlecive bolesti.
Mada da sam na tvom mestu ne znam kako bih to uradila, obozavam rotice...
 
ne znam sta da ti kazem ali ako budu imali genetskih gresaka, prenosice i na svoje buduce male, nekome ces sigurno dati stene ko nece mariti i uparice ga. to se onda nastavlja, ali ima i primera da bude sve ok pri incestu, ali ovo majka i sin, ufff, zeznuto, kako se to desilo uopste?
 
Mackic:
I ja mislim da ne treba da ih ostavis u zivotu, ma koliko to surovo bilo oni ce ipak imati neke genetske greske koje mogu da im drasticno skrate zivot ili da dobiju neke neizlecive bolesti.
Mada da sam na tvom mestu ne znam kako bih to uradila, obozavam rotice...

ako treba mogu da pomognem,
par inekcija i sve se brzo završi.
 
Ukoliko su se psici vec rodili, zaista nije humano da ih sada ubijes, jer nije sigurno da ce svi stenci ispoljiti genetske nepravilnosti. Pokusaj da ih udomis (posto su rasni psi u pitanju to ne bi trebalo da bude previse tesko), ali insistiraj na sterilizaciji stenaca kada dovoljno odrastu kako bi sprecio dalje razmnozavanje ovih pasa i eventualne genetske probleme (a samim tim i patnju) nekih buducih stenaca.

Preporucljivo je da sterilises jednog ili oba tvoja psa, kako bi sprecio da se ova situacija ponovi. U svakom slucaju najbolje je da konsultujes nekog veterinara. Pored ovog sajta, i na sajtu Zivotinjskog carstva veterinari iz Intervet klinike odgovaraju na pitanja gradjana, pa mozes i tamo probati da dobijes odgovor.

Pozdrav i puno srece. :neutral:
 
Lilium:
Ukoliko su se psici vec rodili, zaista nije humano da ih sada ubijes, jer nije sigurno da ce svi stenci ispoljiti genetske nepravilnosti. Pokusaj da ih udomis (posto su rasni psi u pitanju to ne bi trebalo da bude previse tesko), ali insistiraj na sterilizaciji stenaca kada dovoljno odrastu kako bi sprecio dalje razmnozavanje ovih pasa i eventualne genetske probleme (a samim tim i patnju) nekih buducih stenaca.

Preporucljivo je da sterilises jednog ili oba tvoja psa, kako bi sprecio da se ova situacija ponovi. U svakom slucaju najbolje je da konsultujes nekog veterinara. Pored ovog sajta, i na sajtu Zivotinjskog carstva veterinari iz Intervet klinike odgovaraju na pitanja gradjana, pa mozes i tamo probati da dobijes odgovor.

Pozdrav i puno srece. :neutral:
Šta god da uradiš - nije humano!
Ti psi možda hoće, možda neće ispoljiti "grešku", ali s obzirom da je srodstvo jako blisko - mala verovatnoća je da neće. Dakle, mogu biti agresivni, "ludi", bolesni... ali svakako neće biti "normalni", obični rotvajleri.
Hajde da se postavimo malo i u ulogu onoga ko bi takvo štene "usvojio"...
Osim toga, nisu svi koji dođu do psa, odgovorni, humani, sposobni da ga odgaje kako treba (čak i u situaciji kada je pas potpuno zdrav i "normalan"). Rotvajleri nisu ni malo naivni psi...
Na žalost, ali ja stvarno ne vidim humano rešenje... Ipak, verujem da je najmanje nehumano da te kuce budu uspavane.
 
smeh:
Šta god da uradiš - nije humano!
Ti psi možda hoće, možda neće ispoljiti "grešku", ali s obzirom da je srodstvo jako blisko - mala verovatnoća je da neće. Dakle, mogu biti agresivni, "ludi", bolesni... ali svakako neće biti "normalni", obični dobarmani.
Hajde da se postavimo malo i u ulogu onoga ko bi takvo štene "usvojio"...
Osim toga, nisu svi koji dođu do psa, odgovorni, humani, sposobni da ga odgaje kako treba (čak i u situaciji kada je pas potpuno zdrav i "normalan"). Dobermani nisu ni malo naivni psi...
Na žalost, ali ja stvarno ne vidim humano rešenje... Ipak, verujem da je najmanje nehumano da te kuce budu uspavane.
Sve si u pravu samo se ne radi o dobermanima nego o roticima malim! :)
 
