Sartr,Kami,Gauloises i jos po nesto
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Sartr,Kami,Gauloises i jos po nesto

Početnik
    Učlanjen
    03.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Sartr,Kami,Gauloises i jos po nesto

Jel citao neko Bice i nistavilo?Na kakve to dualizme u nauci misli Sartr?
    Kami,absurd...ima li ljubitelja ovde?
    I ima li gde u Beogradu da se kupi Goluaz?

Početnik
    Učlanjen
    29.05.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Sartr,Kami,Gauloises i jos po nesto

Da, ja sam ljubitelj Kamija i "optimistickog" egzistencijalizma. Sartr mi je jos uvek tezak za citanje iako razumem njegovo gledanje na svet, dok Kamijeva ideja apsurda u potpunosti mi je jasna. Ono sto me jos muci iz Kamijevog romana jeste, bar ja tako mislim, njegov idealizam. Naime, da li je moguce stvarno ziveti sa apsurdom, ako je on prihvacen, ako gledamo u njega? Zato mi se njegov "Mit o Sizifu" cini kao promocija idealistickog egzistencijalizma. Kako se tebi cine Kamijeve ideje?

Početnik
    Učlanjen
    03.09.2007.
    Reputaciona moć
    0

Sartr.Njegova filozofija mi se svidja ali mi se ne svidja nacin na koji je on ziveo tu filozofiju.Sva ta sranja o angazovanom intelektualcu a on sam je imao 30tak godina za vreme drugog svetskog rata i nije bio angazovan ni u jednom pokretu otpora.Mirno je sedeo u svom stanu i cak je povremeno izdavao knjige.Kasnije za, vreme 'levog ludila' u zapadnoj evropi krajem 60tih cela klika uspaljenih studenata i intelektualaca na celu sa njim verovala je da je SSSR raj na zemlji a da je Staljin naplemenitiji vladar koji je ikada ziveo/Zapusavali su usi na svaki pomen gulaga.Pritesnjen izmedju francuske malogradjanstine sa jedne i leve intelektualne elite koja se ponosila svojim 'crvenim knjizicama' Kami se verovatno osecao kao 'stranac'.Zato mi je i drazi.
    Kami kaze da sa apsurdom ne da je moguce nego i treba ziveti.Covek kada radi nesto treba uvek da poseduje svest o apsurdnosti i bice mu lakse.Kao Sizif koji kod Kamija svesno gura kamen.Prkosi Bogovima.Pa zar moze nesto vise?Ako nista drugo poseduje mentalnu slobodu.A umetnost,priroda i svi divni ljudi koje poznajemo cine ovaj zivot vrednim u svojoj apsurdnosti.Filozof koji svojim filoloskim darom osvaja sve koji traze besmisao.Optimista?
    Ne.Optomisti stare prevareni od zivota.Pesimisti rano ostare.Kami je onaj treci.

Poznat zainteresovana (avatar)
    Učlanjen
    27.09.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    147

Optimisti nikada ne stare. Umiru, ali nikada ne stare. Pri tom mislim na opadanje elana.
    Verde, razgraniči ideologiju od njenog tvorca.
    Eto ti apsurda. Normalno da apsurde moramo da prihvatimo kao deo svakodnevice, inaće ćemo večito biti stranci u sopstvenom životu. :-)
    Golois imaš na kiosku kod Sunca. :wink:

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

sartr je bio levičar iz najplemenitijih pobuda..........kod ideologije čovek, pošten čovek.......... se divi poštenju koji oličava vođa idelologije....ili bar predstavi koju ima o njoj.........to je sve jako pozitivno i plemenito........
    ja mislim da ne stare oni ljoodi koji se bave stvarima koje hrane doošu......i stalno rade, rade, rade...i uživaju.........( a gaulosises je užasan doovan).............

Slične teme

1. Kami - Stranac
    Autor SoBlue u forumu Književnost
    Odgovora: 82
    Poslednja poruka: 24.09.2009., 19:14
  2. Ljudi, prvi put nesto normalno, nesto sto vredi!
    Autor zmario u forumu Preduzetništvo i radni odnosi
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 15.10.2007., 02:04
  3. Sartr, Kami, Gauloises
    Autor Verde u forumu Književnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 04.09.2007., 08:16
  4. Alber Kami
    Autor Vangelis u forumu Književnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 01.04.2005., 20:28

Pravila za slanje poruka