Кнез Павле Карађорђевић

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Dikan

Domaćin
Poruka
4.849
Шта мислите о њему?
Краљевски намесник од 1934-1941
Неки кажу да је издајник а, неки да је један од најмудријих српских политичара.
Веома образован, обожавалац уметности, велики англофил, па ипак је за време његове
власти Краљевина Југославија приступила тројном пакту.
 
Dikan:
Шта мислите о њему?
Краљевски намесник од 1934-1941
Неки кажу да је издајник а, неки да је један од најмудријих српских политичара.
Веома образован, обожавалац уметности, велики англофил, па ипак је за време његове
власти Краљевина Југославија приступила тројном пакту
.

To mu je samo veliiiki plus.
 
Dikan:
Шта мислите о њему?
Краљевски намесник од 1934-1941
Неки кажу да је издајник а, неки да је један од најмудријих српских политичара.
Веома образован, обожавалац уметности, велики англофил, па ипак је за време његове
власти Краљевина Југославија приступила тројном пакту.

Njegov zadatak nimalo nije bio lak. Nije obavljao za vreme kralja Aleksandra ni jedan bitniji državni posao i odjednom su mu se svalili svi važni državnički poslovi, zatim briga o maloletnom Petru i Kraljevskom domu. Sedam godina (1934-1941) njegovog vodjenja države bile su izuzetno teške i na unutrašnjem i spoljašnjem planu, a posebno u odnosu na dogadjanja u svetu. Njemu kao čoveku koji se školovao u Engleskoj, velikom anglofilu, bilo je izuzetno teško da donese odluku o pristupanju Trojnom paktu. U tom trenutku je pravilno razmišljao, spašavao je i narod i zemlju, a presudio sebi. Da je tako ostalo, žrtva koju je Jugoslavija podnela u WWII bila bi minimalna. Medjutim, desilo se šta se desilo, po svemu sudeći uz pomoć engleskih obaveštajnih službi, organizovane demonstracije i dalje svi znamo šta je bilo...:roll:
I pored pristupanja Trojnom paktu 1941., previše se oslanjao na Engleze u prethodnih 7 godina, što mu je velika greška. U suprotnom ne bi došlo do organizovanja demonstracija od strane njihovih službi, a mi bi prošli mnogo, mnnogo bolje u ratu. Ali sad, šta je tu je....
 
Mene interesuje da li je tacno da taj sporazum koji je Pavle potpisao nije bio pristup Trojnom paktu? Naime, cuo sam da je podrazumevao prolazak nemackih trupa kroz Srbiju bez teskog naoruzanja. Taj sporazum, smatra se, bi doveo do pristupanja paktu ali ne odmah, i u velikoj meri bi postedeo Srbiju stradanja.
Mene interesuje da li je ovo tacno! I ako neko moze da da malo vise pojedinosti o tom sporazumu, posto ja nisam bas strucan iz oblasti istorije :)
 
pex35:
Mene interesuje da li je tacno da taj sporazum koji je Pavle potpisao nije bio pristup Trojnom paktu? Naime, cuo sam da je podrazumevao prolazak nemackih trupa kroz Srbiju bez teskog naoruzanja. Taj sporazum, smatra se, bi doveo do pristupanja paktu ali ne odmah, i u velikoj meri bi postedeo Srbiju stradanja.
Mene interesuje da li je ovo tacno! I ako neko moze da da malo vise pojedinosti o tom sporazumu, posto ja nisam bas strucan iz oblasti istorije :)

Tako nekako....Mada ja koliko znam tom dokumentu se zametnuo trag...pa se baš ne zna njegova precizna sadržina...
A kako načuo, svoj potpis na njega turio je i Ivo Andrić, koji je tada bio ambasador u Berlinu...al je to posle zataškano...
 
Po tom sporazumu Jugoslaviji je garantovana potpuna neutralnost, u smislu da se neće tražiti nikakva vojna pomoć od nje, kao što su to bili u obavezi npr Madjari i Rumuni itd. Plus Jugoslaviji je obećan i Solun.
Koju godinu pre potpisivanja sporazuma, Hitler je knezu Pavlu u Berlinu priredio veličanstven prijem, kada je ovaj boravio kod njega u zvaničnoj poseti...
 
Потписао је Хитлер пакт и са Стаљином, али му то није сметало да нападне Русију после неколико месеци, а слично је прошла и Аустрија и Чехословачка па и Француска, коју је у целости окупирао кад му се то прохтело. Није Хитлер био од речи.
 
Po tom sporazumu Jugoslaviji je garantovana potpuna neutralnost, u smislu da se neće tražiti nikakva vojna pomoć od nje, kao što su to bili u obavezi npr Madjari i Rumuni itd. Plus Jugoslaviji je obećan i Solun.
Koju godinu pre potpisivanja sporazuma, Hitler je knezu Pavlu u Berlinu priredio veličanstven prijem, kada je ovaj boravio kod njega u zvaničnoj poseti...