smeh:
Šta god da uradiš - nije humano!
Ti psi možda hoće, možda neće ispoljiti "grešku", ali s obzirom da je srodstvo jako blisko - mala verovatnoća je da neće. Dakle, mogu biti agresivni, "ludi", bolesni... ali svakako neće biti "normalni", obični dobarmani.
Hajde da se postavimo malo i u ulogu onoga ko bi takvo štene "usvojio"...
Osim toga, nisu svi koji dođu do psa, odgovorni, humani, sposobni da ga odgaje kako treba (čak i u situaciji kada je pas potpuno zdrav i "normalan"). Dobermani nisu ni malo naivni psi...
Na žalost, ali ja stvarno ne vidim humano rešenje... Ipak, verujem da je najmanje nehumano da te kuce budu uspavane.

Apsolutno se slazem.
 
to leglo ce verovatno biti normalno i psi nece imati kako to vi kazete greske,ali svako sledece ce stvarati degenerike. stenad tih stenaca nece biti degenerici. zato ostavi te stence u zivotu. i ubuduce paze malo vise na svoje pse.
 
Slazem se sa smeh u vezi udomljavanja. Udomitelji moraju biti svesni kakvu obavezu preuzimaju na sebe, kao i cinjenicu da je moguce da zivotinje ispolje neke genetske nepravilnosti. Slazem se i sa cinjenicom da je tesko kontrolisati kome ce ti stenci otici i kako ce zavrsiti (medjutim, tako je za svako udomljavanje). Cela ova situacija uopste nije morala da se desi da je vlasnik bio samo malo odgovorniji. Medjutim, sada kada se vec sve to desilo i kada je na svet doslo 12 malih zivota, ne znam stvarno ko bi mogao sve da ih eutanazira, narocito ako vec postoji sansa da se barem kod nekih ne ispolje problemi.

Ono sa cime se ne slazem su amaterske spekulacije na temu da li ce se genetski problemi stvarno ispoljiti i na koji nacin. To su ozbiljne diskusije koje nisu za nas - ljubitelje amatere, vec za geneticare i veterinare, koji su za to zavrsili petogodisnje (i duze) skole. Ako vlasnik ima vremena da udomljava tih 12 pasa, neka ih udomljava (uz naznaku da su rezultat parenja u srodstvu i obaveznu sterilizaciju), a ako planira da ih samo izbaci na ulicu, onda bih rekla da je eutanazija ipak bolja opcija.
 
A kako onda posle da juri dvanestoro ljudi da proveri jesu li sterilisali svoje pse i da se nekome slucajno nije desilo da se pario ili parila?
Plus stavite sebe na mesto jednog od vlasnika - sta ako se desi da pas sa recimo 4-5 godina iznenada dobije rak ili mu otkaze srce? Taman ste se vezali za to kuce a ono vam ugine. Da li je to fer onda svesno i namerno davati psa za kojeg se ne zna da li ce i koliko poziveti? I najzdraviji rotovi zive od 8 do 10 godina, 12 godina maximalno, a koliko ce onda ovi imati prilike da pozive. I zasto ljude onda dovoditi u situaciju da se suocavaju sa smrcu ljubimca posle par godina?
 
ja zaista ne razumem kako neko moze da tvrdi da ce to biti "ludi psi?" kada porastu, da ce imati mane i biti felericni mentalno pre svega a onda i fizicki, i da ih je zbog toga bolje ubiti????????
Ja ne procitah ni jedan jedini argument koji opravdava ovakvu tvrdju!?!
ako se vec dogodilo slucajno, par zar su jadni stenci krivi da se preporucuje njihova eutanazija?
jel to ljubav prema zivotinjama?????????
Ja to nikako ne razumem!!!!!
Ja mislim da ih je bolje pokloniti nekome,nego ubiti ih.
Ne razumem uopste komentar :"zasto ljude onda dovoditi u situaciju da se suocavaju sa smrcu ljubimca posle par godina?"
Znaci najbolje je suociti sirote stence sa smrcu, tj UBITI IH zarad ljudskog egozima i
neodgovornosti??! Jako humano!
Ja bih ti savetovala da poklonis stence u dobre ruke, da pazis kome ih dajes kada se vec nije pazilo da se ti psi ne upare.Da vec sada das oglas i da ljudima objasnis sta se desilo.
Nadam se da ce biti ljudi koji su u stanju da prihvate te stence.
Ubistvo za mene nikada nece biti nikakvo resenje!
Mislim da bi i oni rekli isto, samo da njih sirote neko pita, a umeju da kazu, u to sam sigurna, cim ih se pogleda u okice, da su zeljni zivota.
I naravno, ne dozvoliti da se ovako nesto ponovi!
 
