Beli miš

vlater

Obećava
Poruka
57
Dakle imam belog misa (tj ima moja cerkica) a problem je sto nemamo pojma kako se brinuti o njemu.
Zanima me sledece:
1. Ishrana, sta treba da jede, koliko i da li treba da mu ja doziram obroke ili da mu napunim zdelice pa neka jede koliko hoce.
2. Voda...
3. Podloga kakva i koliko cesto da se menja.
4. Sta voli a sta ne, generalno.
5. Sve ostalo sto se nisam setio da pitam.

Unapred hvala.
 
:wink: Vidi misic moze da jede skoro sve,jako je slican morskom prasetu.Najbolje je da odes u bilo koji pet shop i da zatrazis hranu za njega.Probaj da mu dajes i povrce i vocetipa sargarepa jabuka,krastavac...ali oni najvise vole zitarice.
Mozes da ga drzis u obicnom kavezu za papagaje ili sto je najbolje u velikom akvarijumu cije je dno pokriveno piljevinom koju takodje mozes da kupis u pet shopu ili da je nabavis kod nekog stolara. :)
 
Hvala zvrxi!
Moze jos neka informacija kao sto je da li da mu ja doziram obroke ili da uvek ima hrane pa da jede kad hoce i koliko hoce?
Sta je sa vodom kolike su mu potrebe?
Koliko cesto da mu menjam podlogu od piljevine?
Mozda su pitanja banalna ali sam totalni laik sto se tice bilo kakvih kucnih ljubimaca a ne bih zeleo da
maltretiram zivotinju iz neznanja.
 
vlater:
Hvala zvrxi!
Moze jos neka informacija kao sto je da li da mu ja doziram obroke ili da uvek ima hrane pa da jede kad hoce i koliko hoce?
Sta je sa vodom kolike su mu potrebe?
Koliko cesto da mu menjam podlogu od piljevine?
Mozda su pitanja banalna ali sam totalni laik sto se tice bilo kakvih kucnih ljubimaca a ne bih zeleo da
maltretiram zivotinju iz neznanja.

Slobodno neka ima hrane u izobilju pa neka jede koliko hoce. Za njih ima gotova mesavina semenja: suncokret, ovas, psenica, proso i kukuruz.

Od voca i povrca moze skoro sve: jabuka, sargarepa, krastavac... samo izbegavajte kupus jer nadima stomak.

Vodu bi trebalo da imaju stalno. Ima ponegde da se kupi specijalna pojilica za glodare, ali i najobicnija cinijica (koja se ne prevrce) moze da posluzi.

Piljevinu je dovoljno menjati jednom nedeljno.
 
Slobodno neka ima hrane u izobilju pa neka jede koliko hoce. Za njih ima gotova mesavina semenja: suncokret, ovas, psenica, proso i kukuruz.

Od voca i povrca moze skoro sve: jabuka, sargarepa, krastavac... samo izbegavajte kupus jer nadima stomak.

Vodu bi trebalo da imaju stalno. Ima ponegde da se kupi specijalna pojilica za glodare, ali i najobicnija cinijica (koja se ne prevrce) moze da posluzi.

Piljevinu je dovoljno menjati jednom nedeljno.[/quote]

Puno hvala!
Hehehe evo bas vadim kupus iz akvarijuma. To mi rece neka tetka koja je bila u pet shopu.
Nadam se da mu ne smeta keks i smoki jer cerkica deli svaki obrok sa njim...
I samo jos jedno pitanje (znam da sam dosadan ali...)
koliko treba piljevine?
T.j. da li treba da stavim sloj od 2-3 cm ili recimo 5 cm. Ovo pitam jer ovaj moj uvek pravi rupu do dna pa legne u nju da spava...
Jos jednom puno hvala.
Pozdrav!
 
:lol: heeheee... ma i ja radim u pet shopu... mada nisam sigurno ta tetka koja je s vama pricala... al i ja stalno pricam ljudima i za hrcke i za prasice, nemojte ljudi kupus. Nece sad da crkne od toga al.. nece mu bas ni biti prijatno.

Sto se piljvine tice, sasvim mu je dovoljno 3 cm, nema potrebe 5.. navuci ce on sam u neki cosak vise piljevine ako zeli da napravi gnezdasce za spavanje.
 
