Razlika izmedju agnosticizma i ateizma

gost 94023

Ističe se
Poruka
2.527
Agnosticizam je filozofsko i teološko verovanje da je spiritualna istina, kao što su postojanje Boga, bogova ili božanstava, nepoznati ili ih je nemoguće utvrditi. Reč agnosticizam prvi je počeo da koristi Thomas Henry Huxley 1869. godine, a koristi se i za one koji nisu ubeđeni ili ne pridaju značaja saznanju o postojanju božanstava ili drugih duhovnih pojava. Reč agnostik vodi poreklo od grčkog α (bez) i γνοςισ (znanje).

Agnostici mogu da tvrde da je nemoguće doći do potpunog i sigurnog duhovnog saznanja; neki dopuštaju da je to i moguće, ali oni lično nemaju takvo saznanje. Agnosticizam u oba slučaja uključuje skepticizam prema religioznim verovanjima.

Neki agnostici veruju da religijska verovanja nisu dokazana ili ih je nemoguće dokazati. Agnostik recimo može da smatra da religijske norme treba da budu dokazane kako i naučne, eventualno koristeći naučne metode.

Ateizam je stanje nemanja teističkih verovanja, ili aktivno neverovanje u postojanje božanstava.

Ateizam je negacija određenog koncepta vjere neodvojiva od samog koncepta odnosno smisla koji određena vjera predstavlja. Da ateizam nije ništa drugo do druga strana medalje ovako ili onako shvaćenog religioziteta, koji se uglavnom javlja kao određena antiteza, odnosno negacija nekog religioznog stava, glavna je postavka od koje bi ovaj kratak esej trebao krenuti. S druge strane, poticaj ovakvu razmišljanju je knjiga Edith Stein Znanje i vjera a autorica u njoj kaže: "Činjenica da su milijuni ljudi ateisti ne govori protiv ovoga. Ateizam bi se možda trebao shvatiti u posve različitom smislu u različitih ljudi. Ako se njime misli poricanje Božje egzistencije, onaj koji niječe mora pripisati određeno značenje riječi Bog - ustvari, zbog ovog zahtjeva, mora joj dati isto značenje koje joj pridaju vjernici, s obzirom da je ono što oni vjeruju, ono što on, naravno, želi poreći". U ovom kratkom ulomku iz knjige Edith Stein možemo prepoznati nekoliko pitanja koja nam tako shvaćen ateizam otvara. To je prije svega pitanje pozitivne definicije ateizma koja ne bi bila vezana uz određenu religijsku doktrinu, pa zatim sve do pitanja može li se ateizam uopće održati kao pozitivan svjetonazor ako mu se izmakne uporište ovako ili onako shvaćenog religioziteta. Ateizam koji se najčešće susreće uglavnom je trivijalna verzija negacije još trivijalnije shvaćenog religioziteta. Nijekanje postojanja nekog višeg bića koje bi bdjelo nad sudbinama smrtnika i pritom imalo gotovo sve antropomorfne atribute za ateizam postaje nedostatno u onom trenutku kada se religiozitet počne vezati uz ontološku osnovu, odnosno kada transcendira antropocentrizam. Na taj način ateizam koji stoji na čvrstom tlu sve dok se vezuje uz specifičan religiozni koncept tako što ga pritom negira naći će se u situaciji da se probudi iz "dogmatskog drijemeža" čim se pitanje religioziteta više ne veže isključivo uz čovjeka već ga nadilazi određenom religiozno-ontološkom koncepcijom. Takva koncepcija, koja više ne pita za mjesto, dužnosti ili svrhu čovjeka u svijetu, na taj način konstruira obrazac čovjekova društvena pa i najintimnijeg života i već pri kozmološkim pitanjima naći će se u zrakopraznu prostoru. Naime, čim se apstrahira od antropomorfnih atributa koje različite religije pripisuju Bogu, ostaju nerazjašnjenima ona pitanja koja još od Kantovih kozmoloških antinomija pa do danas bune filozofe i znanstvenike. S druge strane, apstrahiramo li i pitanja koja ostaju vezana uz realitet u smislu pokušaja promišljanja onih atributa koji su za taj realitet bitni i vezani, kao što su to početak i kraj postojećega odnosno kozmosa ili pitanje njegove beskonačnosti odnosno ograničenosti, naći ćemo se u području čiste ontologije koja za svoj predmet ima samo postojeće kao ono suštinsko egzistenciji svega bivstvujućega.

