Ko moze organizovati letovanje?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Nanica

Obećava
Poruka
63
Ne znam da li je bas dobar naslov za temu, ali nisam mogla da izmislim nesto bolje... Ovako...mene zanima ko sve moze voditi ljude na letovanje? Naime, znam nekoliko ljudi koji nisu po profesiji turisticki vodici, ali ipak organizuju letovanja...Agencije im posalju ponude, oni izaberu i onda treba da sakupe odredjeni broj ljudi tj. obavezuju se da ce naci ljude za letovanje (obicno do 50) i onda oni idu sa tim ljudima idu na more... Znaci, imaju svoja radna mesta ali pored toga zaradjuju i ovako. Zanima me sta je sve potrebno da bi se moglo raditi taj posao- da li mozda zavrsiti neki kurs? Uopste nemam predstavu o tome...
 
Postoji mogucnost kod nekih agencija, da ako sam sakupis grupu koja bi isla sa tobom na letovanje, dobijas letovanje besplatno. Mislim da je 20tak putnika potrebno za jedno takvo letovanje. Znam nekoliko ljudi koji su isli tako, ali su vodili prijatelje, ili kolege sa posla, nisu trazili ljude sa strane. Odes licno u agenciju i pitas ih
Ili se dogovoris sa nekim prevoznikom da iznajmis autobus, pa onda ides gde zelis, i vodis koga hoces. Jedne godine sam ja tako isla u Tursku sa nekim svercerima. Covek iznajmio autobus, rezervisao nam hotel u Istanbulu, mi mu dali kes na ruke, i to tek kada smo ulazili u autobus, nista priznanica naravno. Drugu ratu sam mu poslala preko nekih prijatelja
Moja mama je isla na Ostrog, dva dana obilazak nekih manastira po CG, opet na neki slican nacin, i to preko onih oglasa koje vidjas zalepljene svuda po gradu
Ne verujem da ljudi koji to organizuju imaju neki kurs.
Bas me zanima da li je to legalno
 
Bas je zanimljiva tema. Turisticki vodic njie isto sto i pratilac grupe. Vodici po poslednjem zakonu (Hvala Bogu pa je konacno donesen) mora imati zavrsen fakultet za turizam, govoriti jedan svetski jezik i zavrsiti obuku za vodice. Vodici postoje lokalni (docekuju goste na nekom lokalitetu, podrucju,selu ili gradu) i vodici za inostranstvo itd da ih ne nabrajam sve imate na yutinom sajtu imenom i prezimenom navedene sve vodice kod nas koji su registrovani. Pratioci grupe bi trebalo da imaju veze sa turizmom, srednja skola ili fakultet (zalosno), ali nazalost te poslove vecinom obavljauju ljudi koji veze nemaju sa turizmom. Svaka agencija je obavezna da ima jednog radnika koji je zavrsio fakultet za turizam i ima minimum godinu dana radnog iskustva, a svi ostali radnici uglavnom nemaju nikakve veze sa turizmom sto je jako tuzno.
Te organizacije putovanja koje vi navodite namaju veze sa turizmom i to nije legalno, i to je van svake pameti verujte mi. Mislim da se turisticko putovanje ne svodi samo na skupiti ljude naci prevoz i odvest ih do manastira, tim ljudima treba nesto pametno ispricati u autobusu, da bi nesto naucili na tom putovanju. Otici u Carigrad sa svercerima i pri tome posetiti jedino njihovu pijacu, ne obici Aja Sofiju, Dzamije i palate itd, koje su predivne i ne provozati se brodicem i pogledati Carigrad sa vode, a sve to bez dobre organizacije i strucnog vodica je totalni promasaj.
Kada bi u turizmu radili ljudi koji su za to strucni koji pored iskustva imaju i teoretsko znanje sve bi bilo drugacije.
 
Da, da, kod nas svi rade sve i to je najgore... Mene je najvise zbunilo to sto nam je bilo receno da za taj novac koji dajemo imamo uracunatog turistickog vodica a onda je ispalo da smo imali samo vodju grupe a turisticki vodic nista..... ni traga ni glasa!
 
