peti razred

moonja:
samo je istorija društveni predmet.....
Samo je tehničko tehnički..... :confused:
Ostalo su prirodni. A tebi baš zasmetao taj jedan tehnički :twisted: :p
Ne razumem, šta bi voleo da uvedu? Ekonomiju?
Zato što je verovatno teško za osnovnu školu, ili neobimno, ugrađuje se u ostale predmete...
A, interesantno, nema srednje škole koja nema sociologiju, verujem ni faqlteta..... dobra većina ima i ekonomiju, evo ja sam imala ekonomiju na tehn. faksu.
U krajnjoj liniji, možda bi prošla neka sociologija u osnovnoj, ali šta će u osnovnoj kad je ima svaka srednja škola?
E, da, imala sam i filozofiju u srednjoj, el ona dođe kao društveni?
 
Lexa:
Čokolado, kako će deca znati da su talentovana, ako nikada ne dobiju priliku da nešto otpevaju/naslikaju i da ih neko čuje/vidi sliq?
Aaaaa Lexo pa to se vidi od malenih nogu, ne treba ti nastavnik da te "otkrije". Deca uvek crtaju i pevaju kuci, ako crta cica glise ili se dernja dok peva onda nije talentovano za to i verovatno nikada nece biti. Kod nas je jedna devojcica svirala klavir, ali ona to nije naucila na muzickom, isla je u muzicku skolu pored osnovne. :wink: Ja mislim da je sve ukupno 2 puta odsvirala nesto na tom casu u 4 godine koliko smo imali muzicko i to na zahtev nastavnice. Uostalom ja nisam protiv muzickog i likovnog u nizim razredima osnovne, samo mi se kasnije cini besmisleno, 4 godine na dvocasu slikas neki cup, vazu, jabuke... I sve tako u krug. :roll:
Mozda gresim, ja pricam samo iz licnog iskustva, mozda sam imala bas lose nastavnike iz ta dva predmeta, samo znam da mi nista od toga nije koristilo u daljem skolovanju/zivotu.
 
e, ote mi slovo sa tastaure....pomislio sam na sociologiju..... ali ..... soomnjam.....znaš da bi klincima bila zanimljiva i psihologija......osnovi.psihologije ...koliko su gloopi srednjoškolski udžbenici, plašim se kako bi bili dosadni mlađoj generaciji.....nemam ja poverenja u pisce naših udžbenika......moglo bi građansko da boode obavezan predmet...i da ovuhvata raznorazne stvari....do 4 razreda bi trebalo uvesti recimo bonton...ne znam ni šta uče na tom građanskom, samo mi se javlja.......ili nije loše uvesti sociologiju kulture ali ništa ozbiljno ...nego insistirati na razgovoru o aktuelnim stvarima u društvu....forsirati dijalog i nagrađivati konstruktivno razmišljanje i kreativne ideje.....ali ne politika...nego...mas kultura, mediji...film, subkultoore.... .tako nešto.. gde će da se ceni lepo razmišljanje....
ali tehničko crtanje.....2 časa nedeljno.....to bih mogao da crtam...ali čemu to....ako neko nema uopšte interesovanja da upiše atš......spremaju ga za drvno prerađivačku......čisto goobljenje vremena ili je zamišljeno sa namerom da smiruje žiivce deci.............terapija...a i to ti je sasvim nekreativno... znači, hellen......ništa od srpa i čekića na tehničkom ( :
 
Hellen:
Шта да ти кажем, сем оно што сам већ рекла. Ти задржи своје мишљење. И ја имам своје мишљење о светској економији, али мало ко ће ме сматрати компетентном за тако нешто...иако сам некада давно имала деветку из политичке економије, па саму себе сматрам компетентном... :wink:

''Ко на брду ак имало стоји - више види од оног под брдом!''
Razumem ja sta ti pises, svesna sam toga da radis u prosveti i da imas vise kontakta sa ucenicima. :wink:
Meni je samo zagrebalo usi to sto si napisala da frizerkama, automehanicarima i ostalima ne treba znanje stranog jezika. Mislim da se to odnosilo na drugi strani jezik, ali nema veze, setila sam se jedne epizode od proslog leta pa cu je i napisati.