Pa jel bi ti svesno i namerno uzela psa za kojeg ne znas da li ce uginuti za dve godine ili ce ziveti pun zivotni vek??? I ti psi nema sanse a da ne budu bolesni od necega, i zar to nije ljudski egoizam ostavljati ih u zivotu da se pate, i to zarad cega? Laganja sebe i okoline da si im "dala sansu za zivot"! Jak im zivot, nema sta...
 
Ne mozes znati da ce uginuti za 2 godine, ne mozes znati da ce biti bolesni, ne moze to niko da tvrdi i zna. to je moje stanoviste.
ja ovo ne pisem kao odgajivac ili kinolofil, vec kao covek pre svega.
moje je misljenje da ce biti ljudi koji su spremni brinuti o ovim stencima.da se oni treba da pronadju!
Jedino ako se na nekom stenetu vidi da je lose, da ima neku manu zdravstvene prirode, mogu da razumem da se ono mora da uspava, na kraju vecina stenaca sa urodjenim manama vrlo brzo po rodjenju ugine.takva je prirodna selekcija...
ali zdravo stene i napredno ubiti, jer ce MOZDA biti bolesno itd.. pa i psi iz outcrossa znaju da budu jako jako bolesljivi i uginu mladi.
ja sam UVEK za zivot,i jedino mogu savetovati zivot tim stencima, a kako ce odgajivac da uradi ja necu da osudjujem jer nemam pravo, ali savet imam, pravo d adam, zbog njih jer volim sve pse kakvi god bili i kako god nastali! bih uvek dala savet,ako je vec zatrazen ovako javno,da se ostave u zivotu!
i zao mi je da citam postove na forumu o ljubimcima, koji savetjuu neciju smrt zarad njegovog dobra :-(
 
Moj savet je stenad pokloniti normalnim ljudima koji su svesni rizika ali pod obavezom da psi budu sterilisani. To nije nikakav problem. Ako treba sastavi ugovor kao sto ima kad se udomljavaju psi iz drustva za zastitu zivotinja i stavis da su buduci vlasnici obavezni da psa sterilisu kad navrsi npr. 6 meseci, i muzijake i zenke. Uopste ne vidim u cemu bi tu bio problem. A sa udomiteljima bi valjda iovako ostao u kontaktu, lepo ih pozoves kad psi napune 6 meseci i trazis da se vidite i da ti donesu potvrdu o sterilizaciji. A sto se tice genetskih problema koje bi psi mogli, a i ne moraju, da imaju to je vrlo komplikovano pitanje. Ako bi postojao neki ozbiljan fizicki defekt to ce se svakako videti, a sto se tice naravi, ako su oba roditelja dobre naravi ne verijem da ce biti problema sa stencima. Naravno svaki pas moze da ispolji neka problematicna ponasanja al to najvise zavisi od vlasnika i toga kako ce se oni postaviti prema psu na prvi znak potecijalnog problema. A uostalom to nikada ne moze 100% da se zna. Mozete da kupite savrseno zdravog psa, iz odlicne kombinacije, sa dobrim genima pa da taj pas npr. zakaci krpeljsku bolest i ugine sa 2 godine, ili ga udari auto, ili ga niste kvalitetno hranili pa mu se ispolje neke genetske mane koje su kog njegovih roditelja predupredjene dobrom ishranom, ili da ima neko problematicno ponasanje koje vi niste na pocetku sankcionisali ili stagod. Niko ne moze da garantuje koliko ce neko poziveti, a uostalom meni je i bitniji neki kvalitet zivota zivotinje nego kvantitet. Stavite samo sebe na mesto zivotinje, ja bi licno (ne tvrdim da svi tako misle) vise volela da sam neka bude neki radni pas (naravno koji se drzi u normalnim uslovima) i da pozivim 5 godina, ali kvalitetno, nego da sam pas od nekih lenjih ljudi koji se samo seta na 10 minuta oko kraja i do samoposluge i da zivim 17 godina. Al to jr samo moje misljenje. Al sam se raspisala! :oops: U svakom slucaju to je moj stav ali konacna odluka zavisi samo od vlasnika pasa. Javi sta je odluceno, niko nece osudjivati stagod da resis. Pozdrav!
 
