Zuti nocurak?

nocurak ili mirabilis jalapa je jedna od retkih biljaka koja je nasla medicinsku primenu u skoro svim delovima sveta. poreklom je iz perua (mada se kao potencijalni izvor pominju i indija i meksiko) a najefikasnije aktivne supstance se izdvajaju iz korena peruanskog nocurka. koren se koristi kao laksativ, izuzetno je jak i pogresno doziran moze da dovede do jakih, bolnih grceva i povracanja - od doze zavisi da li ce se koristiti za malariju ili za izbacivanje crevnih parazita. uglavnom se susi, pa se koristi u takvom stanju, kao puder, mada se moze spremiti i tinktura i mast. puder se koristi za glavobolje.
lisce se koristi za iritacije na kozi, za svrab - zagreva se pa se zagrejano drzi na mestu koje je iritirano. upotrebljava se kao melem za rane, za akne, herpes, itd.
od semena se dobija ulje koje se koristi za sve i svasta, od reumatizma do venericnih bolesti. uglavnom zene ga koriste kod pojacanog belog pranja. ima antibakterijska svojstva a i efikasan je protiv gljivicnih oboljenja. spektar upotrebe je sirok u tradicionalnoj (herbalnoj) medicini.
 
mojra:
nocurak ili mirabilis jalapa je jedna od retkih biljaka koja je nasla medicinsku primenu u skoro svim delovima sveta. poreklom je iz perua (mada se kao potencijalni izvor pominju i indija i meksiko) a najefikasnije aktivne supstance se izdvajaju iz korena peruanskog nocurka. koren se koristi kao laksativ, izuzetno je jak i pogresno doziran moze da dovede do jakih, bolnih grceva i povracanja - od doze zavisi da li ce se koristiti za malariju ili za izbacivanje crevnih parazita. uglavnom se susi, pa se koristi u takvom stanju, kao puder, mada se moze spremiti i tinktura i mast. puder se koristi za glavobolje.
lisce se koristi za iritacije na kozi, za svrab - zagreva se pa se zagrejano drzi na mestu koje je iritirano. upotrebljava se kao melem za rane, za akne, herpes, itd.
od semena se dobija ulje koje se koristi za sve i svasta, od reumatizma do venericnih bolesti. uglavnom zene ga koriste kod pojacanog belog pranja. ima antibakterijska svojstva a i efikasan je protiv gljivicnih oboljenja. spektar upotrebe je sirok u tradicionalnoj (herbalnoj) medicini.
BRAVO, Mojra, bas si prava drugarica. Inace, ja iimam
super_smilies100.gif
odlicno iskustvo sa tinkturom i kremom od nocurka. Ako nekog interesuje, nek mi se javi na pp. imam adresu, doktorku, apoteku - sve, nije skupo !!!! Voli vas LilyL
 
Žuti nocurak (Oenothera biennis)
Rec strucnjaka: U ulju žutog noćurka nalaze se dve važne nezasićene masne kiseline : alfa-Iinolenska kiselina i gama-Iinolenska kiselina. Prva spada medju esencijalne masne kiseline, koju organizam ne proizvodi, već ju je potrebno uneti hranom. Gama- Iinolensku kiselinu, organizam može proizvesti iz sirovina koje se nalaze u hrani, ali samo pod idealnim uslovima.

Ulje dobijeno od žutog noćurka sastoji se od 72 % linolenske kiseline, a 9 % cini gama linolenska kiselina, pa se ova biljka može smatrati najbogatijim prirodnim izvorom biološki aktivnog vitamina F. On ima osobine antioksidansa, neutralizuje slobodne radikale koji su štetni za organizam, a uz to sprečava i njihov nastanak.

