kolonizacija Banata

ja sam malo prucavao te mape,tj gde je ko naseljen,vidi,koliko ja znam,selo je bilo uglavnom nemacko,ko i vecina juznobanatskih,dolazak kolonasa je poceo vec 1945 mislim,negde na jesen,kacarevo je dobilo ime po nekom partizanu Kacaru koji ga je oslobodio,to je licko prezime,i naseljeno je uglavnom licanima,mada ima nesto makedonaca,crnogoraca i hercegovaca.koliko ja znam,ali ti se mogu podrobnije raspitati i videti
 
Hvala ti. moram da dodam jednu možda zanemarljivu stvar, a to je da ja živim u Kačarevu :) . želela sam da dođem do informacije o tačnom datumu završetka kolonizacije preko zvaničnih institucija, net-a, i na kraju dođoh do krstarice. Kad bi ti mogao da iščeprkaš negde tu informaciju bila bih ti veoma zahvalna.
pozz :mrgreen:
 
sasha imas pice od mene...to i ja napisah,za kacara da ih je doveo,al nisu oni ljudi krivi sto su dosli tu,mnogi nisu ni hteli,pogotovo,stariji ljudi,koji su isli uz svoje sinove,snaje i unuke,nije im bilo pravo da zive u ravnici,mnogi su cak hteli i da se vrate,jer sam susret sa pijacom vodom u voshi za njih je bio katastrofa,oni su bili navikli na ostru,hladnu,planinsku vodu......drzava ih je tu razmestila,nisu oni tu upadali u kuce kako su hteli jbg,nisu ljudi krivi

nego deder sta pijes........konobar duplo za mene i saleta...vala ti je svaka bila na mestu:)
 
pa sestro,mislis da su se naselili u kacarevo jednog dana,dosli svi kompletno iz celih tih zabitijih krajeva bivse juge u jednom danu??recimo 28.11.1945,kompletno se stanovnistvo doselili...jest malo sutra,to je islo po etapama....nisu se oni sreli recimo u rachi...tu okupili pa onako svi zajedno dosli u kacarevo...prvi datum,prvog naseljavanja ti je dan oslobodjenja sela,tada je taj kacar tu prvi dosao,eto ti odgovora,to smo ti odmah i rekli,znaci vidi kada je dan oslobodjenja,ili partizanska slava,kako se to vec negde zove,i eto ti,kacar je dosao prvi,sa svojom jedinicom,a onda je telegramom pozvao svoje rodjake iz like,da se nasele i oni,i eto,racunaj da im je trebalo 2 meseca da se okupe i dodju:):)
nego znas li ti nesto o sudbini tih ljudi cije su to kuce i zemlja bili prethodno??
sta se zbilo sa njima?
imas temu koju sam ja otvorio,pa napisi tamo koju rec,o volksdeutcherima iz voshe...hvala unapred
 
sasha234:
Doveo vas je Slobodan Kacar i po njemu Francveld nosi ime.Imate li osecaj krivice sto ste uzurpirali tudje?

Саша, немој тако да разговараш. И Немци су у Банат насељени у оквиру планске колонизације, а ако ти је жао што се неко уселио у те немачке куће, сети како су прошли банатски Јевреји, и шта се догодило са њима и њиховом имовином.

А ти Љута-Мамба извини, знам да ми нећеш замерити јер сам већ пар пута исказао своју германофилију, нарочито када је у питању некадашња банатска немачка популација. Моја фамилија је била и у сродству са једном немачком, али не и само због тога. ;)
 
naravno Bogi,ti si meni pored minosa i crnog lepotana najdrazi lik ovde,i znas da ja ni nisam nikad bio protiv tog poteza titove jugoslavije...mada ste tu vi prave lale bile na gubitku
drzava ostala bez para od ratne stete
a komsiluk vam se malo osarenio :):)

mada iskreno da ti kazem,mix te dinarske lepote iz ranih krajeva,plus vas lalinski naglassak i ponasanje....vojvodjanke su stvarno jedne od najlepsih riba balkana
pa vidis zadnjih par izbora za mis :):)

cuj,imas jedan moj post gde sam rekao,da bi u slucaju rata u hrvatskoj 1991 bilo vrlo opasno imati nemce iza ledja
nebi ratovali ali bi genserov i kolov pritisak na srbiju bio nezamisliv
stoga,kao u sahu,kad se gleda par poteza unapred
jbg,ipak mi ovdasnji nemci,smo nemci samo tako,po nazivu....ja se u sebi osecam srbinom
 
Саша, немој тако да разговараш. И Немци су у Банат насељени у оквиру планске колонизације, а ако ти је жао што се неко уселио у те немачке куће, сети како су прошли банатски Јевреји, и шта се догодило са њима и њиховом имовином.

А ти Љута-Мамба извини, знам да ми нећеш замерити јер сам већ пар пута исказао своју германофилију, нарочито када је у питању некадашња банатска немачка популација. Моја фамилија је била и у сродству са једном немачком, али не и само због тога. ;)

Da je to bilo planski kao kod Nemaca oni bi ostali i tu bi ziveli do danas a ne da se vrate u Bosnu, Liku itd.Izvini bogi ali mislim da je i ovo deo istine?;)
 

Back
Top