ZAHUKTAVANJE FILATELIJE

dekiboj

Početnik
Poruka
16
Ajde malo da pokrenemo pocetnike u filateliji, da ponudimo neke jeftine stvari od kojih mogu da krenu. Svako od nas ima raznoraznih nepotrebnih markica koje mozemo ponuditi ispod cene.

Evo ja cu da zapocnem:

8000-10000 markica iz dosta drzava sa dosta duplikata - 4000 din.


4 kile holandskih markica na papiru (kiloware 20000-25000) sa puno duplikata - 5000 din.


Javite se na dexju@yahoo.com

Slanje city-express-om dodatno se placa (moracu da vidim koliko je)
 
Situacija je realno katastrofa. U klubu u Novom Sadu nema nikog mladjeg od 40-50 godina. Dajte malo da se aktiviramo. Kad sam pocinjao sa filatelijom (91-92) u klub je svake nedelje dolazilo po 200-300 ljudi, sada 20 i to stalnih. Ima dosta ljudi koji skupljaju, samo mislim da ne posvecuju dovoljno vremena tome. Jel tesko doci jednom nedeljno ili mesecno u klub da vidimo ko sta ima, sta se moze menjati...
 
Ja sam tek pre 20-ak dana poceo da skupljam markice i imam ih oko stotinak :) . Sve ovo sam skupio od prijatelja, rodjaka...kojima ne trebaju jer ih uopste ne skupljaju. Zainetresovan sam za kupovinu ali obzirom da sam pocetnik, plasim se da me neko ne zezne. Svaki vas savet je dobrodosao.Hvala.
 
Legionaru, preporučio bih ti sajt www.aukcije.hr, mogu jako jeftine markice da se nađu, na primjer jednom je lik prodavao 12000 markica iz cijelog svijeta za 100kn (oko 1000din). Ako i nećeš kupovati preko njih, barem možeš obogatiti znanje i vidjeti kako se otprilike kreću cijene ;)
 
bivsi_legionar:
Ja sam tek pre 20-ak dana poceo da skupljam markice i imam ih oko stotinak :) . Sve ovo sam skupio od prijatelja, rodjaka...kojima ne trebaju jer ih uopste ne skupljaju. Zainetresovan sam za kupovinu ali obzirom da sam pocetnik, plasim se da me neko ne zezne. Svaki vas savet je dobrodosao.Hvala.

Moj ti je savet da prvo odredis sta te u filateliji zanima. Da li je to odredjena drzava, period (Srbija 1866.-1920.) ili tema (avioni, kamioni, cvece, 'tice, kuce, umetnost...), a onda da se informises o tome gde se to najbolje nalazi. Imas MICHEL kataloge koji mogu biti vrlo specijalizovani i u njima mozes da nadjes sve sto te zanima. Voleo bih da ti detaljnije pomognem, ali ne znam ni iz koga si grada, niti bilo sta o tebi. Preporucujem ti da krenes od markica koje manje vrede ka onima sto imaju vecu cenu. Naravno, pravilo je da sto je izdanje manje i starije, to je i cena veca. Srbske markice na svetskom trzistu nazalost imaju mizernu cenu, jer je kod nas i filatelisticka svest vrlo niska :(
Pozdravljam svakog novog filatelistu ;)
KUATO
 
