EBMAS Wing Tzun - Eskrima

sifu Rudolf Kerekes

Zainteresovan član
Poruka
201
Pozdravljam sve zainteresovane za EBMAS Wing Tzun i Eskrima sistem i otvaram ovu temu u zelji da pomognem svima pruzanjem svih informacija koje su mi dostupne u vezi ove teme.
Kao Eminov zastupnik za nasu zemlju pokusacu da ovim putem informisem gde i kako se u Srbiji moze uciti i vezbati EBMAS sistem. Molim sve prisutne na ovoj temi da postuju pozitivan stav pisca ovih redova i da ne koriste ove stranice u smislu omalovazavanja kako EBMAS sistema i sifu Emina tako i svih ostalih Wing Tsun ili Wing Chun organizacija i njihovih majstora nasoj zemlji i u svetu.

s postovanjem....... Rudolf Kerekes

Na fotografiji: sa sifu Eminom Boztepeom 4. Avg. i ostale fotke sa seminara 2007
 

Prilozi

  • DSC00005-web.jpg
    DSC00005-web.jpg
    14 KB · Pregleda: 27
  • DSC00075-web.jpg
    DSC00075-web.jpg
    13,1 KB · Pregleda: 10
  • DSC00071-web.jpg
    DSC00071-web.jpg
    19,1 KB · Pregleda: 6
  • DSC00017-web.jpg
    DSC00017-web.jpg
    20,7 KB · Pregleda: 13
  • DSC00023-web.jpg
    DSC00023-web.jpg
    17,6 KB · Pregleda: 17
Moze li malo vise informacija EBMAS sistemu? Kakva je struktura treninga i treniranja uopste , po cemu se razlikuje od originalnog Tigovog stila iz koga je nastao,neke osnovne karakteristike sistema , kretanje , stavovi , forme , koncepcija borbe , distance . Ne mora bas sve odjednom , ali bi bilo dobro da u par recenica objasnis osnovne karakteristike vestine ,
 
Ok, usput zahvaljujem na gore navedenim linkovima. Prvi link http://www.ebmas.net/ je oficijelni sajt Ebmas federacije. Uskoro se nadam da ce biti dopunjen i da cemo se i mi naci na njemu.

Sto se tice razlike u odnosu na Tinga, one su male. Problem je sto se Tingu organizacija otela kontroli i sto je drasticno pao kvalitet u organizaciji. On je preterano jurio novac, poceo je masovno da prodaje i poklanja diplome tako da mu se to na kraju i osvetilo i dovelo do cepanja organizacije.
Tako danas mnogi instruktori imaju jako visoka zvanja a realno nisu savladali ni svo ucenicko gradivo.Ovo naravno ne znaci da su svi Tingovi instruktori takvi niti da on radi lose. Jednostavno to je politika. Ting je znatno procistio i modernizovao svoj Wing Tsun. Uneo je Eskrimu kao obavezan deo ucenja, prvi je prilagodio WT za potrebe specijalnih vojnih i policijskih snaga. Sto se Emina tice, kao najboljeg mladog ucenika Kernspekta koji je vec bio koordinator i pokretac Wing Tsuna u Skandinavskim zemljama i osnivac Skandinavske WT organizacije,Ting je video u njemu veliki talenat i preuzeo ga. Ubrzo on je poslat da u Tingovo ime podigne za njega WT federaciju u Kanadi a nakon toga i u Americi. Emin je osnivac Americke Wing Tsun Organizacije (AVTO) i bio je njen predsednik sve do napustanja Tinga. On je jedini do danas imao pravo da u Tingovo ime vodi za njega seminare u celom svetu. Ting nikada nikom vise nije dozvolio ovo.
Nakon napustanja Tinga, nastavio je da prociscava tehnike u smislu izbacivanja svega sto je tradicija koja je u danasnje vreme neprimenljiva, besmislena i tehnika koje jednostavno danas vise ne funkcionisu.
Malo je pojacao borbu na zemlji, vise je obratio paznju na praksu i ulicnu borbu. Ukratko sve sto se modernim naukama medicinom, anatomijom i fizikom ne moze objasniti ili je u suprotnosti sa njom i potire se on je odbacio. Eskrima koja se radi pod Ebmasom je sistem majstora Rene Latose koji je nekada bio sa Tingom a sada poducava iskljucivo za Ebmas.Ova Eskrima je prilagodjena za Wing Tzun. Sta je razlika izmedju Tinga i Emina???
Ting je vise puta menjao neke principe i cesto je svesno pokazivao i ono sto je realno tesko izvodivo u praksi. Emina interesuje iskljucivo efikasnost i praksa. Eminov sistem je tako razvijen da sve ima svoju opravdanost i logicnost. Ucenici nisu zatrpani sa mnogo gradIva niti su optereceni filozofijom.
Jednostavno ono sto nauce mora biti uvezbano u podsvesnu reakciju sa visokim kvalitetom upotrebljivosti na ulici. Znaci, 10 stvari vezbas u besvest i kad postanu refleks ides na novih 10 itd. Ceo napredak je poput stepenica koje moras da predjes. Dok nisi presao jedan i savladao ga ne ides dalje. Savladao znaci 90% da ces uspeti da izvedes to na ulici.
Drugim recima, uglavnom je razlika u nacinu vezbanja i praksi.....
 
