ДЕМОКРАТИЈА JE КАО БИЦИКЛ

Dе Sisti

Stara legenda
Poruka
78.163
ДЕМОКРАТИЈА JE КАО БИЦИКЛ


Теза о незрелости народа и искварености институција даје могућност ЛДП да доведе у питање исход сваког демократског поступка

Зашто је ЛДП проблем за српску демократију? И како може странка са десет посланика и пет одсто гласова да буде проблем?
ЛДП јесте мала странка у становништву. Али, она је велика странка у елити. Да се влада бира у редакцијама утицајних медија, Чедомир Јовановић би био вицепремијер. Да владу бирају НВО, Јовановић би био премијер. А да владу бирају западни амбасадори, Јовановић би био и премијер и председник.

Јовановић и ЛДП су важни по томе што говоре оно што припадници елите из „круга двојке” мисле: да овај народ још није зрео за демократију. Народу, по њима, треба дати демократију тек кад се Србија модернизује. А модернизацију треба да изврши просвећена елита. Модернизација, наравно, није само усвајање техничких вештина, већ и „европских вредности”. Пошто су они већ сада носиоци „европских вредности”, јасно је ко треба да влада Србијом. Први знак да су Срби прихватили европске вредности биће то што ће престати да гласају за СРС, и почети да гласају за ЛДП. Тада им се може дати демократија.

Ово размишљање почива на тачним увидима, али погрешним закључцима. Заиста, народ у Србији далеко је од савршеног. Али, из тога не произилази да је политички малолетан, и да му треба старатељ. Када човек напуни 16 или 18 година стиче пословно право, без обзира на то колико рационалан или нерационалан био. У тим годинама само лудаци имају старатеља. ЛДП и остали из НВО сектора хоће од Србије да направе умну болесницу, како би јој постали старатељи.

То је морално ниско, а политички погрешно. Демократија није уска хаљина коју смеју да носе само дугоноге лепотице (па зато Србија мора да гладује док је не заслужи). Демократија је као бицикл – не можеш да научиш да га возиш док не седнеш на њега. Можда Србија није најбоља бициклисткиња на свету. Али, то није разлог да јој било ко каже: „Дај овамо тај бицикл, од сада ћу ја да те возим!”

Уз тезу о незрелом народу, ЛДП има још један антидемократски аргумент. То је тврдња да је у Србији постојала демократија само до 12. марта 2003. „Је л′ хоћемо да поштујемо демократска правила игре – па, где је демократија, где је демократија? На плочнику испред владе, тамо је убијена 12. марта 2003. године” (Чедомир Јовановић, „Полиграф”, 9. мај 2007). „Ђинђићева Србија наликује слици Вајмарске републике. Кратко је трајала, патила у порођајним мукама, али је одмах након свога убиства постала легенда” (Никола Самарџић, „Демократија пуштена с ланца”, 2006).

Теза о незрелости народа и искварености институција даје могућност ЛДП да доведе у питање исход сваког демократског поступка. По ЛДП, српску демократију треба поштовати само ако даје пожељан резултат: „модернизаторе” на власти. Ако, пак, на власт доводи „конзервативце”, онда нема демократије. Ако скупштинска већина изабере Оливера Дулића за председника скупштине, онда је то демократски. Ако пак исти сазив за председника изабере Томислава Николића, онда је то недемократски. „Тачно је, за Николића је гласала већина, али та већина није демократска, та већина није онаква каква мора бити да бисмо ми поштовали вољу те већине” (Јовановић, исто).

Такође, ако се образује скупштинска већина од „реформаторских” странака, онда председник мора представнику те већине дати мандат. Али, ако се формира скупштинска већина од „конзервативних” странака, онда председник не сме њеном представнику да повери мандат. „Председник Тадић није обавезан да ултимативно да мандат некоме. […]Поред тога што га неко уверава да постоји парламентарна већина, питање је карактера те парламентарне већине. Ако та парламентарна већина угрожава оно што у Србији председник Републике, њен демократски лидер, треба да чува, онда они не смеју добити тај мандат” (Јовановић,

Одбијање да се безусловно поштује исход демократског процеса води у опасност да се сукоби решавају насиљем. Заоштрена реторика ЛДП-а „пријатељ – непријатељ” јесте већ вербални грађански рат. Ако још релативизујете поштовање демократског исхода, ето нас на прагу правог грађанског рата. ЛДП се тога уопште не боји, напротив. „Србија није имала свој грађански рат, као срећније нације, који би допринео појашњењу основних недоумица. У Шпанији су оштре поделе у грађанском рату и срећан географски положај омогућили да временом, захваљујући повременим притисцима, у целини своје политике припадне европским и атлантским интеграцијама” (Н. Самарџић, „Данас”, 29. мај 2007).

