Spremni pregovarački timovi

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
ceto se cuje na forumu kako je neko predvideo sta i kako... mislim da ce se doci ako ne do resenja onda do nekog zajednickog stava s' tim da se detalji odlazu za drugu rundu, znaci nece potrositi uzalud prvi sastanak
Spremni pregovarački timovi
28. avgust 2007. | 07:57 -> 11:33 | Izvor: B92, Beta
Beograd, Priština, Beč -- Beograd i Priština oformili pregovaračke timove za predstojeće razgovore sa međunarodnom trojkom za Kosovo u Beču 30. avgusta.

Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić juče je saopštio da su predsednik i premijer Srbije Boris Tadić i Vojislav Koštunica koopredsednici novog državnog pregovaračkog, a da će on biti rukovodilac operativnog pregovaračkog tima.

U Beč će, osim Samardžića, ići i ministar spoljinih poslova Vuk Jeremić i saradnici oba ministra, čija će imena kasnije biti objavljena.

Kosovski pregovarački tim će u Beč ići na najvišem nivou. Delegaciju će predvoditi predsednik Kosova Fatmir Sejdiu, a u njoj će biti i predsednik parlamenta Kolj Beriša, premijer Agim Čeku i predsednici opozicionih stranaka DPK i ORA Hašim Tači i Veton Suroi.

U delegaciji su i koordinator radnih grupa za pregovore Bljerim Šalja i portparol tima Skender Hiseni koji je kazao da će "trojci" biti preneti stavovi da se tokom 120 dodatnih dana pregovora ne može ponovo pregovarati o nezavisnosti i teritorijalnom integritetu Kosova.

Prema rečima Hisanija, pri donošenju odluke da Prištinu predstavlja najjači tim nije se vodilo računa o tome ko će predstavljati Beograd.

"Beograd nema interes da Kosovo brzo postane država, dok je interes za državu na Kosovu izuzetan", kazao je Hiseni, kao i da dolazak najviših kosovskih lidera u Beč pokazuje ozbiljnost i značaj koji oni poklanjaju procesu koji je od životne važnosti za Kosovo.

"Tim 'Jedinstva' smatra da bi nila fatalna greška kada bi stavovi na Kosovu zavisili od onog što se dešava u Beogradu", kazao je Hiseni.

U prištinskim medijima se može čuti i da bi kosovski tim mogao načiniti iznenađenje predlogom za albansko-srpsko pomirenje na nivou dve suverene države. O tome je u jučerašnjem radio obraćanju građanima Kosova između redova govorio i premijer Agim Čeku.

Stručnjaci Kontakt-grupe u Beču 29. avgusta

Pre sastanka u Beču 30. avgusta, u Beču će se sastati Kontakt-grupa na nivou stručnjaka za zapadni Balkan, javlja agencija Beta.

Direktori za Zapadni Balkan u ministarstvima spoljnih poslova zemalja članica Kontakt-grupe će razmotriti sve dosad preduzete korake koji bi, uz posredovanje "trojke" Kontakt-grupe, trebalo da otvore put neposrednim pregovorima Beograda i Prištine o prihvatljivom i održivom rešenju za kosovski status, rekli su diplomatski zvaničnici koji su želeli da ostanu anonimni.

Posrednička "trojka" bi 30. avgusta u Beču najpre razgovarala s delegacijom kosovskih Albanaca, koja bi se potom odmah vratila u Prištinu, a posle bi se sastala i sa delegacijom Beograda.

Donedavno se u krugovima Evropske unije tvrdilo da osim "koncepta" Martija Ahtisarija, kao osnove za pregovore Beograda i Prištine o statusu Kosova, nema novih jasnijih zamisli o rešenju kosovskog problema, s obrazloženjem da se prevashodno čeka na što brži i što opipljiviji rezultat dijaloga srpske i albanske strane.

Sada izgleda kao da se razmišlja i o nekim bitnim "dopunama" Ahtisarijevog plana, pa i, možda, nekom novom pristupu sveukupnom mogućem rešenju za kosovski status i stabilizaciju celog regiona, a sa ciljem da se svakako obezbedi i neometano pridruživanje Srbije Evropskoj uniji.

Diplomatski izvori u Briselu navode da u ovom trenutku nema još ničega opipljivog u tom smislu i da treba sačekati prve rezultate posredovanja "trojke" Kontakt grupe na sastanku u Beču, 30. avgusta, i neformalni sastanak šefova diplomatija EU, 7. i 8. septembra u Portugaliji, na kojem će jedna od ključnih tema biti Kosovo.

