Maticna ploca

dsjs

Početnik
Poruka
30
Motherboard P5VDC-X (green), 64 , Intel Celeron CPU 3.06, GH, Kingston 512, NVIDIA GE force 6200LE, Maxtor 160 gb sata, LG DVD-RW, TV card, modem 56 k. Napajanje 450W.
Od prvog dana (6 meseci) racunar je stvarao buku na koju nisam do pre izvesnog vremena obracao paznju. Medjutim, posto je buka postajala sve glasnija ustanovio sam da je temperatura MB 67 stepeni a procesora 41 stepen, dok se kuler okretao brzinom od 4500. Posto je kuler (Intel) prestao u medjuvremenu da radi, stavio sam nov(Intel full), ali se nista nije promenilo jer je temperatura ploce i broj obrtaja ostalo kao i pre. Moze li neko da mi pomogne oko urvrdjivanja sta bi moglo da izazove ovoliki broj obrtaja i povecanu temperaturu MB. Prilikom pipanja hladnjaka i ostalih komponenti na MB nisam primetio da se neki od delova greje, ali imam utisak da kuler na procesoru koji stvara svu ovu buku zuri da ohladi procesor jer se iz njega siri topao vazduh. Napajanje je u redu.
 
Stavi dva ventilatora u kucistu. Jedan napred da uvlaci vazduh u kuciste, a drugi stavi pozadi ispod napajanja, prikljuci ih i zatvori stranicu kucista, da bi bila promaja, i tako izmeri temperature trebalo bi min 5 stepeni da se ohladi, i nabavi neki hladnjak za chipset
 
Verovatno da je TV kartica razlog sto je tako visoka temperatura MB.Mozes da skines pasivni hladnjak i da umesto njega stavis CoolerMaster-ov hladnjak sa ventilatorom,cena im se krece od 500 pa do 1600 din zavisno od modela.Ko sto rece Bugzy stavi i kulere za kuciste.A kad si menjao kuler na procesoru jel si obrisao staru pastu sa procesora pre nego si stavio nov kuler?
 
spinx:
Verovatno da je TV kartica razlog sto je tako visoka temperatura MB.Mozes da skines pasivni hladnjak i da umesto njega stavis CoolerMaster-ov hladnjak sa ventilatorom,cena im se krece od 500 pa do 1600 din zavisno od modela.Ko sto rece Bugzy stavi i kulere za kuciste.A kad si menjao kuler na procesoru jel si obrisao staru pastu sa procesora pre nego si stavio nov kuler?

Staru pastu sam skinuo pre stavljanja novog kulera, i o ovim vasim predlozima sa kulerima sam razmisljao, ali sta sa obrtajima kulera ako se smanji temperatura, jer sam ja drzao otvoreno kuciste i testirao temperaturu, koja se nije menjala na ploci, uostalom tu je najvaznije sta uraditi da bi se smanjila buka, jer buka bi se smanjila ako bi kuler okretao do 3500, neznam sta ga nagoni da okrece 4500, a kontaktirao sam poznanike koji imaju potpuno istu masinu i nemaju nikakav problem sa potpuno istom konfiguracijom i jednim istim ovakvim kulerom a imaju i TV karticu, kod njih je temperatura MB 41, CPU 37 a obrtaji 3000. Mozda nisam pomenuo da pojedini usluzni programi (na primer TUneUp Utilites 2007, ne moze da prepozna maticnu plocu, dok sve ostale komponente prepoznaje do nasitnijih detalja,) ne registruje uopste maticnu plocu, odnosnu cita podatak kao da je nema.
 