Jos ponesto o Eminovom nacinu rada.
Kod Emina nema kupovine i poklanjanja diploma. On svoje diplome ceni i ne tezi masovnosti po svaku cenu. On nema puno instruktora, i mnogi instruktori koji su iz drugih organizacija zeleli da predju kod njega odustali su kad je trazio da u 2-3 meseca nanovo ubrzano predju njegov program i da ih on istestira ponovo za instruktorsko znanje. Vecina odustane kad cuje za ovo. Pri tome on od njih za ovo ne trazi ni dinara. Ovo i ja mogu licno da potvrdim jer je slicno bilo i samnom.
Znaci nije novac u prvom planu vec rad,rad i znanje....
Usput video sam nesto sto je retko kod drugih majstora. Na testu je oborio ucenika koji je polagao za 2 ucenicki stepen. Znaci nema veze da li je pocetnik ili ne, program mora da se zna. Zato polaganja kod njega nisu obavezna. Kad smatras da si naucio gradivo ako zelis prijavis polaganje i polazes. Ako ne polozis novac ti se vraca. mnogi majstori bi mogli da nauce nesto iz ovoga.
 
sifu Rudolf Kerekes:
Tako danas mnogi instruktori imaju jako visoka zvanja a realno nisu savladali ni svo ucenicko gradivo..

Pozdrav svima
Uglavnom se slazem sa svim sto si napisao i to da je primenjivost najbitnija.
Sto se tice citiranog dela - Pare ljude kvare!
Ti instruktori koji pokupuju diplome, malo osete pare i na pola puta do pribliznog savrsenstva zaborave trening a onda se cesu po glavi ali tek kad bude kasno!
Pozz.
 
Odgovor za AkiG:
Naravno da je zadrzao. To su forme identicne kao kod Tinga (s tim da je Ting u par navrata ispravljao forme tako da verujem da sada ima malih razlika). Postoji razlika u primenama formi. Neke tehnike Emin je korigovao jer se u praksi tesko izvode na nacin koji je kod Tinga.
Sto se tice Eskrime, po nastavnom gradivu na visim ucenickim stepenima u Wing Tzunu Eskrima mora da se savlada do 5 ucenickog stepena po programu Rene Latose(ovo ne znaci da mora i da se polaze za stepen),cisto da bi se naucilo rukovanje hladnim oruzijem a samim tim i omogucili realniji napadi u tehnikama kada se radi odbrana od hladnog oruzja.
Sto se leptir maceva i duge motke tice oni se rade iskljucivo na instruktorskom nivou kao nadogradnja i cisto kao odrzavanje tradicije Wing Tzuna.
Iako za Emina vazi prica da nije tradicionalista, on ustvari postuje tradiciju samo ne voli da se ona zloupotrebljava i da se s njom ljudi sludjuju i sluze se njom za uzimanje para(citaj prodavanje magle). Jednostavno on je veoma praktican covek.
Na instruktorskom nivou postoje specijalizovani kursevi Filozofije istoka, Anatomije, cak i Akupunkture koji se organizuju u okviru EBMAS-a koje drze unajmljeni renomirani strucnjaci iz ovih oblasti i koji vec godinama saradjuju sa EBMAS-om. Naravno ovo sve kosta,,,, ali za nekog ko resi da se profesionalno bavi ovim - to je deo instruktorskog programa, kao i kursevi koji su organizovani u saradnji sa FBI predstavnicima kao deo obuke u rukovanju sa vatrenim oruzijem, bodygard i moderna taktika borbe. Naravno, ovo je besmisleno raditi na ucenickom nivou-zamajavati pocetnike sa filozofijom kad oni treba da uce praksu WIng Tsuna.....
 
Odgovor za Boki Li:
Za sad nisam uspeo da nadjem nikakvu adresu za Bugarski Ebmas. Oni su isto novi i nemaju jos svoj sajt. Ono sto znam je da se ove godine sifu Cemil (Turski instruktor) odrzao prvi seminar kod njih. Negde sam citao na Netu o ovom ali ne mogu da se setim gde kao ni ime asistenta koji vodi EBmas u Bugarskoj. Postoji video klip na Yutube o ovom link imas na Cemilovom sajtu www.ebmas-tr.net.
Pokusacu jos da pretrazujem i da pokusam da nadjem njegovo ime kao i gde je tacno skola.
U krajnjem slucaju pitacu direktno Emina, on ce nas svakako povezati samo ces malo morati da sacekas na njegov odgovor. Eventualno, mozda je brze da pitam sledeceg meseca direktno sifu Ketrin kad budem na seminaru u Madjarskoj posto je ona glavni koordinator za Evropu.
 