Primena ulja žutog noćurka u velikoj meri sprečava neugodne simptome koji se javljaju pre menstruacije (predmenstrualni sindrom .PMS). Ulje žutog noćurka može biti korisno u odvikavanju od alkohola. S obzirom da alkohol sprečava pretvaranje linolenske kiseline u gama-linolensku kiselinu, kod alkoholičara se smanjuje razlika prostaglandina E 1 u organizmu, što dovodi do depresije.
 
mojra:
nocurak ili mirabilis jalapa je jedna od retkih biljaka koja je nasla medicinsku primenu u skoro svim delovima sveta. poreklom je iz perua (mada se kao potencijalni izvor pominju i indija i meksiko) a najefikasnije aktivne supstance se izdvajaju iz korena peruanskog nocurka. koren se koristi kao laksativ, izuzetno je jak i pogresno doziran moze da dovede do jakih, bolnih grceva i povracanja - od doze zavisi da li ce se koristiti za malariju ili za izbacivanje crevnih parazita. uglavnom se susi, pa se koristi u takvom stanju, kao puder, mada se moze spremiti i tinktura i mast. puder se koristi za glavobolje.
lisce se koristi za iritacije na kozi, za svrab - zagreva se pa se zagrejano drzi na mestu koje je iritirano. upotrebljava se kao melem za rane, za akne, herpes, itd.
od semena se dobija ulje koje se koristi za sve i svasta, od reumatizma do venericnih bolesti. uglavnom zene ga koriste kod pojacanog belog pranja. ima antibakterijska svojstva a i efikasan je protiv gljivicnih oboljenja. spektar upotrebe je sirok u tradicionalnoj (herbalnoj) medicini.
Ovo je super hvala.
PS>Ima li neki poznat preparat u kom ima nocurka?
 
Kako ga koristiti,da li po savetu lekara ili moze kao preventiva?Koliko dugo se koristi da bi se primetio rezultat ili je sve individualno?Ima ih u razlicitim dozama zavisno od proizvodjaca.Koji su proizvodi po vasem iskustvu najdelotvorniji?
 
Najbolji proizvodjac je Natural Wealth i to kapsule od 1300mg,1-2 dnevno. To je dietetski suplement,znaci nema nikakvih kontraindikacija. Posavetuj se sa svojim farmaceutom,toliko od mene.
 
evo nadjoh knjizicu koju sam dobila uz bocicu, sajt im je u izradi pa nema detaljno i konkretno za natural wealth.
pise: tegobe u dojkama, glavobolje, migrene, nadutost donjeg dela stomaka, psihicke promene - razdrazljivost, depresija, placljivost u pms-u, problemi sa aknama, suva koza, lomljivi nokti i kosa, dermatitis i ekcemi, mastopatija.
sadrzi neke gama linoleinske kiseline, pitati marinu.c!
1300mg se koristi jedna dnevno posle jela (posto ima i od 500mg i 1000mg), pet dana ili kad vam vec pocnu tegobe. kapsula se moze iscediti i ulje direktno naneti na kozu.
u apoteci su mi isto rekli da i je i za klimaks.
 
Hvala...ja ću da hitam da to kupim , od 13 navedenih ja imam 10...:rolleyes:

Nemam ekcem i suvu kozu a ni migrene , al ostalo....8) sve !

Samo što mi je žena u apoteci dala ne uvid nesto sto nije Natural W...i upola je jeftinije ...
Jel moguće da postoje razlike u kvalitetu tih preparata , i šta izabrati?
 
BRAVO, Mojra, bas si prava drugarica. Inace, ja iimam
super_smilies100.gif
odlicno iskustvo sa tinkturom i kremom od nocurka. Ako nekog interesuje, nek mi se javi na pp. imam adresu, doktorku, apoteku - sve, nije skupo !!!! Voli vas LilyL
Cemu sluzi tinktura i gde se moze nabaviti?
Imam bebu 1, 5 godina i ima ekceme na licu, preporucili su mi ulje od nocurka da se sipa u vodu prilikom kupanja. Imate li kakvog iskustva sa tim i da li pomaze, gde se moze nabaviti?
 

Back
Top