kolonizacija Banata
Prikazujem rezultate 1 do 14 od 14

Tema: kolonizacija Banata

Početnik ffh (avatar)
    Učlanjen
    26.08.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Question kolonizacija Banata

Zanima me kada je završena kolonizacija u Banatu, preciznije u Kačarevu, i to u kom mesecu i godini.
    Hvala

Iskusan ljuta_mamba (avatar)
    Učlanjen
    16.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    137

Podrazumevano Re: kolonizacija Banata

ja sam malo prucavao te mape,tj gde je ko naseljen,vidi,koliko ja znam,selo je bilo uglavnom nemacko,ko i vecina juznobanatskih,dolazak kolonasa je poceo vec 1945 mislim,negde na jesen,kacarevo je dobilo ime po nekom partizanu Kacaru koji ga je oslobodio,to je licko prezime,i naseljeno je uglavnom licanima,mada ima nesto makedonaca,crnogoraca i hercegovaca.koliko ja znam,ali ti se mogu podrobnije raspitati i videti

Početnik ffh (avatar)
    Učlanjen
    26.08.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Hvala ti. moram da dodam jednu možda zanemarljivu stvar, a to je da ja živim u Kačarevu . želela sam da dođem do informacije o tačnom datumu završetka kolonizacije preko zvaničnih institucija, net-a, i na kraju dođoh do krstarice. Kad bi ti mogao da iščeprkaš negde tu informaciju bila bih ti veoma zahvalna.
    pozz

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.05.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Doveo vas je Slobodan Kacar i po njemu Francveld nosi ime.Imate li osecaj krivice sto ste uzurpirali tudje?

Učlanjen
    16.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    137

sasha imas pice od mene...to i ja napisah,za kacara da ih je doveo,al nisu oni ljudi krivi sto su dosli tu,mnogi nisu ni hteli,pogotovo,stariji ljudi,koji su isli uz svoje sinove,snaje i unuke,nije im bilo pravo da zive u ravnici,mnogi su cak hteli i da se vrate,jer sam susret sa pijacom vodom u voshi za njih je bio katastrofa,oni su bili navikli na ostru,hladnu,planinsku vodu......drzava ih je tu razmestila,nisu oni tu upadali u kuce kako su hteli jbg,nisu ljudi krivi

nego deder sta pijes........konobar duplo za mene i saleta...vala ti je svaka bila na mestu

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio ljuta_mamba
    nego deder sta pijes........konobar duplo za mene i saleta...vala ti je svaka bila na mestu

Kafanče je malo na gore...Prva lepljiva tema...:wink:

Početnik ffh (avatar)
    Učlanjen
    26.08.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ljudi, sve u svemu, kad se sabere, šta je rečeno, nema veze sa pitanjem. sve te činjenice stoje, ali moje pitanje ostaje bez odgovora.

Učlanjen
    16.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    137

pa sestro,mislis da su se naselili u kacarevo jednog dana,dosli svi kompletno iz celih tih zabitijih krajeva bivse juge u jednom danu??recimo 28.11.1945,kompletno se stanovnistvo doselili...jest malo sutra,to je islo po etapama....nisu se oni sreli recimo u rachi...tu okupili pa onako svi zajedno dosli u kacarevo...prvi datum,prvog naseljavanja ti je dan oslobodjenja sela,tada je taj kacar tu prvi dosao,eto ti odgovora,to smo ti odmah i rekli,znaci vidi kada je dan oslobodjenja,ili partizanska slava,kako se to vec negde zove,i eto ti,kacar je dosao prvi,sa svojom jedinicom,a onda je telegramom pozvao svoje rodjake iz like,da se nasele i oni,i eto,racunaj da im je trebalo 2 meseca da se okupe i dodju
    nego znas li ti nesto o sudbini tih ljudi cije su to kuce i zemlja bili prethodno??
    sta se zbilo sa njima?
    imas temu koju sam ja otvorio,pa napisi tamo koju rec,o volksdeutcherima iz voshe...hvala unapred

Početnik ffh (avatar)
    Učlanjen
    26.08.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

da, ali meni ne treba datum naseljavanja, nego kraj kolonizacije, i to je sigurno određen datum, tj. rok do kada su se doseljenici mogli prijaviti kao kolonisti,

Početnik ffh (avatar)
    Učlanjen
    26.08.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

javiću ti se na tvojoj temi o volksdeutcherima, mada, ja živim tek par godina u Kačarevu i ne znam mnogo

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.05.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Hvala ljuta mamba moze jedna dudinjara.

Poznat Bogart (avatar)
    Učlanjen
    24.05.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    139

Citat Original postavio sasha234
    Doveo vas je Slobodan Kacar i po njemu Francveld nosi ime.Imate li osecaj krivice sto ste uzurpirali tudje?
    Саша, немој тако да разговараш. И Немци су у Банат насељени у оквиру планске колонизације, а ако ти је жао што се неко уселио у те немачке куће, сети како су прошли банатски Јевреји, и шта се догодило са њима и њиховом имовином.

А ти Љута-Мамба извини, знам да ми нећеш замерити јер сам већ пар пута исказао своју германофилију, нарочито када је у питању некадашња банатска немачка популација. Моја фамилија је била и у сродству са једном немачком, али не и само због тога.

Učlanjen
    16.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    137

naravno Bogi,ti si meni pored minosa i crnog lepotana najdrazi lik ovde,i znas da ja ni nisam nikad bio protiv tog poteza titove jugoslavije...mada ste tu vi prave lale bile na gubitku
    drzava ostala bez para od ratne stete
    a komsiluk vam se malo osarenio

mada iskreno da ti kazem,mix te dinarske lepote iz ranih krajeva,plus vas lalinski naglassak i ponasanje....vojvodjanke su stvarno jedne od najlepsih riba balkana
    pa vidis zadnjih par izbora za mis

cuj,imas jedan moj post gde sam rekao,da bi u slucaju rata u hrvatskoj 1991 bilo vrlo opasno imati nemce iza ledja
    nebi ratovali ali bi genserov i kolov pritisak na srbiju bio nezamisliv
    stoga,kao u sahu,kad se gleda par poteza unapred
    jbg,ipak mi ovdasnji nemci,smo nemci samo tako,po nazivu....ja se u sebi osecam srbinom

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.05.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Cool Re: kolonizacija Banata

Citat Original postavio Bogart Pogledaj poruku
    Саша, немој тако да разговараш. И Немци су у Банат насељени у оквиру планске колонизације, а ако ти је жао што се неко уселио у те немачке куће, сети како су прошли банатски Јевреји, и шта се догодило са њима и њиховом имовином.

А ти Љута-Мамба извини, знам да ми нећеш замерити јер сам већ пар пута исказао своју германофилију, нарочито када је у питању некадашња банатска немачка популација. Моја фамилија је била и у сродству са једном немачком, али не и само због тога.
    Da je to bilo planski kao kod Nemaca oni bi ostali i tu bi ziveli do danas a ne da se vrate u Bosnu, Liku itd.Izvini bogi ali mislim da je i ovo deo istine?

Slične teme

1. Ujedinjenje Baranje, Backe i Banata sa Srbijom 1918.
    Autor Slaven777 u forumu Istorija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 16.10.2007., 22:24
  2. Sličica Sose (Vojvođanke iz Banata)
    Autor Marge Simpson u forumu Likovna umetnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 20.08.2006., 16:06

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku