Србијанац или грађанин Србије?

Како би сте се изјаснили?


  • Ukupno glasova
    49
  • Anketa je zatvorena .

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Желао бих да вас питам, како би сте се изјаснили о томе шта сте, Србијанац/Србијанка или грађанин/грађанка Србије.

Не мислим притом на националност Србин/Српкиња, Хрват/Хрватица Мађар/Мађарица.

Значи да ли би сте вие волели да у пасошу пише "Србијанац/Србијанка" или "Грађанин/Грађанка Србије"?
 
и да мало образложим:

Србијанац је назив „за оног који је из Србије”.

УВОД:

Србија настаје 1878 као независна држава. Обухвата Подриње, Шумадију, неготинску и Нишку крајину.
ЗА СВЕ Србе ван Србије и све дуге народе ВАН Србије, назив за човека који долази из Србије је био Србијанац, што је значило само то да је из Србије.

Србија 1912 добија Косово и Македонију, али на кратко јер већ 1918 улази у Југославију где остаје све до прошле године.

РАЗРАДА.

Тако, за Србе „Србијанац” је у ствари остао човек (не мора Србин) из оне старе Србије до 1912, Шумадија, Подриње, Неготинска и Нишка Крајина.
Србиј из Војводине човека из тог подручја назива „Србијанац”, Србин из Босне исто.

Значење је територијално. Мора се имати у виду да језик није стигао да се прилагоди томе да је Србијанац не само онај из „уже” Србије већ и са Косова и Војводине, из простог разлога, што та подручја нису сматрана Србијом. Нажалост.

Хрвати узимају реч „Србијанац” да би направили поделу на Србе из Србије и друге изједноставног разлога.
Ако је Краљ Петар СРПКСИ краљ, онда је он и краљ Срба у Хрватској. Ако је Коштуница Српски премије, онда Санадер није премијер Срба у Хрватској већ Коштуница.

У самој речи нема ништа ружно, напротив.

У данашње време реч „Србијанац” морала би и требала, и било би добро да замени грозан назив „Грађанин Србије”.
Тако ни Србин остао србин (Србин-Србијанац или једноставно србин) али би нестало Мађара, Румуна и Шиптара, а Мађарице би рађале Мађаро-Србијанце или Србијанце Мађарског порекла итд.

ПРОБЛЕМ

Хрвати и остали реч „Србијианац” користе у деминутиву као поругу у говоу, али не зато што је то лоша реч, већ зато што хоже да кажу да онај ко је из Србије (Србијанац)- Не ваља, да је прљав ружан и зао.
То нас опет доводи до тига да је реч Србијанац- позитивна чим јој се Хрвати Ругају

још један проблем је то што реално- ми до 2006 нисмо имали своју државу!
Војводина постаје део Србије правно и стварно тек 1990 када и Косово, па Људи са тих простора никада нису стигли да се осете истинским Србијанцима.

ЗАКЉУЧАК

Нисмо ни стигли да се осетимо Србијанцима, као грађанима, људима из Србије јер смо били - ЈУГОСЛОВЕНИ
Дакле, реч „Србијанац” треба да земени реч „Југословен”, као ознаку припадности једној држави, док реч „Србин” остаје као ознака з априпадност једном народу.
 
Србијанцима називамо људе који живе доле у јужној Србији.

Срби су људи српске националности ма где живели.

Хрвати и муслимани употребљавају израз " Србијанци" за све људе из Србије у најпогрднијем смислу са намером омаловажавања, што ме као Српкињу вређа ако долази од наших људи из других земаља...односно из Републике Српске...другде их ни нема ...не рачунам наше у дијаспори јер они ни не праве такве грешке...или врло мало, или намерно ако су нешто увређени ил' повређени али умеју да се исправе.
 
SANDRINAbg:
Србијанцима називамо људе који живе доле у јужној Србији.

Срби су људи српске националности ма где живели.

Хрвати и муслимани употребљавају израз " Србијанци" за све људе из Србије у најпогрднијем смислу са намером омаловажавања, што ме као Српкињу вређа ако долази од наших људи из других земаља...односно из Републике Српске...другде их ни нема ...не рачунам наше у дијаспори јер они ни не праве такве грешке...или врло мало, или намерно ако су нешто увређени ил' повређени али умеју да се исправе.
Грешка коомо.
Србијанац је човек из Србије и поштује само закон Србије.
Србин поштује (и) закон Србије, и Хрватске и Босне, и УНМИК..

Србијанац не може ни математички да буде мањина.
А Србе на Косову прогласише- мањином.

