Isti...

sevilja

Iskusan
Poruka
6.145
Izvor: Jutarnji list
*U tekstu nisu vršene jezičke korekcije

U polufinalu turnira u Montrealu Novak Djoković pobijedio je Rafaela Nadala, da bi u finalu dobio i samog nepobjedivog Rogera Federera. Nije to bilo iznenađenje jer je prije Montreala Novak ipak bio četvrti igrač svijeta, ali jest bilo čudo jer koji god čovjek pobijedi Federera, napravio je čudo koje se može mjeriti s osvajanjem Roland Garrosa.

Naime, Švicarac je ono što su bili malobrojni u povijesti sporta - Borg, Edwin Moses, Sergej Bubka, možda Pietro Menea - onaj s kime se drugi ne mjere, pa će u njegovoj eri svaka rang-lista počinjati tek od drugoga mjesta.

Pobijediti Federera znači učiniti nešto po čemu će te tvoja generacija doista pamtiti. Zato je, metaforički govoreći, Roger Federer, osim što je najusamljeniji, i najnesretniji tenisač današnjice: jedino se njemu ne može dogoditi čudo da pobijedi Federera.

A onda se dogodilo to da je na dodjeli nagrada službeni spiker najavio Đokovića kao hrvatskog tenisača. Ovaj mu je savršeno mirno, pristojno i gospodstveno odgovorio: "Ja, naime, nisam iz Hrvatske, nego iz Srbije. Nema veze, ne ljutim se. To je ionako isto". Zvučao je taman tako kao da tješi spikera i kao da mu je neugodno što će sad toliki svijet znati da je čovjek pogriješio.

Pokušajmo zamisliti što bi se dogodilo da su nekog našeg sportaša proglasili za predstavnika Srbije. Taj bi nesretnik za početak morao dati sedam šovinističkih izjava za naše i za strane novine, spomenuti Vukovar i Škabrnju, pa zaključiti kako bi bio sretniji da nije ni osvojio turnir, nego da mu se ovako nešto dogodi.

Ne treba sumnjati da bi se uvrijeđenom sportašu u prosvjedu pridružilo i nadležno ministarstvo, je li vanjskih poslova ili znanosti, to nismo sigurni, a premijera bi se u intervjuima pitalo kako je doživio "najnoviju provokaciju" iz Montreala. Sigurno ima hrvatskih sportaša, znam barem za dvojicu ili trojicu, koji su gospoda poput Novaka Djokovića, no bi li se i oni odvažili reagirati poput njega?

Tenis je gospodski sport, u kojem publika ima biti tiho dok se igrač koncentrira. Netko je prije sedam-osam godina, u vrijeme Gorana Ivaniševića, rekao da je upravo tenis, a ne recimo nogomet, sport po kojem se Hrvati razlikuju od Srba. Htio je reći kako Srbi nikada ne mogu biti veliki tenisači jer nisu gospoda. Nema ništa slađe, barem kada je riječ o domoljubnoj oholosti, nego kada nam živi život zvekne šamarčinu.

Pa nabrajajmo: Novak Djoković, Jelena Janković, Ana Ivanović, i na našu žalost, tu nije kraj! Srbi su u odnosu na Hrvate teniska velesila. Znaju ti simpatični i pametni momci i te moćne a lijepe cure kako se pobjeđuje i kako se u bijelome sportu biva gospodin. Kao što to, uostalom, zna i Ivan Ljubičić, pa je zato, nakon što je sam samcat osvojio Davis Cup, u Večernjem listu bio na listi najnepopularnijih Hrvata.

I onda, možemo li mi Hrvati podnijeti to da su Srbi najednom veća gospoda od nas? Teško, skoro nikako, s mukom, a onda i s ignoriranjem. Pravit ćemo se da tenisa više nema! Ili ćemo dobrome Novaku psovati mater jer je rekao golu istinu, da su Srbi i Hrvati isto. Kad ne bi bili isto, tada bi nas radovao Djokovićev uspjeh.


