Simulirana realnost
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Simulirana realnost

Zainteresovan član
    Učlanjen
    06.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Podrazumevano Simulirana realnost

Simulirana realnost(pri tom se ne misli na virtuelnu realnost) je ideja da realnost može biti simulirana, najčešće se misli kompjuterski simulirana, do stepena da se ne može razlikovati od "prave" realnosti. Takva simulirana realnost bi sadržala samosvesne umove koji neznaju ili nemogu da saznaju da žive unutar simulacije. U svojoj jačoj formi ova hipoteza tvrdi da i mi sami živimo u simulaciji.

Ima i ozbiljnih radova na ovu temu:

http://www.simulation-argument.com/simulation.html
    (BY NICK BOSTROM Department of Philosophy, Oxford University)

A pitanje je ako stvorimo simuliranu realnost, ne može se pouzdano reći da ljudi koji startuju simulaciju nisu i sami simulacija, kao i da tvorac njihove simulacije nije sam simulacija i tako u beskonačnost? Odnosno da li i sami ne živimo u simulaciji?
    O tome i raspravlja Nick Bostrom u svom radu. Inače naišo sam na mnogo radova na ovu temu i to na prestižnim univerzitetima.
    Zanimaju me Vaša mišljenja. Pogotovo me interesuju mišljenja fizičara i programera na ovu temu.

Pozdrav.

Primećen član Sentient (avatar)
    Učlanjen
    15.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano Re: Simulirana realnost

Citat Original postavio entropy
    ...ako stvorimo simuliranu realnost...
    Hm, ako stvorimo ?
    Google SEAS i SWS ( http://en.wikipedia.org/wiki/Synthetic_Environment_for_Analysis_and_Simulations )

BTW, zasto nova tema ? Zar ovo nije nastavak Zivih Virusa ... ?

Ističe se proximo (avatar)
    Učlanjen
    10.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Matrix ...

Aktivan član dollar MC (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    60

Zainteresovan član
    Učlanjen
    06.06.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Citat Original postavio Sentient
    Hm, ako stvorimo ?
    Google SEAS i SWS ( http://en.wikipedia.org/wiki/Synthetic_Environment_for_Analysis_and_Simulations )

BTW, zasto nova tema ? Zar ovo nije nastavak Zivih Virusa ... ?
    Pa mogo je da bude.
    Proximo nije matrix. Na matrixu imamo već postojeće ljude prikačene na simulaciju ovde ih sami generišemo.

Ističe se proximo (avatar)
    Učlanjen
    10.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Pa mogo je da bude.
    Proximo nije matrix. Na matrixu imamo već postojeće ljude prikačene na simulaciju ovde ih sami generišemo.
    Secam se da sam citao u jednoj knjizi:" Sofijin svet", o jednom interesantnom razmisljanju. Ne mogu tacno da se setim da li je pisac pripisao njoj ili nekom od ranijih filozofa. Stvarnost koju mi poznajemo moze biti izmisljena. Kao sto mi sami imamo san, sanjamo druge ljude i dajemo im razlicite aktivnosti i razmisljanja takodje je moguce da i sami smo deo necijeg sna. Kada hodamo putem i zapnemo za kamen, nije pravo pitanje da li postoji kamen vec da li postji noga?;-)

U sustini sve je ovo igra materije i energije i mi kao ziva bica smo samo jedna od manifestacija. Na osnovu string teorije prava stvarnost i sve oko nas pa cak i atomi i njihovi konstituenti su sacinjeni od vibrirajucih struna energije tako da i ovaj signal koji nosi moj post, moja ruka koja ga pise i moja svest koja diktira bi predstavljalo samo manifestaciju tih struna u jednom visokoorganizovanom nivou. Cisto da neki nebi izvrnuli moje reci, visokoroganizovani nivo je takav za nasu percepciju jer nasi konstituenti su definisani da razumeju odredjen leve te manifestacije. Mi vidimo i jasno opazamo sebe i svet oko nas ali to nikako ne znaci da vidimo i ono sto je izvan granica nasih mogucnosti opazanja.

Slične teme

1. Atlantida, mit ili realnost?
    Autor ^MaX^ u forumu Istorija
    Odgovora: 102
    Poslednja poruka: 12.08.2013., 06:46
  2. Marksizam-san ili realnost?
    Autor Unicus u forumu Filozofija
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 31.08.2011., 13:26
  3. Srbija kao realnost?
    Autor SLJIVOVICA u forumu Politika
    Odgovora: 7