Evropske diplomate napominju da će tek posle 120 ili više dana pregovora biti razmotreno da li je, u slučaju da nema dogovora, zaista neminovno u nekom vidu primeniti Ahtisarijev plan.
 
28. avgust 2007.
Milan Ivanović
I RADIKALE U PREGOVARAČKI TIM

KOSOVSKA MITROVICA - Predsednik SNV severnog Kosova Milan Ivanović zauzeo se juče za hitno formiranje pregovaračkog tima Beograda, u kojem bi kopredsedničko mesto imao i zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić. Kopredsednici pregovaračkog tima Beograda su predsednik i premijer Srbije Boris Tadić i Vojislav Koštunica. Predstavnici SRS izjavili su ranije da ne žele da uđu u pregovarački tim.

- Zbog postignutih rezultata poverenje bi trebalo ukazati i Leonu Kojenu, a interese Srba sa Kosmeta mogao bi da zastupa SNV - ocenio je Ivanović.

(Beta)
 
a33:
28. avgust 2007.
Milan Ivanović
I RADIKALE U PREGOVARAČKI TIM

KOSOVSKA MITROVICA - Predsednik SNV severnog Kosova Milan Ivanović zauzeo se juče za hitno formiranje pregovaračkog tima Beograda, u kojem bi kopredsedničko mesto imao i zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić. Kopredsednici pregovaračkog tima Beograda su predsednik i premijer Srbije Boris Tadić i Vojislav Koštunica. Predstavnici SRS izjavili su ranije da ne žele da uđu u pregovarački tim.
- Zbog postignutih rezultata poverenje bi trebalo ukazati i Leonu Kojenu, a interese Srba sa Kosmeta mogao bi da zastupa SNV - ocenio je Ivanović.

(Beta)


Moglo se i očekivati. Kad treba kritikovati vlast, tu su nenadmašni, kad treba preuzeti odgovornost za odluku, peru ruke.
 
Odoh, ako ode Kosovo
Nenad ČALUKOVIĆ, 28. avgust 2007
BORIS Tadić i Vojislav Koštunica morali su da idu u Beč na pregovore o Kosovu i Metohiji, ocenio je juče u razgovoru za "Novosti" Tomislav Nikolić, zamenik predsednika SRS.- Ni Tadić ni Koštunica nemaju ama baš nijedan važniji posao u Srbiji od tih pregovora! Čak ni porodični. Time su samo pokazali da su jako neozbiljni i koliko im je važno KiM - objasnio je Nikolić.
Jesu li radikali bili zainteresovani da budu u pregovaračkom timu?
- Nije isto da li srpski tim ide sa radikalima ili bez njih. Niko nas nije zvao, jer očigledno nisu hteli da podele odgovornost sa SRS. A čak su i Albanci sastavili tim u kome su dva predstavnika opozicije. Ovako su i Tadić i Koštunica preuzeli veliki rizik na sebe - da ne znaju kako će na rezultate tih pregovora reagovati ogromna većina građana koji podržavaju SRS.
Bili biste u timu?
- Bio bih na način koji bi potpuno jasno pokazao da nisam bacio pod noge ni snagu SRS ni volju njenih birača.
Dakle, pristali biste da budete kopredsednik tima, kao što su to Tadić i Koštunica?
- Da. Moj jedini uslov bio bi da u Beču nastupamo jedinstveno i da svima jasno kažemo - nema nezavisnosti KiM.