Gde moze da se vidi taj prijem u Berlinu?
 
Потписао је Хитлер пакт и са Стаљином, али му то није сметало да нападне Русију после неколико месеци, а слично је прошла и Аустрија и Чехословачка па и Француска, коју је у целости окупирао кад му се то прохтело. Није Хитлер био од речи.
Ma jeste...
Ali, koliko mu je zaista trebao rat sa Jugoslavijom?
Saveznici (Francuzi i Britanci) nisu u mogućnosti da ti pomognu. Svuda oko tebe Hitlerovi saveznici. Od tebe u tom trenutku traže sporazum koji te respektuje u svakom pogledu. Niko ne kaže da bi Hitler taj sporazum i poštovao, ali... Jugoslavija (čitaj Srbi) u tom trenutku nije bila sposobna da vodi rat protiv Nemačke.
Knez Pavle, svestan svega što se dešava okolo, pokušava na sve moguće načine da izbegne rat. Ali, usijane glave viču: "Bolje rat nego pakt!".
Slično je Srbija 1914 pokušala da izbegne rat, ali nije uspela, pa joj je preostalo da se brani.
1941, kao i 1999 imali smo na stolu sporazum koji je trebalo prihvatiti i na taj način kupiti vreme.

Ćovek koji je ubeđen da čini najbolje za svoj narod (pa makar to ispalo i pogrešno) nikako ne može biti izdajnik.
Knez Pavle se sasvim sigurno ne može nazvati izdajnikom. Želeo je najbolje za svoj narod, a ono što se desilo posle je nedvosmisleno pokazalo da je bio u pravu.
 
Kao shto Pontifex reche, samo da im ne smetamo, i dobicemo Solun.

Nudio je i Musolini, koju nedelju pre potpisivanja ovog sporazuma, ugovor kojim bi mi Italijanima dali Dalmaciju, uz zamenu stanovnishtva. Sloveni iz Dalmacije za Albance sa Kosova. Tako bi, kako Benito reche : "Srbi dobili priliku da dodatno srbiziraju/sloveniziraju svoje Kosovo, koje im tako mnogo znachi, a prepuno je Albanaca." Uz to bi, naravno, koliko se secam, takodje dobili Solun, pod uslovom da se ne meshamo u rat.
Pavle je to odbio, smatrajuci da on nema pravo da pomera ljude sa svojih vekovnih ognjishta.


Istina je da Adolf Hitler nije bio poznat kao chovek od rechi, ali smatram da je od pochetka bilo sasvim izvesno da ce on izgubiti rat, a nas sigurno ne bi dirao dok ne zavrshi sa svim svojim neprijateljima.

Inache, o Knezu imam uglavnom dobro mishljenje, i ako postoji chovek iz tog doba, koga ne bih mogao nazvati izdajnikom, to je verovatno on.
 
Ако се не варам, из оних докумената који су отпечаћени пре неколико година, из заоставштине кнеза Павла, види се да је он био велики англофил и подржавалац и пријатељ Енглеза, и да је за неприступање Тројном пакту од Енглеза тражио најминималнију подршку, коју није добио.

Енглези су једноставно захтевали да Југославија не потпише приступање Тројном пакту, и по цену рата са Немачком, док у том рату Енглеска Југославији није желела да гарантује ни најминималнију помоћ. Једино због тога је кнез Павле потписао Тројни пакт са већ нестрпљивим Хитлером, и то толико повољну варијанту, каква није била понуђена ниједној другој држави. И управо због тога су Енглези и организовали 27. март и довели своје људе, које су опет "продали" зарад касније сарадње са Титом и комунистима.

Наводно, Енглезима није одговарало да послератна Југославија буде јака унитарна држава, већ су унапред планирали њено цепање на неколико супротстављених државица подједнаке снаге и величине, где је, наравно, Србија смањена на најмању могућу меру да би ове остале уопште и постојале. По тој верзији, зато је и Дража изгубио енглеску подршку и био онако сурово кажњен, јер није тако нешто желео да спроведе у дело. Док је Титова ситуација била другачија... у таквом односу снага и интереса, искористио је прилику да се отргне од Стаљинових окова, а да га опет нико на Западу не дира и не меша му се у државу.
 
knez pavle je nazalost bio licnost kome je zapala teska rabota, za koju on nije bio dorasao da je odradi... ali i pored toga pokusao je da zadovolji svakoga, sto nazalost nije moglo da se uradi.
mislim da spada u jednu od tragicnijih licnosti u nasoj istoriju, jer je spletom okolnosti postao regent... niti je bio pripremljen za posao koji je obavljao, niti je planirao da ga radi.
pokusao je da bude dobar svima... nazalost sudbina se poigrala sa njim, a ishod svi znamo!!
 
Da li vi stvarno mislite da bi se zadrzalo na tome?!?Lol pa pod rukovodstvom ljotica slali bi nase vojnike kao topovsko meso u borbi protiv sovjeta.Lepo rece Vujadin hitler se nije drzao dogovora sa tolikom silom a kao bi se drzao sa jednom malom zemljom kakva je bila jugoslavija.?