У овом тренутку ЛДП заиста не може да угрози демократију у Србији. Али, то не значи да сутра не би могао. Генералну пробу тога имали смо у оних три дана Николићевог председниковања. Аљендеу је глава одлетела само зато што је довео у питање пар страних компанија. Шта се тек може очекивати у земљи која проблематизује далеко више од тога? Погледајте још једном чиниоце из другог пасуса. Ако они буду постављали владу, ЛДП ће коначно рећи да се Србија „модернизовала”. Али, стање демократије биће као у Чилеу. Само, не као у Чилеу Салвадора Аљендеа.

Политички аналитичар
Слободан Антонић
[објављено: 30.08.2007.]

http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=39203
 
ova politika nema ni "p" od nekadasnje,nekako mi je vise rame uz rame sa [kako vi kazete] "kurirom" i sl. a sada samo jedan deo teksta

Демократија је као бицикл – не можеш да научиш да га возиш док не седнеш на њега

da li ste razmisljali kakvog vam je kvaliteta biciklo, da li moze izdrzati toliko vasih padova, da li ce biti u voznom stanju i kada napokon savladate voznju, da li....

ps. recimo da nisam razmisljao samo na vas
 
adem_ks:
ova politika nema ni "p" od nekadasnje,nekako mi je vise rame uz rame sa [kako vi kazete] "kurirom" i sl. a sada samo jedan deo teksta



da li ste razmisljali kakvog vam je kvaliteta biciklo, da li moze izdrzati toliko vasih padova, da li ce biti u voznom stanju i kada napokon savladate voznju, da li....

ps. recimo da nisam razmisljao samo na vas

pa dobro ademe, da li kolumnista moze upoterbiti metaforu? :roll:

drugo, ko je to merodavan da utvrdi "kvalitet" bicikla i shodno tome da uskrati pravo na demokratiju jednom narodu?

zasto nisi pazljivije procitao tekst preno nego sto si napisao komentar? ovako ispada da si tekstu iz dnevnog lista prisao sa predrasudom (jer je Politika), plus sto si u tekstu bukvalno kao "find" opcijom trazio mesta koja bi izvukao iz konteksta i sam tekst ucinio besmislenim :confused:
 
У суштини солидан текст, али је по мени прецењен значај ЛДП.
У галиматијасу политичких глупости у Србији ето морају постојати и ти ''екстремни европејци''
''либерали'' потпуно анационални и потпуно посвећени вредностима које су ван Србије.
Најгора ствар је што кредибилитет тих људи који заступају те ствари је врло низак.
Обично су ту ''бивши чланови владе'', ''бивши комунисти'', ''бивши националисти''.
Па пошто су сада бивши значи били су некад и актуелни, а тада се нису осећале благодети
политике тих појединаца.
Суштински они су квазиполитичка-интересна групација која заступа свачије интересе осим интересе Србије.
А ја пошто волим да поједностављујем сматрам их ''српским огранком ХДЗ'' , ''Сорошевом омладином'' или ''Чекуовим адвокатима у Београду''.
 
De_Sisti:
pa dobro ademe, da li kolumnista moze upoterbiti metaforu? :roll:

drugo, ko je to merodavan da utvrdi "kvalitet" bicikla i shodno tome da uskrati pravo na demokratiju jednom narodu?

zasto nisi pazljivije procitao tekst preno nego sto si napisao komentar? ovako ispada da si tekstu iz dnevnog lista prisao sa predrasudom (jer je Politika), plus sto si u tekstu bukvalno kao "find" opcijom trazio mesta koja bi izvukao iz konteksta i sam tekst ucinio besmislenim :confused:

izvini, ali tekst sam procitao bas pazljivo, i cudno je jedno da on ima puno istine, jedino sto to neki shvataju drugacije , kao i ti. a mozda ni novinar nije hteo da da takav smisao. inace otkad sam citao par tekstova njihove urednice nekako su mi vise za rekla-kazala novine nego.... prosto bez respekta su
 
reci ti meni, ovo je prvi pasus, da li bi ti glasao za ovu stranku, ovo je sve komplimenat do komplimenta
Зашто је ЛДП проблем за српску демократију? И како може странка са десет посланика и пет одсто гласова да буде проблем?
ЛДП јесте мала странка у становништву. Али, она је велика странка у елити. Да се влада бира у редакцијама утицајних медија, Чедомир Јовановић би био вицепремијер. Да владу бирају НВО, Јовановић би био премијер. А да владу бирају западни амбасадори, Јовановић би био и премијер и председник.
 
