ŽIVETI SADAŠNJOST

Taisa

Domaćin
Poruka
3.239
I pored neophodnosti da se spozna i budućnost i prošlost u vremenu i van vremena, sopstvena i opšta, da se pravilno shvati suština života, neophodno je istrenirati sebe i usporiti, kako bi se proživeo svaki trenutak, potrebno je osetiti svaki trenutak darovanog nam života.

Najčešće pod pritiskom proživljenog i pod pritiskom i strepnjom od dolazećeg nismo u stanju da osetimo sadašnjost.

Čak i uživanje u najlepšim trenucima života je pod senkom onoga što neposredno predstoji ili se desilo.

Međutim, ukoliko su u pitanju ružne stvari živimo ih i kao sadašnjost i kao budućnost, a često mislimo i da nikada neće proći.

Treba puno mudrosti da bi se pobedila rastrzanost koja je postala neminovna i osetiti da samo sada i samo u ovom trenutku uživamo u tome što smo zdravi, što nam je udobno, što volimo ili grlimo nekoga... da to upamtimo... i da znamo da će sve što je sada ružno biti samo sada.
 
Taisa:
I pored neophodnosti da se spozna i budućnost i prošlost u vremenu i van vremena, sopstvena i opšta, da se pravilno shvati suština života, neophodno je istrenirati sebe i usporiti, kako bi se proživeo svaki trenutak, potrebno je osetiti svaki trenutak darovanog nam života.

Najčešće pod pritiskom proživljenog i pod pritiskom i strepnjom od dolazećeg nismo u stanju da osetimo sadašnjost.

Čak i uživanje u najlepšim trenucima života je pod senkom onoga što neposredno predstoji ili se desilo.

Međutim, ukoliko su u pitanju ružne stvari živimo ih i kao sadašnjost i kao budućnost, a često mislimo i da nikada neće proći.

Treba puno mudrosti da bi se pobedila rastrzanost koja je postala neminovna i osetiti da samo sada i samo u ovom trenutku uživamo u tome što smo zdravi, što nam je udobno, što volimo ili grlimo nekoga... da to upamtimo... i da znamo da će sve što je sada ružno biti samo sada.

Da, nije lako da zivimo za sadasnjost pod raznim pritiscima zivota dok nas proslost i dalje proganja a strepeci za buducnost ili je planirajuci... sve nam nekako prodje u planiranju a od sadasnjosti malo sta ostane...
Na zalost, losi trenutci dugo traju i te kako ih prezivimo i deluju kao da nikada nece proci - odlicno mi je poznat taj osecaj... a kad to prodje opet nam je tesko da budemo srecni sto smo zdravi i zivi i da budemo srecni i da uzivamo u malim stvarima...
Da, treba nauciti ziveti u sadasnjosti, nije to lako...



pozz
 
Immortal_girl:
Da, nije lako da zivimo za sadasnjost pod raznim pritiscima zivota dok nas proslost i dalje proganja a strepeci za buducnost ili je planirajuci... sve nam nekako prodje u planiranju a od sadasnjosti malo sta ostane...
Na zalost, losi trenutci dugo traju i te kako ih prezivimo i deluju kao da nikada nece proci - odlicno mi je poznat taj osecaj... a kad to prodje opet nam je tesko da budemo srecni sto smo zdravi i zivi i da budemo srecni i da uzivamo u malim stvarima...
Da, treba nauciti ziveti u sadasnjosti, nije to lako...

Jedna od retkih, koja bez "umovanja", razume šta hoću da kažem, a drago mi je da nam se i mišljenja poklapaju.

Puno pozdrava.
 
ambicije su te koje narushavaju sadashnjost

nikada nam nije dovoljno uvek hocemo josh

kada bi samo nedelju dana "zrtvovali" ambicije,planiranja, prerachunavanja, nerazjashnjene i nedovrshene stvari iz proshlosti koje nam se stalno motaju po glavi
tek tada bismo mogli osetiti sadashnjost i trenutak koji nam nailazi.

dok meditacija sluzi kao iskljuchenje iz svega, samo Tishina i Ti
 
allice:
ambicije su te koje narushavaju sadashnjost

nikada nam nije dovoljno uvek hocemo josh

kada bi samo nedelju dana "zrtvovali" ambicije,planiranja, prerachunavanja, nerazjashnjene i nedovrshene stvari iz proshlosti koje nam se stalno motaju po glavi
tek tada bismo mogli osetiti sadashnjost i trenutak koji nam nailazi.

dok meditacija sluzi kao iskljuchenje iz svega, samo Tishina i Ti

Ja mislim, ne isključivati se, nego biti potpuno živ za sve u tom trenutku, misliti samo na blisko sledeći korak, čak iako nešto radimo, pored, naravno zacrtanog cilja i poznavanja načina rada, misliti isključivo samo na sledeći korak, pokret. Da li me razumeš?...jer tada je sve uravnoteženo i pokreti i reči i ponašanje.... nema žurbe (u glavi), a sve brže završiš.To sam učila posmatrajući pravog mudraca. Naučila nažalost nisam, ali ako nešto tako otkriješ možeš i naučiti....Sve je u duhu hrišćanstva i hrišćanskih staraca i njihove mudrosti, nema veze sa nekim sektama i guruima.
 
