Razna pitanja i odgovori

ms

Aktivan član
Poruka
1.160
ПИТАЊА И ОДГОВОРИ НА ТЕМУ КЊИЖЕВНОСТИ ПОКРЕНУТИ СУ РАДИ УПОЗНАВАЊА ЉУДИ КОЈИ СВРАЋАЈУ НА ФОРУМ. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


1. Колико вам је стало до књижевности и зашто?

У детињству сам много читала, али су после дошла нека тешка времена па сам то запоставила. До књижевности ми је много стало. Кад год сам улазила у неку књижару, то је био посебан осећај. Књига је нешто најбоље што су моје очи виделе.

2. Када сте почели први пут да читате и ако се сећате коју књигу?

Имала сам осам година, а прва књига – Прохујало са фихором. Моји су се питали шта ми је. Нигде нисам тада излазила. По цео дан у кући са књигом.

3. О чему сте сањали док сте били мали? Да ли сте дете у души или не? Шта би то дете волело да буде? Овде мислим на снове везане за књижевност, али ако имате неке друге снове, реците.

Дете сам у души и по опредељењу. Ко остари пре времена, пре ће у гроб. Иначе, маштала сам да постанем познати писац, чак сам и писала нешто, али, на жалост, школовала сам се за нешто сасвим друго.

4. Шта мислите о класици и који је ваш најомиљенији класични роман?

Више волим класику него модернизам. Најомиљенији роман, за сада – Идиот од Достојевског.

5. Да ли волите научну фантастику?
Не.

6. Да ли волите романе Орвеловског типа и предложите неке? Шта мислите о таквим делима?

Они су неминовност. Нормално је да писци не буду имуни на оно што се дешава око њих. Предлажем – Нож, Руски конзул од Драшковића. Иначе, мислим да је дотични аутор предсказао многе ствари. Што се тиче песника, Матија Бећковић – Ћераћемо се ми још.

7. Да ли читате дечје књиге и сада када сте одрасли, или која вам је омиљена дечја књига?

Сада не баш. Омиљена – Мали принц, као и Сапат и Випули, Пчелица Маја...да ме питате ко су аутори задње две, не бих вам знала рећи.

8. Који вам је омиљени песник/песникиња, и њихова песма?

Песник – Ђура Јакшић – Вече, а песникиња – Десанка Максимовић – Крвава бајка.

9. Шта мислите о Достојевском, Толстоју, и целокупној руској књижевности? Да ли су Руси бољи у прози или стиху? Ако нисте за њих, за кога сте?

Мислим да Русима једино могу да парирају Немци са Хесеом, али, лично, више волим дела Ф. Достојевског него Хесе-а. Руси су бољи у прози, иако имају велике песнике.

10. Да ли читате аутобиографска дела, и које нам дело предлажете?

Нисам неки љубитељ таквих дела, али предлажем да прочитате нешто о животу и раду великог сликара – Винсента Ван Гога.

11. Када сте задњи пут плакали над неком књигом и зашто?

Не сећам се да сам икада плакала над неком књигом.

12. Коју књигу сте задњи пут прочитали или купили?

Прочитала – Игру стаклених перли, а купила - Срећан је онај ко уме да воли од Хесе-а, Васко Попа – Далеко у нама.

13. Шта мислите о српској књижевности?

Квалитетна, али може и боље.

14. Да ли је Иво Андрић највећи писац са наших простора или има неки који га премашује?

Ја сам лично везана за Андрићева дела. Нисам сигурна да ће га неко скоро премашити.

15. Шта вам смета код неких аутора?

Досада, неразумљивост, глупост, мањак маште.....итд....

16. Какав стил писања волите? Да ли више волите јасноћу израза или запетљаност, апстракцију, неповезаност појмова?

Не волим претеране дијалоге у делу, али нисам против њих. Једноставно, дело мора имати неку дубину и ширину. Дубину тј. значај, ширину тј. опис.


ОВО САМ БИЛА ЈА, А АЈДЕ САДА ВИ. МОЖЕТЕ ОДГОВОРИТИ НА ОВА ПИТАЊА ИЛИ НЕКА ДРУГА, АЛИ НЕМОЈТЕ САМО МЕНЕ ДА ПИТАТЕ, НЕГО УЧЕСТВУЈТЕ И ВИ У ОДГОВОРИМА....... :wink:
 
odabrah pitanja na koja imam odgovore :wink:

Plakala nad knjigom Mulen ruz, odista divna knjiga.
Kupila Zenicu sveta i kupicu nastavak!
Poslednja knjiga koju sam citala je Boginja u svakoj zeni,
Pesnik definitivno Mika Antic,
Decija knjiga koju obozavam Bioskop u kutiji sibica,
Naucnu fantastiku ne volim, ali fantastika je moj izbor.
 
ms:
9. Шта мислите о Достојевском, Толстоју, и целокупној руској књижевности? Да ли су Руси бољи у прози или стиху? Ако нисте за њих, за кога сте?