Cao,

Mislim da znam tog njegovog asistenta (ustvari covek koji je glavni u Bugarskoj za EBMAS)
Kao sto sam ti napisao, on me je kontaktirao nakon sto sam postavio pitanje na forum.
I postavio mi gomilu pitanja; Takodje je reko da naj-bliza skola (meni) koja radi pod EBMAS
je u "Ruse". I da ce mi poslati onaj novi film Emin-a Botztepe-a. Mislim da se taj "lik" zove Fakur ili tako nesto. Sta si hteo da ti pretrazim na netu Rudi?

Poz;

Igore si ziv? Da se nisi napio covece?

Gde bre onaj Gabrijel, pozdravite ga ot mene!
 
Pa u grubim crtama: Plan programa EBMAS Wing Tzun-a (jedinstven u celom svetu)

Stepen 1:
-neutralni front. stav,bocni stav, neutralni bocni stav(rotirani frontalni stav sa strane), rotacija, gard
rucni direkt, serija rucnih direkta, nozni direkt, gazeci bocni nozni direkt, nozni direkt sa strane,
Rucni blokovi: Tansao, Gansao, Gwatsao, Paksao, Chumsao, Foksao,
Kretanje: iz front.stava u bocni inazad, Huen bo, iz svih stavova-korak/iskorak napred,nazad,u stranu
Medjusobno kombinovanje svega gore navedenog.
Siu nim Tao forma do pola sa primenom...

Stepen 2
Kosi korak/iskorak,cik/cak korak(G korak),blokovi:Bongsao,Jutsao,Bilsao,Kwunsao/Kwundar tehnika
nozni blokovi Bomg gerk i Yap Gerk, Dan Chi Sao(vezbe slepljene jedne ruke-osnovne tehnike),
osnove street defence programa,itd
Drugi deo Siu Nim Tao forme sa primenom

Stepen 3:
Kompletna Siu Nim Tao sa primenom bez greske,kompletan program za stepen 1 i 2 bez greske,
kompletan Dan Chi Sao (tehnike) i iste tehnike kroz Lat sao program, Poon sao,
sve tehnike iz prethodnih 2 stepena u realnoj full-brzini kao uvezbana podsvesna reakcija u slozenijim kombinacijama u odnosu na stepen 1 i 2.

Stepen 4:
Chum kiu forma kompletna (grubo bez detalja), Seung Chi Sao(slepljene 2 ruke - osnovne tehnike),
Lat sao program 4, street defence program 4, itd
(Najkasnije na 4 stepenu obavezno je poceti sa ucenjem Eskrime)

Ovo je u globalu precizno dat plan za stepen 1 i 2 i povrsno grubo za stepen 3 i 4.
Naravno nisam zalazio ponaosob u tehnike, ima toga previse da bi se sve ovako napisalo....
Mislim da je ovo dovoljno za one koji se interesuju da pocnu od osnova a ipak imaju predstavu o nekim terminima koji postoje u Wing Tzunu....
Pozdrav...
 
Za sifu Rudi..

Ok potrazicu, mislim da cu naci( TRIADE), ali nista ne obecavam. Sto se tice ebmas skole, nemoj da pretrazujesh, ovde nema zvanicna skola koja radi pod EBMAS.

Neznam gde ce se odrzati seminar, ako nije mnogo daleko mozda cu da idem (ako nije vishe od jednog dana).DA, naravno cu da ponesem kameru.
 
milutins:
Da to mi je jasno ali sigurno postoji neki perio za koi polaznici to treba da prodju..
i kada se pocinje rad sa bacanjima i polugama i kontra bacanjim (izlazenjem iz bacanja).....


Wing Tzun je izrazito brza udaracka vestina, prema tome ona je pravljena prvenstveno za borbu na nogama. Da bi ucio borbu na tlu moras prvo da naucis sta ces sa rukama i nogama.. Znaci prvo udarci, blokovi rukama i nogama, kretanje, onda dodju neke poluge i bacanja,pa onda u sparing da to naucis sve da koristis, zatim ucis odbrane od hvatova i rusenja, pa tek onda ucis sve to da upotrebis kad si ti na zemlji a protivnik gore. Poslednji korak je kad ste oboje u patreru.....
Znaci ideja je prvo ga mlati,,, pa se tek onda valjaj sa njim u parteru..... :shock: :D :twisted: :oops:
 

Back
Top