Grudi

  • Začetnik teme zabrinuta
  • Datum pokretanja
Z

zabrinuta

Gost
Interesuje me da li je normalno da velicina dojki varira? Od cega to moze da zavisi? Imam osjecaj da mi je u poslednje vreme leva dojka manja od desne. Medjutim, ne osecam nikakve druge promene ili tegobe.

Unaprijed zahvalna :?
 
Jedna dojka je uvek manja,a sto se tice varijacija u velicini to je uslovljeno promenama kroz koje telo prolazi u toku celog menstrualnog ciklusa.Najbolje vreme za samopregled i pregled dojki je period izmedju 9-14-tog dana ciklusa.
 
A mozete li mi poblize objasniti koji su to dani? Kako sam ja shvatila, 9:ti dan je treci dan po zavrsetku menstruacije pod uslovom da ista traje 6 dana. Jesam li dobro shvatila?
 
Da,upravo tako.Samo znaj da se ciklus uvek racuna od prvog dana menstruacije,kada dobijes.U periodu izmedju 9 i 14.tog dana dojke nisu bolne ,nisu ni izmenjene usled hormonskih varijacija i najednostavnije ih je pregledati.
 
Pa kod svake zene je razlicito,mene bole neposredno pred menstruaciju ali nekad imam osecaj da me bole ceo mesec,neke zene nemaju bol u dojkama pred ciklus...individualno je ne moze se izvuci neki opsti zakljucak kad tacno bole ali izmedju 9-14.dana su definitivno najmanje osetljive.
 
meni se povremeno pojavi na samo jednoj dojki kao neki kamen , tvrdji ,koji me pred ciklus boli , ponekad nestane pa se ponovo javi.Koliko to moze biti opasno?
 
Okruglo pa na cose...e tako ja zovem ovako postavljena pitanja. :D
Sve zavisi koliko imate godina,u svakom slucaju ako imate do 30 godina savetuje se jedan pregled kod hirurga,uz naravno ultrazvuk dojke a ako imate preko 30 onda jednom godisnje je obavezno uraditi mamografiju.
 
hipohondar:
meni se povremeno pojavi na samo jednoj dojki kao neki kamen , tvrdji ,koji me pred ciklus boli , ponekad nestane pa se ponovo javi.Koliko to moze biti opasno?


Mamografija-relativno neškodljiva metoda,pouzdana,a i relativno pristupačna!!U privaqtnim dijagnostičkim centrima mamografski pregled dojki traje nekoliko minuta,a cijena je simbolična 2500 dinara!!!Radi se ISKLJUČIVO u u polovici intervala između dva ciklusa
DR je objasnio razlog!!!
OPREZ Izbegavati uzimanje kontraceptiva (tableta bar dvije nedelje pred mamografiju) :D
 

Back
Top