Мислим да Русима једино могу да парирају Немци са Хесеом, али, лично, више волим дела Ф. Достојевског него Хесе-а. Руси су бољи у прози, иако имају велике песнике.
nadam se da mi neces zameriti, ali ne mozes porediti Hese-a i Dostojevskog, kao i deliti knjizevnost po nacijama, koja je bolja i zasto
 
little:
odabrah pitanja na koja imam odgovore :wink:

Plakala nad knjigom Mulen ruz, odista divna knjiga.
Kupila Zenicu sveta i kupicu nastavak!
Poslednja knjiga koju sam citala je Boginja u svakoj zeni,
Pesnik definitivno Mika Antic,
Decija knjiga koju obozavam Bioskop u kutiji sibica,
Naucnu fantastiku ne volim, ali fantastika je moj izbor.
.................
Ćao, Little...

Pitaj i ti nešto, ako hoćeš..... :lol:
Interesuje me, šta te je najviše pogodilo dok si čitala tu knjigu, Mulen Ruž? :cry:
Čija je knjiga Zenica sveta i koliko nastavaka ima? :lol:
Da li misliš da su sve žene Boginje za muški rod? :twisted:
Ko je bre pa taj Mika Antić!!!! Čula sam za njega milion puta, ali nekako mi je.... :roll: Zašto baš on..imaš li neku njegovu pesmu da nam ostaviš ovde? :wink:
Pre neki dan sam bila u jednoj knjižari i ugledala na tone nekih dečijih knjiga. Među njima bila je i jedna koja je govorila o otkrivanju seksualnosti...knjiga za decu....Kako je smešna ljudi...preporučujem svim roditeljima kako da objasne deci te stvari....nije roda..nego teta sine.... :lol: :lol:
Fantastika je i moj izbor. Živim od svojih fantazija, nisam od ovoga sveta..pala sam s Marsa..marsovac medju ljudima....žaba među žabama....kako ovo zvuči...prefinjeno.......i suptilno....a ta divna stvorenja..........ŽABE I ŽABICE....
p.s. - Da li ste čitali neku knjigu o životinjama...nama je nastavnica iz biologije uvek govorila da su i kišne gliste pametnije od ljudi. Da li i vi to mislite...DA LI SU KIŠNE GLISTE PAMETNIJE OD LJUDI..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted:

Poz. i ostavljajte vaša pitanja i odgovore....PITAM SE PITAM, DA LI ĆU PO KNJIŽEVNOSTI DA SKITAM!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock:
 
diretore:
ms:
9. Шта мислите о Достојевском, Толстоју, и целокупној руској књижевности? Да ли су Руси бољи у прози или стиху? Ако нисте за њих, за кога сте?

Мислим да Русима једино могу да парирају Немци са Хесеом, али, лично, више волим дела Ф. Достојевског него Хесе-а. Руси су бољи у прози, иако имају велике песнике.
nadam se da mi neces zameriti, ali ne mozes porediti Hese-a i Dostojevskog, kao i deliti knjizevnost po nacijama, koja je bolja i zasto

..............
A zašto bih ti zamerila???? :lol:
Svako ima pravo na svoje mišljenje, ali nema pravo da ga natura. Da li i ti misliš tako?
:lol:
Vidiš, svakome je njegova zemlja najbitnija. Ja više volim da čitam naše autore, ili one koji govore sličnim tj. istim jezikom iz našeg okruženja......
Da li misliš da su ljudi koji čitaju ili pišu preosetljive duše? Mislim....zašto se uvek digne skandal ako ja rangiram knjige i književnike po vrednosti....Zašto su onda ustanovljene nagrade!!!!!!!!!!
Da li ste mišljenja da knjige ne treba rangirati po kvalitetu ili ne?
Da li ste skoro bili na nekom internacionalnom sajmu knjiga? (Ja ne...)
Zašto Diretore misliš da ne bi trebalo porediti Hese-a i Dostojevskog? Mislim....ja znam da nepostoje dva ista bića..da svako ima neku svoju posebnost, ali, ovde mislim pre svega na stvaralaštvo....ja bi kod njih mogla da poredim...NAČIN IZRAŽAVANJA.....MISLI....IDEJE.... i da vidim koji mi je od njih dvojice bliži....A vi???? :roll:


p.s. - Šta ti misliš..da li su kišne gliste pametnije od ljudi???
A ja, marsovac, od kišnih glista.....???????? 8)
 
alexandra011:
Zar Hese pre Getea?
Hese niti je mislilac, niti neki vajni stilista.... On tezi da impresionira.... i to mu plazi za rukom. Ljudi su njime ili impresionirani ili odustaju.