pasus drugi
koliko si puta cuo da intelektualci kritikuju vlast, jer je izabrana zahvaljujuci sredinama koje se i ne razumeju u drustvo, politiku i sl. [ misslim na sela ili neobrazovane]
Јовановић и ЛДП су важни по томе што говоре оно што припадници елите из „круга двојке” мисле: да овај народ још није зрео за демократију. Народу, по њима, треба дати демократију тек кад се Србија модернизује. А модернизацију треба да изврши просвећена елита. Модернизација, наравно, није само усвајање техничких вештина, већ и „европских вредности”. Пошто су они већ сада носиоци „европских вредности”, јасно је ко треба да влада Србијом. Први знак да су Срби прихватили европске вредности биће то што ће престати да гласају за СРС, и почети да гласају за ЛДП. Тада им се може дати демократија.
znaci problem je shvatiti tekst
 
adem_ks:
pasus drugi
koliko si puta cuo da intelektualci kritikuju vlast, jer je izabrana zahvaljujuci sredinama koje se i ne razumeju u drustvo, politiku i sl. [ misslim na sela ili neobrazovane]

znaci problem je shvatiti tekst

Ниси схватио Адеме. Ту се говори о лажном елитизму, нарцисоидности и понижавању
већине грађана Србије.

Ко је њих прогласио за интелектуалце? Која научна дела стоје иза њих?
Углавном ништа. Празна плоча.
Већини њих је политика и демагогија једино занимање као и њиховом прецеднику, лошем
ђаку који је једва завршио драматургију и никад није радио ништа у животу.
Прво занимање му је било шеф посланичке групе и потпрецедник владе
 
Dikan:
Ниси схватио Адеме. Ту се говори о лажном елитизму, нарцисоидности и понижавању
већине грађана Србије.

Ко је њих прогласио за интелектуалце? Која научна дела стоје иза њих?
Углавном ништа. Празна плоча.
Већини њих је политика и демагогија једино занимање као и њиховом прецеднику, лошем
ђаку који је једва завршио драматургију и никад није радио ништа у животу.
Прво занимање му је било шеф посланичке групе и потпрецедник владе

kako volim kad mi neko ustedi vreme dobrim odgovorom :-)

btw: da li je i sta Cedomir Jovanovic ikada uradio u svojoj bransi?
 
Dikan:
Ниси схватио Адеме. Ту се говори о лажном елитизму, нарцисоидности и понижавању
већине грађана Србије.

ma ja sam bas shvatio, i kao sto napomenuh, mozda je hteo novinar da ispadne ironican [kada vidis da to pise politika,onda se to podrazumeva] ali se bas zahebo, ovo je cista besplatna reklama za njih, za svakog pamentog coveka ili za onog ko se oseca pametnim [ovim ne izuzimas nikoga, mislim svi tu spadaju] ovo je poziv da se pridruze njima jer je to sutrasnjica
 
adem_ks:
ma ja sam bas shvatio, i kao sto napomenuh, mozda je hteo novinar da ispadne ironican [kada vidis da to pise politika,onda se to podrazumeva] ali se bas zahebo, ovo je cista besplatna reklama za njih, za svakog pamentog coveka ili za onog ko se oseca pametnim [ovim ne izuzimas nikoga, mislim svi tu spadaju] ovo je poziv da se pridruze njima jer je to sutrasnjica

:confused:

ne znam da li da komentarisem ista? odakle si uspeo da izvuces ovaj zakljucak?
 