Posto ste iz okoline Krusevca, a ja iz Beograda, nazalost direktno ne mogu da Vam pomognem, ali svakako mogu da Vas posavetujem. Da li postoji neki filatelisticki klub u Krusevcu? Niko nije uspeo odmah da se odredi sta zeli u filateliji. I ja sam na pocetku bio "svastar", ali mi se vremenom interesovanje izdiferenciralo i fokusirao sam se na podrucija ExYU i to od 1866. - 1945., a sada me prevashodno zanimaju markice iz K. Srbije (1866. - 1920.), od cega mi fali 7 kataloskih standardnih vrednosti i iz K. Crne Gore (1874. - 1913.), fali mi manje od 30% svih vrednosti.
Jedna mala molba: Postoje nezvanicne markice Kraljevine Srbije iz 1910. godine i sluzile su kao doplata od 2 pare u korist postradalih u poplavi u okolini Krusevca. Prva varijanta je cista, a druga ima pretisak "VARVARIN 1810--1910". Te markice nemaju filatelisticku vrednost i preteca su doplatnih markica (Crveni Krst, itd.), ali su mi vrlo zanimljive i verujem da Vi, posto ste iz okoline Krusevca mozete lako da dodjete do njih. Ako ih slucajno nabavite, bio bih voljan da Vam platim za njih, a vi da mi ih posaljete.
Saljem i slike te dve nezvanicne doplatne marke. ;)
Pozdrav,
KUATO
 

Prilozi

  • Doplata1.jpg
    Doplata1.jpg
    81,8 KB · Pregleda: 28
  • Doplata2.jpg
    Doplata2.jpg
    87,9 KB · Pregleda: 20
Evo ja sam novi-stari pocetnik, pa sam hteo da se sa nekim iskusnijim posavetujem. Naime, markice sam poceo da skupljam kao klinac, pre 15-ak godina, komsija me navukao na to i tada sam skupio svasta, mozda oko 1000 markica, sto stranih, sto domacih, nesto sam dobio od tog komsije, ali onda sam stao i vec nekih dobrih 7-8 godina se nisam time bavio. Od ove godine sam ponovo poceo da skupljam, samo sto sam u medjuvremenu naucio neke stvari, video sta me interesuje, itd.
Medjutim, hteo sam da se posavetujem sa vama malo iskusnijima u vezi tih markica koje sam skupio ranije. Ne mogu sam da ocenim koje su ispravne, a koje ne, treba mi neko ko mi moze pomoci. Imam i neke marke Srpske kraljevske poste, Kraljevine SHS, FNRJ i zeleo bih pre svega da vidim jesu li te marke ispravne, a ima i nekih meni dragih maraka, kao sto su sportske marke SSSR, marke sa zivotinjama SSSR i Australije, pa bih voleo da sacuvam ono sto je ispravno iz sentimentalnih razloga, za srecu, da ne zaboravim pocetak. A pored toga imam i nekih pedesetak maraka na kovertima i razglednicama, pa bi mi i oko ovoga bio potreban savet.
Najbolje bi bilo kada bih mogao nekome da donesem te marke da ih pogleda, dobrodosao je svaki savet.
 
Evo ovako (za usladic-a): posto sam ja malo iskusniji filatelista, a jako se dobro razumem u markice sa podrucija bivse nam Jugoslavije, ne bi bilo lose da ako zelis, stupis u kontakt samnom, pa da se dogovorimo da pregledam tvoju kolekciju, da uz pomoc najnovijih kataloga i mog skromnog iskustva odredimo sta koliko vredi i sta se isplati cuvati, a sta ne. Inace, ja sam se dosta usmerio na markice iz vremena Knezevina i Kraljevina Srbije i Crne Gore, kao i na sva nasa podrucija do kraja II svetskog rata. Sve sto obuhvata taj period i te oblasti, meni je prilicno znano, a takodje posedujem opste znanje iz svetske filatelije. ;)
Pozdrav,
KUATO
 
Perforacija maraka se radila u odradenin stanicama kroz koju su pisma prolazila , inace perforacija sa slovima ili u redim slucajevima grbom su zigosane marke.
Marke sa perforacijom nemaju filatelisticku vecu vrednost , izuzev za kolekcionara koji ih skupljaju.Mozes doci u klub filatelista koji se nalazi u Mileticevoj 1 , u Zrenjaninu pa da vise saznas o ovoj materiji.
 