..........
Nikako....Gete pa Hese...pa Hese pa Gete...neodlučna sam............... :shock: A ti?????
Pa nije da nije mislilac.... A ti ..zar ti ne želiš da nekoga inpresioniraš sa onim tvojim pesmama...Mene si impresionirala....pročitala sam obe.... 8) Imaš li ih još??????????? Daj još neku baci ovde......
:lol: :lol:
Pa normalno je da onaj ko piše želi da ostavi neki utisak... :roll: Mislim slušajte mene....ja želim da ostavim neki utisak, ali to istovremeno i negiram..Da li mislite da su ljudi rodjeni kontradiktorni?????????????????? :shock:
A sad malo pitanjca za tebe.....
Šta tebe inpresionira kod prolaznika na ulici? :lol:
Da li ih opisuješ 100% kako ih vidiš ili ih malo zakamufliraš u umetnost???????
:lol:
Koja ti je pesma zadnja napisana i o čemu govori?
Ko ti je uzor u svetu pesništva????
Da li si objavila nešto??? :lol:

p.s. - Pitanje i za tebe...DA LI MISLIŠ DA SU KIŠNE GLISTE PAMETNIJE OD LJUDI?????? A OD MENE????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:
 
OVO SU PITANJA ZA KNJIZEVNIKE TJ. ZA SVE ONE KOJI NEŠTO PIŠU..... :shock:

1. Kako biste definisali KRUG?
2.Kako biste definisali ČOVEKA?
3. A ŽENU? A cvet? A sliku? A patiku?
4.O čemu ste najviše pisali i zašto????


p.s. - ja se nadam da ovde svraćaju i oni koji pišu nešto.....Ja ću to definisati..kad budem imala malo mira...i koncentracije.....i inspiracije.....A vi?????????? :shock:
 
Zdravooo ms!

Mulen ruz treba procitati, plakala sam na kraju...
Zenicu sveta je napisao Robert Dzordan, to je prva knjiga od 9. Jedno Tolkinovsko delo. Uzela sam da procitam sledecu iz serijala a zove se Veliki lov.
Eh, Mika Antic ili ti Miroslav Antic, o njemu i njegovim delima, kao i sama dela imas bas na ovom forumu pa pogledaj sigurna sam da ces uzivati :wink:
Sto se tice pitanja Da li smo mi boginje u njihovim ocima, stvarno ne bih umela da ti odgovorim... Postoji jos jedna knjiga koju sam procitala a povezana je sa Boginjom, zove se Bog u svakom muskarcu...
 
ms:
..............
A zašto bih ti zamerila???? :lol:
Svako ima pravo na svoje mišljenje, ali nema pravo da ga natura. Da li i ti misliš tako?
naravno da tako mislim i ne zelim da ti naturam svoje misljenje :wink:

ms:
Vidiš, svakome je njegova zemlja najbitnija. Ja više volim da čitam naše autore, ili one koji govore sličnim tj. istim jezikom iz našeg okruženja......

Mislis da ne dolazimo iz iste zemlje :?: :?: :?:
Nisam nista rekao protiv nasih pisaca, cak sta vise, jako ih cesto citam. Normalno da citam i sto ti kazes dijela pisaca "slicnog tj. istog jezika" iz naseg okruzenja.

ms:
Da li misliš da su ljudi koji čitaju ili pišu preosetljive duše? Mislim....zašto se uvek digne skandal ako ja rangiram knjige i književnike po vrednosti....Zašto su onda ustanovljene nagrade!!!!!!!!!!

Mislim da sam vec negdje objasnio moje vidjenje nagrada i nagradjivanja knjizevnika i knjiga. Rekao sam da nagrade nisu uvijek mjerilo doborga ili losega.

ms:
Da li ste mišljenja da knjige ne treba rangirati po kvalitetu ili ne?

Kao sto rekoh rangiranje je uvijek subjektivno i kao sto kazes: "Mislim....ja znam da nepostoje dva ista bića..da svako ima neku svoju posebnost"
uvijek ce rangiranje biti drugacije, uvijek ce se neko naci povrijedjen ili i uvrijedjen.

ms:
Da li ste skoro bili na nekom internacionalnom sajmu knjiga? (Ja ne...)

prosle godine u Frankfurt-u(Sajam knjiga) i prije malo vise od dvije nedjelje u Stutgart-u(Antiquarian Book Fair-sajam starih knjiga ili atikvitetnih izdanja)
za sad toliko i
kao sto rekoh nadam se da se ne ljutis
ja sam samo dao svoje misljenje na ovo temu :wink:
 
diretore:
ms:
..............
A zašto bih ti zamerila???? :lol:
Svako ima pravo na svoje mišljenje, ali nema pravo da ga natura. Da li i ti misliš tako?
naravno da tako mislim i ne zelim da ti naturam svoje misljenje :wink:

NORMALNO. 8)

ms:
Vidiš, svakome je njegova zemlja najbitnija. Ja više volim da čitam naše autore, ili one koji govore sličnim tj. istim jezikom iz našeg okruženja......