Па када се расправља о Косову, Американци кажу, а и њихови сатрапи у Србији:
"Па косово је Албанско јер има 90% Албанаца"
Да имамо Србијанце онда би на Косову имала 100% Србијанаца, па би ми рекли
"Не, господо, нема Албанаца, јер су Албанци држављани Албаније, има 100% Србијанаца!"
 
Registra:
Mene će neko da pita šta će da mi upiše u pasoš: gradjanka Srbije ili Srpkinja??. Pitanje ti je stvarno čudno. Ja sam Srpkinja i gradjanka Srbije, to uopšte ne anulira jedno drugo. Šta si hteo ovim da postigneš?
Грешиш,
Ти си Српкиња, али и Србијанка јер си из Србије
Мађар али Србијанац јер је из Србије
Шиптар али Србијанац јер је из Србије

Две одвојене категорије су народ Срби, Мађари, Шиптари, и нација- Србијанци Албанци, Американци.
(За оног из Мађарске био је увржен назив "Мађарон")
 
Alekasandar3:
Грешка коомо.
Србијанац је човек из Србије и поштује само закон Србије.
Србин поштује (и) закон Србије, и Хрватске и Босне, и УНМИК..

Србијанац не може ни математички да буде мањина.
А Србе на Косову прогласише- мањином.

Па када се расправља о Косову, Американци кажу, а и њихови сатрапи у Србији:
"Па косово је Албанско јер има 90% Албанаца"
Да имамо Србијанце онда би на Косову имала 100% Србијанаца, па би ми рекли
"Не, господо, нема Албанаца, јер су Албанци држављани Албаније, има 100% Србијанаца!"



A, u tome je poenta, što ne kažeš odmah?
 
Ako vec moram da biram, onda - Srbijanka.
Srbin je nacionalnost, Srbijanac je vec lokalitet.
Naime, mi u Vojvodini za ljude srpske nacionalnosti koji zive ovde kazemo "Srbi", a za sve one koji zive juzno od Dunava "Srbijanci", i kada neko od nas poseti taj deo nase zemlje, juzno od Dunava, kaze: Bio sam u Srbiji...E sad, mnogi nam na tome zameraju (i mozda imaju pravo) ali pored toga sto je to vec uslo u naviku, takva pojava kod nas nije jedina.
Naime, stanovnici Laponije, severnog dela Finske, isto tako sve ono sto nije Laponija zovu Finska, i ljude u tom delu Finci, iako su i sami deo te zemlje i pripadnici istog naroda.
 
Alekasandar3:
Грешиш,
Ти си Српкиња, али и Србијанка јер си из Србије
Мађар али Србијанац јер је из Србије
Шиптар али Србијанац јер је из Србије

Две одвојене категорије су народ Срби, Мађари, Шиптари, и нација- Србијанци Албанци, Американци.
(За оног из Мађарске био је увржен назив "Мађарон")


Pa dobro, ja sam Srpkinja, Srbijanka, gradjanka Srbije i šta s tim...? :confused:
 
Alekasandar3:
Грешка коомо.
Србијанац је човек из Србије и поштује само закон Србије.
Србин поштује (и) закон Србије, и Хрватске и Босне, и УНМИК..

Србијанац не може ни математички да буде мањина.
А Србе на Косову прогласише- мањином.

Па када се расправља о Косову, Американци кажу, а и њихови сатрапи у Србији:
"Па косово је Албанско јер има 90% Албанаца"
Да имамо Србијанце онда би на Косову имала 100% Србијанаца, па би ми рекли
"Не, господо, нема Албанаца, јер су Албанци држављани Албаније, има 100% Србијанаца!"

Па кад се овако разложи...делује логичније...ал' кад из уста оних тамо то чујем...најежим се. :?
:lol: :wink:
 
hator:
Ako vec moram da biram, onda - Srbijanka.
Srbin je nacionalnost, Srbijanac je vec lokalitet.
Naime, mi u Vojvodini za ljude srpske nacionalnosti koji zive ovde kazemo "Srbi", a za sve one koji zive juzno od Dunava "Srbijanci", i kada neko od nas poseti taj deo nase zemlje, juzno od Dunava, kaze: Bio sam u Srbiji...E sad, mnogi nam na tome zameraju (i mozda imaju pravo) ali pored toga sto je to vec uslo u naviku, takva pojava kod nas nije jedina.
Naime, stanovnici Laponije, severnog dela Finske, isto tako sve ono sto nije Laponija zovu Finska, i ljude u tom delu Finci, iako su i sami deo te zemlje i pripadnici istog naroda.