Srbi i Hrvati isti! Na osnovu ovog teksta bi se reklo da su Srbi i Hrvati jedno isto.

O čemu se ovde radi?

Jugonostalgija ili smo isto jer je Novak pobedio I rekao sta je rekao? :shock:

Ili....?


Ja ne želim da poverujem da se ponovo kreće s pričama o zajedništvu!!!
 
Ovaj tvoj komentar je sušta suprotnost "gospodskom" načinu razmišljanja jednog hrvatskog novinara. Ako si ti i u ovom tekstu našao/la nešto što bi trebalo kritikovati, onda sam ja slepa kod očiju.

Tekst je toliko dobar, pisao ga je jedan izuzetno samokritičan čovek, neko ko u ljudima gleda ljude, ko vidi Novaka, Anu, Jelenu kao dobre sportiste, mladu gospodu, kako kaže, a ne "srbijanske tenisače" koje bi trebalo pljuvati na svakom koraku i radovati se njihovim porazima.
 
Learn Where ethnic hatreds between Serbia and Bosnia began. The Key to understanding theproblems of today is found in your Bible. The Lessons of history may once again be repeated.

The peoples of Serbia, Croatia and Bosnia are once again a thorn in the side of Europe and a powder keg which threatens to explode the NATO alliance. The attempt to build a "Greater Serbia" at the cost of Bosnian lives is not new.
On June 28, 1914, the Serbian assassination of Austrian Archduke Franz Ferdinand and his wife in Sarajevo, Bosnia proved to be the flash point which ignited World War One. At that time the move for a "Greater Serbia" was crushed when Austria retaliated.
Austria continued its support for Bulgaria and gained support from Germany against the Serbs. Within a month of the assassination, Austria delivered a deliberately unpalatable ultimatum to Serbia, with a twenty-four hour deadline for reply.
Three days later Austria, with German backing, declared war on Serbia. Russia quickly allied herself with Serbia and World War One began.

New Greater Serbia

Today, with Eastern Europe attempting to cope with new realities, the Serbs once again are attempting to push for a "Greater Serbia" once again, built on the bodies of Bosnian Muslims,today colled Bosniak's. If you think the events of 1914 are hard to understand, it is no wonder that the world leaders of today can't sort things out.
These Balkan peoples have been described as "Satan's crucible for brewing wars" by Richard Maybury, editor of Early Warning Report (May 1994).
While it seems to be religious differences that are fueling the problem of this region, there is in fact something more to this story of the ethnic hatreds between these peoples. The Serbs and the Croats are ethnically related and are united in the hatred of the Bosnian's, who also appear to be the same but are ethnically different. Understanding the origins of these wars between these two peoples can help clear up the muddle of world events.
 
sevilja:
Izvor: Jutarnji list
*U tekstu nisu vršene jezičke korekcije
Pokušajmo zamisliti što bi se dogodilo da su nekog našeg sportaša proglasili za predstavnika Srbije. Taj bi nesretnik za početak morao dati sedam šovinističkih izjava za naše i za strane novine, spomenuti Vukovar i Škabrnju, pa zaključiti kako bi bio sretniji da nije ni osvojio turnir, nego da mu se ovako nešto dogodi.

Ne treba sumnjati da bi se uvrijeđenom sportašu u prosvjedu pridružilo i nadležno ministarstvo, je li vanjskih poslova ili znanosti, to nismo sigurni, a premijera bi se u intervjuima pitalo kako je doživio "najnoviju provokaciju" iz Montreala. Sigurno ima hrvatskih sportaša, znam barem za dvojicu ili trojicu, koji su gospoda poput Novaka Djokovića, no bi li se i oni odvažili reagirati poput njega?
[/COLOR]
Nažalost,i govori pobednika su najviše u funkciji zarađivanja novca,patriotizam tu nije bitan.Ja sam ovu nesretnu izjavu već pomenuo,i rekao otprilike što i ovaj novinar,pa me je napalo par dežurnih kerova...Svako ima pravo da bira svoj put,tako da ću ja ''biti mali Srba,i nikad neću imati para kao Nole''.
 
