"Republika Srpska pliva u novcu!!!"

RainbowSix

Veoma poznat
Poruka
10.717
"Republika Srpska pliva u novcu"

RS mukotrpno radi na "poliranju" svog imidža kao zemlje privlačne stranim ulagačima. Zbog manje slojeva vlasti i birokratije u odnosu na FBiH vladajući u RS nadaju se da će njihov dio BiH privući strane ulagače.

"Jedan od najvažnijih zadataka u Republici Srpskoj je privlačenje stranih ulaganja. Zato radimo na stvaranju povoljnijeg, mirnijeg i stabilnijeg okruženja za ulagače. Ukida se nepotrebna administracija i birokratija, kao i suvišni troškovi", kazala je novinaru BBC-a u Sarajevu Jasna Brkić, ministar privrede u RS, a prenosi hrvatski portal "Business".

Ona navodi da se prvi rezultati već vide; više od 200 kompanija iz Federacije registrovalo se u RS kako bi izbjegle suvišnu birokratiju i time dodatno uštedjele.

Federacija je, naime, podijeljena u deset kantona od kojih svaki ima nekoliko nivoa vlasti, dok Republikom Srpskom upravlja "samo" jedna vlada. Takva je politika uspjela u Republiku Srpsku dovesti i nekoliko većih stranih kompanija, pa je nedaleko od Banje Luke ponikla velika farmaceutska tvornica "Hemofarm". Proizvodi iz te tvornice plasiraju se na tržišta širom Evrope.

Kurt Basuener, politički analitičar koji živi i radi u Sarajevu, navodi da RS čeka još puno posla.

"Trenutno Republika Srpska pliva u novcu zbog privatizacija velikih kompanija. Medjutim, tek će se vidjeti hoće li taj novac biti uložen u nešto produktivno ili jednostavno potrošen", kaže Basuener.

(BLLIVE)
 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

___ __________ ___________

:confused: :very confused :) :
 
lako je privartizovati profitabilna i strateska preduzeca kao:telekom,naftnu indystriju,..jos samo elektroprivredu ,..
to i totalni ekonomski idiot moze,.zasto mafijas dodoik ne praivatizuje tako neku propalu fabriku?
pliva rs u novcu?
ko?
dodikovi oligarsi plivaju,a posten narod je nezaposlen i na ulici!
 
Rainbow Six:
"Republika Srpska pliva u novcu"

RS mukotrpno radi na "poliranju" svog imidža kao zemlje privlačne stranim ulagačima. Zbog manje slojeva vlasti i birokratije u odnosu na FBiH vladajući u RS nadaju se da će njihov dio BiH privući strane ulagače.

"Jedan od najvažnijih zadataka u Republici Srpskoj je privlačenje stranih ulaganja. Zato radimo na stvaranju povoljnijeg, mirnijeg i stabilnijeg okruženja za ulagače. Ukida se nepotrebna administracija i birokratija, kao i suvišni troškovi", kazala je novinaru BBC-a u Sarajevu Jasna Brkić, ministar privrede u RS, a prenosi hrvatski portal "Business".

Ona navodi da se prvi rezultati već vide; više od 200 kompanija iz Federacije registrovalo se u RS kako bi izbjegle suvišnu birokratiju i time dodatno uštedjele.

Federacija je, naime, podijeljena u deset kantona od kojih svaki ima nekoliko nivoa vlasti, dok Republikom Srpskom upravlja "samo" jedna vlada. Takva je politika uspjela u Republiku Srpsku dovesti i nekoliko većih stranih kompanija, pa je nedaleko od Banje Luke ponikla velika farmaceutska tvornica "Hemofarm". Proizvodi iz te tvornice plasiraju se na tržišta širom Evrope.

Kurt Basuener, politički analitičar koji živi i radi u Sarajevu, navodi da RS čeka još puno posla.

"Trenutno Republika Srpska pliva u novcu zbog privatizacija velikih kompanija. Medjutim, tek će se vidjeti hoće li taj novac biti uložen u nešto produktivno ili jednostavno potrošen", kaže Basuener.

(BLLIVE)
Овај механизам "cut birocrasy" мени делује логично. Бизнис углавном не трпи кочење, рекетирање и уцене које производи већ устаљена бирократија на нашим просторима.
Брине последња реченица Курта Бас... било би лепо кад новац не би излазио већ да иде на даље улагање на истом простору.
У сваком случају, браво за браћу Србе преко Дрине !
 
Naftnu industriju nije bilo lako prodati, zato što su konji koji su je ranije vodili potpisivali ugovore boli glava. A protiv privatizacije Telekoma su se bunili muslimani jer i njih neminovno čeka taj proces pa očekuju da će biti u lošijoj poziciji. Treba još dosta uraditi da bi se privukli strani investitori, ali činjenica je da ima napretka. Ove pare od Telekoma ako se dobro iskoriste mogu dovesti do razvoja.
 
intra:
Naftnu industriju nije bilo lako prodati, zato što su konji koji su je ranije vodili potpisivali ugovore boli glava. A protiv privatizacije Telekoma su se bunili muslimani jer i njih neminovno čeka taj proces pa očekuju da će biti u lošijoj poziciji. Treba još dosta uraditi da bi se privukli strani investitori, ali činjenica je da ima napretka. Ove pare od Telekoma ako se dobro iskoriste mogu dovesti do razvoja.
ALO MALI!
OVDE PLANETA ZEMLJA,..
PA NAFTNA INDUSTRIJA I TELEKOM SU NE SAMO PROFITABILNI NEGO I STRATESKE GRANE SVAKE ZEMLJE,...to se vise ne moze vratiti,...ne razumijes ti nista!
 
pretpostavljam da zivis u rs, i mnogo bolje znas situaciju ... ali ja zakljucujem po tome sto ovi u federaciji ***** zbog desavanja u rs, pa znaci da dodik verovatno radi dobre stvari

Sto se tice prodaje rafinerija ... mislim da je dobro sto su kupili rusi, mnogo sigurnija buducnost ih ceka nego da su kupili neki sa zapada...
a za telekom, moras priznati da su dobili mnogo velike pare, mnogo vise nego sto vredi trenutno (naravno da ce se isplatiti) ...a te pare mogu da uloze u infrastrukturu...jer niko normalan nece ulagati u greenfield investicije ako nema dobar put, ok zeleznicu, gasne instalacije ...