Po ovim teorijama agnosticizam i ateizam su mi bas slicni,maltene jednaki.Jer i jedni i drugi gotovo ne veruju u postojanje Boga.
 
Po mom gledanju , onda sam agnostik, jer apsolutno tvrdjenje u nešto je apsurdno , pa je ateista isto teista kao i papa, apsolutni u svome....
Skepticizam je posledica subjektivnog u veri svakog čoveka, pa je agnostik u želji da dodje do nečeg iznad ličnog i subjektivnog , po opredeljenju skeptik.
Religija im u tome svesrdno pomaže čineći od vernika poniznike, poslušnike....ovo prvo je ok , ovo drugo nije ok....

Ja ne vidim gde agnostik potire postojanje boga, mada prezire posledice religioznosti kod ljudi, i stoga jeste više naklonjen ateizmu i ateistima , kao ljudima koji ne sputavaju slobodu mišljenja, koja se često čini kod religioznih , sve kao posledica pogrešnog tumačenja primisli i impulsa....Savladana primisao je svest o postojanju , a nesavladana primisao je utapanje u greh....I od silnog straha od greha i slabosti svoje, od početka , čovek sebi stavlja okove na slobodu svojih posmatranja i osmatranja , želeći da bude pravoveran, a ne koristeći pravovernost kao putokaz koji će mu uvek osvetljavati izaz iz situacije gubitka puta....
 
Agnosticizam je filozofsko i teološko verovanje da je spiritualna istina, kao što su postojanje Boga, bogova ili božanstava, nepoznati ili ih je nemoguće utvrditi. Reč agnosticizam prvi je počeo da koristi Thomas Henry Huxley 1869. godine, a koristi se i za one koji nisu ubeđeni ili ne pridaju značaja saznanju o postojanju božanstava ili drugih duhovnih pojava. Reč agnostik vodi poreklo od grčkog α (bez) i γνοςισ (znanje).

Која је онда разлика агностицизма од веровања у потпуну трансцедетност Божанства (Апсолута), какво се код муслимана зове оказионализам, а и Кант је заступао сличне идеје?
Можда у придавању значаја? Да ли си везан за нешто што не можеш знати тачно шта је...

Ateizam je stanje nemanja teističkih verovanja, ili aktivno neverovanje u postojanje božanstava.

Значи "активно неверујеш" у нешто - верујеш да то нешто не постоји. Опет вера!

Agnostik recimo može da smatra da religijske norme treba da budu dokazane kako i naučne, eventualno koristeći naučne metode.

Ето зашто нисам агностик. Верујем да ће увек бити нешто што не може да се објасни.
Најзад, која је сврха постојања човека који све зна?

Ateizam je negacija određenog koncepta vjere neodvojiva od samog koncepta odnosno smisla koji određena vjera predstavlja. Da ateizam nije ništa drugo do druga strana medalje ovako ili onako shvaćenog religioziteta, koji se uglavnom javlja kao određena antiteza, odnosno negacija nekog religioznog stava

Знам то и без есеја. Што рече Сенкјевич за Нерона - атеисти се највише плаше бог(ов)а ;)
 
"Agnostik recimo može da smatra da religijske norme treba da budu dokazane kako i naučne, eventualno koristeći naučne metode."

"Ето зашто нисам агностик. Верујем да ће увек бити нешто што не може да се објасни.
Најзад, која је сврха постојања човека који све зна?"

A ovo?

Agnostici mogu da tvrde da je nemoguće doći do potpunog i sigurnog duhovnog saznanja; neki dopuštaju da je to i moguće, ali oni lično nemaju takvo saznanje.

Dakle... ipak si agnostik?
 
Lexa:
"Agnostik recimo može da smatra da religijske norme treba da budu dokazane kako i naučne, eventualno koristeći naučne metode."

"Ето зашто нисам агностик. Верујем да ће увек бити нешто што не може да се објасни.
Најзад, која је сврха постојања човека који све зна?"

A ovo?