Taisa:
Ja mislim, ne isključivati se, nego biti potpuno živ za sve u tom trenutku, misliti samo na blisko sledeći korak, čak iako nešto radimo, pored, naravno zacrtanog cilja i poznavanja načina rada, misliti isključivo samo na sledeći korak, pokret. Da li me razumeš?...jer tada je sve uravnoteženo i pokreti i reči i ponašanje.... nema žurbe (u glavi), a sve brže završiš.To sam učila posmatrajući pravog mudraca. Naučila nažalost nisam, ali ako nešto tako otkriješ možeš i naučiti....Sve je u duhu hrišćanstva i hrišćanskih staraca i njihove mudrosti, nema veze sa nekim sektama i guruima.

upravo...za njih je ambicija nepoznat pojam zato i zive kvalitetnu sadashnjost
 
Сложићу се да није лако ...

Видите, човек је једина животиња која је СВЕСНА прошлости и будућности (дакле -- времена). Наравно, то што смо свесни времена не значи да треба да дозволимо да нам прошлост и будућност упропасте садашњост али, богами, тешко је одбранити се од размишљања о томе кад си већ свестан тога.

Ето, на пример, сутра идеш на разговор за посао који ти је веома потребан и много га желиш. Ко може да ми каже да ће данас мирно уживати у садашњости и неће се оптерећивати страхом и бригом у вези са сутрашњим догађајем? Ако има таквих -- свака им част! То су стварно јаки и смирени људи! Ја нисам сигурна да спадам у њих. :-?
 
Modruna:
Сложићу се да није лако ...

Видите, човек је једина животиња која је СВЕСНА прошлости и будућности (дакле -- времена). Наравно, то што смо свесни времена не значи да треба да дозволимо да нам прошлост и будућност упропасте садашњост али, богами, тешко је одбранити се од размишљања о томе кад си већ свестан тога.

Ето, на пример, сутра идеш на разговор за посао који ти је веома потребан и много га желиш. Ко може да ми каже да ће данас мирно уживати у садашњости и неће се оптерећивати страхом и бригом у вези са сутрашњим догађајем? Ако има таквих -- свака им част! То су стварно јаки и смирени људи! Ја нисам сигурна да спадам у њих. :-?

To je težnja da se uglavnom živi tako, nismo mi mašine pa se uključimo i radimo po komandi.
 
Ja se sećam da mi se izuzetno svidela podela sadašnjosti na sadašnjost sada, sadašnjost malopre i sadašnjost malokasnije....i da je sve navedeno potpuno različito od prošlosti i budućnosti....trenutno ne mogu da se setim koje su sve posledice takvog razmišljanja, ali znam da su psihološke i psihologičke posledice velike, a i veliki dobici u percepciji......
 
Pozdravljam temu.
Malo ste zbunjeni, malo ste pretumbali stvari, malo terminoloske zbrke, ali ste bre doooooobri, i bice nesto ovde :)
moj doprinos temi:
SAD i OVDE
SAD i OVDE
SAD i OVDE
SAD i OVDE
SAD i OVDE
SAD i OVDE
..... Otok, Aldous Huxley
 
Modruna:
Ето, на пример, сутра идеш на разговор за посао који ти је веома потребан и много га желиш. Ко може да ми каже да ће данас мирно уживати у садашњости и неће се оптерећивати страхом и бригом у вези са сутрашњим догађајем? Ако има таквих -- свака им част! То су стварно јаки и смирени људи! Ја нисам сигурна да спадам у њих. :-?


Modruna, imaj strpljenja za moj celovecernji dugometrazni post, please:

nije problem u tome ko je smiren.
Problem i resenje je u svesti. Ukoliko postanes SVESTAN bas ovog i samo ovog titrenutka, poceces da zivis bas u ovom i samo ovom trenutku. Odatle proizilazi ono sto ti zoves SMIREN covek. Svest o tome da zivis bas sad i ovde ce te za par sekundi smiriti, i disanje ce se produbiti, i doziveces osecaj smirenja. Ko dozivljava sadasnost ne poznaje strah i brigu.
Samo probaj.
U sledecih nekoliko minuta ces iz svesti o vlastitiom poravnjanju, poceti da uzivas.
Sledeca faza koja ti stize je svest o tome da uzivas.
Vrlo artikulisano ces pomisliti na sutrasnji problem, ali svest o tome da zivis sadasnji trenutak, disanje dijafragmom, i vlastiti smiraj ce dovesti do toga da te ta misao ne uznemirava. Molim te, samo probaj :) Koristi svoja cula, oseti kozu,, guzcu na kojoj sedis, ...
Sutra ne postoji, ili je misterija.
Proslost sigurno ne postoji, ne mozes da je drzis, niti cak prstom da je taknes.
Ostaje ti samo da postanes svesna dragocenih udova, divnih organa, vazduha koji dises, i naci ces se u stvarnosti.Stvarnost postoji samo sad, i samo ovde, jebesh podele i definicije
Samo probaj, nije tesko.
Secas se sta onaj tip kaze curi koju muva na Titaniku kad ona hoce da se samoubija?
jedino sto ti treba je vazduh u plucima :)