U frizerskom salonu se desava sledeca situacija :arrow: ulazi devojka koja radi u inostranoj banci (stranac), obraca se frizerkama a one u nju gledaju belo. Ni jednu recenicu ne umeju da sastave na engleskom, niti imaju pojma sta im musterija prica. Sreca pa devojka koja radi nokte govori engleski inace od posla ne bi bilo nista. Dok je jedna fenirala tu musteriju ova druga joj je sve prevodila. Problem je jedino u tome sto ta devojka koja radi manikir ne radi od jutra do mraka, sta ce frizerke kada sledeci put udje neki stranac i zeli da se osisa. Bas bezveze, a sve frizerke su mlade devojke, nemaju preko 25 godina.
U tom istom salonu su dobili neke skupe proizvode za kosu i pitam ja jednu frizerku imaju li nesto dobro za perut, ona naravno nije znala da mi odgovori jer na bocicama sve pise na engleskom, rekla mi je da ce mi doneti katalog da pogledam. :roll:
Isto moze da se desi i automehanicaru ako mu u radionicu udje neki stranac sa problemom sa kolima, poznavanje stranog jezika bi mu tada bilo vrlo korisno.

Nikada ne znas sta ti moze zatrebati, ako meni sutra zatreba muzicko u drustvu, ispacu glupa. :lol: Jezici su u danasnje vreme bitni, meni je pre 2-3 meseca usao spanac na posao koji ne govori engleski i bas sam se lepo osecala kada sam mu mogla objasniti (na mom doduse nakaradnom spanskom) da ne moze to sto hoce za tu cenu i zbog cega. Lepse sam se osecala nego kada moram (najcesce bezuspesno) da objasnjavam rukama i nogama sto je slucaj kada mi udju francuzi.
 
Ja sam izgleda imala bas lose nastavnike, nikada nisam ucila da popravljam lampu i tako to. :-( A kada sam rekla da sam za domacinstvo, nisam mislila na hekleraj vec na kuvanje a ni prisivanje dugmeta ne moze nikome da skodi.
Bubanje godina u istoriji mi je takodje besmisleno, ali nazalost tako je to u Srbiji pa bi bilo bolje da deca imaju 2 casa istorije nedeljno, lakse ce zapamtiti.
 
havalius:
Ok za prišivanje dugmića, naravno da ne škodi znati. Čekaj, vi ste kuvali na domaćinstvu? Za to prvi put čujem.
Ne u Srbiji ali imala sam domacinstvo kada sam se preselila u Norvesku i da, kuvali smo. :wink: Kasnije smo jeli to sto smo spremili i nista nije bilo bljak jer je nastavnica uskakala po potrebi. Naucila sam da pravim mnogo dobre kiflice, mljac! :D U tom obliku u kojem sam ga ja imala godinu dana je to kreativan i vrlo koristan predmet zato sam i rekla da ne bi bilo lose da se uvede i u Srbiji. :wink:
 
chokolada:
Ne u Srbiji ali imala sam domacinstvo kada sam se preselila u Norvesku i da, kuvali smo. :wink: Kasnije smo jeli to sto smo spremili i nista nije bilo bljak jer je nastavnica uskakala po potrebi. Naucila sam da pravim mnogo dobre kiflice, mljac! :D U tom obliku u kojem sam ga ja imala godinu dana je to kreativan i vrlo koristan predmet zato sam i rekla da ne bi bilo lose da se uvede i u Srbiji. :wink:
Norveška, što ne kažeš! Da, da, čula sam za to, svojevremeno sam se dopisivala sa jednom Norvežankom. Zvučalo mi je kao SF. A jesu li dečaci učili da kuvaju?
 
Meni tehničko apsolutno nije koristilo u životu, ali baš sam volela i da crtkam i da pravim razne zezancije. Kad sam bila sva pedantna...

A propo istorije - istorija nije samo kad se šta desilo. Jeste da nije vezano za osnovnu školu, ali u srednjoj sam imala profesorku koja je imala dobar pristup (jeste da je bila skot, i to VELIKI, što je u velikoj meri i umanjivalo efekte njenih namera). Uglavnom, pokušavala je da nam pokaže da uvek postoji kontinuitet između događaja, da se stvari dešavaju nekim logičnim sledom. Terala nas je da razmišljamo ''prizemno'', bez nekog trućanja o ''promeni svesti i duha'', ''promeni viđenja sveta'' koji su doveli do toga i toga, već o vrlo konkretnim, životnim razlozima. Ali, stvarno je uterivala strah u kosti, tako da su svi pozitivni napori prolazili manje - više nezapaženo. Milsim, malo ko je naučio da misli na taj način.
 