Agnostici mogu da tvrde da je nemoguće doći do potpunog i sigurnog duhovnog saznanja; neki dopuštaju da je to i moguće, ali oni lično nemaju takvo saznanje.

Dakle... ipak si agnostik?

Ипак је текст бар мало конфузан.
Однодно може једно, може и друго...

Често су појмови тако испремештани. Тако на другом форуму сам рекао да је актуелни "космополитизам" облик фашизма јер цео свет подводи једном центру моћи. Па се нека риба ухватила за Дучића који је за себе говорио да је космополита (и националиста)... као шта сад - он је фашиста!?

Закључак: Зови ме и крчагом, али ме немој разбити :lol:
 
Ako agnostici kazu, a kazu, da je za coveka nemoguce saznati da li bog postoji ili ne, ne vidim da oni time kazu da boga nema ili da ga ima; oni su tako reci na nicijoj zemlji... neutralni su... ateisti nisu, oni otvoreno kazu da ne veruju... sve su to siroki pojmovi koji se ne mogu primenjivati na pojedince, jer svaka individua shvata veru na neki svoj unutrasnji nacin, ili pak neverovanje... licno, mnogo vise postujem ateiste... stav agnostika da nema dokaza je prema meni stara prica, vera je vera, ne trazi dokaze, zato se to i zove vera, univerzalni i nepokolebljivi dokaz nikad nece postojati, kao sto apsolutni i nepokolebljivi dokaz za bozje nepostojanje nece nikad postojati... dakle, vracamo se na isto... sve je na Coveku...
 
sve sto nas okruzuje od Boga je. jer ako nije tako, neka mi makar ko obrazlozi nasu misiju na planeti zemlji ili cemu bivstvovanje. nemojte samo napisati produzetak vrste, to je tako trivijalno i bes dusno. znam, da se kod coveka kroz postojanje Bog kad tad i ma kakav definise.na ovaj ili onaj nacin, takva impresija svakog opskhrva bar na tren.
 
mikesha025:
sve sto nas okruzuje od Boga je. jer ako nije tako, neka mi makar ko obrazlozi nasu misiju na planeti zemlji ili cemu bivstvovanje.
Nema misije :roll:
Ima 16 Bogova
Ima beskrajno mnogo dimenzija i Bog ne igra nikakvu ulogu
Univerzum se završava i počinje sam po sebi i mi tu ne igramo nikakvu ulogu
Vanzemaljci nas kreirali

Mogu da pretpostavljam ovako do sutra.....
 
ja uopste ne mislim da su agnostici i ateisti isti ili jednaki
evo kako ja to dozivljavam
recimo da negde verujem da bog postoji, a ta moja vera se ne bi nikako mogla opisati kao jaka
ali sam isto tako veoma cvrsto ubedjena da je verovanje takav stepen saznanja koji se ne moze dokazati, koji je dakle emocionalnog karaktera
dakle to sto je pomalo verujem ne znaci da to u sta verujem postoji
niti smatram da se moze doci do pouzdanog saznanja o tome
i zbog toga se deklarisem kao agnostik
od kada sam cula za agnostike :lol:
tako je to kad covek propusti ucenje celog polugodista filozfije zbog bombardovanja 99.
verujem da i neko ko se oseca kao nevernik moze da bude agnostik iz analognih razloga
neko rece vera je vera ne trazi dokaze...to je tacno...ali agnostik sam upravo zbog toga sto joj ne pridajem znacaj koji joj pridaju ljudi koji su aktivni vernici ili ateisti...
ono sto je racionalno u mnogo vecoj meri prevazilazi moju veru, koja je ne vise nego intuitivna...i smatram da je bolje da se deklarisem kao takva umesto kao sumnjicavi vernik (to mi je narocito nespojivo)
 
Vidim neki ovde mešaju VERA i RELIGIJA.

Vera, u smislu nada u sebe, u drugoga, u dobro, u ideologiju , u uspeh....
Vera, u smislu uverenje, stav, mišljenje,poverenje, kontinuitet, navika, tendencija, podržano iskustvo....

A religija, potpuno druga stvar, derivat duhovnosti , znači derivat ljudskog straha od neuticaja, od slučajnosti, od pretvaranja u ništa.