Pa jesi u BIOS-u ukljuchio kontrolu broja obrtaja coolera ? Meni se cooler na procesoru pali samo na 30 C i vrti se nekih ~800 rpm a samo na 50 C se povecava broj obrtaja na MAX... ~1800 rpm
Ali i na onih 1800 rpm ovaj moj cooler je besshuman ( 22 dB :) ) Normalno imam bolji cooler od INTEL Box-a.... Imam Cooler Master Hyper TX ~ 20 €
 
*P*A*B*L*O*:
Pa jesi u BIOS-u ukljuchio kontrolu broja obrtaja coolera ? Meni se cooler na procesoru pali samo na 30 C i vrti se nekih ~800 rpm a samo na 50 C se povecava broj obrtaja na MAX... ~1800 rpm
Ali i na onih 1800 rpm ovaj moj cooler je besshuman ( 22 dB :) ) Normalno imam bolji cooler od INTEL Box-a.... Imam Cooler Master Hyper TX ~ 20 €

Gde da kupim Cooler Master Hyper TX, mislim reci mi u kojoj prodavnici,
Ako znas reci mi kako da ga stavim na procesor posto je podnozje na ovoj ploci koju imam specificno, odnosno ima u ploci 4 rupe u koje se umecu 4 nozice koje ima kuler. Probao sam jedn dobar kuler kod prijatelja, ne secam se marke ali znam da je sa bakarnim jezgrom i da se taj nije cuo dok je radio, ali nisam mogao da ga pricvrstim na procesor, jer je on jednostavno ravan odozdo pa nema nacina da ga procvrstim za plocu, ili mozda neznam??!! ili neumem ??!!!.

Kako to mislis da ukljucim kontrolu obrtaja kulera, pa ja mislim da svi bolji kuleri imaju elektronski podesiv broj obrtaja, odnosno da sami regulisu broj obrtaja u zavisnosti od temperature ploce MB ili CPU.
 
E pogledaj kondenzatore da se neki nije naduo, jer ako jeste svi ce za njim, a onda ode ploca, pokusaj da stavis dva kulera pozadi na kuciste, i stavi jednu 4orku na tv karticu, ja koristim MSI i nemam potrebe, ne greje se, proveri grafiku i hard... nadam se da sam pomogao... pozzz :)
 
Mr_Killer:
E pogledaj kondenzatore da se neki nije naduo, jer ako jeste svi ce za njim, a onda ode ploca, pokusaj da stavis dva kulera pozadi na kuciste, i stavi jednu 4orku na tv karticu, ja koristim MSI i nemam potrebe, ne greje se, proveri grafiku i hard... nadam se da sam pomogao... pozzz :)

I kakve veze ima to dali su se na plochi naduli kondenzatori sa buchnim coolerom ? :roll:
 
*P*A*B*L*O*:
I kakve veze ima napajanje od 6€ sa hladjenjem procesora i matichne ??

Posle duzih testiranja ipak napajanje ima veze sa bukom (napajanje je P4ATX450) jer dolazi iz njegovog kucista. Medjutim takodje sam ustanovio da se greje i gravicka karta 6200 LX, posto je hladnjak dosta vruc, kao i hard disk, maxtor 160 sata,

Kada sam ostavio otvorenu kutiju temperatura MB pala je na 40 a CPU na 38, dok je kuler okretao 2570, tako da kad nakratko zaustavim kuler buka dolazi iz napajanja. (moze se reci da je i ona prilicno bucna). Kada zatvorim kuciste buka postaje skoro duplo jaca a temperatura ploce se poveca na preko 50 dok CPU ode do 42 ali se broj obrtaja kulera poveca do 3700, pa samim tim duplira buku. Temperatura HD je nepromenjena (samo neznam kolika mu je optimalna radna temperatura) madsa je i on vruc

Da li da promenim napajanje i graficku, ili samo napajanje ili samo graficku ili samo HD ili sve tri komponente sto bi bilo mozda mnogo ili da stavim dodatne kulere za ubacivanje i izvlacenje vazduha, mozda je neko imao slicno iskustvo, ja sam vec puko, komp je star 6 meseci P5VDC-X Intel Celeron 3.06,
 
TUTU:
Koja je oznaka tog napajanja "450W"? Ako je "kungfu" od 6 eur, pokusaj da ubacis neko cestito napajanje, pa da vidis kako se hladi masina.

