kako doci do papira u USA

Uf, malo je cela ta prica komplikovana i najbolje je da odes na sajt njihovog INS-a (Immigration and Naturalization Service) i tamo lepo sve istrazis, jer nema sanse da neko na jednom forumskom postu navede sve nacine...

Bazicno, postoje tri vrste legalnog puta ka zelenoj karti, odnosno dozvoli za rad i stalan boravak u SAD - porodicne veze, posao i lutrija. Kada je u pitanju porodica, green card se moze dobiti preko clanova uze porodice, i u zavisnosti od srodstva sa americkim drzavljaninom (ili strancem koji ima green card), taj proces moze trajati od nekoliko meseci do preko 10 godina. Tu je, naravno, i brak sa Amerikancem.

Posao je verovatno najlaksi ako imas adekvatno obrazovanje. Mainstream nacin bi bio da firma u jednom momentu trazi radnu vizu za tebe (H1B), i onda nakon nekoliko godina rada podnese zahtev (komplikovanije je nego sto zvuci) da dobijes green card. Procedura jeste prilicno dugacka, ali uglavnom uspesna - problem je zapravo da "nagovoris" neku ozbiljnu firmu da na taj nacin garantuje za tebe, jer i oni u celom postupku imaju odgovornost. Green card mozes da dobijes i investiranjem u SAD u iznosu od preko $1 milion, ali da imas te pare verovatno ne bi pitao kako da odes u Ameriku :)

Konacno, lutrija. Sanse su, bar kada sam to racunao pre nekoliko godina, godisnje oko 1:250, sto i nije tako lose ukoliko imas nekog partnera - devojku/decka sa kojim bi se fingirano vencao/la ukoliko taj drugi dobije, sto sanse povecava na 1:125. Nije bas spektakularno, ali puno ljudi je tako dobilo, posebno ako igras lutriju nekoliko godina uzastopno...

Kao sto rekoh ovo je bas ono najosnovnije. Bolje pogledaj sajtove sa zvanicnim informacijama.
 
ne planiram uopšte da odem u us osim turistički............. a ilegalno znam dve porodice koje žive tamo već skoro deceniju........i par koji žive legalno........sad je frka po novom zakonu za ilegalce....... mislim da čovek koji želi tamo da radi....ne bira previše puteve za način na koji će tamo stići......to sam samo hteo da kažem...
 

Back
Top