--------------------------------------
Ateista je onaj koji nije religiozan , a ne onaj koji nema vere........
Pa zar je moguće da neko ovde toliko uči da hoda , da pretpostavlja da ima osobe bez vere (i u smislu nada i u smislu podržano iskustvo).
 
jao patak...objasni nam ti u sta se moze verovati :lol:
pod verom se na ovoj temi podrazumeva teolosko verovanje, a ne religija
religija podrazumeva organizovano sistem verovanja u boga, natprirodne sile i sl.
elem, kad bih rekla da verujem u boga pri tome se ne bih izjasnjavala kao pripadnik odredjene religije
i mislim da je svima jjasno o cemu pricamo, ali si se eto ti tu nasao da nam objasnis i definises pojmove
eto, hvala, i svaka cast na definicijama, ali mislim da nije trebalo
 
Neko ovde spomenu tzv, rimske i grčke bogove, gde su se izgubili? Pa pretopili su se u hrišćanske svece, gubeći pri tom svoje ljudske osobine, a zadržavajući svoje posebne (namerno neću da upotrebim - nadnaravne) duhovne sposobnosti. Kao što se to prethodno desilo tzv. slovenskoj mitologiji na ovom podneblju.
Ko je jači, taj i tlači! - kažu deca. ;) A katolička crkva vekovima vrši izuzetno snažnu represiju. Fizičarima je dobro poznat zakon akcije i reakcije. Kao i psiholozima. Otuda i ta dva ideološka pokreta, kao pobuna protiv postavljanja granica ljudkom umu. Tj. duhu. Jer sve duhovno je tvorevina našeg uma.
DJM:
Ipak sam ja ateista... ceo svet mnogo bolje funksionise bez Boga...
Znaci, svet kao volja, a ne potreba...
Kada ljudi shvate da sve zavisi od njih... rekoh kada..... svet ce biti, nadam se, mnogo lepse mesto za zivot...
Jedan od osnovnih postulata hrišćanske religije je: Bog je u nama i svuda oko nas.
Zar smo svi zaboravili na Pravoslavlje? Čak i sadašnji vernici. Da ne kažem - novokomponovani. Šta je taj pojam podrazumevao na ovim, srpskim prostorima? Daleko je to bilo od krute dogme, a još dalje od priznavanja svevlašća Crkve (hrišćanske) kao institucije, i crkvene hijerarhije.

I, još nešto da ne kažem - istočnjaci se ne deklarišu da su vernici svoje (svojih, ima ih tu više pravaca) religije, da li 'ti bogovi' postoje ili ne, već pričaju o (ne)prihvatanju (svoje) filozofije života.

Iz istorijskog haosa koji vlada na ovim prostorima, teško je raspravljati o duhovnoj nadogradnji. Jer, biti agnostik, ili ateista, podrazumeva da posedujemo znanja o onome čega se odričemo, tj. negiramo.
 
Imate jednu sličnu stvar kod prirodnjaka....
Ako rano krenu u proučavanje prirode, ljudi vremenom steknu prećutnu mudrost da osećaju intuitivno kako bi tekli tokovi prirodnog....iako im znanje kaže ili da je neobjektivno , li nemoguće ili ne znaju jednostavno.

Tako te to intuitivno vodi i kroz kvantno i kroz elektromagnetno , kroz analogije, kroz kvaziapsolute savršenih oblika kao što su sfera, minimumi, jame, kroz fizičko o tome i da ne pričam....

To je vera, nije religija (ne razumem šta je teologija , a šta religija).
A istovremeno vrlo lako može da se paralelno poklopi sa religijom (što neki naučnici i učine).
Baš kao što neki religiju shvataju ne kao sprovodjenje božije volje, već kao usmeravanje kroz primisli i kroz fizičku sferu , ali samo preko ljudi i životinja , tj psihološka aktivnost boga uz sveopštu egzistenciju , za razliku od mistika koji imaju sveopštu aktivnost boga .
Čak imate i ono "bog deluje kroz ljude" kao potvrdu takvog stava.....
 
sto bi rekla moja profesorka fizike u sali-do naucnih otkrica se dolazi tako sto neko nesto lupi i dokaze da je to i tacno?
pa i da je tako, a ja ne mislim da jeste (vec da je udeo znanja koje prethodi pretpostavci koja je dobrim delom utemeljena u logici i nauci), sagledajmo i koliko se od tih pretpostavki pokaze netacnim...
 
