Sto dana Koštuničine vlade.

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
Vlada Srbije, formirana 15. maja, pola sata pre isteka roka, navršava danas 100 dana rada. I pored toga, premijer Vojislav Koštunica i potpredsednik Vlade Božidar Djelić obavestili su javnost da će izveštaj o radu kabineta podneti tek 29. avgusta. Ipak, taj mali "jubilej" Vlada će obeležiti radno, jer će posle dvonedeljne pauze održati sednicu.

O učinku Vlade govore rezultati u odnosu na obećanja iz premijerovog ekspozea, a podnoseći ekspoze mandatar Koštunica je izložio pet ključnih principa, medju kojima je kao najvažniji o kojem su se usaglasili koalicioni partneri naveo politiku prema Kosovu.

"Vlada upozorava da eventualno priznanje nezavisnosti pokrajine ni u kojem slučaju ne može biti predstavljeno kao čin prijateljstva prema Srbiji, zato što može značiti samo čin najdubljeg mešanja u unutrašnje stvari druge zemlje", naveo je Koštunica u ekspozeu.

Iako je to bilo najavljivano da će se to desiti do kraja maja, Savet bezbednosti UN nije razmatrao Ahtisarijev plan, rešavanje statusa Kosova je odloženo i odlučeno je da se organizuje nova runda pregovora o Kosovu.

Medju ključne zadatke nove vlade, Koštunica je u ekspozeu nabrojao i evropske integracije, saradnju sa Hagom, ekonomski razvoj i suzbijanje kriminala i korupcije.

Pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju nastavljeni su 13. juna, dok je saradnja sa Haškim tribunalom nastavljena izručivanjem dvojice optuženika.

General u penziji Vojske Republike Srpske Zdravko Tolimir uhapšen je, kako je saopšteno, u Republici Srpskoj, dok je bivši general MUP-a Srbije Vlastimir Djordjević uhapšen u Crnoj Gori. Obe akcije su izvedene u saradnji lokalnih policija i službi bezbednosti sa MUP-om Srbije i BIA-om.

U prvih sto dana ponovo je odložena privatizacije velikih sistema - Naftne industrije Srbije i Elektroprivrede Srbije, a pozvane su konsultantske kuće da se jave na konkurs za privatzacionog savetnika za JAT.

Ukinut je porez na kupovinu prvog stana i usvojene su subvencije za zemljoradnike od po sto evra po hektaru obradive zemlje i uvedena je tromesečna zabrana izvoza žita.

Višegodišnja istraga o švercu cigareta rezultirala je hapšenjem pripadnika tri grupe, kojima su rukovodili odbegli Stanko Subotić, Mirjana Marković i Marko Milošević.

Druga vlada premijera Vojislava Koštunice izabrana je pola sata pre isteka zakonskog roka 15. maja 2007 godine glasovima 133 poslanika vladajuće većine koju su činili poslanici DS, DSS-NS i G17 plus.

"Za" su se izjasnili i neki od poslanika manjinskih stranaka, dok su poslanici SRS, koalicije okupljene oko LDP i SPS bili protiv.

Kako je odredjeno Zakonom o ministarstvima, Vlada Srbije ima predsednika, potpredsednika, 22 resorna ministra i jednog ministra bez portfelja.
Mondo.
Šta mislite o radu vlade?Jesmo li za ovih sto dana krenuli neki korak napred,ili smo u nazadovanju.Da li su samo ministri na dobitku,ili smo i mi nešto ućarili? 8-)
 
cash:
dovoljno je to za početak.mlada ste država i pred vama je budućnost.samo je potrebno da utvrdite granice i uvedete vize albancima na kosovu;)
Ma,ti si pametan lik...ako izuzmemo teme o Hrvatima i Srbima i međusobnim odnosima.
A što se tiče granica na Balkanu,svi zajedno smo suviše mali,i svako ko reši da proda oružje,uvek će moći da ovde napravi rat. :mad:
 
KoscheiBesmertnii:
... и 10% смањен порез на рачунаре...
nesto,gledajuci danas sajt jedne firme,nisam video,da je bilo sta pojesftinilo od komponenti :confused:
voleo bih da me neko razuveri,gledao sam cene dvd rezaca,isto kao pre neki mesec ako ne i skuplje,ok,mozda je do same firme sto se tice nekih modela,nemaju ih na lageru ali generalno ne vidim pojeftinjenje,npr,gledajuci cene laptopova..pa sta je uopste 10% :confused:
a poskupela je hrana,struja,gradski prevoz,vrtici,struja...sreca moja da jos nisam zenjen,kako je ljudima mojih godina ili malo starijim,pa imali samo jedno dete,ne znam :-(
i posle bela kuga,pa ljudi beze masovno od braka ili brakovi pucaju(znam licno primere)zbog novca,odnosno nemanja novca,porodica ne moze da funkcionise ali ovo je druga tema...
 

Back
Top