havalius:
Norveška, što ne kažeš! Da, da, čula sam za to, svojevremeno sam se dopisivala sa jednom Norvežankom. Zvučalo mi je kao SF. A jesu li dečaci učili da kuvaju?
Jesu, nego sta, mnogo su slatki bili sa keceljama. :lol:
Imali smo trocas iz domacinsta, razred se podeli na pola, jedni na kuvanje a drugi na tehnicko pa se sledece nedelje menjamo. Prvi cas nas je nastavnica malo davila sa "teorijom" namirnica, ali ni to nije lose, nauci se koliko dugo mleko moze otvoreno da stoji u frizideru i koji sve vitamini imaju u paprici. :wink: Ja nisam nista naucila jer sam tada slabo govorila i razumela norveski ali sigurna sam da je bar polovini nesto uslo u glavu. Doduse domaci tog tipa je radio samo neki uvlakac. :lol: Onda smo uvek kuvali nesto, pekli, mesili, bilo je bas interesantno. :) Mislim da su bile 4 peci i 4 sudopere pa smo bili podeljeni u 4 grupe i zajedno smo majstorisali. Nekada smo i peglali oprane kuhinjske krpe, pravili smo mnogo lepe kolacice za Bozic i tako. Posle jela smo morali sve da pocistimo i operemo pre nego sto napustimo ucionicu. Mislim da niko nije mrzeo taj predmet, bio je laganica a opet koristan, samo sto nam je nastavnica bila neka dosadna baba pred penzijom pa nas je davila vise nego sto je bilo potrebno.

Eh da a kada sam upala na muzicko u toj istoj Norveskoj mogla sam samo da se uhvatim za usi i da igram jer mi nista od onoga sto sam imala 8 godina u Srbiji nije koristilo. Oni su svirali gitare i to prilicno dobro. :roll: Ja sam se pretvarala da sviram. :lol:
 
Ево, мени се свиђаш, а редовни секс ми баш нешто зафалио...па ако би била рада?....Надам се да твој момак неће имати ништа против (ионако те неће женити) - а у замену ти одржим који час правописа, а?
 
chokolada:
Aaaaa Lexo pa to se vidi od malenih nogu, ne treba ti nastavnik da te "otkrije". Deca uvek crtaju i pevaju kuci, ako crta cica glise ili se dernja dok peva onda nije talentovano za to i verovatno nikada nece biti.
Hm..... nije baš da ne treba. Dete, kao dete, ne može znati da je talentovano samo od sebe, potrebno je da mu to neko drugi potvrdi. A, kao što znamo, roditelji nisu u baš svakom slučaju "toliko savesni", dobrom delu je stalo samo da im je dete sito i obučeno :(

Što se ostalog tiče, u pravu si. Problem je sa programom, ne samo za likovno, muzičko, već za maltene sve.....
 
Hellen:
Ево, мени се свиђаш, а редовни секс ми баш нешто зафалио...па ако би била рада?....Надам се да твој момак неће имати ништа против (ионако те неће женити) - а у замену ти одржим који час правописа, а?

Važi, ..................
Ma nisi ti uopšte toliko loša, ali kad sam čula da si prosvetni radnik, uf............
Evo mi dosta ovo dvoje kući, jos jedno mi ne treba.....

Al, ozbiljno ti kažem, redovan sex opušta čoveka....
Jesi zadovoljna sa pravopisom? Ovo je samo zbog tebe........... :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Ја само да допуним:
САМО у 5. разреду постоје по два часа ликовног и музичког!
Од 6. до 8. ти предмети се своде на 1 час недељно (на жалост- по мојим схватањима), а историја и географија на 2.
Тако је бар до сада било...а претпостављам да се ни од следеће године, када данашњи ''реформисани'' петаци стигну у 6. разред, неће ништа битно мењати на том плану.
 
Moj brat je qvao na domaćinstvu, ja to nisam imala, tada izbacili...

E, ali nisam učila da popravljam lampu nego smo pravili lampu :) na tehničkom..... Ovu sam popravila jer smo, naravno, sa lampom pravili i prekidač za..... lampu :)

A što se istorije tiče, van datuma i mesta bitki, sve što se učilo bolje da nije..... nekako se ispostavilo da su sve to bile "nacionalističke zablude" :roll:
Ali dobro, ne potcenjujem time istorijui, čak ni nastavnika već, opet, program.....
 

Back
Top