Увек кажем, погледати пример Бугарске, или како ми Срби подругљиво волимо да кажемо - Туте-Бугарина. Нације којој смо буквално два пута током националног ослобођења забили нож у леђа, а која је (са становишта њиховог националног интереса) далеко боље прошла у оба светска рата и једном хладном, сврставајући се час уз једну, час уз другу силу... са укупним губицима мањим од српских у ратовима 1990-их, и без икакве националне подељености на "ове" и "оне".

Приступање Тројном пакту је одлучио кнез Павле, у складу са интересима Југославије и српског, хрватског и словеначког народа. 27. март су исфинансирали Енглези, а сва даља ратна разарања, од 1941. до 1991. само су последица једне сулуде и неодговорне националне политике. Јесте, нацизам јесте био светско зло, али наша жртва у борби против њега није имала тежину ни од 1% укупне европске антифашистичке борбе, коју је изнео СССР. Отприлике, јуриш голоруког човека на чопор вукова, јер, ето, "чова" конта како су вукови зли...
 
Kao shto Pontifex reche, samo da im ne smetamo, i dobicemo Solun.

Nudio je i Musolini, koju nedelju pre potpisivanja ovog sporazuma, ugovor kojim bi mi Italijanima dali Dalmaciju, uz zamenu stanovnishtva. Sloveni iz Dalmacije za Albance sa Kosova. Tako bi, kako Benito reche : "Srbi dobili priliku da dodatno srbiziraju/sloveniziraju svoje Kosovo, koje im tako mnogo znachi, a prepuno je Albanaca." Uz to bi, naravno, koliko se secam, takodje dobili Solun, pod uslovom da se ne meshamo u rat.
Pavle je to odbio, smatrajuci da on nema pravo da pomera ljude sa svojih vekovnih ognjishta.


Istina je da Adolf Hitler nije bio poznat kao chovek od rechi, ali smatram da je od pochetka bilo sasvim izvesno da ce on izgubiti rat, a nas sigurno ne bi dirao dok ne zavrshi sa svim svojim neprijateljima.

Inache, o Knezu imam uglavnom dobro mishljenje, i ako postoji chovek iz tog doba, koga ne bih mogao nazvati izdajnikom, to je verovatno on.

Musolinijevu ponudu NIJE BILO MOGUCE prihvatiti iz razloga ustavne prirode jer je Dalmacija vecinski naseljena(ili bar jednako) Hrvatima.
 
Увек кажем, погледати пример Бугарске, или како ми Срби подругљиво волимо да кажемо - Туте-Бугарина. Нације којој смо буквално два пута током националног ослобођења забили нож у леђа, а која је (са становишта њиховог националног интереса) далеко боље прошла у оба светска рата и једном хладном, сврставајући се час уз једну, час уз другу силу... са укупним губицима мањим од српских у ратовима 1990-их, и без икакве националне подељености на "ове" и "оне".

Приступање Тројном пакту је одлучио кнез Павле, у складу са интересима Југославије и српског, хрватског и словеначког народа. 27. март су исфинансирали Енглези, а сва даља ратна разарања, од 1941. до 1991. само су последица једне сулуде и неодговорне националне политике. Јесте, нацизам јесте био светско зло, али наша жртва у борби против њега није имала тежину ни од 1% укупне европске антифашистичке борбе, коју је изнео СССР. Отприлике, јуриш голоруког човека на чопор вукова, јер, ето, "чова" конта како су вукови зли...

Ne slazem se s tobom u vezi NOP! Zacajne snage je Hitler drzao u Jugoslaviji za sve vreme vreme rata! Sto se tice perioda posle rata dosta relevantnih ljudi u poslednje vreme za Titovu vladavinu koristi izraz "Periklovo doba". Mislim da ne grese mnogo!!
 
knpkral.JPG
 
Ne slazem se s tobom u vezi NOP! Zacajne snage je Hitler drzao u Jugoslaviji za sve vreme vreme rata! Sto se tice perioda posle rata dosta relevantnih ljudi u poslednje vreme za Titovu vladavinu koristi izraz "Periklovo doba". Mislim da ne grese mnogo!!

Da te komunisticke lazi jos danas nisu iskorenje.

Hitler nije drzao znacajne snage na balkanu. A prosecna Katjusa je vise Nemaca pokosila nego nase slavne pobede poput Bitke na Nerveti.:hahaha:
 
Poslednja izmena:
Шта мислите о њему?
Краљевски намесник од 1934-1941
Неки кажу да је издајник а, неки да је један од најмудријих српских политичара.
Веома образован, обожавалац уметности, велики англофил, па ипак је за време његове
власти Краљевина Југославија приступила тројном пакту.
У најбитнијем тренутку (Тројни пакт) поступио је најмудрије могуће. Огромна је наша трагедија што су издајници попут Мирковића и Симовића пучем то срушили.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top