Imate li poruku pred početak nove runde pregovora?
- Samo da i Tadić i Koštunica potpuno podrže Rusiju u odbrani KiM, jer bez Rusije ne bismo uspeli ništa da uradimo.
Kako ćete reagovati ako SAD ili EU pribegnu unilateralnom priznavanju nezavisnosti?
- Tražićemo da vlada prekine diplomatske odnose sa svim državama koje bi priznale nezavisnost KiM.
Verujete da bi vlada prekinula diplomatske odnose sa tim zemljama?
- Ne, ali moguće je da bi pala, ako bi Koštunica insistirao na tome, a Tadić ne bi pristao.
Šta ako prevagne Tadićev stav?
- Onda je vlada opet gotova. Ili na izborima ili na ulicama. Imaće stotine i stotine ljudi ispred skupštine i vlade. Nije to cena hleba, odnos prema uvozu iz Hrvatske ili preregistraciji vozila sa crnogorskim tablicama. Kosovo je vitalno.
Koje je za vas najbolje rešenje za KiM?
- Potpuna autonomija, nezabeležena u svetu, u okviru Srbije, uz povratak vojske i policije.
Ne odustajete od povratka vojske i policije na KiM?
- Naravno, jer to je znak da KiM ostaje u sastavu Srbije.
Kada su radikali u pitanju uvek se strahuje hoćete li povesti narod u rat za Kosmet?
- To sad morate da pitate celu Srbiju, jer su se i Tadić i Koštunica približili retorici radikala. Uvek postoji opasnost da jedna država kojoj otimaju teritoriju uđe u rat. Ubeđen sam da bi imali snage da slomimo kosovski separatizam, ali samo ako Tadić ne ostane predugo vrhovni komandant.
Izbori za novog "vrhovnog komandanta" su do kraja godine?
- Mislim da neće biti do kraja godine, jer Tadić ne sme da ide na izbore.
Kada onda očekujete predsedničke izbore?
- Tek nakon završetka pregovora o Kosovu i Metohiji.
Hoćete li se kandidovati, ma kada bili ti izbori?
- Znam da će me Centralna otadžbinska uprava podržati zato što vodim stranku i što sam najpopularniji političar SRS, dok je Šešelj u Hagu i ne može da se kandiduje.
Vučić je siguran kandidat za gradonačelnika Beograda?
- Naravno.
Za koji izborni sistem - većinski ili proporcionalni- na lokalu se zalažete?
- Pravičniji je proporcionalni sistem.
Kako biste ocenili prvih 100 dana vlade?
- Nema šta dobro da se kaže o tih 100 dana. To je apsolutno dosovska vlada, koja je uz zaštitu EU potpuno pogazila Ustav i zakone ove zemlje. Jedina novina je što je Dinkić pao hijerarhijski i nije više taj koji plaši i tera ljude u zatvor, već to sada radi DS...
Šta je cilj posete Podgorici?
- Idem u petak da sa predstavnicima srpske liste dogovorimo amandman za crnogorski zakon o državljanstvu.
Kakav je vaš stav o dvojnom državljanstvu?
- Da svi Srbi iz Crne Gore dobiju dvojno državljanstvo u Srbiji.
Jeste li u kontaktu sa Šešeljem?
- Jesmo. Sad je intenzivnim pripremama za suđenje i tek pri kraju progovorimo neku reč o politici.
Vodi li on i dalje stranku iz Haga?
- Šešelj je predsednik stranke, ali ne vodi je iz Haga, jer se stranka vodi 24 sata dnevno. Interesuje se, savetuje, a
neke poteze smo vukli u dogovoru, kao što je bio moj izbor za predsednika skupštine.
Sa ove vremenske distance je li bila greška što ste prihvatili da budete predsednik Skupštine samo sedam dana?
- Nije greška, jeste žrtva.
SELIM SE
Hoćete li se iseliti iz Bulevara Zorana Đinđića, kako ste najavili?
- Da, iduće godine. Ulazim polako u postupak prodaje stane i kupovine novog. Selim se drage volje, jer ne mogu da živim u Bulevaru koji nosi ime Zorana Đinđića. Đinđić nije zaslužio ulicu. To što je DS na vlasti ne znači da Đinđić treba da dobije ulicu, a zato što SPS nije na vlasti sad Slobodan Milošević nema ulicu.
Ostajete li u Beogradu?
- Da.
Da li će se iseliti i vaš sin, koji živi u istoj zgradi?
- Selimo se svi.
A živeli biste u bulevaru Slobodana Miloševića?
- Da.
SVE ZAVISI OD RUSIJE
Kakav epilog očekujete?
- Već sam najavio da ću napustiti politiku ako Rusija ne uloži veto u SB UN. Sada dodajem da ću to isto uraditi ako Rusija ne spreči nezavisnost KiM. Bez Rusije, Srbija više nikada ništa neće postići. EU će zagospodariti Srbijom. Kosovo će biti nezavisno, krenuće procesi u Vojvodini, Raškoj oblasti... I šta ja onda više imam da tražim u politici?
MAJA SE OTRGLA
I Maja Gojković najavljuje po medijima kandidaturu za predsednika?
- Ubeđen sam da Maja Gojković ne bi da se kandiduje. Ne znam zašto učestvuje u medijskoj igri u kojoj je sukobljavaju sa vrhom stranke i pričaju o njoj kao o predsedničkom kandidatu za idući mandat. Kome je to aktuelno?
Znači, Maji je bolje da "sačuva" Novi Sad?
- Njoj je najbolje da sačuva poziciju u stranci, zato što stranačke pozicije donose priliku za kandidovanje.
Da li se to Gojkovićeva otrgla kontroli vrha stranke?
- Nije se otrgla od vrha stranke, ali izgleda joj nije ni bitno šta misli vrh stranke.
 
