Zrenjanin

Kakvo ime vise prilici Zrenjaninu?

  • Veliki Beckerek

  • Petrovgrad

  • Zrenjanin


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
kako volim to velikosrpstvo... izgleda da svi zaboravljaju da je tokom cuvenih 500 godina ropstva pod turcima, aga imao pravo na prvu bracnu noc... samim tim se postavlja pitanje koliko je cista ostala srpska nam krv, i da li uopste ta krv ima pravo da se zove srpska...
dalje, sloveni, koji su nasi preci, su bili uglavnom visoki i plavi, a ja vidjam mnogo vise ljudi koji su niski, crni, i sa kukastim nosevima... samo zagledajte malo po gradu, koliko svetlokosih tipova cete videti ??
jedno je biti slepo ponosan na nasledje, a drugo je biti realan.
ajde da je grad bio beckerek ili petrovgrad za vreme zivota nekog sa foruma, pa da ta opsta nostalgija ima makar nekog opravdanog razloga. ovako smatram da je u pitanju obicno "dokon pop i jarice krsti".
 
Ch1zro, ниси у праву, дозволи да покушам да објасним. Не ради се ни о каквом "великосрпству" (вала, доста више и са тим, као да је срамота бити Србин, па треба да се завлачимо у мишје рупе) нити је ико то помињао. Причамо о стварима из опште културе и историје нашег града. Кажеш, нико од нас није живео тад и тад. Па није све у стомаку и личној користи, већ има нешто и у принципима и у стварима општег карактера. По томе се разликују опште ствари од конкретних, а принципи раздвајају од личне користи. Тема јесте општа, и о њој се мора разговарати на општи начин. Немају никаквог практичног значаја по наш живот ни наша лична имена, па се опет не зовемо којекако.

Друго, а невезано за тему, никаквих "брачних ноћи" није било под Турцима ни по Србији, а камоли по Војводини где су муслимани владали мање од 150 година, и где су у страху од побуна изузетно фер поступали са домаћим становништвом. А Словени нису никад били "високи и плави", у шта је довољно уверити се погледом на Словаке, Русине и Чехе, већ си побркао нордијско-скандинавски тип који је у мањини и код Словена и код Германа, са општим изгледом читавих народа. Византијски хроничари су Словене који су долазили са севера описивали као тамно-смеђе, док су балкански староседеоци Илири и Трачани били црни. Њиховим стапањем у један народ су настали балкански народи какви су данас, и зато изгледају тако како изгледају. Све те приче о "крви" су превазиђене, и представљају одлике једино 19-вековског националног романтизма и национал-социјализма Хитлеровог типа. Говоримо о културном наслеђу и осећају припадности, а Срби су Словени и биће Словени, па макар сви изгледали као црнци.
 
Nije tacno. Pristrasno pricas. Izvrces i uopstavas i preskaces.

Mrzi me da te razbijam red po red.

Svi koji diskutuju na ovu temu naravno da su citali i ucili o svemu tome, pa neces uticati na njih.

Oni drugi koje mrzi da te citaju, kao i oni koji nisu informisani... ce jednostavno po zvuku odrediti sta im zvuci vise SRPSKI: Beckerek ili Petrovgrad.
 
gossca:
Nije tacno. Pristrasno pricas. Izvrces i uopstavas i preskaces.

Mrzi me da te razbijam red po red.

Па хајде, ако немаш времена, одабери једно, кажи зашто није тачно, па пробај да "разбијеш". Ја бар ових дана имам времена напретек, па ти стојим на располагању. Само, немој да се свађамо, ајмо лепо.

gossca:
Oni drugi koje mrzi da te citaju, kao i oni koji nisu informisani... ce jednostavno po zvuku odrediti sta im zvuci vise SRPSKI: Beckerek ili Petrovgrad.

А шта звучи више "српски", Кикинда или "Јоцинград"? Сомбор или "Томинград"? Рума или "Милошград"? Ниш или "Александровград"? Приштина или "Душанград"? Чачак или "Милутинград"? Јел ти разумеш да ми не подижемо нови град, па да треба да му измишљамо ново име, него се ради о већ постојећем граду који се откако је људи и писмених извора зове Бечкерек.

Иначе, Петар је име грчког порекла и значи "камен", тако да то никако не звучи 100% српски и словенски.
 
Ti se salis? Ili ti je ovo profesija? Cankova partija ili slicno?
Ej, bre... OMG nije bilo Madjara u Vojvodini? Do kog veka kazes?

