Zrenjanin

Kakvo ime vise prilici Zrenjaninu?

  • Veliki Beckerek

  • Petrovgrad

  • Zrenjanin


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
gossca:
Naravno da je neki Madjar kumovao imenu Beckerek.

Докажи. Град се први пут у историји помиње 1326, а већ за непуних 80 година (1406.) налази се у држави Стефана Лазаревића, као поклон српских територија у Угарској српском деспоту.

gossca:
A zasto ga Srbi nisu menjali? Pa, zato sto smo manje - vise stalno bili u opasnosti od Madjara, pa da im se malo dodvorimo, zato sto su jedno vreme bili u vecini, zato sto su realno imali najvise love, a mi smo vecina bili sirotinja, itd. razno...

Гошћа: наведи ми један једини историјски период када су Мађари у Банату представљали већинско становништво. Немој да бркаш феудалне државе са националним државама, јер ни Србија ни Угарска оног времена нису биле националне државе. Највећи доказ је што је у једном периоду један Србин био владар целе Угарске.

Мађари су у Банат колонизовани у 18. веку, а ни тад нису чинили већину, већ мање од 20%. Након колонизације Немаца, Мађара, Словака, Русина и Чеха, ова територија губи српску етничку већину. Најбројнији су били Срби, па Немци, па Мађари, али нико није имао већину.

gossca:
Ime grada nije Beckerek. Kapito? Ime grada je nekada bilo Beckerek. Sada je Zrenjanin.

Име града јесте Бечкерек, увек је било и увек ће и бити. Можете га мењати у ово или у оно, али све ће то бити кратког века. И за Титоград и Стаљинград су мислили да ће се тако вечно звати, па се више тако не зову.

Бечкерек је, и то нема везе ни са "звучностима" ни са српско-мађарским односима. Има само везе са нашом историјом у овим крајевима, са поштовањем према нашим прецима и земљи на којој живимо, и са здравом памећу. Са идеологијама нема везе.

gossca:
Zato smo PRAVOSLAVCI

Каква си ти то православка, кад не знаш да је Банат увек био православан већински, а никад католички? Каква си то православка када ти сметају наши православни преци, па их представљаш као припаднике других вера и народа? Да ли ти знаш колико је по Банату и околини Зрењанина било православних цркви и манастира кроз историју, а колико католичких? Да ли знаш где је "Банатско Косово", кад си већ "заборавила" да Бечкерек није први пут ушао у границе Србије 1918, већ 1402. са деспотом Стефаном Лазаревићем, сином кнеза Лазара.

Немој да причамо глупости. Није православац онај ко се буса у прса и дере се "Ја сам православац, нико ми није раван", већ онај који мало познаје то православље и своје православне претке. Овако иначе само личи на примитивизам.
 
@ Bogart

Evo na primer ovako... Ukucaj u google Petrovgrad Beckerek Istorija... odes na prvi link gde pise O gradu - istorija... otvoris... pojavi se slicica naseg grada i tekst... u tom tekstu pise citiram:
"Prvi stanovnici naselja bili su madjarski kmetovi - JOBADJI"

Ja vam se sa zadovoljstvom sklanjam s teme.

Sta vas briga sta ja mislim... a mislim Petrovgrad.

Pozdrav svima. Cao.
 
Гошћа, не знам да ли ћеш ово прочитати, пошто си најавила да одлазиш са теме.

Пријатељски савет: остави се толико "Гугла" и новинских чланака, већ боље узми какву књигу са полице или из Народне библиотеке, па погледај нешто о Бечкереку и тим "јобађима":

1326. г. најстарије помињање Бечкерека у писаним изворима
1344. г. извештај о почињеном злочину у Бечкереку, када је "Јован, син Владислава, становника Бечкерека, напао слугу и сина кнеза Јована, ранио их мачем и отео три коња."

Најстарије директно навођење имена становника Бечкерека, а оно два Јована и један Владислав! Ма, све "јобађ" до "јобађа"! Ево, и мој уја је "јобађ".

Ево још нешто, чисто да се наслуте мере прошлости и историје овог града. (Није копи-пејстовано са интернета, него прекуцано из књиге):

Трагови првих људи који су насељавали најужи центар града потичу из неолита, и они су нађени приликом копања темеља данашњег здања Скупштине општине, и у кругу Пиваре приликом копања бунара. Ти први житељи су били житељи старчевачке културе, што значи да је данашње градско подручје било настањено још у времену између 4500. и 3000. године пре нове ере. Континуитет настањивања у погодним и разуђеним окукама реке Бегеј није био прекидан, о чему сведоче археолошки налази из свих каснијих периода.

Најстарији сачувани писмени траг са именом Бечкерек налази се на дипломи написаној 10. јула 1326. године у Будимском каптолу. Затим из једне белешке начињене 1331. године о одржавању вашара.

Године 1356. забележен је први талас међу сеобама Срба са југа за Банат, што је ојачало етничку свест Срба-староседелаца у овом крају, па је десет година касније, 1366, краљ Лудовик I покушао најтеже гоњење православних и енергично помагао фрањевцима да искорене "шизматике" међу банатским житељима.