A i citao sam da CEZ ulaze neke silne pare u gacko i jos negde...
 
rusima ili amerima,svejedno je kome prodaju strateski resurs,..to nije dobar niti ekonomski niti drzavnicki potez,.
telekom jeste kupila srbija,i to mi je malo lakse,ali pare nisu velike kako kazes,..
a cesi s unajveca prevara koja se desila ovamo,.
investicija nije 1 200 miliona kako govore,vec svega 200,a onda se dize kredit,a hipoteka je ta termoelektrana,...
pitaj male akcionare te terme,da li su sada dobili ili izgubili,.kome idu te pare?
cesi vec sada imaju od te strujwe prihode,a nisu jos sagradili nista,.
to je vec sada posebno preduzece,.
 
to nije strateski resurs...nafta ti je resurs...a ionako ima prefise rafinerija na malom prostoru...a sta da su kupili u hrvatskoj rafinerije i samo kazu rs fckoff kupujte naftu u venecueli...fora je u tome sto rusi imaju monopol u evropi, a u narednim godinama ce jos ojacati zbog smanjenja proizvodnje u severnom moru, i napretka tehnike i tehnologije proizvodnje u nepristupacni sredinama (citaj sibir)...

pare jesu velike ako se uporede sa kesom koji je dao telenor za mobtel!

ne znam za CEZ nista osim onoga sto sam procitao u energyobserveru i na b92...
 
pagi:
to nije strateski resurs...nafta ti je resurs...a ionako ima prefise rafinerija na malom prostoru...a sta da su kupili u hrvatskoj rafinerije i samo kazu rs fckoff kupujte naftu u venecueli...fora je u tome sto rusi imaju monopol u evropi, a u narednim godinama ce jos ojacati zbog smanjenja proizvodnje u severnom moru, i napretka tehnike i tehnologije proizvodnje u nepristupacni sredinama (citaj sibir)...

pare jesu velike ako se uporede sa kesom koji je dao telenor za mobtel!

ne znam za CEZ nista osim onoga sto sam procitao u energyobserveru i na b92...
nafta jeste,ali to su strateske grane industrije,..
telenor je dao oko milijardu za mobtel?
u92 citas?
e nije valjda?
 
pagi:
to nije strateski resurs...nafta ti je resurs...a ionako ima prefise rafinerija na malom prostoru...a sta da su kupili u hrvatskoj rafinerije i samo kazu rs fckoff kupujte naftu u venecueli...fora je u tome sto rusi imaju monopol u evropi, a u narednim godinama ce jos ojacati zbog smanjenja proizvodnje u severnom moru, i napretka tehnike i tehnologije proizvodnje u nepristupacni sredinama (citaj sibir)...

pare jesu velike ako se uporede sa kesom koji je dao telenor za mobtel!

ne znam za CEZ nista osim onoga sto sam procitao u energyobserveru i na b92...
što se ruske nafte tiče oni imaju jedan problem, a to je da je njihova nafta lošije kvalitete od nafte iz zemalja bliskog istoka.
Sadrži puno više sumpora pa je skuplja za preradu.
 
a33:
nafta jeste,ali to su strateske grane industrije,..
telenor je dao oko milijardu za mobtel?
u92 citas?
e nije valjda?

telenor je dao oko 1.25 milijardi...za mobtel koji je imao daleko vise korisnika i mnogo bolje stajao...ali, ok, sad sam se setio da je telekom kupio u paketu i mobilnu i fixnu i internet...onda i vredi toliko...sorry
citam sajt b92....hahaha....
 
pagi:
znam
a ti si? imas neke veze sa tim (nafta,rafinerije) ili cisto tako...?
ako su dobri zakoni za zastistu okoline moze da preradjuje sta 'oce...
kakve veze ima tko sam ja??
Bit je u tome što napišem a još je bitnije da je to istina.
A tako je jer sam to čuo od profesora koji predaje na temu goriva i maziva...
Valjda on čovjek zna nešto o tome 8-)

zakon može biti odličan ali on sam po sebi ne smanjuje količinu sumpora i ostalih štetnih tvari iz nafte!
I još bitnije je dali se tih zakona rafinerije pridržavaju :idea:
 
klikk:
kakve veze ima tko sam ja??
Bit je u tome što napišem a još je bitnije da je to istina.
A tako je jer sam to čuo od profesora koji predaje na temu goriva i maziva...
Valjda on čovjek zna nešto o tome 8-)

zakon može biti odličan ali on sam po sebi ne smanjuje količinu sumpora i ostalih štetnih tvari iz nafte!
I još bitnije je dali se tih zakona rafinerije pridržavaju :idea:

...ali ipak previse mu dajes vaznosti...
veruj mi da ta nafta sto ima mnogo sumpora nece propasti ni gram...
 

Back
Top