TREBA LI PREMESTITI ZOO VRT?

Zmajche90:
Zoo-vrt u Becu je u okviru Senbruna...
a zna se da je Senbrun gradjen po uzoru na Versaj... ;)
I nista mu ne fali...

Dobro da se neko setio da pomene taj Zoo vrt koji je fantastican. Nasi bi mogli malo da posete ostale Zoo vrtove u svetu pa da eventualno uporede njihovu organizaciju sa nasim slucajem i iznadju najbolje resenje za te nesrecne zivotinje.
I u Budimpesti je Zoo vrt bukvalno u centru pa nikome ne smeta.
 
matora63:
nisam znala za beč. .

E ovo je kljucna recenica.Uglavnom ti koji ne znaju nista ili nisu obavesteni su za preseljenje posto im kao neki dusebriznici (koje u principu zabole za te zivotinje) prodaju pricu o jadnim zivotinjama u centru grada i sl.Neka se gradka vlast otvori malo i da pare da se postojeci vrt sredi maximalno a te zivotinje su jadne samom cinjenicom sto su u kavezu pa ma gde taj kavez bio.Mada i da su na slobodi kakva je situacija mnoge od tih vrsta su na izdisaju.
 
Bila sam pre jedno mesec dana u zoo vrtu i jedino sto bih mogla da dodam je da bi bilo dobro DA SE PROSIRI.Vuk to odlicno radi i ako vrtu vec sleduje tih 17 ha , treba i da ih dobije.Taj dan je bila nesnosna vrucina ali nigde nije bilo smrada. Kavezi oprani , voda po bazenima cista / doslo mi da se i ja bucnem sa fokama /.
Glasam za prosirenje na istoj lokaciji.
 
José Luis Torrente:
E ovo je kljucna recenica.Uglavnom ti koji ne znaju nista ili nisu obavesteni su za preseljenje posto im kao neki dusebriznici (koje u principu zabole za te zivotinje) prodaju pricu o jadnim zivotinjama u centru grada i sl.Neka se gradka vlast otvori malo i da pare da se postojeci vrt sredi maximalno a te zivotinje su jadne samom cinjenicom sto su u kavezu pa ma gde taj kavez bio.Mada i da su na slobodi kakva je situacija mnoge od tih vrsta su na izdisaju.
OK. imam više vrsta životinja u stanu, pa ta dušebrižnost mi i nije strana. nemam ništa protiv ako se premesti, ponavljam. životinjama treba PROSTOR. Toga na Kalemegdanu nema (kao ni u mom stanu)....ako iskreno sagledamo situaciju. ipak, lokacija na kojoj se sada nalazi zoo je idealna....nisam ajnštajn, pa da smislim neko rešenje, ali....između profita i životinja - biram životinje.
 