Sto se mene licno tice, ja sam znala i gde idem i sa kim idem. Nije mi to bio prvi put u Istanbulu, i zelela sam da vidim sve ono sto nisam stigla prvi put. Te ljude sa kojima sam isla nisam uopste vidjala dok sam bila tamo a niko od njih se nije ni ponudio da me odvede na pijacu. :) Jednostavno, oni su imali te neke svoje razloge putovanja, a ja svoje. Sve u svemu bilo mi je zanimljivo da putujem sa njima i da upoznam i takve ljude.
Mislim da su ljudi ovde i previse upuceni na turisticke agencije i da retko ko zeli da otputuje negde samostalno, znaci ne preko turisticke agencije ili da to nije neka poseta prijateljima/rodjacima. Da ja imam porodicu i da treba da vodim negde svoju decu, ili da imam dosta novca, mozda bih i ja razmisljala drugacije, ali ja imam 20 i nesto godina i nije mi bitno gde cu da odsednem, da li cu imati tri obroka dnevno, vodica, uzinu itd. Zasto bih isla sa agencijom, sve sto oni urade mogu i ja sama, da rezervisem kartu i nadjem smestaj preko interneta, i da organizujem svoje putovanje onako kako ja to zelim i meni odgovara. Svaka cast dobrim vodicima, ali vecinu onog sto vodici kazu, mozes i sam da saznas, da procitas na internetu pre nego sto otputujes, da pitas nekoga dok si tamo, ili na kraju krajeva sam pronadjes lokalnog vodica.
 
ilo -strašno je to što pišeš.Po tebi ljudi ne bi trebali ni na fakultet da idu jer evo piše na internetu.Išla sam dva puta u Grčku sa g-dinom Brankom Rabotićem.Nema tog interneta i te knjige.Čovjek je živa enciklopedija.Ako ideš na izlet do Obrenovca vodič ti sigurno ne treba.Ako ideš šverc-komerc takođe.Ali posjetiti Atinu,Meteore,Solun bez vodiča je stvarno uzalud baćen novac(sem ako ne ideš u shopping).Zato ukoliko idete na put i želite da vam put ostane u sjećanju i nešto donesete u glavi s tog puta obavezno uz nekog turističkog vodiča -pogotovo za tu zemlju.
 
@iskratara
videla sam u tvom profilu da si radila, ili mozda jos radis u turistickoj agenciji, pa je onda i logicno sto imas lose misljenje o ljudima kao sto sam ja koji ne koriste usluge turistickih agencija. Svako ima pravo na svoj izbor i to nije razlog da se neko potcenjuje ili napada
U profilu sam isto tako videla da si radila u agenciji sa turistickim vodicem koga spominjes

Nije mi jasno zasto napadas i svadjas se sa ljudima po forumu za turizam i putovanja. Ovde ljudi samo razmenjuju svoja iskustva, i niko nije ovde da bi se sa nekim prepirao. Svako dozivljava putovanja na drugaciji nacin i svoko ima pravo da odluci da li ce prihatiti sugestije sa foruma ili ne
 
Nanica:
Ne znam da li je bas dobar naslov za temu, ali nisam mogla da izmislim nesto bolje... Ovako...mene zanima ko sve moze voditi ljude na letovanje? Naime, znam nekoliko ljudi koji nisu po profesiji turisticki vodici, ali ipak organizuju letovanja...Agencije im posalju ponude, oni izaberu i onda treba da sakupe odredjeni broj ljudi tj. obavezuju se da ce naci ljude za letovanje (obicno do 50) i onda oni idu sa tim ljudima idu na more... Znaci, imaju svoja radna mesta ali pored toga zaradjuju i ovako. Zanima me sta je sve potrebno da bi se moglo raditi taj posao- da li mozda zavrsiti neki kurs? Uopste nemam predstavu o tome...
Ako na tim putovanjima nema profesionalnih vodica sve "propada u vodu" osim ako se niste sami pripremili da budete sebi vodic!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top