818-ti rodjendan

Мене живо интересује да ли ти уопште знаш шта си цитирао или те је успут ударио неки "цунами из ваше пирамиде" - хајде прочитај још неколико пута па ако укапираш
ондаК се јопе' јави........



Objavljeno prije 1 sat 18 minuta
Povelja Kulina bana danas slavi 818. rođendan

Povelja bosanskoga bana Kulina napisana je 29. augusta 1189. godine na starobosanskom narodnom jeziku i bosanskim pismom bosančicom. Ovaj dokument je najstariji dosad pronađeni očuvani bosanski državni dokument. Povelja Kulina bana danas slavi 818 godina postojanja.

"U ime oca i sina i svetog duha. Ja, ban bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dovijeka. I pravicu držati sa Vama i pravo povjerenje, dokle budem živ. Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon. Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davat ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli. Neka mi Bog pomogne i svo Sveto Evanđelje…“

Vrijednost povelje za bosansku srednjovjekovnu historiju je nemjerljiva. To je prvi dokument izdan od strane jednog bosanskog vladara, vladaru, tj. knezu, druge države kojom je ban Kulin regulisao trgovačke odnose između Bosne i Dubrovnika dajući dubrovačkim trgovcima u Bosni slobodu poslovanja bez ikakvog poreza.

Povelja je očuvana u tri primjerka. Dva primjerka se nalaze i danas u Dubrovniku, a treći primjerak nalazi se u posjedu Ruske akademije nauka i umjetnosti u Sankt Petersburgu u Rusiji.

Povelja je ujedno jedan od najstarijih spomenika ćirilićne pismenosti na području srednjovjekovne Bosne.

(Sarajevo-x.com)
 
eremita:
Мене живо интересује да ли ти уопште знаш шта си цитирао или те је успут ударио неки "цунами из ваше пирамиде" - хајде прочитај још неколико пута па ако укапираш
ондаК се јопе' јави........

Veseli Bosanac...
 
Iron Lord:
Čudan način da se hodža obrati vjernicima sa "U ime oca i sina i svetog duha" plus pričao na ćirilici...


c008.gif
 
Не негирам бошњачку нацију.
Настала је на религијском индентитету муслимана у Босни.
Али не подносим фалсификовање историје и измишљању неких чињеница који везе са памећу немају.
Њихов је проблем што су тај индентите касно развили, а пре тога су се крили иза турског, српског,
и југословенског.
 
ca-mu47:
e, sad ces ti tvrditi da je cirilica srpsko pismo.

Ма јок.....то је босанчероско оно кад је међед *ебо букву - онда је босанчерос измислио ћирилицу и сакрио је у пирамиду и чувао хиљадама година.......
 
Ахаха.....добро.....немој ЦА-МУ више да се љутиш на нас...
хајде да се помиримо, ево руке......
али претходно да престанеш више да переш ду*е само са водом па се онда рукујеш са људима...
него ево ти лепо тоалет папир па научи да га користиш...... :mrgreen:

 
Ево факсимила Повеље Кулина Бана------:








А ево и шта тачно у њој пише - а лојавци су главне ствари, наравно, изоставили..... :lol: :lol: :lol:



U ime otca i sina i svetago duha.

Ja, ban bos’nski Kulin, prisezaju tebje, knezhe Krvashu, i vsjem gradjam dubrov’cham, pravi prijatelj biti vam, od sele i dovjeka.

I prav goj drzhati s vami i pravu vjeru – dokole s’m zhiv.

Vsi Dubrovchane, kire hode po mojemu vladaniju, trgujuc'e godje si kto hoc'e krjevati, godje si kto mine, pravov vjerov i pravim srdcem drzhati je, bez vsakoje zledi – razvje shto mi kto da svojev voljov poklon.

I da im ne bude od mojih ch’stnikov sile.

I dokole u mne budu – dati im s’vjet i pomoc', kakore i sebje, kolikore mozhe, bez v’sega zloga primisla.

Tako mi, bozhe, pomagaj, i sije sveto jevandjelje.

Ja, Radoje, dijak banj, pisah siju knjigu poveljov banov, od rozh’stva Hristova tisuc'a i s’to i osa’deset i devet ljjet’, mjeseca augusta, u dvadeseti i deveti dn’, usjechenie glave Jovana Krstitelja.
 

Back
Top