Karlito Brigante:
Nažalost,i govori pobednika su najviše u funkciji zarađivanja novca,patriotizam tu nije bitan.Ja sam ovu nesretnu izjavu već pomenuo,i rekao otprilike što i ovaj novinar,pa me je napalo par dežurnih kerova...Svako ima pravo da bira svoj put,tako da ću ja ''biti mali Srba,i nikad neću imati para kao Nole''.



Jasno da je tako, nećeš imati para kao Nole, ali Noletu to nije niko poklonio. Nole se za to sam izborio.

Poenta je u tome da je Nole mlad i nije zatrovan mržnjom, nije za to imao vremena, bavio se drugim stvarima, mnogo pametnijim i normalnijim.

A mene čudi taj apsurdni strah od neke nove zajednice sa Hrvatima, to je sada i ubuduće SF i ne razumem uopšte kakva je to tema.
 
Sevilja, a šta je suština?
Novinar (a ni iko od nas) ne smatra tačnom Novakovu izjavu, već hvali način kako je Novak reagovao, mirno i staloženo, gospodski, bez napada i potrebe za dokazivanjem de je, za ime Boga, to nebo i zemlja, pa nabrajanje zločina i sl. Jednostavno je prešao preko te slučajne ili namerne, ali svakako provokativne izjave spikera.
Pa ne mora ni ovaj naš rat u svemu da ima glavnu ulogu.
 
Testimony of History

We have been able to trace the footsteps of many of these people on their paths of migrations throughout history. Can we also trace the modern ethnic groups warring in Yugoslavia today? Can we identify the Biblical ancestors of the Serbs and Croats? And if so, what does the Bible say about them in Prophecy?

Step by step through history, we will begin our trail backward in time. From the present deadly confusion in what was once Yugoslavia, we find that the various ethnic groups of the region have been at each others throats for centuries.

Modern Yugoslavia was pushed together in an uncomfortable amalgam of dissimilar ethnic groups as a result of two world wars. Before that, parts were controlled by the Austro-Hungarian Empire, parts controlled by the Turkish Ottoman Empire.

It was the Austro-Hungarian Empire which formalized the Catholic religious tradition in Croatia. Serbia adopted the eastern Orthodox religion based in Constantinople. However it was the Ottoman Empire that formalized the Islamic Traditions in Bosnia.

These empire controlled and ruled over the native ethnic divisions of peoples who had already settled in the Balkans in much earlier times.

As far back as Roman times, the warring ethnic groups in the Balkans created trouble. The efficient Romans conquered the area and renamed it Illyria. The lumped the dissimilar ethnic groups under the same heading just as the Roman Catholic Empires of Europe had done since. They assumed that by calling them all Illyrians they could be brought more easily under Roman Control.

As we can see today it didn't work.

It is a dream of a New Greater Serbia, modeled on the Roman Empire, that has caused Yugoslavia to erupt into war in our times.

Who were the different ethnic groups with ancient hatreds the Romans called Illyrians? Where did they come from? What Characteristics distinguish them from one another?
 
medved_bg:
Sevilja, a šta je suština?
Novinar (a ni iko od nas) ne smatra tačnom Novakovu izjavu, već hvali način kako je Novak reagovao, mirno i staloženo, gospodski, bez napada i potrebe za dokazivanjem de je, za ime Boga, to nebo i zemlja, pa nabrajanje zločina i sl. Jednostavno je prešao preko te slučajne ili namerne, ali svakako provokativne izjave spikera.
Pa ne mora ni ovaj naš rat u svemu da ima glavnu ulogu.
Suština je u poslednjoj rečenici.
Ne u načinu opisivanja.
Novinar navodi da smo jedno isto.
Ako je tako, kako se izdešavaše sve gluposti?
Nije li tačna ona da se slično sa sličnim slače?