Slusaj... za mene nikakav argument nije da se on odvajkada zove Beckerek, pa sta?PA STA? zato sto sam ubedjena da je MADJARSKA rec. I dan danas Madjari Zrenjanin tako zovu.

Cak i da recimo nije MADJARSKA rec ona zvuci madjarski, a mene to iritira. Osecala bih se kao da zivim u Madjarskoj.

Rec Petrovgrad me ne iritira, jer nasa PRAVOSLAVNA, znaci sasvim u skladu sa Srbijom, kao PRAVOSLAVNOM zemljom.

Opet kazem, nemam nista protiv Madjara, druzim se s njima, postujem ih i oni mene.
Jednostavno zelim da budem iz Petrovgrada, a ne iz Beckereka ili Zrenjanina.
Od sva ta tri predloga Petrovgrad jedino zvuci SRPSKI, I NE PORICI MI TO, MISLIM MALO JE SMESNO, a ja sam oduvek bila Srpkinja, za tebe ne znam i ne zanima me.

Gosscu ne mozes ubediti, a ne zelim da preko mene nekog navuces, a neces. hehhe

Kad se manemo istorije, beckerek, heckerek, meckerek... zvuci MADJARSKI koliko god puta da ga izgovorim. Odvratno zvuci na nasem jeziku, mozda na njihovom zvuci lepo... na nasem je horor.

Petrovgrad zvuci lepo, toplo, elegantno, prefinjeno... i svi ga razumemo... hehhe
 
E sada me vec nervirash , pa ko si ti da odredjujesh shta ce zvuchati srpski a shta ne ??? Mozhda tebi lezhi ime petrovgrad , ali nisi sama na svetu ima i drugih ljudi .... aaahhh kako mozhesh tako da razmishljash i da si ubedjena u neshto .. blah ne razumem ..
 
Ja ne odredjujem sta zvuci srpski, vec prosto kazem kako sta meni i mnogim ljudima zvuci...

A tebi Beckerek bas zvuci srpski? Hehhe

Pa, ok. Meni ne. I sta cemo sad? Da damo malo prostora drugima? A? Sta mislis?

Mene vi ne nervirate, vec ste dosadni. Hocu malo da citam one koji su za drugu ili trecu opciju. Ne bih i ja da budem dosadna, pa cu da se sklonim s teme. Prosto zvucite sektaski.

Meni je stvarno smesno kad kazete da beckerek ne zvuci madjarski,,, hahha... pa mozda zvuci malo spanski... e svasta...
 
pa skolni se ko ti brani :) ti se sklanjash sa ove teme vec po 3 put i nikada da se sklonish .. Ja sam za Petrovgrad ako vec prichash onda chitaj ostale postove kako ti je bogart rekao .. Ali nema veze za shta sam ja poenta je da TI zvuchish napadno i sektashki i to me jako jako nervira shto ne dajesh ljudima pravo da misle shta zhele nego im ti namecesh shta da misle ...
 
Ja im namecem? Uzasno me zanima kako to ja namecem , a Bogart ne namece... hahhaha... e... provala... :lol:

Namecete im vi sto ste rasirili guze na ovoj temi i pisete kilometarske dosadne postove koje niko ne zeli da cita, a kamoli ja... :-D

Ja sam rekla svoje misljenje, Beckerek mi zvuci madjarski i shlus, kraj.

Prekini da mi se obradjas, jer ja onda moram da odgovorim. :lol:

Agresivna sam malo danas... hehhe... naislo. Procice. :-D
Stvar je prosta, ako me ne zelis na ovoj temi, onda mi se ni ne obracas. Kapito?
Ili zelis da ja budem dzentlmen i prva popustim i zacutim kad ti kazes gossca? :idea:

Kiss, nemoj da se nerviras... skodi lepoti... to ja sebi kazem kad se iznerviram... hehhe :lol:
Ne daj da te upalim.... nemoj se primati... :wink:

Miroljubiva sam sasvim... ko mala maca... :-D
 
@ gosca
hmda, zvuci madjarski.. ajde da ih sve pokoljemo, pa da bude samo srba u vojvodini. kad smo tu, mozemo i rumune, slovake, vlahe, rusine... a posle cemo i srbe kojima se prezime na avrsava na .
ipak... ko je video da u jednoj zemlji zivi neki drugi narod osim maticnog ??
i da, nerado ovo radim, ali : ti si kreten zatucan.