Mislis da ne dolazimo iz iste zemlje :?: :?: :?:
Nisam nista rekao protiv nasih pisaca, cak sta vise, jako ih cesto citam. Normalno da citam i sto ti kazes dijela pisaca "slicnog tj. istog jezika" iz naseg okruzenja.

PA, NE ZNAM ODAKLE SI TI????

ms:
Da li misliš da su ljudi koji čitaju ili pišu preosetljive duše? Mislim....zašto se uvek digne skandal ako ja rangiram knjige i književnike po vrednosti....Zašto su onda ustanovljene nagrade!!!!!!!!!!

Mislim da sam vec negdje objasnio moje vidjenje nagrada i nagradjivanja knjizevnika i knjiga. Rekao sam da nagrade nisu uvijek mjerilo doborga ili losega.

SLAŽEM SE. SVE JE TO INDIVIDUALNO. A ŠTA JE PO TEBI DOBRA KNJIGA?

ms:
Da li ste mišljenja da knjige ne treba rangirati po kvalitetu ili ne?

Kao sto rekoh rangiranje je uvijek subjektivno i kao sto kazes: "Mislim....ja znam da nepostoje dva ista bića..da svako ima neku svoju posebnost"
uvijek ce rangiranje biti drugacije, uvijek ce se neko naci povrijedjen ili i uvrijedjen.

I SA TIM SE SLAŽEM, MADA ....MISLIM DA JE KOD UTVRDJIVANJA VREDNOSTI DELA NAJBITNIJA OBJEKTIVNOST I DISTANCA...

ms:
Da li ste skoro bili na nekom internacionalnom sajmu knjiga? (Ja ne...)

prosle godine u Frankfurt-u(Sajam knjiga) i prije malo vise od dvije nedjelje u Stutgart-u(Antiquarian Book Fair-sajam starih knjiga ili atikvitetnih izdanja)

I KOJI JE SAJAM BOLJE ORGANIZOVAN? ŠTA MISLIŠ O ORGANIZACIJI SAJMA KNJIGA U BEOGRADU? ŠTA BI TU POPRAVIO?

za sad toliko i
kao sto rekoh nadam se da se ne ljutis
ja sam samo dao svoje misljenje na ovo temu :wink:

ZAŠTO INSISTIRAŠ NA NEKOJ LJUTNJI. NIJE VALJDA DA VAM JA LIČIM NA NEKOG MRGUDA... :roll:

DIRETORE, DA LI PIŠEŠ ILI NE?
ŠTA SI ČITAO KAO DETE?
KAKVE PISCE VOLIŠ?
DA LI IMAŠ NEKE UZORE I ZAŠTO BAŠ ONI?
ZA KOGA BI SE ODLUČIO IZMEDJU OVE TROJICE - DOSTOJEVSKI, MAN, HESE....I ZAŠTO?


P.S. - JA VAM DODJEM KAO NOVINAR.. :wink:
 
little:
Zdravooo ms!

Mulen ruz treba procitati, plakala sam na kraju...
Zenicu sveta je napisao Robert Dzordan, to je prva knjiga od 9. Jedno Tolkinovsko delo. Uzela sam da procitam sledecu iz serijala a zove se Veliki lov.
Eh, Mika Antic ili ti Miroslav Antic, o njemu i njegovim delima, kao i sama dela imas bas na ovom forumu pa pogledaj sigurna sam da ces uzivati :wink:
Sto se tice pitanja Da li smo mi boginje u njihovim ocima, stvarno ne bih umela da ti odgovorim... Postoji jos jedna knjiga koju sam procitala a povezana je sa Boginjom, zove se Bog u svakom muskarcu...


....................

OPAAAAAAAA...GOSPODJICE PA GDE STE VI..... :lol:


Prvo, svaka ti čast ako pročitaš svih devet nastavaka. Mora da si veliki fan tog pisca...Pa, logično je sledeće moje pitanje...A KOLIKO TIH DEVET NASTAVAKA ZAJEDNO IMAJU STRANICA :roll: ....KOLIKA IM JE KILAŽA :twisted:
Da li imaš probleme sa očima zato što mnogo čitaš?

Ja i pored problema sa vidom prosto gutam knjige.

Da li voliš da čitaš uporedo više knjiga i da li misliš da se time gubi posvećenost jednoj knjizi, u smislu pažnje kod čitanja????

