Novi studenti u Americi
Prikazujem rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Novi studenti u Americi

Početnik
    Učlanjen
    15.05.2007.
    Reputaciona moć
    0

Thumbs up Novi studenti u Americi

Tražio sam na forumu ali nisam našao ništa što bi moglo da pokrije ovu oblast (ili nisam dovoljno tražio :???: ) - život studenata u USA.Bilo bi dobro da se ovde podele informacije o životu studenata u USA.Čuo sam mnoge informacije (privatno) pozitivne i negativne - sve zavisi kako se ko snadje.
    Ja od oktobra idem u USA na Master studije, pa bi bilo dobro ako je neko već prošao ili još uvek prolazi kroz ceo taj "sistem studentskog života" u USA da podeli sa nama novim studentima i pripremi nas "nove studente" za život u USA!
    Evo neka uopštena pitanja - naravno što više informacija to bolje.

- Koje su stvari na koje treba obratiti pažnju?
    - Da li se dobija Social Security Number i zašta se on koristi najviše?
    - Šta je sa Health Insurance-om-da li se dobija i koliko pokriva?
    - Da li postoji neka jeftina varijanta za telefoniranje u Srbiju putem telefona a ne internetom?
    - Kakav je studentski život i kako se odnose prema nama "Strancima" (da ne kažem Srbima)?
    - Kako uopšte sve funkcioniše?
    - Koliko je potrebno da se uhodaš sa Engleskim da se nauči baš baš?
    Poslednji put ažurirao/la tragachic : 23.08.2007. u 12:57

Elita
    Učlanjen
    28.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

Podrazumevano Re: Novi studenti u Americi

Probaj sekciju Severna Amerika.

Elita
    Učlanjen
    28.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

A ja ti mogu dati neke odgovore jer zivim u Americi vise od 8 godina i sad zavrsavam college (imam jos 6 meseci) za bachelor degree.

SS broj moras imati i on ce biti sluzan za bas sve. Kad otvaras recimo account u banci, kad apliciras za posao ... uvek ce ti traziti SS broj.

Telefoniranje nije skupo, ali nije ni jeftino. Ja trenutno placam 12 centi minut.

Prema Srbima se odnose kao svim strancima; nece ti praviti probleme nikakve zbog toga.

Da naucis engleski trebati od nekoliko meseci da naucis osnove do oko godinu - godinu i po da mozes super pricati sa njima.

Meni samo nije jasno na koji nacin ti dolazis jer pitas "da li se dobiva health insurance". Niko ti ga nece dati besplatno vec ako ga nemas preko kompanije za koju radis - moras ga privatno uzeti, a tad zna biti skup. Koliko pokriva - to zavisi od same insurance kompanije.

Aktivan član redsonia (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    65

Citat Original postavio tragachic
    ...
    - Koje su stvari na koje treba obratiti pažnju?
    - Da li se dobija Social Security Number i zašta se on koristi najviše?
    - Šta je sa Health Insurance-om-da li se dobija i koliko pokriva?
    - Da li postoji neka jeftina varijanta za telefoniranje u Srbiju putem telefona a ne internetom?
    - Kakav je studentski život i kako se odnose prema nama "Strancima" (da ne kažem Srbima)?
    - Kako uopšte sve funkcioniše?
    - Koliko je potrebno da se uhodaš sa Engleskim da se nauči baš baš?
    Ajde, da ja probam sa nekim odgovorima ovde...
    - Na koje stvari treba obratiti paznju? - Ne razumem pitanje.
    - SSN dobijas kad konkurises za posao. To znam sto sam ga dobila kad sam pocela raditi na kampusu. Ako si samo student, bez posla, neces dobiti SSN. SSN mozes da uporedis sa nasim JMBG - treba ti kao identifikacija za posao, stan, banku i sl.
    - Health Insurance se placa. (Na Univerzitet gde ti ides, bice ti obezbedjen - cena je ukljucena u troskove skolovanja). Koliko pokriva? Pokriva koliko uplatis. Imas one koje pokrivaju pola, neki pokrivaju fiksno (recimo 100$)... zavisi koji paket "dobijes", tj. platis.
    - Da, imas varijantu ta uplatis pin i zoves (ja placam 10 centi minut).
    - Studentski zivot je isti kao i svugde (kao i kod nas). Sto se prijema "stranaca" tice... ovde ima mnogo stranaca (nije kao kod nas da je 99% studenata "domace"), a 1% je "sa strane". Ovde ti je veliki broj studenata stranaca - tako da ti kao stranac se dobro uklapas u okolinu. Nema onoga da ti "nisi nas", pa te drugacije gledaju... prihvataju te kao i bilo kojeg drugog studenta.
    - Kako sve funkcionise? Zavisi od Univerziteta, programa... od drustva u koje "upadnes"/odaberes. Nema pravila.
    - Koliko je potrebno za jezik? Opet, zavisi od tebe. Ja sam se jako brzo "uhodala", ali to je bilo zato sto nisam imala sa kime da pricam srpski i bila sam prinudjena stalno da komuniciram na engleskom. E, sad... sta za tebe znaci da ga pricas bas-bas to je pravo pitanje... imas ljude koji su rodjeni ovde, a ne znaju pravilno da pricaju (kao sto imas i kod nas).
    Poenta mog odgovora na sva pitanja je da: nema pravila. Zavisi gde odes, kakvo drustvo nadjes, kako se snadjes, kako organizujes svoje vreme i nacin zivota i sl. I moram da naglasim da je i to isto kao i kod nas (primer: pitaj dve osobe iz istog odeljenja u skoli kako im idu skolski dani i zivot uopste - dobices dva razlicita odgovora).

Slične teme

1. Studenti ili buduci studenti DRAMATURGIJE
    Autor mihajlo.j u forumu Pozorište
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 25.09.2017., 09:05
  2. Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 01.11.2008., 22:38
  3. Studenti astronomije
    Autor TimeQ u forumu Arhiva
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 28.07.2006., 22:15
  4. STUDENTI ............