Tuzni_patak:
Vidim neki ovde mešaju VERA i RELIGIJA.

Vera, u smislu nada u sebe, u drugoga, u dobro, u ideologiju , u uspeh....
Vera, u smislu uverenje, stav, mišljenje,poverenje, kontinuitet, navika, tendencija, podržano iskustvo....
Malo si se zajebunio oko definicija. Vera kao uverenje, stav, mišljenje... nikad nije bila i nikad neće biti. Kad cepidlačiš (i pogrešno informišeš forumsku populaciju), evo:

Vera, verovanje = pretpostavka da nešto postoji, iako ne postoje argumenti za tako nešto (tj, osoba ne zna argumente ili nije u stanju da ih adekvatno izloži). Izraženo emocionalno učešće u vezi sa predmetom verovanja. Donekle primenljivo i u ovom prvom značenju o kojem govoriš. Mada nije sasvim jasno da li govoriš i o poverenju

Stav = mišljenje o nečemu. Ima tri komponetne: kognitivnu (osoba manje ili više zna nešto o objektu stava), konativnu (spremna je na neku akciju vezanu za predmet stava) i emotivnu (gaji neke emocije, pozitivne ili negativne, prema predmetu stava).

Veza između vere (u bilo kom smislu) i kontinuiteta, tendencije.... Pitam se, odakle to izvuče?
 
Iz poverenja....

I.... vera u prvom smislu je nada, a ne vera,ali sam greškom upotrebio U a ne ZA, a narod često koristi reč vera u smislu nada iliti u smislu verovanje u neku ,željenu verziju budućnosti....a vezano za neki od nabrojanih subjekata.
A ovo što si naveo o verovanju kao emocionalna veza , poverenje , to sam se trudio da pomenem drugim smislom koji sam naveo...

Vrlo precizne definicije si izneo.

Ja sam možda greškom uneo predikciju u razmatranje u vezi vere, ali to je posledica toga što sam video da je i duhovnost težnja ,u nekom konačnom smislu, da se izvrši predikcija budućnosti. Baš kao što je i mudrosti to jedan od važnih medjukoraka, tj ciljeva.Naravno i razumu.
Predikcija se u veri javlja više kao dokaz, što je težnja koja potiče iz tumačenja mudrosti kod obične nezainteresovane raje....

Vera može da se podeli na sadašnji trenutak , budućnost, na nešto što nimalo ne potiče od stava, i na nešto što bar malo potiče iz stavova...
Odmah je uz veru vezana i idealizacija , ako je vera vezana za sadašnjost.A ostaje nada kad je vezana za budućnost....
A može se slobodno postaviti pitanje zašto vera kao jako i sigurno tumačenje nekih odnosa , npr zaštite prelazi !samo! u nadu , kao nesigurnije tumačenje ispoljavanja odnosa, čim pomerimo trenutak u budućnost.
Refleks čuvenog reagovanja ljudi omalovažavanjem kad se ne desi očekivano....licitacija svakodnevna i merenje "nekih" sposobnosti svake osobe kroz predikciju budućnosti i umanjenje vrednosti ako se predikcija ne ostvari....
Ili izraz "slobodne volje" i samim tim nesigurnosti svake budućnosti i ostavljanje mogućnosti da se od loših budućnosti odstupi nekim dejstvom ili uz nečiju pomoć....

Hvala za definiciju vere, fali još definicija nade, pa da bude komplet....
 
NaveLA, izneLA.

Vera nije svodiva na nadu (nada = želja i očekivanje da se obistiniti ono u šta čovek veruje, što želi da se desi; eto ti definicija i za to :-D ), ali uključuje istu. Momenat nedokazivosti, neargumentovanosti i dalje ostaje aktuelan. Mada, da, krajnji cilj vere je, na neki način, ostvarenje nade sadržane u veri u nešto. Ljudi (mnogi) ne bi verovali u boga da nemaju neka očekivanja od istoga i priča za koje smatraju da su inspirisane njim.
 

Back
Top