KatPaws:
:lol: heeheee... ma i ja radim u pet shopu... mada nisam sigurno ta tetka koja je s vama pricala... al i ja stalno pricam ljudima i za hrcke i za prasice, nemojte ljudi kupus. Nece sad da crkne od toga al.. nece mu bas ni biti prijatno.

Sto se piljvine tice, sasvim mu je dovoljno 3 cm, nema potrebe 5.. navuci ce on sam u neki cosak vise piljevine ako zeli da napravi gnezdasce za spavanje.
Ehh ne mora to "vama". Nisam bas toliko mator samo izgledam ozbiljno :D
Mislim da sam pokupio ono najvaznije, naravno zahvaljujuci Vama, pa jos jednom hvala.
Pozdrav!
P.S.
E da jedno verovatno idiotsko pitanje jel' treba kupati misonje? Mislim ono topla voda deciji sampon, fen i sl. Ili se on sam brine o higijeni?
 
Joj... nemoj ni meni to "Vama" heehee... nisam ni ja bas toliko matora :lol:

Nema potrebe da se kupaju. Misevi su prilicno ciste zivotinje i nemaju neki neprijatan miris sami po sebi. Cak i u kavezu vrse nuzdu obicno samo u jednom cosku, tako da ako i pocne da smrdi kavez, ne smrdi ni mis ni kavez nego samo taj cosak gde mis vrsi nuzdu... pa da ponekad nema potrebe cak ni menjati svu piljevinu nego samo tu u uglu.
 
KatPaws:
Joj... nemoj ni meni to "Vama" heehee... nisam ni ja bas toliko matora :lol:

Nema potrebe da se kupaju. Misevi su prilicno ciste zivotinje i nemaju neki neprijatan miris sami po sebi. Cak i u kavezu vrse nuzdu obicno samo u jednom cosku, tako da ako i pocne da smrdi kavez, ne smrdi ni mis ni kavez nego samo taj cosak gde mis vrsi nuzdu... pa da ponekad nema potrebe cak ni menjati svu piljevinu nego samo tu u uglu.

OK. Pa vidim ja da se on sam svaki cas nesto licka, gladi itd...
Super vise nemam nedumica kako da se brinem o "cimeru", jer je to moja obaveza, kcerkica je jos mala a supruga ne sme ni da ga pogleda :lol: :lol: :lol:
Hvala na svim savetima a ja cu biti slobodan da ako imam neko pitanje ponovo svratim ovde.
Pozdrav!
 
Juche sam kupila dva misa. Jedan je crno beli, a drugi je braon beli.
Preslatki su.... Jako su veseli i umiljati...
Nameravam da kupim i dve zenkice (posto su ovo muzijaci) pa ce biti i beba :cool:
Malopre sam procitala clanak u kom pise da ljudi mogu da dobiju salmonelu od miseva :shock: pa sam se malo zabrinula, ali posto mi je higijena na nivou, nadam se da ce sve biti ok.
Kakvo je vase misljenje o ovim preslatkim zivuljkama i da li imate neka iskustva sa njima?
 
ja sam imala hrcka ... pa verujem da je to sto se tice malih slicno.. kada ih dobijes nemoj da se cudis ako zemka nekoga ubije to je prirodno jer je taj malisa verovatno bio nejak... nisam bas sigurna ali je meni tako bilo... posalji slike!!!
 
pa ja sam imala 2 hrcka 2 zenke jedna zlatkica koja je uginula srecno i belka ona mi se okotila pa sam je poklonila sa mladima u pet shop... koliko si ih platila, i kako se zovu...
 