Drugo, pošalji i meni malo taj kraj da vidim da li ću i ja da zaplačem? :shock:

Što se tiče, Mike Antića...moram da ti kažem da sam skinula neke stvari o njemu s Foruma...i svidja mi se....interesantal stil,jednostavan, a ipak mudar...nekako poučan.....Imaš li nekog drugog pesnika, sem Mike?????

Pa, sestro, muškarci su Bogovi od rodjenja...mislim s obzirom na njihov stav.... :roll: a i kad hodaju onako umišljeni.....
A da li si primetila da skoro svi književnici liče jedni na druge.....i ko po nekom pravilu....puštaju brkove, bradu, nose mantile...a ulicom hodaju sa rukama pozadi, a nosem napred..... :shock:

p.s.- Šta misliš o Isidori Bjelici? :lol:
 
DIRETORE, ZABORAVILA SAM DA TE PITAM STA MISLIS O POEZIJI ZAKA PREVERA I KOJA TI JE NJEGOVA OMILJENA PESMA?

JA ZA SAD IZDVAJAM - BARBARU, PIKASOVU CAROBNU LAMPU, JOS JEDNOM NA RECI, DECA SRECE, IZNENADA BUKA, PESMA U KRVI, KASNO USTAJANJE, NOCNI ZVUCI, PESMA CISTACA CIPELA, DETINJSTVO, KLJUCEVI GRADA...I JOS NEKE....

P.S. - IPAK NAJBOLJA - JOS JEDNOM NA RECI....KILOMETARSKA JE, ALI TAKO PUNA NEKOG NABOJA...PREVER JE UMEO ODLICNO DA BARATA SLIKAMA, OSECANJIMA..I DA SVE TO NEKAKO SPOJI..DA NEKI VISI SMISAO....

STA VI MISLITE O TOME????????????
 
PITANJA



1. Koliko mašte imate?
2. Da li ste nekada sreli nekog poznatog pisca, pesnika/pesnikinju?
3. Šta ste voleli da čitate najviše u osnovnoj ili srednjoj školi?
4. Koliko ste voleli matematiku, a koliko srpski?
5. Da li u životu radite ono što najviše volite?
6. Kada biste mogli šta biste ispravili u svetu književnosti?
7. Da li za sebe mislite da ste esteta odnosno da li ste umetnička duša?
8. Koje je najdeblje/najtanje delo koje ste pročitali?
9. Šta mislite o delima Meše Selimovića?
10. Šta mislite o delima Isidore Bjelice?
11. Šta mislite o Mirjani B. Mojsilović?
12. Šta mislite o Čika Neši Zmaju i da li ste pročitali neke njegove knjige?
13. Da li ste nekada pokušali da opišete konja koji juri? A pticu na grani? Čoveka s lulom? Usamljeno dete? Nekog drugog pisca?
14. Šta mislite o Tomasu Manu?
15. Koje nam delo preporučujete za čitanje pred spavanje?
16. Koju knjigu biste kupili voljenoj osobi i zašto?
17. Šta mislite o Aleksi Šantiću?
18. O Branku Miljkoviću?
19. O Jovanu Steriji Popoviću?
20. O Miki Antiću?
21. O Desanki Maksimović?
22. O Momi Kaporu?
23. O Njegošu?
24. O svim ostalim kojih se trenutno nisam setila? Ako imate nekog slobodno recite......
25. Šta mislite o našim časopisima o književnosti? Šta biste promenili? Da li mislite da ih je malo?
26. Koga od naših književnika biste preporučili za Nobela, a koga ne?
27. Šta mislite o dodeli Nobelovih nagrada?
28. Koji je prosek godina učesnika s Foruma-Književnost?
29. Šta mislite o Forumu-Književnost?
30. Ko vam je najomiljeniji lik na Forumu-književnost i zašto?
31. A najneomiljeniji?
32. Šta mislite o Bori Stankoviću i njegovoj Nečistoj krvi? Koštani?
33. Koja vam je najlepša pesma? A najtužnija?
34. Šta mislite o pesmi Otadžbina od Djure Jakšića? A Veče na Liparu/ Ponoć........
35. Da li ste čitali nešto od Vaska Pope? Šta mislite o njegovoj pesmi-Daleko u nama?
36. Šta mislite o stvaralaštvu R.Tagore? O njegovoj zbirci pesama – Gradinar?
37. Šta mislite o gospodjici Lilit? Šta joj odobravate, a šta zamerate?
38. Ako biste mogli da naručite od Deda Mraza koju biste knjigu voleli da vam on donese(ovde mislim na nenapisane knjige, zamišljene)? O čemu bi ona govorila? Kakva bi joj pouka bila?
39. Kada idete u biblioteku gde obično prvo odete, kod kojih vrsta knjiga? Da li imate svoj omiljeni kutak u knjižari?
40. Da li mislite da su knjige skupe?
41. Kada odete na sajam knjiga šta prvo zapazite? Da li volite gužvu na Sajmu?
42. Šta mislite o Paulu Koelju i njegovih 11 minuta? Da li je bolji Alhemičar od nje?
43. Šta mislite o Vinsentu Van Gogu?
44. Da li mislite da su svi ljudi braća po knjigama? Da li ste utopista ili ne, idealista ili ne, buntovnik u duši ili pasivne prirode?
45. Kad ste bili deca, da li ste na sveskama za srpski jezik često pravili uši? Da li ste bili aljkavi ili pedantni?
46. Da li volite Satiru?
47. Šta mislite o Aristotelu?
48. Kako biste okarakterisali današnju svetsku književnost?
49. Da li gledate emisije o književnosti? Koja vam je naomiljenija?
50. Šta mislite o Art televiziji? A o Pinku?