a33:
Odoh, ako ode Kosovo
Nenad ČALUKOVIĆ, 28. avgust 2007
BORIS Tadić i Vojislav Koštunica morali su da idu u Beč na pregovore o Kosovu i Metohiji, ocenio je juče u razgovoru za "Novosti" Tomislav Nikolić, zamenik predsednika SRS.- Ni Tadić ni Koštunica nemaju ama baš nijedan važniji posao u Srbiji od tih pregovora! Čak ni porodični. Time su samo pokazali da su jako neozbiljni i koliko im je važno KiM - objasnio je Nikolić.
Jesu li radikali bili zainteresovani da budu u pregovaračkom timu?
- Nije isto da li srpski tim ide sa radikalima ili bez njih. Niko nas nije zvao, jer očigledno nisu hteli da podele odgovornost sa SRS. A čak su i Albanci sastavili tim u kome su dva predstavnika opozicije. Ovako su i Tadić i Koštunica preuzeli veliki rizik na sebe - da ne znaju kako će na rezultate tih pregovora reagovati ogromna većina građana koji podržavaju SRS.
Bili biste u timu?
- Bio bih na način koji bi potpuno jasno pokazao da nisam bacio pod noge ni snagu SRS ni volju njenih birača.
Dakle, pristali biste da budete kopredsednik tima, kao što su to Tadić i Koštunica?
- Da. Moj jedini uslov bio bi da u Beču nastupamo jedinstveno i da svima jasno kažemo - nema nezavisnosti KiM.