Najbolji katalog za odredjivanje cena postanskih maraka sa podrucja bivse Jugoslavije,
Knezevine i Kraljevine Srbije je "KATALOG postanskih maraka u upotrebi na teritoriji Srbije 1840.-2006.", drugo izdanje iz 2006. od Milutina i Zorana Safara. Jedino sto moram da naglasim je da je ovaj katalog specijalizovan samo za markice koje su izdavane od pocetka na teritoriji danasnje Srbije, dakle nema Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Krajine... Manjkavost ovog kataloga je sto su markice poredjane hronoloski, bez odvajanja redovnih od porto i doplatnih maraka, kao i par sitnijih gresaka koje su se podvukle gospodi Safar. Cene u ovom katalogu su nesto precenjene za nase trziste i otprilike su 30% - 50% vise od onih realnih, po kojima se iste marke odlicnog kvaliteta mogu da nabave kod nas.
Katalog koji je dugo godina vazio kao najbolji kod nas je katalog "Jugomarke" iz 1991. godine za podrucije Jugoslavije. U njemu nema sve kao u prethodnom katalogu, niti su fotografisane sve markice, ali sadrzi skoro sve markice koje su izdate na podruciju bivse Jugoslavije do 1991. godine. Boje slikanih maraka su daleko od savrsenstva, a takodje nema nekih naknadnih izdanja koja verovatno tada nisu bila poznata. Cene u ovom katalogu su u tadasnjim dinarima, pa ih valja podeliti sa 40, da bi se dobile orijentacione cene u eurima.
Takodje, su dobri i "MICHEL"-ovi katalozi, koji sada mogu da se download-uju, ali ni oni nisu bas 100% pouzdani, a cene su date za evropsko trziste, sto je 5-10 puta vise nego kod nas. U generalnom katalogu za podrucije Srbije nema takve sistematicnosti i preciznosti kao u nasim katalozima, ali postoje i dopunjeni, specijalizovani, koji ovu gresku skoro u potpunosti ispravljaju. Ni nomenklatura se ne poklapa sa nasom, pogotovo za markice iz Knezevine Srbije.
Sve u svemu, moje misljenje je da filatelista ne treba da se oslanja samo na jedan jedini katalog, vec treba da nabavi bar 3 razlicita kataloga, kao i literaturu za oblast za koju je zainteresovan. Najbolja filatelisticka literatura za K. Srbiju do ujedinjenja, dakle od 1866. do 1920. godine (poslednja serija Kraljevine Srbije) je knjizica koju je napisao Evzen Derocco, a naslovljena je sa: "Istorija postanskih maraka Srbije". Postoji i reprint ove izuzetne knjige iz 1978. godine u izdanju biblioteke "Filatelista".
Pozdrav svim filatelistima - entuzijastima!
QUATO
 
Dosta dobri katalozi za nase trziste su i YVERT et TELLIER , izdavaca iz Francuske , dobro je obradena tematika svih Evropskih drzava , ali se tesko nalazi na nasem trzistu i cene nisu realne za nase trziste , po mom mislenju su bolji od MICHEL-a .Slazem se sa QUATOM da mora da se prati vise kotaloga zbog cena i izdanja .
 
Pozdrav svima!
Ja sam jedna od onih osoba za koje bi se moglo reci da ne znaju sta imaju... Naime, markice sakupljam jos od kad sam bila klinka ali tek skoro kada se otac mog decka (koji i sam ima neku malu kolekciju) odusevio markicama koje ja imam kao i velicinom moje zbirke ja sam shvatila da to mozda ima i neku vecu vrednost od samo moje sentimentalne vezanosti za njih, kao i da bi mogla da se povezem sa nekim drustvom filatelista. Kako nisam ljubitelj ovakvog vida komunikacije (nemam nista protiv tehnike ali vise volim da pricam sa zivim ljudima) volela bih da stupim u kontakt sa nekim ko se takodje bavi filatelijom. Studiram u Novom Sadu i ukoliko ima Novosadjana ljubitelja markica na ovom forumu bilo bi super kada bi mogli da stupimo u kuntakt.
Takodje ako bi neko od Novosadjana mogao da mi kaze gde u Novom Sadu mogu da nabavim albume za cuvanje markica bilo bi divno!
Hvala u napred!
Cao!!
 

Back
Top