Е за ово си у праву...Јуче се чујем са сестром из Сомбора и питам за тетку, а она ми каже :" Била је у гостима уСрбији " мислећи на Ваљево...мрзело ме да се објашњавам...ипак ми је сестра. :smile:
 
hator:
Ako vec moram da biram, onda - Srbijanka.
Srbin je nacionalnost, Srbijanac je vec lokalitet.
Naime, mi u Vojvodini za ljude srpske nacionalnosti koji zive ovde kazemo "Srbi", a za sve one koji zive juzno od Dunava "Srbijanci", i kada neko od nas poseti taj deo nase zemlje, juzno od Dunava, kaze: Bio sam u Srbiji...E sad, mnogi nam na tome zameraju (i mozda imaju pravo) ali pored toga sto je to vec uslo u naviku, takva pojava kod nas nije jedina.
Naime, stanovnici Laponije, severnog dela Finske, isto tako sve ono sto nije Laponija zovu Finska, i ljude u tom delu Finci, iako su i sami deo te zemlje i pripadnici istog naroda.

Да, у томе је и проблем што је СРБИЈА и њени становници СРБИЈАНЦИ постојала 1878-1918 И управо у том периоду настанка Србије, и њених држављана је обухватала територију на којој сада живе људи моје ми називамо СРБИЈАНЦИМА.
Те 1918 настаје Југославија, а Србија нестаје. Након 1945 Поново настаје Србија, али с апокрајинама и "ужом" Србијом скоро истом као 1878-1918, па опет остаје назив СРБИЈАНАЦ јер су они из севернеВОЈВОЂАНИ а из јужне покрајина КОСОВАРИ.
1990 Настаје јединствена Србија, а до данас је сувише мало веремена прошло да би језик усвојио СРБИЈАНАЦ за Суботичана и Призренца.
Опет помогли су и комунисти који су бранили све што носи назив "Српско", а после и ови левичари као Тадић који није Србе хтео да стави у устав него "Грађане и грађанке Србије"

Сада се Србија простире на већој територији и назив СРБИЈАНАЦ одговара за све њене становнике.
 
SANDRINAbg:
Е за ово си у праву...Јуче се чујем са сестром из Сомбора и питам за тетку, а она ми каже :" Била је у гостима уСрбији " мислећи на Ваљево...мрзело ме да се објашњавам...ипак ми је сестра. :smile:
Ето, видиш како је комунизам утицао на нас.
Још увек утиче.
Док Муслимани из Босне тврде да нема Срба и Хрвата него су сви БОСАНЦИ различитих вера, ми од Србије одвајамо Војводину и Косово, као и Рашку област.

Значи ти си Српкиња- Србијанка, ја сам Мађар- Србијанац
Важно је да у имену припадности стоји "СРПСКО".
 
Alekasandar3:
Значи да ли би сте вие волели да у пасошу пише "Србијанац/Србијанка" или "Грађанин/Грађанка Србије"?
Ne znam.
Isto mi je, pogotovo kad znam da u pasošu to nigde ne piše...
Pritom, na važećem pasošu i l.k. mi piše "Savezna republika Jugoslavija" (jbt putujem soškom nepostojeće države!) a u vozačkoj "SCG"....Saobraćajna je jedina ažurirana ;)
 
Alekasandar3:
Ето, видиш како је комунизам утицао на нас.
Још увек утиче.
Док Муслимани из Босне тврде да нема Срба и Хрвата него су сви БОСАНЦИ различитих вера, ми од Србије одвајамо Војводину и Косово, као и Рашку област.

Значи ти си Српкиња- Србијанка, ја сам Мађар- Србијанац
Важно је да у имену припадности стоји "СРПСКО".

Е, 'вако може :lol: :wink:
 
SANDRINAbg:
Па кад се овако разложи...делује логичније...ал' кад из уста оних тамо то чујем...најежим се. :?
:lol: :wink:
Јесте.
Али је ствар у реду ако је овако поставимо, а шта "они" тврде, ме не занима.
јесте да је шмајсер смислио и направио прљави немац, али подједнако добро убија и немце!
:lol:
 
SANDRINAbg:
Е за ово си у праву...Јуче се чујем са сестром из Сомбора и питам за тетку, а она ми каже :" Била је у гостима уСрбији " мислећи на Ваљево...мрзело ме да се објашњавам...ипак ми је сестра. :smile:
Pa da :) Kazem ti, preslo je u naviku...
SANDRINAbg:
Мене...значи, мене лично вређа начин и конотација, на који то они изговарају.
Znas kako, dok god mi ne smatramo da je rec "Srbijanac" pogrdna, ona to ne treba biti. Siptari su, koliko znam ranije sebe tako nazivali, dok im se nije da izvinete diglo da tvrde da je to pogrdno, i sada je pogrdno, je l'...
 

Back
Top