@ bogart
ja se uopste ne ponosim time sto sam srbin.
ponosim se time sto nisam ne kradem, ne ubijam i ne lazem.
 
gossca:
Ja sam rekla svoje misljenje, Beckerek mi zvuci madjarski i shlus, kraj.

...fora je u tome sto ljudima koji su protiv imena beckerek jedini razlog je to sto zvuci isuvise madjarski...i naravno da niko ne moze da navede jos jedan razlog (osim da je promena imena zaboga preskupa )... i onda kad ti ljudi iznesu svoje argumente za, koji su vise nego jasni, ti se tu kao nesto srdis...
...veruj mi, i ja sam bio za ime petrovgrad do pre koju godinu (cak sam i nosio majicu grobari petrovgrad), dok se nisam malo zainteresovao za istoriju uopste, a posebno za istoriju grada...
...tako da ti ja dajem sledecu dijagnozu (tj. razlog zbog koga se toliko primas je bar jedan od navedenih):
1. skoro si dosla u zr, ovde se definitivno nisi rodila
2. nemas pojma o istoriji grada
3. verovatno ti je pravo ime monika ili silvija, pa si u qrzu :D
???

...iskreno, sto se mene tice moze da se zove i srpski beckerek ili veliki srpski beckerek ..."cisto da ime ne bude isuvise madjarsko"...

...evo ti poreklo imena elemir:
"Naziv Elemir prvi put se pominje u popisu imanja Mehmed Pase Sokolovica 7-og maja 1573 godine. Ime sela potice od turskog naziva Erazi El Emiri, sto u prevodu znaci "carski posed"."
...a ima jos mnogo takvih primera...

P.S. shlus isuvise zvuci srpski :lol: :lol: :lol:
iz vujaklije:шлус (немачки. Schluβ), латиницом: šlus=конац, крај, завршетак.
 
Гошћа, како очекујеш да неку озбиљну тему разумеш, када отворено признајеш да нећеш ни да читаш о чему се ради? Како онда можеш уопште да нешто знаш, када унапред говориш да не знаш, и да не желиш да знаш?
 
Ово горе је било кратко, како бих био сигуран да ће Гошћа прочитати.

Да ли звучи српски "Бечка река"?
 
Е, сад доста са лаконским одговорима, идемо на мало озбиљнији и зрелији начин дискутовања. Само за одабране, пошто дугачки постови нису за свакога - зато ћу и овај писати опширно како га не би свако читао.

Неко каже да нека реч звучи овако или онако, а не зна да је гомила речи у мађарском језику словенског порекла, а да је гомила речи у српском језику грчког, турског, латинског, немачког или енглеског порекла, па и мађарског (шаргарепа, гулаш...). Данас Срби разумеју многе речи из других језика, и оне им "звуче" као српске. Компјутер, куп, фудбал, гол, шутати, "кул", "ин". Ако одемо мало уназад, доћи ћемо до фабрике, шпајза, шрафцигера, а ако одемо још даље, до марамице, јастука или јоргана. Наш је Балкан "српски", ми смо "Балканци", а управо та реч турског порекла. Итд. - све саме "српске" речи. А да неког питаш шта је "сотник", шта значи "јамачно", шта је "же", "ложесна", шта значи "сазрцати" и који је месец "черешњар", чешкали би се по глави. Можда и те речи звуче "мађарски". Черешњар - ферешњар, та, ајте молим вас, ди то мож' бити српски! А све саме српске речи. Зато "петрос" звучи српски. Петрос, петрос... а шта значи петрос? Сваки Грк ће вам рећи: значи камен. Петар је заправо наш Каменко. Име Урош је мађарско-словенског порекла, па ником не смета. Смета ако "звучи" мађарски. А како мађарски може да "звучи" некоме ко га ни не говори, то само Бог свети зна.

Приче о православљу немају везе са Бечкереком. Словени су у Банату примили хришћанство тек у 10. веку, а пре тога су били пагани. А кад су примили хришћанство, примили су га од Византије, и Банат је био православан од онда до данас. Ко не верује, нека погледа ову књигу:

http://www.rastko.org.yu/rastko-ro/istorija/popovic-matic-banat_c.html

Књига се зове "О Банату и становништву Баната у 17. веку". Слободно погледати националну структуру и вероисповест становништва Баната, и погледати ко живи у местима Бечкерек и Печкерек, односно "Мали Бечкерек".

