Extremne temperature,hipo i hiper termija

gost 94023

Ističe se
Poruka
2.527
Kažu da visoke temperature nemaju svoje ograničenje i da one mogu da budu neograničeno visoke,dok one niske imaju svoje ograničenje,ne znam sad koliko kelvina,ali nije ni bitno.Zbog čega je to tako,i dali je neko pokušao da probije tu granicu? A drugo pitanje,čuo sam da su se neki ljudi kao na primer Volt Dizni koji je znao da ima rak koji je neizlečiv zamrznuo,da bi ga odmrzli kada za rak bude pronađen lek.Da li je moguće da on na primer posle 20 godina ako se pronađe lek za rak bude opet među živima kada ga odmrznu?
 
Minimalna moguca temperatura je 0 kelvina ( 273,15 stepeni C ) . Zasto je ona minimalna mozes nauciti na fakultetima vezanim za fiziku i hemiju iz ( hemijske ) termodinamike . Da bi se objasnilo zasto je to minimalna temperatura potrebno je malo bolje poznavanje materije ( zakljucuje se iz 3. zakona termodinamike ( Nernstovih postulata )) .
 
Temperatura je ogranicena "sa obe strane skale". kako postoji i najniza moguca, tako postoji i najvisa.
Ovo nije tacno, a posledica je definicije temperature: teoretski, temperatura ide do ∞ a zatim postaje negativna, sto treba shvatiti kao ekstenziju pozitvne Kelvinove skale.

Ako se temperatura posmatra u svojoj klasicnoj definicij, tada je maksimalna temperatura oko 1.4 x 10^32 Kelvina (opet teoretski). Najveca temperatura koja je ikad bila u prirodi je temperatura Univerzuma mladjeg od Planck-ovog vremena, ie < 10E-43 secs. Danas, maksimum pada na kosmicku radijaciju, koja moze da dostigne energiju od 1020 eV.


Че Гевара:
čuo sam da su se neki ljudi kao na primer Volt Dizni koji je znao da ima rak koji je neizlečiv zamrznuo,da bi ga odmrzli kada za rak bude pronađen lek.Da li je moguće da on na primer posle 20 godina ako se pronađe lek za rak bude opet među živima kada ga odmrznu?
Ne, nije moguce i mislim da nikad nece biti moguce "odmrznuti" coveka. Takodje, iluzija je misliti da zamrzavanjem moze zaista da se sacuva kompleksan organizam kao sto je covek na dugo vreme. To je zbog toga sto i kada je nesto zamrznuto, ono nastavlja da se degradira - uglavnom zbog toga sto u sastavu svakog tkiva ulaze i radioaktivni atomi, koji nastavljaju da se raspaduju i na niskim temperaturama.

S druge strane, verujem da ce jednog dana biti moguce preneti kompletan ljudski um / svest i emulirati ga u kompjuterima. Tj, jednog dana ce verovatno biti moguce umove ovih zamrznutih ljudi "oziveti" u kompjuterima. Pitanje je, samo, koliko ce biti ti umovi osteceni kao posledica zamrzavanja i radioaktvinih raspada atoma...
 
... a , jel vi to pričate o hardveru... , ma hardver će se popraviti dali pregori ili se smrzne , nego šta će nam popravljeno hardver sa obrisanim softverom ... :D:wink:
Postoji tacka stepena ostecenja hardware-a kada se vise ne isplati popravljati ga; a sto se tice software-a, problem je upravo u tome sto je software u hardware-u ... treba najpre da ga 'izvucemo' iz njega.
 
A drugo pitanje,čuo sam da su se neki ljudi kao na primer Volt Dizni koji je znao da ima rak koji je neizlečiv zamrznuo,da bi ga odmrzli kada za rak bude pronađen lek.Da li je moguće da on na primer posle 20 godina ako se pronađe lek za rak bude opet među živima kada ga odmrznu?
Nije moguće..svako tkivo...ima različitu funkciju, pa i toleranciju na takve extremne uslove.
 
Kažu da visoke temperature nemaju svoje ograničenje i da one mogu da budu neograničeno visoke,dok one niske imaju svoje ograničenje,ne znam sad koliko kelvina,ali nije ni bitno.Zbog čega je to tako,i dali je neko pokušao da probije tu granicu? A drugo pitanje,čuo sam da su se neki ljudi kao na primer Volt Dizni koji je znao da ima rak koji je neizlečiv zamrznuo,da bi ga odmrzli kada za rak bude pronađen lek.Da li je moguće da on na primer posle 20 godina ako se pronađe lek za rak bude opet među živima kada ga odmrznu?

Po definiciji temperatura je mera srednje kinetičke energije molekula i ta veza kod idealnog gasa je data izrazom Eksr=(3/2)kT (k-Bolcmanova konstanta, T-apsolutna temperatura). Pošto je kinetička energija jednaka poluproizvodu mase i kvadrata brzine, znači promenom temperature menja se brzina kretanja molekula. Hlađenje je dakle usporavanje molekula a usporavanje može ići do v=0 pa je Eksr=0 a po prikazanoj formuli tada je i T=0 (apsolutna nula ili -273.15C).
Smatra se da je ova temperatura nedostižna i došlo se do blizu nje, dok je temperatura ispod apsolutne nule besmislena jer je nemoguće usporavati molekul koji miruje.
Što se tiče zamrzavanja ljudi negde sam pročitao da je glavni problem što kristali leda razaraju ćeliju. Tako da će oni zamrznuti biti odmrznuti ali ne i živi.
 

Back
Top