Original postavio Dikan
Ниси схватио Адеме. Ту се говори о лажном елитизму, нарцисоидности и понижавању
већине грађана Србије.
Ко је њих прогласио за интелектуалце? Која научна дела стоје иза њих?
Углавном ништа. Празна плоча.
Већини њих је политика и демагогија једино занимање као и њиховом прецеднику, лошем
ђаку који је једва завршио драматургију и никад није радио ништа у животу.
Прво занимање му је било шеф посланичке групе и потпрецедник владе


sisti@
kako volim kad mi neko ustedi vreme dobrim odgovorom

btw: da li je i sta Cedomir Jovanovic ikada uradio u svojoj bransi?

ja ne vidim kakav je argumenat da je neko los to sto nije nikada nista radio,ili je biolos djak. pokazite mi da je nesto lose uradio,pokazite mi da nesto nije uradio isl.mada za mene, sto se njega tice, on je jedna prepotentna osoba, koja daje sebi za pravo da prelazi ulicu gde on zeli samo zato sto je on poslanik.
 
adem_ks:
ma ja sam bas shvatio, i kao sto napomenuh, mozda je hteo novinar da ispadne ironican [kada vidis da to pise politika,onda se to podrazumeva] ali se bas zahebo, ovo je cista besplatna reklama za njih, za svakog pamentog coveka ili za onog ko se oseca pametnim [ovim ne izuzimas nikoga, mislim svi tu spadaju] ovo je poziv da se pridruze njima jer je to sutrasnjica

:confused: :confused: :confused: :confused:

Ево Адеме ја из ових стопа идем да се учланим у ЛДП.
Некако ме је текст инспирисао. :lol: :lol:

Добро Адеме читам између редова да сматраш да сам глуп. :roll:
 
De_Sisti:
:confused:

ne znam da li da komentarisem ista? odakle si uspeo da izvuces ovaj zakljucak?

ne simpatis cedu, ali ako imas vremena procitaj jos jednom tekst, i zamisli neku stranku u nekoj drugoj drzavi umesto LPD, i sam reci da li bi glasao za njih pod uslovom da je sve navedeno u tekstu istina. ja bih, izgleda savremena, nepotkupljiva, borbena,
ps. mozda gresim ali tekst tera vodu na tu stranu
 
Dikan:
Добро Адеме читам између редова да сматраш да сам глуп. :roll:

ako me ti budes nekada spomenuo, i to vise puta a ja ti ne odgovaram, onda znaj da te smatram glupim, inace sto bi ja gubio vreme sa budalom, OK ne slazem se sa tobom, ali to je nesto drugo :lol: :lol:
ps.a ono, to obicno svi mislimo o sebi, ili se tako osecamo, znaci nije bilo direktno tebi upuceno, niti nekom pojedincu
 
teze ovog teksta su sledece:

1. LDP je posredno ili neposredno zastupljena u medijima nesrazmerno vise svojoj politickoj snazi i podrsci
2. LDP kao glavni proklamator "evropskih vrednosti" u praksi bi koristio metode koje su od njih hiljadama svetlosih godina daleko
3. LDP ne postuje u potpunosti nacela koja su sadrzana u njihovom imenu
 
adem_ks:
ne simpatis cedu, ali ako imas vremena procitaj jos jednom tekst, i zamisli neku stranku u nekoj drugoj drzavi umesto LPD, i sam reci da li bi glasao za njih pod uslovom da je sve navedeno u tekstu istina. ja bih, izgleda savremena, nepotkupljiva, borbena,
ps. mozda gresim ali tekst tera vodu na tu stranu

upravo je to problem... gresis u razumevanju teksta...
 
Malo, malo, pa otvorite neku temu o LDP.

Nije mi jasno zašto vas uopšte toliko zanima ta stranka, još manje njen predsednik. Šta je ono što vam tu najviše smeta:
Da li to što je bogat, a ništa ne radi? Zapitajmo se da li je jedini?
Da li to što mu je prvo radno mesto u životu podpredsednik vlade Srbije? Opet pitam: da li jedini kome je prvo radno mesto neka funkcija u vladi Srbije.
Da li to što ima desetak poslanika, odnosno to što se jedan broj biračkog tela slaže s njegovim stavovima? A ja postavljam pitanje: šta je sa pristalicama SRS? Da li su oni manje radikalni od pristalica LDP, a SRS ima daleko veći broj poslanika u Skupštini, samim tim i veći uticaj.

Teško da mogu da razumem vašu opsednutost LDP-om, a još manje ČJ.
 
tema je jedan dobar tekst o LDP-u...

inace ne bi se LDPom niko bavio da se stavovi cele grupe gradjana (koja sadrzi i LDP) ne propagiraju na mediju sa nacionalnom frekvencijo i dvoje dnevnih novina (od koji jedna prilicno tirazna)

dalje: "Da li to što je bogat, a ništa ne radi? Zapitajmo se da li je jedini?
Da li to što mu je prvo radno mesto u životu podpredsednik vlade Srbije? Opet pitam: da li jedini kome je prvo radno mesto neka funkcija u vladi Srbije."