Posle duzih testiranja ipak napajanje ima veze sa bukom (napajanje je P4ATX450) jer dolazi iz njegovog kucista. Medjutim takodje sam ustanovio da se greje i gravicka karta 6200 LX, posto je hladnjak dosta vruc, kao i hard disk, maxtor 160 sata,

Kada sam ostavio otvorenu kutiju temperatura MB pala je na 40 a CPU na 38, dok je kuler okretao 2570, tako da kad nakratko zaustavim kuler buka dolazi iz napajanja. (moze se reci da je i ona prilicno bucna). Kada zatvorim kuciste buka postaje skoro duplo jaca a temperatura ploce se poveca na preko 50 dok CPU ode do 42 ali se broj obrtaja kulera poveca do 3700, pa samim tim duplira buku. Temperatura HD je nepromenjena (samo neznam kolika mu je optimalna radna temperatura) madsa je i on vruc

Da li da promenim napajanje i graficku, ili samo napajanje ili samo graficku ili samo HD ili sve tri komponente sto bi bilo mozda mnogo ili da stavim dodatne kulere za ubacivanje i izvlacenje vazduha, mozda je neko imao slicno iskustvo, ja sam vec puko, komp je star 6 meseci P5VDC-X Intel Celeron 3.06,
 
*P*A*B*L*O*:
I kakve veze ima napajanje od 6€ sa hladjenjem procesora i matichne ??

Posle duzih testiranja ipak napajanje ima veze sa bukom (napajanje je P4ATX450) jer dolazi iz njegovog kucista. Medjutim takodje sam ustanovio da se greje i gravicka karta 6200 LX, posto je hladnjak dosta vruc, kao i hard disk, maxtor 160 sata,

Kada sam ostavio otvorenu kutiju temperatura MB pala je na 40 a CPU na 38, dok je kuler okretao 2570, tako da kad nakratko zaustavim kuler buka dolazi iz napajanja. (moze se reci da je i ona prilicno bucna). Kada zatvorim kuciste buka postaje skoro duplo jaca a temperatura ploce se poveca na preko 50 dok CPU ode do 42 ali se broj obrtaja kulera poveca do 3700, pa samim tim duplira buku. Temperatura HD je nepromenjena (samo neznam kolika mu je optimalna radna temperatura) madsa je i on vruc

Da li da promenim napajanje i graficku, ili samo napajanje ili samo graficku ili samo HD ili sve tri komponente sto bi bilo mozda mnogo ili da stavim dodatne kulere za ubacivanje i izvlacenje vazduha, mozda je neko imao slicno iskustvo, ja sam vec puko, komp je star 6 meseci P5VDC-X Intel Celeron 3.06,
 
spinx:

Posle duzih testiranja ipak napajanje ima veze sa bukom (napajanje je P4ATX450) jer dolazi iz njegovog kucista. Medjutim takodje sam ustanovio da se greje i gravicka karta 6200 LX, posto je hladnjak dosta vruc, kao i hard disk, maxtor 160 sata,

Kada sam ostavio otvorenu kutiju temperatura MB pala je na 40 a CPU na 38, dok je kuler okretao 2570, tako da kad nakratko zaustavim kuler buka dolazi iz napajanja. (moze se reci da je i ona prilicno bucna). Kada zatvorim kuciste buka postaje skoro duplo jaca a temperatura ploce se poveca na preko 50 dok CPU ode do 42 ali se broj obrtaja kulera poveca do 3700, pa samim tim duplira buku. Temperatura HD je nepromenjena (samo neznam kolika mu je optimalna radna temperatura) madsa je i on vruc

Da li da promenim napajanje i graficku, ili samo napajanje ili samo graficku ili samo HD ili sve tri komponente sto bi bilo mozda mnogo ili da stavim dodatne kulere za ubacivanje i izvlacenje vazduha, mozda je neko imao slicno iskustvo, ja sam vec puko, komp je star 6 meseci P5VDC-X Intel Celeron 3.06,
 
A zašto tri ista posta?
Da ti naglasim da grafička kartica i radi na većoj temperaturi nego svi ostali delovi računara (do nekih 80°C max). Što se same buke tiče napajanje može da pravi buku jedino ako mu nešto nije u redu sa njegovim kulerom za hlađenje i to se onda otvori i podmaže kuler ili se stavi drugi isti takav. Što se tiče procesora tu ti je već Pablo sve objasnio.
 