Милан Туторов, "Мала Рашка, а у Банату"

А све то још у време цара Душана, и пре доласка Турака.

Иначе, претпостављам да ниси знала да су Мађари Банат звали "Мала Рашка". Рашка се на мађарском каже "Racorszag", и по том изговору су Србе као народ вековима звали "Рацима".
 
Dulle_Bagljas:
bogart , zvuchish kao moj profa istorije iz tesle !!!

Хммм...

Откуд знаш да нисам?
icon_question.gif


:mrgreen:
 
...ej i meni je predavao Brusin, samo sto je on paljevina, lozio se na istoriju kao da se njemu pred ocima desavalo...ali sigurno ne bi uzeo za avatara Bogarta... :) ... ili ? ...
 
Фали нам још један глас да изједначимо. 8-)

Мада, немам ништа против Петровграда, не би ово требало да се посматра као неки сукоб. Реч је само о повратку старог имена, а ако икада будемо негде градили неки нови град, можемо га назвати Петровградом.
 
Petrovgrad i dalje vodi, mada bilo bi mnogo objektivnije postaviti sledeću anketu:

1. Prvo promeniti ime, da ili ne?;

2. Zatim izabrati staro ime ili novo?

ako staro tek onda Pertovgrad ili Bečkerek?.

ako novo ondaK šou... :)


Jer postavljanje sve četiri opcije u istoj anketi ne bi bilo objektivno, znate i sami...
 
specnaz.:
Petrovgrad i dalje vodi, mada bilo bi mnogo objektivnije postaviti sledeću anketu:

1. Prvo promeniti ime, da ili ne?;

2. Zatim izabrati staro ime ili novo?

ako staro tek onda Pertovgrad ili Bečkerek?

Слажем се, само што је и Петровград ново име, а једино је Бечкерек старо. Уствари, стара имена су "Бечкерек" и "Велики Бечкерек", само ја мислим да то "велики" више не треба: ем и нисмо нешто велики, па да се нешто к*рчимо, ем у Србији више не постоји Мали Бечкерек (Печкерек), већ је остао у Румунији, тако да нема ни од кога да се разликује.
 
specnaz.:
Petrovgrad i dalje vodi, mada bilo bi mnogo objektivnije postaviti sledeću anketu:

1. Prvo promeniti ime, da ili ne?;

2. Zatim izabrati staro ime ili novo?

ako staro tek onda Pertovgrad ili Bečkerek?.

ako novo ondaK šou... :)


Jer postavljanje sve četiri opcije u istoj anketi ne bi bilo objektivno, znate i sami...

Bas bi bila fora da biramo potpuno novo ime.... :D ....mislim da bi smo zjbl i ove iz zitista sa spomenikom rokiju....dosli bi i cnn i bbc.... :D :D :D :D :D
 
Montezuma:
Bas bi bila fora da biramo potpuno novo ime.... :D ....mislim da bi smo zjbl i ove iz zitista sa spomenikom rokiju....dosli bi i cnn i bbc.... :D :D :D :D :D

Да га назовемо Аполо Сити, по Аполо Криду. :lol: Привукли бисмо симпатије целе црне Америке и Африке.
 
Montezuma:
Bolje Springfild....i izaberemo Simpsone naseg grada... :D

Ионако је пола оних ликова са смешних клипова одавде. :lol:

Испричаћу један морбидан догађај. Једна сестрина другарица је била на некој сахрани :( са пар људи из фирме где није најбоље познавала ни особу која је преминула, ни њену родбину, и у једном тренутку се појави онај лик "Ово није истина", и она добије такав напад смеха, да је то болесно. Наравно, није се гласно смејала, и нико није видео јер је често стављала лице у рукав од капута (била је зима) како би то сакрила, али каже да јој је то био један од најнепријатнијих и најболеснијих момената у животу.
 
Montezuma:
...znam za to....poznajem coveka koji je sef tim grobarima...i ne znaju sta da rade sa tim likom iz "to nije istina"...na svakoj sahrani ljudi umiru od smeha...

Ја сам чуо за ту причу још на пар места, па сам помислио да је можда измишљена, као она прича о два пандура, или о лику што се на градилишту наслонио на мешалицу да истресе камен из ципеле, али изгледа да се ово људима редовно дешава. А ово се стварно десило сестриној другарици, питаћу је баш које је гробље у питању. Ја идем повремено на Ново Гробље, и мислим да није тамо јер увек виђам исту екипу гробара.

А стварно је ситуација колико смешна, толико и непријатна. Стварно да човек - не дај Боже - кад мора да уговара сахрану, ако је на том гробљу, да замоли да се лик склони негде, да не иде пред људе.

А јадан човек. Што је најгоре, сконтао сам шта је онај клип. То су за време бомбардовања питали људе шта мисле, и он је хтео да каже да оно што "светска пропаганда" извештава о нама није истина, али се скроз испозабуњивао па испала она комедија. :lol:

Е, да. Пар пута сам на магистрали код Цара Душана видео оног деду "Минимакса" (за музику). :lol:
 

Back
Top