Imate li poruku pred početak nove runde pregovora?
- Samo da i Tadić i Koštunica potpuno podrže Rusiju u odbrani KiM, jer bez Rusije ne bismo uspeli ništa da uradimo.
Kako ćete reagovati ako SAD ili EU pribegnu unilateralnom priznavanju nezavisnosti?
- Tražićemo da vlada prekine diplomatske odnose sa svim državama koje bi priznale nezavisnost KiM.
Verujete da bi vlada prekinula diplomatske odnose sa tim zemljama?
- Ne, ali moguće je da bi pala, ako bi Koštunica insistirao na tome, a Tadić ne bi pristao.
Šta ako prevagne Tadićev stav?
- Onda je vlada opet gotova. Ili na izborima ili na ulicama. Imaće stotine i stotine ljudi ispred skupštine i vlade. Nije to cena hleba, odnos prema uvozu iz Hrvatske ili preregistraciji vozila sa crnogorskim tablicama. Kosovo je vitalno.
Koje je za vas najbolje rešenje za KiM?
- Potpuna autonomija, nezabeležena u svetu, u okviru Srbije, uz povratak vojske i policije.
Ne odustajete od povratka vojske i policije na KiM?
- Naravno, jer to je znak da KiM ostaje u sastavu Srbije.
Kada su radikali u pitanju uvek se strahuje hoćete li povesti narod u rat za Kosmet?
- To sad morate da pitate celu Srbiju, jer su se i Tadić i Koštunica približili retorici radikala. Uvek postoji opasnost da jedna država kojoj otimaju teritoriju uđe u rat. Ubeđen sam da bi imali snage da slomimo kosovski separatizam, ali samo ako Tadić ne ostane predugo vrhovni komandant.
Izbori za novog "vrhovnog komandanta" su do kraja godine?
- Mislim da neće biti do kraja godine, jer Tadić ne sme da ide na izbore.
Kada onda očekujete predsedničke izbore?
- Tek nakon završetka pregovora o Kosovu i Metohiji.
Hoćete li se kandidovati, ma kada bili ti izbori?
- Znam da će me Centralna otadžbinska uprava podržati zato što vodim stranku i što sam najpopularniji političar SRS, dok je Šešelj u Hagu i ne može da se kandiduje.
Vučić je siguran kandidat za gradonačelnika Beograda?
- Naravno.
Za koji izborni sistem - većinski ili proporcionalni- na lokalu se zalažete?
- Pravičniji je proporcionalni sistem.
Kako biste ocenili prvih 100 dana vlade?
- Nema šta dobro da se kaže o tih 100 dana. To je apsolutno dosovska vlada, koja je uz zaštitu EU potpuno pogazila Ustav i zakone ove zemlje. Jedina novina je što je Dinkić pao hijerarhijski i nije više taj koji plaši i tera ljude u zatvor, već to sada radi DS...
Šta je cilj posete Podgorici?
- Idem u petak da sa predstavnicima srpske liste dogovorimo amandman za crnogorski zakon o državljanstvu.
Kakav je vaš stav o dvojnom državljanstvu?
- Da svi Srbi iz Crne Gore dobiju dvojno državljanstvo u Srbiji.
Jeste li u kontaktu sa Šešeljem?
- Jesmo. Sad je intenzivnim pripremama za suđenje i tek pri kraju progovorimo neku reč o politici.
Vodi li on i dalje stranku iz Haga?
- Šešelj je predsednik stranke, ali ne vodi je iz Haga, jer se stranka vodi 24 sata dnevno. Interesuje se, savetuje, a
neke poteze smo vukli u dogovoru, kao što je bio moj izbor za predsednika skupštine.
Sa ove vremenske distance je li bila greška što ste prihvatili da budete predsednik Skupštine samo sedam dana?
- Nije greška, jeste žrtva.
SELIM SE
Hoćete li se iseliti iz Bulevara Zorana Đinđića, kako ste najavili?
- Da, iduće godine. Ulazim polako u postupak prodaje stane i kupovine novog. Selim se drage volje, jer ne mogu da živim u Bulevaru koji nosi ime Zorana Đinđića. Đinđić nije zaslužio ulicu. To što je DS na vlasti ne znači da Đinđić treba da dobije ulicu, a zato što SPS nije na vlasti sad Slobodan Milošević nema ulicu.
Ostajete li u Beogradu?
- Da.
Da li će se iseliti i vaš sin, koji živi u istoj zgradi?
- Selimo se svi.
A živeli biste u bulevaru Slobodana Miloševića?
- Da.
SVE ZAVISI OD RUSIJE
Kakav epilog očekujete?
- Već sam najavio da ću napustiti politiku ako Rusija ne uloži veto u SB UN. Sada dodajem da ću to isto uraditi ako Rusija ne spreči nezavisnost KiM. Bez Rusije, Srbija više nikada ništa neće postići. EU će zagospodariti Srbijom. Kosovo će biti nezavisno, krenuće procesi u Vojvodini, Raškoj oblasti... I šta ja onda više imam da tražim u politici?
MAJA SE OTRGLA
I Maja Gojković najavljuje po medijima kandidaturu za predsednika?
- Ubeđen sam da Maja Gojković ne bi da se kandiduje. Ne znam zašto učestvuje u medijskoj igri u kojoj je sukobljavaju sa vrhom stranke i pričaju o njoj kao o predsedničkom kandidatu za idući mandat. Kome je to aktuelno?
Znači, Maji je bolje da "sačuva" Novi Sad?
- Njoj je najbolje da sačuva poziciju u stranci, zato što stranačke pozicije donose priliku za kandidovanje.
Da li se to Gojkovićeva otrgla kontroli vrha stranke?
- Nije se otrgla od vrha stranke, ali izgleda joj nije ni bitno šta misli vrh stranke.

Odlično! Kad je tako pametan što ne traži mesto u pregovaračkom timu?
Što ne izvedoše narod na ulicu da traže broj pregovarača u skladu sa snagom stranke?
Posle neka priča šta hoće..

p.s. Maja je promašila stranku
 
Registra:
Moglo se i očekivati. Kad treba kritikovati vlast, tu su nenadmašni, kad treba preuzeti odgovornost za odluku, peru ruke.
Da li ih je neko ZVANICNO pozvao,a oni ODBILI?!
Nemam tih saznanja.
Ako imash, daj link.
Osim toga, koliko mene secanje sluzi, a sluzi, nijedno glasanje u Skupshtini o Rezolucijama (bilo ih je nekoliko) o Kosovu, nije proslo bez njihovog glasanja ZA.
Protiv je uvek Bio Ceda i njegovi satrapi.
 
Radikale niko nije zvao da lepe plakate sa lažnim imenima ulica ali ih ništa nije koštalo pa krenuše nepozvani.
Medjutim, da se zalegne zaista za ovu zemlju pa da jedna tako jaka stranka za koju glasa toliki broj glasača, e to je već četvrta dimenzija...
 

Back
Top