Moram da se uključim u temu i, kao stari aktivista, obavestim one, koji možda ne znaju: beogradski zoološki vrt nije uvršćen u svetsku asocijaciju zoo vrtova, jer ne zadovoljava ni minimum uslova. Štaviše, smatra se jednim od najgorih. Podržavam njegovo premeštanje iz sledećih razloga: životinje u njemu žive u krajnje lošim uslovima. Takav koncept zoo vrta odavno je prevaziđen. Vukovi u prirodi ne obitavaju na betonu. Tigrovi i medvedi ne treba da budu u malim i oronulim kavezima koji liče na cirkuske vagone. Majmunima se ne stavljaju bukagije. Ako je nekome zadovoljstvo da posmatra belog medveda u 15 kvm, ili majmune koji se gađaju sopstvenim izmetom, životinje bez prostranstva, prijatelja i stimulansa - taj nije iskreni ljubitelj životinja. Ako ste naumili da vidite moderne robove i mentalne bolesnike iz faune, ako je za vas atrakcija da gledate kako se životinje samopovređuju i čine sve što u prirodi nikada ne bi činile ... onda sam ja promašila forum. Životinje nisu slike mrtve prirode. Lepo uređene staze i žardinjere sa cvećem nemaju nikakve veze sa dobrobiti životinja.
Beogr. zoo vrt je osnovan daleke 1936. godine, a ovo je 2007. Danas se zoo vrtovi pretvaraju u male nacionalne parkove, u kojima se životinje kreću slobodno a od posetilaca ih dele prirodne barijere (voda, kamen, kanali). U našem zoo vrtu ne postoje uslovi za držanje životinja jer ih ima puno na malom prostoru. Ideja o proširenju na Donji grad nije realna jer taj prostor pripada kategoriji spomenika. Životinjama, uostalom, ne odgovara ni buka okolnih saobraćajnica. Nije moguće ni dislociranje na Veliko Ratno ostrvo jer je ono prirodni rezervat ptica. Dakle, ostaje nekoliko opcija: a)zatvoriti i potpuno rasformirati zoo vrt, b) premestiti ga u Surčin, c) premestiti ga na neku bolju, manje zagađenu i zeleniju površinu, kao što je, napr. Avala. O tome, nažalost, nećemo odlučivati mi, iako zoološki vrt nije ni prćija Vuka Bojovića, niti Gradske vlade.
Moram da dodam još nešto: naježim se kada čujem da neko aktuelnog direktora (aktuelan je već 21 godinu) naziva "humanistom". Radila sam u tom istom zoološkom vrtu i tvrdim da su svi hvalospevi, koji nam se svakodnevno serviraju, čista manipulacija i zamajavanje javnosti. Dotični je, za vreme dok sam tamo bila zaposlena, učinio barem pet, po meni neoprostivih stvari, koje ga diskvalifikuju kao ljubitelja životinja. Na primer, prodao je mečiće Ciganima mečkarima (jedva smo sprečili da im ne nataknu alke u njuške na licu mesta). Posle je u štampi izjavio da je to učinio jer su mečići bili "škart". Dalje: trgovao je ugroženim vrstama, te je naš zoo vrt, pored osiječkog i onog kvazi vrta u selu Koluti, postao glavni centar za distribuciju skupocenih primeraka. Ko ne veruje, može pronaći podatke na Internetu, uz ključne reči: Bangkok Six, IPPL... Uostalom, BBC je snimio film na tu temu, pod imenom APE TRADE. Mi, zaposleni u Vrtu i volonteri, zajednički smo potpisali peticiju još 1990. godine i prijavili slučaj resornim ministarstvima. Obavestili smo ih o krajnje nehumanom tretmanu životinja (radnici su risu polomili nogu, a pumi vilicu), nedostatku veterinara (lavica je nekoliko dana umirala u porođajnoj agoniji, a bizon je uginuo od gladi), pojavi avijarne TBC kod ptica i šuge kod Gadafijevih kamila, o nedostatku propratne dokumentacije za novopridošle životinje, o nepridržavanju karantina istih, o pojavi žutice kod radnika koji su radili sa majmunima, o neadekvatnom zbrinjavaju leševa uginulih životinja (koje su ubacivane u rupu i zalivane krečom)... itd.itd. Ali, bila su to teška vremena... Ratovi, kriza, izolacija. Od strane Bojovića proglašeni smo (nas desetak plus tadašnji dekani Veterinarskog i Biološkog fakulteta, kao i pomoćnik ministra za veterinu) za "agente CIA", "državne neprijatelje", "ludake".
Prema tome, ako je iko voljan da malo bolje sagleda kompletnu problematiku zoo vrta, a samim tim i njegovog direktora, može se malo baviti i istraživačkim radom.
 
Bravo Borac!
Ja bojkotujem zoo vrt vec neko vrijeme! Nisam bila bas dugo tamo i ne namjeravam.
Kada vidim pantera i jaguara - to su sasvim lude zivotinje. Ludilo im isijava iz ociju. One su izvan sebe. Ja to ne mogu da gledam.
Majmuni! Kao da su zatvorili ljude i jos ih poskidali gole!