Ovakvi tekstovi u meni bude sumnju da se neko opet sprema da nas spoji!
A mislim da bi to bilo strašno.
 
sevilja:
Suština je u poslednjoj rečenici.
Ne u načinu opisivanja.
Novinar navodi da smo jedno isto.
Ako je tako, kako se izdešavaše sve gluposti?
Nije li tačna ona da se slično sa sličnim slače?

Ovakvi tekstovi u meni bude sumnju da se neko opet sprema da nas spoji!
A mislim da bi to bilo strašno.
ne strasno,nego prestrasno.
 
Registra.:
Ovaj tvoj komentar je sušta suprotnost "gospodskom" načinu razmišljanja jednog hrvatskog novinara. Ako si ti i u ovom tekstu našao/la nešto što bi trebalo kritikovati, onda sam ja slepa kod očiju.

Tekst je toliko dobar, pisao ga je jedan izuzetno samokritičan čovek, neko ko u ljudima gleda ljude, ko vidi Novaka, Anu, Jelenu kao dobre sportiste, mladu gospodu, kako kaže, a ne "srbijanske tenisače" koje bi trebalo pljuvati na svakom koraku i radovati se njihovim porazima.


hvala na objektivnom obrazlozenju....veliko hvala....ni ja ne razumijem gdje je problem u ovom clanku.. :confused:
 
sevilja:
Suština je u poslednjoj rečenici.
Ne u načinu opisivanja.
Novinar navodi da smo jedno isto.
Ako je tako, kako se izdešavaše sve gluposti?
Nije li tačna ona da se slično sa sličnim slače?

Ovakvi tekstovi u meni bude sumnju da se neko opet sprema da nas spoji!
A mislim da bi to bilo strašno.
Ma pročitaj ponovo,baš poslednji pasus i baš poslednju rečenicu.:)
I onda, možemo li mi Hrvati podnijeti to da su Srbi najednom veća gospoda od nas? Teško, skoro nikako, s mukom, a onda i s ignoriranjem. Pravit ćemo se da tenisa više nema! Ili ćemo dobrome Novaku psovati mater jer je rekao golu istinu, da su Srbi i Hrvati isto. Kad ne bi bili isto, tada bi nas radovao Djokovićev uspjeh.
Tj. kako mi gospodski Hrvati reagujemo na pomisao da su Srbi veća gospoda od nas, kad tvrdimo da su oni, je li, barbarski narod? Reagovaćemo baš kako jedan barbarski narod reaguje "tenis ne postoji" i "psovaćemo dobrome Novaku mater". Kapiraš?
Lik je odlično sročio. Suprotstavio je predrasude i standardnu retoriku.
 
sevilja:
Suština je u poslednjoj rečenici.
Ne u načinu opisivanja.
Novinar navodi da smo jedno isto.
Ako je tako, kako se izdešavaše sve gluposti?
Nije li tačna ona da se slično sa sličnim slače?

Ovakvi tekstovi u meni bude sumnju da se neko opet sprema da nas spoji!
A mislim da bi to bilo strašno.


ja mislim djevojko da si ti ovaj text previse bukvalno shvatila....pisac se sprda hrvatima..a recenica da su srbi i hrvati isti u ovom kontekstu predstavlja puku ironiju...tj. zelju hrvatskih sportasa da budu isti kao srpski ( kao u sportskom tako i u gospodskom smislu)

jeli sada malo jasnije??? :wink:
 