Sad naravno,da uletimo sa glupim resenjem,sta ako je greska u pisanju bios-a,tj neka starija revizija,tj ako bios pogresno prijavljuje temperature ko sto se ranije desavalo?Naravno usput promeni taj ventilator u napajanju... I obavezno ubaci bar onaj ventilator na zadnjem delu kucista da izbacuje vazduh.Eno Xscilence 12" ultratih je citavih 370 din...
 
nikola_v86:
Sad naravno,da uletimo sa glupim resenjem,sta ako je greska u pisanju bios-a,tj neka starija revizija,tj ako bios pogresno prijavljuje temperature ko sto se ranije desavalo?Naravno usput promeni taj ventilator u napajanju... I obavezno ubaci bar onaj ventilator na zadnjem delu kucista da izbacuje vazduh.Eno Xscilence 12" ultratih je citavih 370 din...

Poslusao sam konzilijum i porucio 2 kulera i to za procesor Cooler master hyper TX i za kuciste Xscilence 12" ultrah (cak sam razmisljao i o nekom boljem), trazim jos samo savet koji kuler da uzmem za hladjenje napajanje, mislim znam da je 80x80x25, ali ima ih raznih, ipak je najveca buka iz njega
 
ivam91:
jup, kao sto rece snejsk ako napajanje radi posao steta da ga celog menjas...podmazi ili promeni kuler na njemu jer samo on moze da stvara buku....

Poslusao sam konzilijum i porucio 2 kulera i to za procesor Cooler master hyper TX i za kuciste Xscilence 12" ultrah (cak sam razmisljao i o nekom boljem), trazim jos samo savet koji kuler da uzmem za hladjenje napajanje, mislim znam da je 80x80x25, ali ima ih raznih, ipak je najveca buka iz njega
 
snejks:
A zašto tri ista posta?
Da ti naglasim da grafička kartica i radi na većoj temperaturi nego svi ostali delovi računara (do nekih 80°C max). Što se same buke tiče napajanje može da pravi buku jedino ako mu nešto nije u redu sa njegovim kulerom za hlađenje i to se onda otvori i podmaže kuler ili se stavi drugi isti takav. Što se tiče procesora tu ti je već Pablo sve objasnio.

Poslusao sam konzilijum i porucio 2 kulera i to za procesor Cooler master hyper TX i za kuciste Xscilence 12" ultrah (cak sam razmisljao i o nekom boljem), trazim jos samo savet koji kuler da uzmem za hladjenje napajanje, mislim znam da je 80x80x25, ali ima ih raznih, ipak je najveca buka iz njega
 
dsjs:
Poslusao sam konzilijum i porucio 2 kulera i to za procesor Cooler master hyper TX i za kuciste Xscilence 12" ultrah (cak sam razmisljao i o nekom boljem), trazim jos samo savet koji kuler da uzmem za hladjenje napajanje, mislim znam da je 80x80x25, ali ima ih raznih, ipak je najveca buka iz njega

Bolji cooler od Xilence-a necesh naci ! Za napajanje uzmi npr. ovaj:
http://www.telix.co.yu/Računari/tab...ler+za+kućišta&SortField=UnitCost,ProductName
Ima i u crnoj boji ali ima i drugi model ( koji nema na lageru ) i ima nivo buke od 15 dB :!:
 
:) Znaci ja sam uzeo Xilenca samo zbog toga jer me nervirala buka koju proizvodi ventilator zadnji koji sam dobio uz kuciste :) Sad se tripujem jel mi upaljen komp ili nije,jer mi je sve pasivno :D A wireless udruzenje ti jednostavno mami komp da ti bude upaljen 24/7/370 :D
 

Back
Top