Zoloski vrt izmjestiti. A to za prodaju mecica!!! Kazniti. I njega i CIgane!
 
yugo79:
glupa ideja.taj vrt postoji tamo od kako znam za sebe.pa necemo valjda zbog nemarnosti drugih tabanati do surcina.da te zivotinje nisu opasne ne bi ni bile u kavezima.bolje je premestiti festival piva na neko sigurnije mesto.pijani ljudi svasta rade.

ovo su mi ubedljivo najbolji argumenti, zasto ne treba seliti zoovrt... ne znam da li je neko, ko nije za premestaj, rekao nesto drugo osim - PROBLEM JE ICI DO SURCINA.... mene bi bilo sramota da kazem tako nesto... da li je zivotinjama mozda lose, to izgleda nije bitno, mislim, stvarno svasta, zasto bi njima bilo lose?!?!
 
Borac za prava zivotinja:
Pre nego sto donesete bilo kakve zakljucke, molim vas da pogledate sledece linkove:

da li ste vi nekako organizovani...da bi bili glasniji i da bismo se pridroožili vašim naporima da se, za početak, smeni upravnik...a onda referendoom gde dislocirati zoo vrt....ja sam recimo da neke od životnija ostanu na kalemegdanu.....a da za velike živ. i ptice...bude izgradjen zoo vrt....lokacija na paliluli gde pričaju da će biti proširena biciklistička staza i planiran je sportski komplex (ako ne lažu) ..je ogroman prostor..a nema booke i nije udaljeno 15km od grada kao surčin....
...bilo bi dobro da se organizujete.....pa da vam pridruže gradjani...
 
Jedna peticija vec postoji!
http://www.thepetitionsite.com/takeaction/777611166#body
Tu mozete ostati anonimni ili se potpisati punim imenom i prezimenom, vec kako zelite.
Moze se srociti i peticija sa konkretnim predlozima o tome gde bi trebalo da bude zoo vrt, ili se mogu pisati i individualne poruke i slati na adrese koje su okacene na postojecim sajtovima. U tom slucaju, NE ANONIMNE, jer bi to izgledalo neozbiljno.
Na zalost, ne postoji jedna i jedinstvena organizacija koja se bavi problematikom zoo vrta. Takvi smo mi: daj Boze da se Srbi sloze! Mogli bismo mi i bolje nego ova "peticija" za ostanak zoo vrta gde jeste, sa manje od 150 potpisnika, bez licnih podataka o njima (kako onda ustanoviti validnost peticije?!), u kojoj, na primer, jedno ime pojavljuje dva puta (57. i 74. potpisnik). Sem ako nemamo mnogo Ilija Petkovica!
 
L.1:
Šta mislite o tome da se Zoološki vrt sa Kališa premesti u Surčin?
Ne vidim razlog da se Zoološki vrt premesti bilo gde.
Svuda u svetu su smešteni u centru grada.
Obezbediti zidine bolje, to da.
A ti izmeštanje u Surčin je ništa drugo do pokušaj gradske vlasti da na mestu sadašnjeg yo vtra izgradi zgrade na kojima će neko debelo oprati lovu.
 
Sevilja, a šta je vaš argument? Da Vrt mora ostati na Kališu zato što je, pre 70 godina, tamo postavljen? Da vas mrzi da mrdnete van centra grada?
Vrt će se svakako iseliti, a gde i kada - to se još ne zna. Evropski standardi za zoo vrtove podrazumevaju minimum 20 hektara, što naš zoo vrt nema. Vi mislite da je životinjama bolje na 6 hektara, nego na nekom većem prostoru? Ili se vas uopšte ne tiču životinje...
I molim vas, nemojte ponavljati Bojovićeve insinuacije da će gradska vlada da "pere pare, otvara kockarnice i kafiće" na tom prostoru i slično... O kakvoj "izgradnji zgrada" vi govorite, pa Kalemegdan je zaštićen spomenik kulture?! A šta se trenutno nalazi na prostoru koji zauzima Vrt? Dvadeset dva nelegalno postavljena objekta! Ko ubire profit? Gradska vlada?! Vi hoćete da kažete da je bolje da tamo postoje ilegalni kafići nego, eventualno, legalni? Po vama je, izgleda, u tom zoološkom vrtu, sve savršeno...Ne razumem takav način razmišljanja od nekoga ko pristupa forumu ljubitelja životinja,
Kažete: "Svuda u svetu su (zoo vrtovi) smešteni u centru grada." Netačno. Bolje se informišite.
 

Back
Top