P.S. – PA NARODE KO HOĆE NEK IZVOLI...IMAMO DOSTA PITANJA, ALI NAM TREBAJU ODGOVORI....RED JE DA PRVO VI ODGOVORITE, PA ĆU ONDA JA.......A AKO NEĆETE TAKO, ONDA ME VI PITAJTE NEŠTO....

TAKODJE, NE MORAMO NA SVA PITANJA ODMAH DA ODGOVORIMO..OKO SVAKOG MOŽEMO DA DOSTA POLEMIŠEMO....

OVO VAM DODJE KAO MESTO NA FORUMU-KNJIŽEVNOST NA KOME BI SVI MOGLI DA UČESTVUJU...DA PITAJU I DAJU ODGOVORE NA ONO ŠTO NJIH INTERESUJE, A NE DA SAMO OTVARAJU POJEDINE TOPIKE POSVEĆENE SAMO NEKIM PITANJIMA.........

S OBZIROM DA JE OVO KNJIŽEVNOST, ZAŠTO DA SE I MI MALO NE RASPIŠEMO...

PA NARODE...KRENITE SLOBODNO....PITAJTE ME....ILI ODGOVARAJTE......

BAS BIH VOLELA DA MI OVA TEMA USPE, PA POMOZITE MI... :lol: :lol: :lol: :lol:

LJUDI TOLIKO TOGA MOGU NAUCITI JEDNI OD DRUGIH.... :shock:
 
1. Mašte imam koliko i ti radoznalosti
2. Da, često srećem sebe zadnjih nekoliko godina, mada još uvek nisam poznat
3. Pesnike simboliste
4. Ne, nikada. Matematika će zauvek ostati jedna velika tajna za mene. Verovatno zato što nikada nisam imao želju da je otkrijem.
5. Ne, volim ono što radim u životu.
6. Kada budem mogao, razmišljaću o tome.
7. Znam za sebe kao za umetnika i nikako drugačije.
8. Debele su svinje, a tanke gliste. Knjige su opširne, više ili manje.
9. Čitam poeziju, a pišem prozu, tako da mogu da okarakterišem dela onih pisaca za koje smatram da su stvarno najbolji, a tih je malo. - Dostojevski naprimer
15. To čitanje pred spavanje smatram za jednu veoma ružnu naviku, jer zar nije pomalo nezahvalno čak i prema jednoj knjizi da umesto da je koristimo kao oruđe da otkrijemo nešto novo mi je koristimo da nas uspava. Kao kad peremo zube pred spavanje. Da li je to bilo koji pisac želeo da postigne?
16. Ne znam. Ne odgovara svakoj osobi ista knjiga kao i meni. Kupio bih nešto drugo, a knjigu bih preporučio.
17. Verujem da bi mnogo više rekao da je živeo u nekom drugom vremenu, ovako nije imao velikog izbora, tako da mu ni pesme ne bih mogao staviti u neki svoj uži izbor pesama.
18. Takvi ljudi me fasciniraju. Trebalo je imati hrabrosti i biti Branko MIljković.
24. Šarl Bodler - dovoljno je samo postati jedna od njegovih pesama i videti koliki je genije bio taj čovek, koji nije stvorio ništa novo, a opet bio ogroman stvaralac i umetnik. Da sam tada živeo, sigurno bih bio on ili Edgar Alan Po. Obojica me fasciniraju i retki su pred čijim delom sam stvarno zanemeo.
26. Verovatno Kiša, da je živ, a nikako Basaru.
28. A koliko sam ja visok?
33. Najlepša pesma - Gavran E.A.Po, a najtužnija - Ponoć Đ. Jakšić
43. Uvek sam zamišljao susret sa njim, kako bih mu čvrsto stegao ruku, popričao sa njim o umetnosti uopšte i zamolio ga da mi pokaže kojom tehnikom odseći uvo.
44. Sve knjige su sestre po ljudima koji ih čitaju. Utopija će tek nastati, ali zbog nje vredi i umreti.
45. Na svim sveskama sam pravio uši, a aljkavost mi je i sada jedna od jačih strana i vrlina.
47. Za mene je on oduvek bio zamršen kao Gordijev čvor.
48. Čini mi se da današnji svetski pisci misle da je već sve rečeno pa se i ne trude mnogo da kažu. U fazonu su knjige za jedan dan ili za posle jela ili pred spavanje.
49. Ne gledam emisije, mnogo više saznajem o književnosti čitajući.