medved_bg:
Ma pročitaj ponovo,baš poslednji pasus i baš poslednju rečenicu.:)
I onda, možemo li mi Hrvati podnijeti to da su Srbi najednom veća gospoda od nas? Teško, skoro nikako, s mukom, a onda i s ignoriranjem. Pravit ćemo se da tenisa više nema! Ili ćemo dobrome Novaku psovati mater jer je rekao golu istinu, da su Srbi i Hrvati isto. Kad ne bi bili isto, tada bi nas radovao Djokovićev uspjeh.
Tj. kako mi gospodski Hrvati reagujemo na pomisao da su Srbi veća gospoda od nas, kad tvrdimo da su oni, je li, barbarski narod? Reagovaćemo baš kako jedan barbarski narod reaguje "tenis ne postoji" i "psovaćemo dobrome Novaku mater". Kapiraš?
Lik je odlično sročio. Suprotstavio je predrasude i standardnu retoriku.


ma uzalud se trudis..tko ne zeli da shvati ni nece...to ti je visa matematika za pojedince.. :wink:
 
medved_bg:
Ma pročitaj ponovo,baš poslednji pasus i baš poslednju rečenicu.:)
I onda, možemo li mi Hrvati podnijeti to da su Srbi najednom veća gospoda od nas? Teško, skoro nikako, s mukom, a onda i s ignoriranjem. Pravit ćemo se da tenisa više nema! Ili ćemo dobrome Novaku psovati mater jer je rekao golu istinu, da su Srbi i Hrvati isto. Kad ne bi bili isto, tada bi nas radovao Djokovićev uspjeh.
Tj. kako mi gospodski Hrvati reagujemo na pomisao da su Srbi veća gospoda od nas, kad tvrdimo da su oni, je li, barbarski narod? Reagovaćemo baš kako jedan barbarski narod reaguje "tenis ne postoji" i "psovaćemo dobrome Novaku mater". Kapiraš?
Lik je odlično sročio. Suprotstavio je predrasude i standardnu retoriku.
Medo, teks jeste odličan, ali na prvi pogled.
Ovako zvuče i LDP-ovci Hrvatima.
O tome se radi...da li se iza ovakvih tekstova krije nešto veće? Ujedinjenje, opet?
 
sevilja:
Jel ti mislis da smo mi Srbi isto sto i vi Hrvati? :lol:
Ustvari koje su nam sličnosti, a koje razlike?


hehehe....zavisi kako koji srce...mnogi slice kao jaje jajetu mada toga nisu ni svjesni..

slicnost nam je da smo ljudi i krv nam istu boju ima...razlika je da se vi krstite s 3 prsta...e sta je sada od te dvije stvari vaznije prosudi sama...sve je stvar vlastitog izbora.. :wink:
 
sevilja:
Medo, teks jeste odličan, ali na prvi pogled.
Ovako zvuče i LDP-ovci Hrvatima.
O tome se radi...da li se iza ovakvih tekstova krije nešto veće? Ujedinjenje, opet?
Ma, daj, Sevilja, kakvo ujedinjenje, pa do juče smo se klali...Nema od toga ništa više. Ako izgradimo neke normalne odnose vremenom, ono trgovina, regionalna saradnja, i na konju smo svi. A od Juge opet....ništa tu nema.
 
otkacena slavonka:
hehehe....zavisi kako koji srce...mnogi slice kao jaje jajetu mada toga nisu ni svjesni..

slicnost nam je da smo ljudi i krv nam istu boju ima...razlika je da se vi krstite s 3 prsta...e sta je sada od te dvije stvari vaznije prosudi sama...sve je stvar vlastitog izbora.. :wink:
Lako je tebi...ti si odavno izabrala.Ali Tita više nema,a brojke govore same za sebe. 8-)
 
otkacena slavonka:
hehehe....zavisi kako koji srce...mnogi slice kao jaje jajetu mada toga nisu ni svjesni..

slicnost nam je da smo ljudi i krv nam istu boju ima...razlika je da se vi krstite s 3 prsta...e sta je sada od te dvije stvari vaznije prosudi sama...sve je stvar vlastitog izbora.. :wink:
Nemoj lagati, naša krv je crvenija! Tj, nije crvenija, nego trula višnja!!!
 

Back
Top