E bas zato Registra!!! zato sto necu da mi takva osoba prosipa price o evropskoj buducnosti i drzi moralne pridike
 
De_Sisti:
teze ovog teksta su sledece:

1. LDP je posredno ili neposredno zastupljena u medijima nesrazmerno vise svojoj politickoj snazi i podrsci
1. ne vidim da su oni odgovorni za to, ali vi samo kazete za dobrim konjem se i prasina dize. to je nekada i u negativnom kontekstu,ali ne i ovaj slucaj
2. LDP kao glavni proklamator "evropskih vrednosti" u praksi bi koristio metode koje su od njih hiljadama svetlosih godina daleko
ovo si upravu,mada nisam za to,ali zaista ponekad pomislim da samo radikalne metode mogu pomoci.podvlacim nisam za njih
3. LDP ne postuje u potpunosti nacela koja su sadrzana u njihovom imenu
procitaj program, ja sam cuo [nisam citao] da je sve OK.
 
adem_ks:
1. ne vidim da su oni odgovorni za to, ali vi samo kazete za dobrim konjem se i prasina dize. to je nekada i u negativnom kontekstu,ali ne i ovaj slucaj
ovo si upravu,mada nisam za to,ali zaista ponekad pomislim da samo radikalne metode mogu pomoci.podvlacim nisam za njih
procitaj program, ja sam cuo [nisam citao] da je sve OK.

1) dovoljno je pogledai vlasnicku strukturu B92 i videti da je najveci pojedinacni akcionar Media Developments (vlasnik Dzordz Soros) tako da se prasina dize... ali ne za dobrim konjem
2) i hitler je smatrao da su radikalne metode delotvornije.. staljin takodje.... a sve u ime svetle buducnosti
3) program je spisak lepih zelja i manje vise je ok...problem je u odstupanju u praxi
 
Meni još u predizbornoj kampanji nije bilo jasno otkud je Čeda sa svojom novoformiranom strankom tako važan da "zasluži" pesmicu na dočeku NG. I sa koalicijom od, koliko beše? 4-5 stranaka dobije desetak poslanika, pa šta? Da je išao sam, dobio bi taman isto kao ona romska partija.
A inače su mi kao antipod radikalima, tu su da talasaju u kontri.
Što u krajnjoj liniji možda i nije tako loše, u smislu da će malo trgnuti birače i ostale stranke i polarizovati ih, obzirom da su sve stranke postale nešto u fazonu "nit' smrdi nit' miriše"...svi su i evropejci i nacionalisti i modernisti i tradicionalisti..., sve istovremeno...
 
De_Sisti:
tema je jedan dobar tekst o LDP-u...

inace ne bi se LDPom niko bavio da se stavovi cele grupe gradjana (koja sadrzi i LDP) ne propagiraju na mediju sa nacionalnom frekvencijo i dvoje dnevnih novina (od koji jedna prilicno tirazna)

dalje: "Da li to što je bogat, a ništa ne radi? Zapitajmo se da li je jedini?
Da li to što mu je prvo radno mesto u životu podpredsednik vlade Srbije? Opet pitam: da li jedini kome je prvo radno mesto neka funkcija u vladi Srbije."

E bas zato Registra!!! zato sto necu da mi takva osoba prosipa price o evropskoj buducnosti i drzi moralne pridike


To je demokratija. To što ja isto tako neću da mi neko takav prosipa mudrosti, ne znači da to može bilo ko da mu zabrani, isto kao što radikalima niko ne može da zabrani da budu radikalni na svoj način.

Tražili smo demokratiju, dobili smo je, e pa vidiš, to tako izgleda. Svako može da lupeta šta mu padne na pamet i LDP i radikali bez ikakve odgovornosti za to što govore.

Jedni zagovaraju otcepljenje Kosova - nikom ništa. Ovi drugi zagovaraju pripajanje Srbije Rusiji (čuvena izjava: "kamo sreće da je Srbija ruska gubernija" :confused: da li ovo bolje zvuči od Čedinog stava o otcepljenju Kosova) - opet nikom ništa.

E pa, tražili ste - gledajte - živela demokratija!
 

Back
Top