Паги је добро рекао, нема ту шта некоме "звучи" или "не звучи". Име града је име града, а коме се не свиђа, нека зида нови, и нека му даје нова имена. А ко год покуша да убаци Србе у ту причу Петровград/Бечкерек, треба га подсетити како су наш град звали Срби 600 и више година док су у њему живели, и како се он звао у држави Стефана Лазаревића. Зна се како, Бечкерек. И сад, сину кнеза Лазара није сметало, самом краљу Петру није сметало, а некоме ће данас да смета.



@Ћира (је ли ch1zra=Ћира?):
Не видим како се оно што си написао односи на мене, и какве везе има са оним што сам написао. Јесам ли ја рекао да се тиме треба поносити као неким Божјим даром, или желиш да кажеш да ја нисам од оних који не краду, не убијају и не лажу? Не контам. :|
 
Bogart:
Гошћа, како очекујеш да неку озбиљну тему разумеш, када отворено признајеш да нећеш ни да читаш о чему се ради? Како онда можеш уопште да нешто знаш, када унапред говориш да не знаш, и да не желиш да знаш?
Nemoj se ti meni nervirati... :-D

Da, tacno je da mnoge reci zvuce ovako i onako...

Koji je tvoj argument broj 2, kada se ostavis toga da je Beckerek bio Beckerek i nekada davno, davno?

Meni je to toliko nebitan podatak, kao i mnogima. :wink:
Sad treba da ti navodim more gradova i da se frljas s istorijskim podacima, koji su nekad zvali onako, a sad se zovu ovako i da kazem ... hehhe... sta ces sad?

Naravno da je neki Madjar kumovao imenu Beckerek.

A zasto ga Srbi nisu menjali? Pa, zato sto smo manje - vise stalno bili u opasnosti od Madjara, pa da im se malo dodvorimo, zato sto su jedno vreme bili u vecini, zato sto su realno imali najvise love, a mi smo vecina bili sirotinja, itd. razno...

Ime grada nije Beckerek. Kapito? Ime grada je nekada bilo Beckerek. Sada je Zrenjanin.

Gradovima se smeju menjati imena. Najadekvatnije i najnormalnije mi je Petrovgrad, a ne Beckerek. Rekla sam zasto. Zato smo PRAVOSLAVCI, zato sto mi ruzno zvuci Beckerek, gadno, neukusno, kao selendra nad selendrama, zvuci mi madjarski, al to mi nije najjaci razlog. Najjaci razlog je sto zvuci uzasno... i prosto se stresem kad je izgovorim.Ne mogu glasati za ime koje me iritira. :wink:
 
pagi:
.
1. skoro si dosla u zr, ovde se definitivno nisi rodila
2. nemas pojma o istoriji grada
3. verovatno ti je pravo ime monika ili silvija, pa si u qrzu :D
???
Odgovor je ne, netacno, na sva 3.

...iskreno, sto se mene tice moze da se zove i srpski beckerek ili veliki srpski beckerek ..."cisto da ime ne bude isuvise madjarsko"...

Sto se mene tice ne moze da se zove ni srpski beckerek, a ni veliki srpski beckerek.

P.S. shlus isuvise zvuci srpski :lol: :lol: :lol:
iz vujaklije:шлус (немачки. Schluβ), латиницом: šlus=конац, крај, завршетак.
Znam sta znaci slus. da ne znam ne bih ni upotrebila tu rec. Da. Koristim puno stranih reci u izgovoru kao isvi ljudi. Ali ovde je rec o SRPSKOM GRADU. I od dve opcije meni vise srpski deluje Petrovgrad. MOJ UKUS. Nema tu rasprave, a narocito ne ozbiljne rasprave, jer su podaci iz istorije malo bajati.

Nema niko nijedan dobar razlog da zadrzimo Beckerek, osim kao eto da budemo tolerantni dupelizci Madjarima, jer oni izgaraju od zelje da se zovemo Beckerek... bas me zanima sto su tako zapeli za beckerek kad je on nesto sto je cisto srpsko hehhehe
 
ch1zra:
@ gosca
hmda, zvuci madjarski.. ajde da ih sve pokoljemo
QUOTE]


Ja u mojoj porodici imam Madjare, veoma ih volim.

Da je rec o nekom gradu u Madjarskoj navijala bih za rec koja je njima bliza, a ne za neku rec koja zvuci srpski.

