Zrenjanin

Kakvo ime vise prilici Zrenjaninu?

  • Veliki Beckerek

  • Petrovgrad

  • Zrenjanin


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Dulle_Bagljas:
Pa ja mislim da treba da bude petrovgrad , shta ja znam ... Moj cale je polu srbin polu madjar keva chista srpkinja lol :) Ali mislim da zrenjanin nije neshto veliki , a petrovgrad mi nekako deluje kao ponosno ime ne znam zashto :) Poz svima :)

Лепо делује и лепо звучи - Петровград. Али град већ има своје вековно име, а какво је - да је, опет је наше, и име нашег града. Ја сам само због тога против назива Петровград, јер је по имену краља Петра који не само што га није изградио или на било који други начин дао допринос његовом развоју, већ је и рођен вековима након што је град већ постојао. Још више од тога, када је Бечкерек ушао у састав Србије 1918, већ тада је био крај владавине краља Петра и почињала је владавина краља Александра.

Друго, не волим баш приче о национализму, али да се не правимо слепи, има помало и тога. И сад, као, Срби треба да су за Петровград, јер је то "српски", а Мађари треба да су за Бечкерек, јер је то "мађарски". Бар је на навијачком нивоу доминантно такво резоновање. А то су глупости, јер је подједнако Бечкерек српски, као и "Петер-варош" мађарски, и обрнуто. Нису Срби и Мађари два одвојена света, па да су нешто ратовали око овог града, или шта ти ја знам, већ су људи који вековима заједно живе овде као нормалан свет, хришћани и једни и други. Или да је име "Бечкерек" наметнуто од Мађара, или шта већ. Ако ћемо да гледамо право, српска градска популација је историјски старија од мађарске, а опет се у 17. веку када није још било Мађара у Банату, Бечкерек звао Бечкерек. Постоји један путопис из 17. века који описује насеља по мочварном Банату, и тада су једини малобројни становници бечкеречке вароши били Срби. И не само то, него је постојало и још једно српско место (село) које је данас у румунском делу Баната, а које се звало Печкерек.

Узгред, има ли неко неке информације, хоће ли бити покренута нека иницијатива за промену имена града, или је и то још увек "on hold"?
 
...inicijative sigurno nece biti u dogledno vreme iz prostog razloga sto nema sanse da se dobije dovoljan broj glasova za bilo koji predlog...
...da bi se tako nesto uspelo potrebna je prvo javna rasprava, koja bi se sprovela npr u listu zrenjanin...kao svake nedelje jedna strana posvecena tome, na kojoj bi pricali neki bitni ljudi, istoricari, poznati zrenjaninci, pa i po koji politicar, uz naravno pisma citalaca...
...a sve to da bi se ljudi malo bolje upoznali sa istorijom i argumentima sve 3 strane...
...ali ne vidim da je iko zainteresovan da to tako izgura...
 
Hehehehe... gossca ima veoma puno veze sa Zr... cak i previse :-D

A sto se tice nacina pricanja, pa to je normalno da ne volim kad neki pocnu da razvlace...
Nisam rekla svi, vec neki... :wink:

Vezano za nacionalnost mi smo Srbi, oni koji to nisu, postujemo ih... ali ovo je Srbija ili se varam? :lol: ... i naravno da i oni (nacionalne manjine) postuju ljude i zemlju u kojoj zive.... i svi srecni... :-D

Volim Madjare, inace... kao i sve ostale ljude... :wink:

Petrovgrad je moj izbor.
 
gossca:
Hehehehe... gossca ima veoma puno veze sa Zr... cak i previse :-D

A sto se tice nacina pricanja, pa to je normalno da ne volim kad neki pocnu da razvlace...
Nisam rekla svi, vec neki... :wink:

Vezano za nacionalnost mi smo Srbi, oni koji to nisu, postujemo ih... ali ovo je Srbija ili se varam? :lol: ... i naravno da i oni (nacionalne manjine) postuju ljude i zemlju u kojoj zive.... i svi srecni... :-D

Volim Madjare, inace... kao i sve ostale ljude... :wink:

Petrovgrad je moj izbor.

...da si citala od pocetka skontala bi da ovo i nema neke veze sa madjarima, posto vece sanse ima da je beckerek srpskog ili turskog porekla nego madjarskog...
...mozda i imas previse veze sa zrenjaninom, ali definitivno nemas veze sa njegovom istorijom...
 
Retko citam celu temu, postenije je odgovoriti kad se procita samo prvi post... a ne sad tu da uklapam svoj odgovor sa ostalima ili nekima...

Sto sam spomenula Madjare...? Pa zato sto ako ih ne spomenem i ne ogradim se moze ispasti da imam nesto protiv njih... a ti ko da ne znas da se to pitanje potegne kad god se diskutuje o imenu grada...