ps
u cilju stvaranja pozitivne atmosfere na forumu, molim ortake da kritikuju moj stav a ne moju licnost. Ovom prilikom izjavljujem da nema potreba da mi neko kaze, jer vec i sam znam da sam tup, glup,mali celav i debeo. Ponavljao sam dva puta, i nikad nisam zavrsio bas nista. Imam pivski stomak, i bas nista ne znam, volim da se pravim vazan, maliciozan sam, kenjam ko foka, jedem spagete sa hlebom, nemam sluha, hrcem, itd, itd, itd....
pps
ne pijem pivo, umesto stomaka gajim plochice (chiseled abs)
:lol:
 
Bas sam razmisljala o ovome pre neki dan...

U sustini, ceo nas zivot se svede na cekanje necega, necega sto tek treba da dodje. Kada se rodimo, ''cekamo'' da odrastemo, cekamo da krenemo u skolu, da je zavrsimo, cekanje posla, cekanje one posebne osobe koja ce nam upotpuniti zivot..kad naidje neka teskoca, ''cekamo'' da i ona prodje..kad prolazimo kroz lepe trenutke, opet ocekujemo da i oni prodju (sa zebnjom, strahom.ali ipak smo svesni da ce proci, pa ocekujemo)..i, na kraju, ocekujemo ono cemu ni jedan smrtnik jos nije pobegao..

Cekanje, cekanje, cekanje...i desava se da, u tom cekanju, u stvari propustimo da zivimo..a to je greska koju prave mnogi... Retki su oni koji uvidjaju da su se upleli u vrzino kolo cekanja..a jos redji oni koji su u stanju da mu se otrgnu..
Pomalo tuzno, zar ne :-?
 
Nije tužno to što se nekima (ili većini) život svodi na čekanje, tužno je jedino što to čekanje ne vodi ničemu, jer nije "odrastanje", polazak u školu, završetak iste, posao, brak/partner, bilo koji kratkoročan cilj (ja bih to nazvala tako) ono što nas suštinski upotpunjuje. To su samo neki ciljevi koji obično slede uobičajen tok stvari, za koje mi možemo na momenat da pomislimo nešto u stilu "E, kad .... (tra-la-la), sve će biti drugačije" mada je to zavaravanje i vera da će nas neka životna okolnost ili situacija učiniti srećnijim i kompletnijim. A neće ... jer u suprotnom ne bi bilo nesrećnih i nezadovoljnih ljudi.
 
Taisa:
I pored neophodnosti da se spozna i budućnost i prošlost u vremenu i van vremena, sopstvena i opšta, da se pravilno shvati suština života, neophodno je istrenirati sebe i usporiti, kako bi se proživeo svaki trenutak, potrebno je osetiti svaki trenutak darovanog nam života.

Najčešće pod pritiskom proživljenog i pod pritiskom i strepnjom od dolazećeg nismo u stanju da osetimo sadašnjost.

Čak i uživanje u najlepšim trenucima života je pod senkom onoga što neposredno predstoji ili se desilo.

Međutim, ukoliko su u pitanju ružne stvari živimo ih i kao sadašnjost i kao budućnost, a često mislimo i da nikada neće proći.

Treba puno mudrosti da bi se pobedila rastrzanost koja je postala neminovna i osetiti da samo sada i samo u ovom trenutku uživamo u tome što smo zdravi, što nam je udobno, što volimo ili grlimo nekoga... da to upamtimo... i da znamo da će sve što je sada ružno biti samo sada.

Dobro receno...
Jedina stvar koja se jos moze reci da svako treba da ima volju i motivaciju da zivi u sadasnjosti, a ne u snovima koji cak nece ni postati buducnost.
Treba uzeti od zivota sve sto pruza... jer jednog dana kada umremo... kraj...
Bace nas 2 metra pod zemlju i mi trulimo... a dusa vecno luta i pita se... da li je mogla vise...

Sto se tice ovog zadjnjeg za dusu, trebao bih to malo vise da objasnim, ali me sada trenutno mrzi... pa... navraticu na temu kasnije...

Pozzzz :D
 
Recenica, sada i ovde, tako lepo zvuci...Ponekad pomislim da je ziveti sadasnjost jedini uslov za srecu, a opet u slucaju kada nesto ne stima, potrebno mi je da znam da postoji sutra i da ce danasnji dan, biti proslost, a ponekad me raduje i planiranje necega sto zelim !?
 
Svan:
Recenica, sada i ovde, tako lepo zvuci...Ponekad pomislim da je ziveti sadasnjost jedini uslov za srecu, a opet u slucaju kada nesto ne stima, potrebno mi je da znam da postoji sutra i da ce danasnji dan, biti proslost, a ponekad me raduje i planiranje necega sto zelim !?

Sutra ne postoji !

samo SAD i OVDE !

samo ti radi najbolje koliko mozes u sadasnjem trenutku, i to je najbolja inveticija za neko dolazece SAD i OVDE
 

Back
Top