DA, LJUDI MOGU NAUČITI TOLIKO TOGA JEDNI OD DRUGIH, ALI IPAK NAJVIŠE NAUČE OD SEBE SAMIH.

Quoth the Raven :wink:
 
ms:
DIRETORE, ZABORAVILA SAM DA TE PITAM STA MISLIS O POEZIJI ZAKA PREVERA I KOJA TI JE NJEGOVA OMILJENA PESMA?

JA ZA SAD IZDVAJAM - BARBARU, PIKASOVU CAROBNU LAMPU, JOS JEDNOM NA RECI, DECA SRECE, IZNENADA BUKA, PESMA U KRVI, KASNO USTAJANJE, NOCNI ZVUCI, PESMA CISTACA CIPELA, DETINJSTVO, KLJUCEVI GRADA...I JOS NEKE....

P.S. - IPAK NAJBOLJA - JOS JEDNOM NA RECI....KILOMETARSKA JE, ALI TAKO PUNA NEKOG NABOJA...PREVER JE UMEO ODLICNO DA BARATA SLIKAMA, OSECANJIMA..I DA SVE TO NEKAKO SPOJI..DA NEKI VISI SMISAO....

STA VI MISLITE O TOME????????????

o tome sta mislim o poeziji prevera
vrlo lako mozes da vidis
jer sam ja otvorio tu temu
 
ms:
diretore:
ms:
..............
A zašto bih ti zamerila???? :lol:
Svako ima pravo na svoje mišljenje, ali nema pravo da ga natura. Da li i ti misliš tako?
naravno da tako mislim i ne zelim da ti naturam svoje misljenje :wink:

NORMALNO. 8)

ms:
Vidiš, svakome je njegova zemlja najbitnija. Ja više volim da čitam naše autore, ili one koji govore sličnim tj. istim jezikom iz našeg okruženja......

Mislis da ne dolazimo iz iste zemlje :?: :?: :?:
Nisam nista rekao protiv nasih pisaca, cak sta vise, jako ih cesto citam. Normalno da citam i sto ti kazes dijela pisaca "slicnog tj. istog jezika" iz naseg okruzenja.

PA, NE ZNAM ODAKLE SI TI????

ms:
Da li misliš da su ljudi koji čitaju ili pišu preosetljive duše? Mislim....zašto se uvek digne skandal ako ja rangiram knjige i književnike po vrednosti....Zašto su onda ustanovljene nagrade!!!!!!!!!!

Mislim da sam vec negdje objasnio moje vidjenje nagrada i nagradjivanja knjizevnika i knjiga. Rekao sam da nagrade nisu uvijek mjerilo doborga ili losega.

SLAŽEM SE. SVE JE TO INDIVIDUALNO. A ŠTA JE PO TEBI DOBRA KNJIGA?

ms:
Da li ste mišljenja da knjige ne treba rangirati po kvalitetu ili ne?

Kao sto rekoh rangiranje je uvijek subjektivno i kao sto kazes: "Mislim....ja znam da nepostoje dva ista bića..da svako ima neku svoju posebnost"
uvijek ce rangiranje biti drugacije, uvijek ce se neko naci povrijedjen ili i uvrijedjen.

I SA TIM SE SLAŽEM, MADA ....MISLIM DA JE KOD UTVRDJIVANJA VREDNOSTI DELA NAJBITNIJA OBJEKTIVNOST I DISTANCA...

ms:
Da li ste skoro bili na nekom internacionalnom sajmu knjiga? (Ja ne...)

prosle godine u Frankfurt-u(Sajam knjiga) i prije malo vise od dvije nedjelje u Stutgart-u(Antiquarian Book Fair-sajam starih knjiga ili atikvitetnih izdanja)

I KOJI JE SAJAM BOLJE ORGANIZOVAN? ŠTA MISLIŠ O ORGANIZACIJI SAJMA KNJIGA U BEOGRADU? ŠTA BI TU POPRAVIO?

za sad toliko i
kao sto rekoh nadam se da se ne ljutis
ja sam samo dao svoje misljenje na ovo temu :wink:

ZAŠTO INSISTIRAŠ NA NEKOJ LJUTNJI. NIJE VALJDA DA VAM JA LIČIM NA NEKOG MRGUDA... :roll:

DIRETORE, DA LI PIŠEŠ ILI NE?
ŠTA SI ČITAO KAO DETE?
KAKVE PISCE VOLIŠ?
DA LI IMAŠ NEKE UZORE I ZAŠTO BAŠ ONI?
ZA KOGA BI SE ODLUČIO IZMEDJU OVE TROJICE - DOSTOJEVSKI, MAN, HESE....I ZAŠTO?