Odmah sam rekla da nemam nista protiv njih. Imam protiv Beckereka, imam protiv tog Zrenjanina koji je inace za zivota silovao i radio svasta... nebitno... bitno je da skinemo vise to ime i vratimo Petrovgrad ko i svi normalni ljudi...
 
...ok...moracu malo da editujem prvi post...da ubacim i neka kasnija a pametna razmisljanja u njega...da se ne cimaju ljudi koji tek dodju...
...ali onda ko god se zalaze za ime beckerek ispadne madjar, a ja imam veze sa madjarima koliko i sa inkama...
 
Nisam ja rekla da si ti Madjar ako se zalazes da se zovemo Beckerek... ja sam rekla da se to tako ovde smatra uglavnom... a ne da ja smatram... omg... odoh... znaci, gossca rekla Petrovgrad. kiss
 
gossca:
Petrovgrad, naravno, ponizavajuce je da navodim razloge za... sta je s vama? Kakav Beckerek? OMG

Ћао Гошћа. Ствар је у томе што не бирамо ново име, па да бирамо шта је лепше. Наш град је стар више од 6 векова, и име том граду је Бечкерек. Петровград је ново име, Зрењанин је ново име. Старим градовима се не мењају имена по новим историјским личностима. То су радили комунисти, па су ипак после вратили стара имена чим се променила власт.

Са Бечкереком је проблем што данас у Зрењанину има много људи који су у град дошли 1940-их и 1990-их, и који немају породично сећање да се град некад звао Бечкерек, већ им је то име чудно и одбојно. Они представљају препреку, и на њих се треба највише концентрисати и објашњавати да је то заправо старо име града.

Иначе, краљу Петру (понављам) свака част, али он никако није најзаслужнија српска личност која је на неки начин везана за овај град. Ако ћемо поштено, више има разлога да се град назове по деспоту Стефану Лазаревићу, пошто је то први српски владар у чијој је држави био Бечкерек, и то пре 500 година. Стефан Лазаревић је држао већи део Баната, и у његово време се велик број Срба доселио у ове области, иако их је ту било и раније. Међу нашим чувеним "земљацима" су, на пример, и два рођена брата Краљевића Марка, Дмитар и Андријаш.

Али све то на страну, јер град већ има име. Чак мислим да предложим, кад већ 15% Мађара има то право, да формирамо и неку српску мањину која такође сматра Бечкерек за традиционални назив, и која жели да им у документима пише Бечкерек, и на улазној табли у граду. 30-40% Срба ћемо сигурно моћи да привучемо, ако већ не можемо више од 50%. :)
 
И још нешто. Не знам да ли сам већ помињао на теми, али код Срба и Хрвата постоји презиме Бечкер и Бешкер. Данас по именицима не видим да имамо људе са презименом Бечкер, али сасвим је могуће да је презиме Берчек настало од њега. Најпознатији Берчек је глумац Александар Берчек (Мишко у "Ко то тамо пева" и Слободан Милошевић у "Дечко који обећава"). Један мој пријатељ који је пореклом из Хрватске, има неку монографију села из околине Книна, и тамо се за фамилије са презименом Бечкер говори да су се доселиле са Косова.

Колико видим преко Гугла, за Бечкере излазе само неки Чеси и Словаци, док Бешкера има код Хрвата (углавном сви из Далмације, са приморја). Од других презимена имамо Бечко, Бечкић, Бечковић.
 
A da vratimo Beogradu Singidunum? A? Sta mislite o tome? Ja ne znam koji je vas problem, ali zarad onih koji su izabrali Petrovgrad, bicu dobra pa cu vam jos jednom odgovoriti.

Beckerek je u 14. veku naseljen madjarskim kmetovima, mozda je imenu kumovao Imre Becej, nebitno i ne zanima me ko je kum...

Nase ime je Petrovgrad. Tacka.

Pa, ne... Kralj nije nista uradio samo je oslobodio nas grad i spasao nas od visegodisnjeg krvavog stradanja. Sram te bilo sta pricas ovim ljudima ovde.

Armija vojvode Petra Bojovica oslobodila je Beograd i krenula u oslobadjanje Vojvodine. Srpska vojska usla je prvo u Novi Sad, Vrsac i Kikindu, a zatim u Zrenjanin, 17. novembra.

E, pa necemo se zvati Beckerek, mozda kada opet jednom ovde u vecini budu madjarski kmetovi, ali sada ne.