Ne mogu nikako da se slozim sa vama, iz ovakve kombinacije moze samo neko zlo da izadje. Videla sam slike jednog retrivera kome su roditelji polu brat i polu sestra, i psu se na njuskici vidi da je drugaciji i da nesto nije u redu.
I ako je do toga doslo vec ljudskom greskom, tj nepaznjom, zasto se sada pozivati na prirodu i pustati da "ona to sredi". Ovi psi nemaju sanse da budu zdravi, lepi i normalni kao psi dobijeni na druge nacine, i zasto ih onda ostavljati da se muce sa ko zna kojim bolestima.
I sami kazete da i psi dobijeni iz zdrave kombinacije mogu da se muce sa raznim bolestima, a sta ce tek onda biti sa ovima..
 
na osnovu jednog psa kojeg si videla ne mozes nista da znas o ovome leglu.niti o incestu uopste.
to su predrasude, a ne argumenti, to o cemu ti govoris mackic. nemoj da se ljutis,ali ja to tako vidim.
Incestom su nastale sve rase koje mi danas poznajemo, incest je zastupljen i u prirodi, i incestom su dobijeni neki vrhunski i zdravi, tipicni predstavnici svojh rasa.
malo vise informacija nije na odmet, zar ne?
Ja se ne pozivm na prirodu vec na humanost.
Nije humano ubiti ih, moje misljenje je takvo.
Humanije je pokoniti ih, i naglasiti o cemu s eradi, biti posten prema ljudima.I prema stencima.
To da nemaju sanse da budu zdravi, to niko od nas ne moze da zna, jer ima mnogo pasa nastalih iz incesta koji su zdravi. Na kraju, ima i pas pravo da bude bolestan! To nije samo privilegija coveka. Ima sigurno dobrih ljudi koji ce voleti te stence, pa makar bili i bolesni.
Samo ih treba ponaci.
A ja im zelim da budu svi zivi i zdravi!
 
Ne vredi, dizem ruke. Ne mogu da se raspravljam sa nekim ko smatra incest normalnim. To je za mene previse aprstraktno i nepojmivo.
I ako pratis nastanak rase sop, videces da incest nije zastupljen u stvaranju jedne rase.
 
Pse nemoj da ubijas,to sto su iz incesta ne znaci da su automatski ludi i agresivni.
Nemojte da shvatite da podrzavam incest naprotiv ali ako su se vec rodili neka ih.
Samo insistiraj da ih vlasnici sterilisu.
Mada ne mora da znaci i da ce prenositi mane na potomke.
 
Evo,ja se slazem sa Mackic....chudno,ali istinito....elem,kada vec ne verujes nama da treba da uspavas stence,pitaj lepo veterinara....
Ali ne razumem te uopste. Ima toliko pasa na ovom svetu koji su zdravi,ima toliko pasa kojima treba dom i tako dalje i tako blize....rodili su ti se stenci ciji su roditelji blizak rod,sto znaci da su im sanse da budu ok jako male i ti hoces njih da udomis....okej,ja ne sumnjam da bi ih vlasnici voleli ,ali stavi se na mesto tih pasa....jel bi ti voleo da sa tobom nesto nije u redu? kako bi ti bilo da moras da zivis sa nekim poremecajem? Znam jednog Engleskog setera koji ima neki poremecaj motorike jadan,samo ako ga malo gurnes on izgubi ravnotezu i padne,ne moze lepo da se cheshe,padne jadan odmah....jel bi voleo da ti stenci budu takvi ili da imaju neki drugi poremecaj? mislis li da je humanije da se pate ceo zivot ili da ih uspavas? znas koliko bolesnih pasa bude izbaceno jer vlasnici nemaju pare da placajju terapiju? odkud znas da neko kome si dao psa koji je ispao bolesljiv i kome treba terapija,nece tog istog psa izbaciti posle nekog vremena,ili ga odvesti u kafileriju gde ce ga naravno ubiti?
Razmisli malo o svemu tome.....
 
A otkud ti znas micaigoxy da polovina pasa koji su na ulici,mesanci nisu bas nastali incestom brat-sestra,sin-majka ko ti garantuje to,ja cvrsto verujem da je vecina njih i nastala incestom ?!?!?

Nikako ih ne treba ubiti nego poslusati savet Bojane-southernstar i Danice,jer zaista nije humano,ja ne bi imala srca da to uradim a nadam se da i "rotter" nece!
 

Back
Top