P.S. - JA VAM DODJEM KAO NOVINAR.. :wink:

Ne insistiram na ljutnji, ali cini mi se da bi te jako pogodilo da sam rekao da ovoj temi i nije bas mjesto ovdje. Ako se pravi anketa

P.S. - JA VAM DODJEM KAO NOVINAR..

ima boljih mjesta da se to uradi
 
The Raven:
1. Mašte imam koliko i ti radoznalosti
2. Da, često srećem sebe zadnjih nekoliko godina, mada još uvek nisam poznat
3. Pesnike simboliste
4. Ne, nikada. Matematika će zauvek ostati jedna velika tajna za mene. Verovatno zato što nikada nisam imao želju da je otkrijem.
5. Ne, volim ono što radim u životu.
6. Kada budem mogao, razmišljaću o tome.
7. Znam za sebe kao za umetnika i nikako drugačije.
8. Debele su svinje, a tanke gliste. Knjige su opširne, više ili manje.
9. Čitam poeziju, a pišem prozu, tako da mogu da okarakterišem dela onih pisaca za koje smatram da su stvarno najbolji, a tih je malo. - Dostojevski naprimer
15. To čitanje pred spavanje smatram za jednu veoma ružnu naviku, jer zar nije pomalo nezahvalno čak i prema jednoj knjizi da umesto da je koristimo kao oruđe da otkrijemo nešto novo mi je koristimo da nas uspava. Kao kad peremo zube pred spavanje. Da li je to bilo koji pisac želeo da postigne?
16. Ne znam. Ne odgovara svakoj osobi ista knjiga kao i meni. Kupio bih nešto drugo, a knjigu bih preporučio.
17. Verujem da bi mnogo više rekao da je živeo u nekom drugom vremenu, ovako nije imao velikog izbora, tako da mu ni pesme ne bih mogao staviti u neki svoj uži izbor pesama.
18. Takvi ljudi me fasciniraju. Trebalo je imati hrabrosti i biti Branko MIljković.
24. Šarl Bodler - dovoljno je samo postati jedna od njegovih pesama i videti koliki je genije bio taj čovek, koji nije stvorio ništa novo, a opet bio ogroman stvaralac i umetnik. Da sam tada živeo, sigurno bih bio on ili Edgar Alan Po. Obojica me fasciniraju i retki su pred čijim delom sam stvarno zanemeo.
26. Verovatno Kiša, da je živ, a nikako Basaru.
28. A koliko sam ja visok?
33. Najlepša pesma - Gavran E.A.Po, a najtužnija - Ponoć Đ. Jakšić
43. Uvek sam zamišljao susret sa njim, kako bih mu čvrsto stegao ruku, popričao sa njim o umetnosti uopšte i zamolio ga da mi pokaže kojom tehnikom odseći uvo.
44. Sve knjige su sestre po ljudima koji ih čitaju. Utopija će tek nastati, ali zbog nje vredi i umreti.
45. Na svim sveskama sam pravio uši, a aljkavost mi je i sada jedna od jačih strana i vrlina.
47. Za mene je on oduvek bio zamršen kao Gordijev čvor.
48. Čini mi se da današnji svetski pisci misle da je već sve rečeno pa se i ne trude mnogo da kažu. U fazonu su knjige za jedan dan ili za posle jela ili pred spavanje.
49. Ne gledam emisije, mnogo više saznajem o književnosti čitajući.

DA, LJUDI MOGU NAUČITI TOLIKO TOGA JEDNI OD DRUGIH, ALI IPAK NAJVIŠE NAUČE OD SEBE SAMIH.

Quoth the Raven :wink:

..............

Raven, dići ću ti spomenik ko Po svom Gavranu........

Kad si prvi put pročitao pesmu Gavran???? :roll:
Zašto nisi odgovorio na sva pitanja???? :twisted: Maca odgrizla jezik :twisted: ........

Šalim se :lol: :lol: :lol: :lol:
Puno ti hvala na odgovorima, a i ja ću da ti se pridružim večeras........ :wink:
 

Back
Top