Ovo je Srbija i zvacemo se Petrovgrad, dosta vise budalastina.
 
alo bre tebe niko ne tera da ti ovde nama odgovarash na postove. Nemam nishta protiv Petrovgrada , ali zar nije malo sebizhno i bezobrazno reci zvace se tako i tachka! slushaj malo druge ljude oko sebe.
 
gossca:
A da vratimo Beogradu Singidunum? A? Sta mislite o tome? Ja ne znam koji je vas problem, ali zarad onih koji su izabrali Petrovgrad, bicu dobra pa cu vam jos jednom odgovoriti.

Београд Срби никад нису звали "Сингидунум", а питање је да ли га је ико тако звао осим Римљана. То је латински назив, као што је српски назив за Вијену "Беч", за Буду "Будим", за Рому "Рим". И данас се на енглеском Београд зове "Белгрејд", па то нема везе.

Срби су Бечкерек одвајкада звали Бечкерек, и тако ће остати.

gossca:
Beckerek je u 14. veku naseljen madjarskim kmetovima, mozda je imenu kumovao Imre Becej, nebitno i ne zanima me ko je kum...

Мислим да си побркала нешто, Мађари до 18. века нису имали значајније насеобине у овом делу некадашње Угарске. Они су владали овим крајевима, али они су од 5. века словенски, односно српски. Један од доказа за то је и што су ови крајеви (конкретно, Банат) одувек били православни, и што су угарски краљеви, да би их покатоличили, звали овамо хрватске глагољаше да шире римокатолицизам на старословенском, јер су избијале побуне и локални ратови за сваког мађарског или немачког бискупа кога су покушали да доведу. И-хај, није ова равница увек била овако мирна, овде су се ломила копља држава и народа.

gossca:
Nase ime je Petrovgrad. Tacka.

Не. Наше име је Бечкерек. :) Не бисмо га 600 година МИ тако звали, и у њему били већина да није тако.

gossca:
Pa, ne... Kralj nije nista uradio samo je oslobodio nas grad i spasao nas od visegodisnjeg krvavog stradanja. Sram te bilo sta pricas ovim ljudima ovde.

Само моменат. Рекао сам, и поновићу, да о краљу Петру имам изузетно добро мишљење и да га сматрам најбољим српским владаром у новијој историји, а можда и иначе. Није мала ствар што му је подигнут споменик у самом центру града. Тај споменик је један од симбола града, и тако ће остати.

А што кажеш да га је ослободио и спасао вишегодишњег крвавог страдања, ту нажалост није једини. Током дуге историје, овај град су ослобађале и заузимале многе личности, а последњи су га ослободили комунисти и назвали град по својим "ослободиоцима". Није Бечкерек први пут ушао у Србију 1918, он је био у држави деспота Стефана Лазаревића у 15. веку.

gossca:
E, pa necemo se zvati Beckerek, mozda kada opet jednom ovde u vecini budu madjarski kmetovi, ali sada ne.

Гошћа, звали смо се Бечкерек током утврђених 600 година колико се прати историја града и српска етничка већина у њему. Угарска држава је била огромна краљевина која је поред данашње Мађарске обухватала целу Хрватску, север Србије, пола Румуније, део Украјине и целу Словачку. Словенски народи су у угарској краљевини били већина, а на њеним границама били су искључиво становништво. Формирање савремене мађарске нације је трајало вековима, а сама централна Угарска је била етнички измешана и са доста Словена. Треба ли подсетити да су двојица највећих мађарских националиста у 19. веку, Лајош Кошут и песник Шандор Петефи, словенског порекла, Кошут словачког, а Петефи српског, а у својим народима познати као Људовит Кошут и Александар Петровић?

gossca:
Ovo je Srbija i zvacemo se Petrovgrad, dosta vise budalastina.

Већ сам рекао, Бечкерек је више српски него Петровград, самим тим што је 99,9% српске историје у овом граду он називан под тим именом. Колико се дуго звао Петровград? 7-8 година од 1935. до 1941. и годину дана после рата. Мислим, толико су Срби били одушевљени да су чекали да прође 17 година од краја Првог светског рата да би му променили "туђе" име. Није, бре, туђе. Наше је.

gossca:
@Bogart
Mir medju nama i pozz za tebe... gossca nije neka svadjalica, samo ne mozes tako da pricas o Kralju, o nasim precima.

Поздрав и теби, а оно није лоше причање о краљу Петру, него ниси добро разумела. Ако волим краља Петра, не морам своје име да мењам у Петар Карађорђевић, а моју кућу да зовем "кућа краља Петра". Ако неког поштујем, не морам да газим по сопственом идентитету због њега. Нисмо ваљда комунисти, и код њих је било - ако се противиш да ти мењају име града, одмах си против народне власти и сарадник окупатора, па нико не сме ни да зуцне од оних силних Титограда, Титових Велеса, Врбаса и Ужица, Ранковићева и Кардељева.
 

Back
Top