Nema ni traga mrznje prema Madjarima u meni. Cak suprotno. Kazem, ponasala bih se isto da je rec o Madjarskoj.
 
Nemam potrebu da se dodvoravam ni Madjarima, ni Amerima, ni Srbima, ni mami... ni nikome... :-D

Svima nam je bliza rec Petar, nego rec Beckerek. :wink:

A vama je malo dosadno bez gossce... :-D

Rekoh stvarno me tema ne zanima nesto posebno za raspravu, a narocito ne bih da se sad pokacimo zbog toga, jer imam svoje misljenje i nema teorije da ga promenim, a to je Petrovgrad. :wink:
 
@ gosca
ti si klasican internet trol (za vise informacija poseti : http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Trolls ).
ako ne prestanes da podbadas glupim i neargumentovanim izjavama, bices udaljena sa ovog dela (a vrlo verovatno i ostatka) foruma.

@ bogart
ne, nije naravno bilo u smislu da si ti lopov itd, nego o :
bogart:
Говоримо о културном наслеђу и осећају припадности, а Срби су Словени и биће Словени, па макар сви изгледали као црнци.
i ja sam malo ostrije odgovorio na nesto sto ne postoji, zato sto su me prethodni postovi iznervirali, ali mi stvarno smeta to isticanje srpstva. ja realno, mislim izuzetno lose o srbiji i srbima, ali to je naravno samo moje misljenje.
 
ch1zra:
i ja sam malo ostrije odgovorio na nesto sto ne postoji, zato sto su me prethodni postovi iznervirali, ali mi stvarno smeta to isticanje srpstva. ja realno, mislim izuzetno lose o srbiji i srbima, ali to je naravno samo moje misljenje.

Добро, ту се слажемо, али не може се говорити о прошлости Бечкерека и Баната, а да се не помињу Срби, кад су они током прошлих векова били искључиви житељи ових области. То није никакав национализам или нека национална его-манија, већ једноставно факти на које се мора скренути пажња кад неко неопрезно спомене да су границе Угарске некад биле много јужније него што су границе Мађарске данас.

Угарска је била једна моћна и снажна мултинационална европска краљевина. Али ми говоримо о феудализму и феудалном добу, које нема везе са нацијама и етничким простирањем држава. Конкретан пример је то што су у време цара Душана у саставу Србије били цела Албанија и пола Грчке, у којима не само што није било Срба, него се није говорио ни српски језик, док су Мачва и град Београд били у саставу Угарске. То су те некадашње феудалне државе, где је био битан посед и право феудалца на посед, а не који народ живи на том поседу. Па само у Србији је у то време било више Влаха, него што је било етничких Мађара на југу Угарске. И какве везе имају феудалне државе круне Немањића и феудалне државе круне Светог Стефана (Иштвана) са данашњим државама Србије и Мађарске, и са данашњим Србима и Мађарима? Само у неким заосталим 19-вековским тезама, а иначе не.

Поента је нешто о чему се мало говори, а то је да су словенски народи били апсолутно већински у некадашњој Угарској. У Панонију стари Угари долазе тек у 10. веку и брзо се намећу као владајући слој и стварају државу која обухвата поред данашње Мађарске још и целу Хрватску, данашњу Војводину, а од централне Србије Мачву (околина Шапца) и град Београд, пола данашње Румуније, део Украјине и целу Словачку. Једна огромна територија на чијем су југу живели Словени; Хрвати и Срби. Није никаква тајна, Мађари су у Банат и Бачку колонизовани тек у 18. веку, и то није никаква мржња, нити национализам, нити великосрпство. То је једноставно податак, као што је и податак о колонизацији Срба, Хрвата, Македонаца и Црногораца у Србију 1945. У Бечкереку пре 1750. године није било Мађара у значајнијем броју, чак ни католичка црква није постојала, већ само православне цркве и православни манастири.

И сад неко на бази тога, и на бази неког отпора према Мађарима који никако није карактеристичан за људе који су рођени и живе у Банату и Бачкој, буди неку ксенофобију и старо име овог српског града (ни ово није национализам, као што постоје енглески, немачки или руски градови) покушавају да идеолошки обоје, притом фалсификујући прошлост и будећи неки нездрави национализам, док то уопште не треба да буде позадина целе приче. Позадина целе приче треба да буде један однос поштовања према нашим прецима, према прошлости града и регије у којој живимо, и према људима из наше околине. То је поента, и зато треба Бечкерек. ;)
 

Back
Top