Platila sam ih 250 svakog(mislim da je to malo preterana cena, ali ajde.... U subotu uzimam dve zenkice iz druge radnje, mislim da je tamo niza cena, ali nisam sigurna koliko. Ako ti znas da mi preorucis neku radnju....).
Crno-beli se zove Severus. Jako je plasljiv.... Obozava da skace i trci.. Nekad pomislim da je skocimis :-)
Braon-beli je Dutch (ne pitaj :-) ) i on je prava maza, samo bi sedeo kod mene u krilu i spavao...
Ja sam jednom imala hrcka-muzijaka, ali je bio jako agresivan, nije bilo sanse da ga neko uzme u ruku. Sve smo pokusavali, nezno, postepeno, ali ostao je grizljiv..... Stalno bi siktao kad mu neko pridje....
 
pa imas kod nusiceve ako zivis u beogradu ali ne bas kod nusiceve.. nego kada si kod stanice 65 74 28... na strani kod pizzahot- pa u toj ulici pitaj nekog i on ce ti reci ako nisi razumela... mislim da kostaju 200 dinara, pa bar malo jeftinije...tu ima i papagaja pa su ih nesto iznosili da ih prodaju ali su skupi... ja sad imam ribicu japanku i macku i psa koji je udomljen pa ako jos uzmem glodara ima da poludi i pardon koke od moje babe... pa zato necu skoro da ih uzmem nego kada mi bude rodjenda pa nece mocici da se zali...bas mi drago sto sam te upoznala ja obozavam glodare i hoce da ih slikas!!!(moj rodjendan je u novemmbru pa ce biti uskoro!!!) koliki kavez je potreban za miseve tj otvori jer su oni malji od hrcka pa mogu da izadju...
 
I meni je drago sto sam upoznala tebe ;) Znam, tamo sam ih i uzela-250... Ali ne bih da uzimam zenke iz istog legla...
Pa eto, kad mi se budu parili dobices ih od mene na poklon :grin: Ja imam 2 machke, ribice kornjacu, a uskoro cu dobiti i dobermana.... Zoo vrt u centru grada 8)
Znas kako, mace su divljakuse i stalno love golubove (koje ja moram da otimam od njih i pustam ih u slobodu :roll: ), ali se fino slazu sa misevima (za divno cudo)...
Shto se kaveza tice, sto veci to bolji, mada mogu sasvim komotno da zive i u minijaturama. Moji su trenutno u akvarijumu (koji je poklopljen supljikavom, gustom zicom posto iskacu iz njega), ali ce uskoro dobiti veeeeliki kavez(ne znam tacno dimenzije, kad saznam postovacu). Postoje kavezi sa jjako uskim resetkama napravljeni specijalno za miseve, mogu da budu i na sprat.
Jako je vazno da devojcice i decaci budu razdvojeni jer ces plivati u misevima (dobijaju mlade svake tri nedelje, a u leglu moze da bude i preko 20 mladunaca). Posto su drustvene zivotinje najbolje je da drzis dva(ili vise ) miseva istog pola.
Neko ce ti reci da misevi smrde i to je tacno za decake, ali ako im redovno cistis piljevinu (svaki drugi dan) sve je ok.
Sto se hrane tice, mozes da im kupujes granulice, ali jeftinija i zdravija varijanta je da u prodavnici zdrave hrane kupis po 100g svakog semenja i izmesas. Takodje moras i da im dajes sveze voce i povrce (moji narocito vole krastavac) i VODU. Nemoj da slusas sta ti prodavci govore-MORAJU da imaju vodu, voce nije ddovoljno...
U principu, hrana je kao za hrcka :-D
To za zmije je uzasno, ali na zalost, zivimo gde zivimo te nema nacina da se to spreci.
Neka me niko ne shvati pogresno, ja obozavam zmije, ali mi je jako gadna pomisao da zmija pojede cakanog malog misa.... Eh, sta ti je priroda.....
Danas ce biti slika. Yay!
 
Gde su slike???????
Ja bi kupio belog misa..
Jel znate gde ima da se kupi???
Ali ne negde u centru grada vec negde blize meni npr. na Banovom Brdu, Vidikovcu, Ceraku ili tu negde....
 
ljudi,molim vas,POMAGAJTE!
Dobila sam belog misa za 8.mart. Jutros se probudim ,kad ono jos dva mala misa?!
Sta da im ucinim? Prepala sam se?!!!
Please help?!

Nemoj samo uznemiravati zenku, moze da ih odbaci. Normalno je hrani, nemoj menjati piljevinu dok mali nepocnu da izlaze sami iz gnezda. Ako bas moras da menjas, nediraj gnezdo. I eto, imala si belog misa sad imas 3 :)
 

Back
Top