Kupovina stana u nadogradnji

alesandro:
Imam neku varijantu da povoljno resim stambeno pitanje pa me zanima vase misljenje. Rec je nadogradnji pa me zanima kakva su vasa iskusta sa ovom vrstom stanova, na sta posebno obratiti paznji i slicno. unapred zahvalan
Na sve. Da li su vodovod i struja OK, da li su urađeni oluci, kakva je izolacija, da li se (i koliko) zgrada sleže, kakva je kanalizacija...
Ako možeš da biraš, savetovao bih ti da izbegavaš nadogradnju.
 
Nadogradnje su cist zlocin u vecini slucajeva, hohstaplerski nacin da se dodje do brze i lake zarade. Nadogradje se obicno rade na starim i trulim zgradama i vecina se posle nekoliko godina pocinje raspadati i utanjati pod tolikim teretom. Takva vrsta biznisa dovoljno govori koliko smo korumpirani, pasivni i neupuceni.
 
Zgrade su projektovane za toliko i toliko spratova i u nijednom projektu se ne pominje daljnje nadzidjivanje, moze doci u obzir samo potkrovlje koje je prazno a koje se da preurediti u stan. Same zgrade u vecini slucajeva cak i kada su bile nove nisu ispunjavale mnoge kriterijume kvaliteta a njihovo stanje posle 30 i vise godina se nije sigurno popravilo. Bitange jeftino iskoriste zemljiste, kanalizaciju i struju koja je vec dovedena a stanari se sloze ako im se obeca nekakvo krecenje ulaza ili interfoni.
 
U mojoj bivšoj zgradi je neka žena radila nadogradnju (btw radi u opštini), šta sve nisu radili, falsifikovali par potpisa stanara, "vještaci" koji su vršili pregled zgrade su tabali nogom po ploči u fazonu:"Čvrsto je ovo. Može." Sve dok komšo ispod nje nije poopizdio (ima čovjek dvoje djece i živi ih šestero u stanu) i nije joj dao da se spoji na kanalizaciju preko njega, sada ova gore koristi tutu :lol: Zaključak - komšo ispod glavni half. Ima zgrada koje su dobro napravljene i gdje nadogradnja nije problem, recimo kod nas je dobar dio zgrada sa ravnim krovovima nadograđen i rješili su ljudi problem prokišnjavanja, loše termičke izolacije, a neki su rješili stambeno pitanje. Sami radovi u potkrovlju trebali bi koštati oko 300e po kvadratu, ostalo su dozvole, zarada i sređivanje postojeće zgrade.
 
mislim.....tu je opšti haos......nije problem sama legalizacija kada ti kupuješ od investitora koji ima dozvolu i sve papire.....nego kad on skoopi sve pare i počne sa radovima....obično mu se prohte da umesto jednog nadogradi dva sprata.....i za taj drugi sprat nema dozvolu....pa se čaka lealizacija unedogled......ili....nove zgrade koje nemaju priključak na struju.....ljudi se usele...u stanove bez struje........ili...ih prikače na sistem..pa male trafo stanice ne mogu da izdrže.......varka kod mene u kraju je da stanari daju saglasnost........uz obećanje da će srediti fasadu......i da će svako od stanara..a nema ih više od petoro...dobiti još jednu garsonjeru u zgradi...........stanari priostanu na sve...jer su to zgrade iz 46. ............dvospratnice............pa sad na njih dozidaju 4 sprata.........pa onda ukapiraju da su zaboravili da naprave funkcionalno stepenište i ulaz.........kakve su to skalamerije................
 
Kod mene se to ovako radi: " investitor" osmeka zgradu koja na svom vrhu vec ima slobodnu parcelu sa sve vodom, strujom, kablovskom i kanalizacijom. Ta parcela nema vlasnika, nema naslednike, nema cenkanja, dovoljno je da "investitor" pronadje "srodnu dusu" tj. lobiste koji ceo plan guraju neupucenoj gomili stanara. Taj pronadje jos nekoliko njih ( obicno stanare sa zadnjih spratova kojima je dojadilo prokisnjavanje i vrucina leti ). Cesto se dogadja da je najglasniji zagovornik zaposlen u gradjevinskoj firmi ili tamo ima veze. Cesto taj isti dobije jako povoljno stan u nadogradnji. Najlaksi posao je potpisi stanara. Mali covek, stanar zgrade biva polaskan ucescem u nekakvom kapitalnom poslu, on se pita za nesto, neko vrednuje njegov potpis. On ucestvuje u kolektivu, svi su kolektiv i svi potpisuju kao jedan posebno sto ce posle toga dobiti krecenje ulaza, krecenje fasade pa interfon itd. Oni su nasli svoju vajdicu. Ipak, vecina stvari obecanih su usmeno plasirane, na casnu rec.
U celoj prici su ljudi iz opstine: Izvadi se nekakav uzorak koji vec unapred garantuje uspesnu nosivost objekta ( cela prica se oslanja na nekakvu zemlju koju oni izvade u blizini temelja ) a zgrade koje nikada nisu prosle tehnicki prijem naprasno dobijaju potvrdu posle nekoliko decenija.
Kako vec rekoste, umesto obecanog 1 sprata polako se pomaljaju cak 3. Nesrecnim ( glupim ) stanarima prokisnjava sve do pretposlednjih spratova spirajuci im tapete i malter. 'ebiga, sto nisu gledali sta potpisuju, nikakva odsteta nije spominjana. Sledecih meseci slusaju Hilti busilie od ranog jutra tesko se mimoilazeci sa radnicima u ulazu. Mnogi na kraju i ne dobiju obecano krecenje.
 
Jedan arhitekta koji godinama radi u Rusiji mi je rekao: nikada ni pod kojim uslovima ne radite tako nesto. U Nemackoj sam video gomile zgrada koje zovu za velik i kapitalni posao nadzidjivanja. Kada sam u sali pomenuo Nemcima svi do reda su se izbuljili: Da li sam ja normalan? Pa, zgrada je projektovana za to sto jeste i ako projektant nije namenio vise spratova onda oni i nisu predvidjeni cak i u najgorim morama. Nema, sto je - to je. Ko hoce da zida mora da obezbedi plac i plan.
To je isto kao i sa mostovima: oni imaju svoju nosivost, takvi su napravljeni i nema druge. Preko njih se ne sme terati nista sto ima vecu tezinu od predvidjene, amin. Svako ko pokusa da preoptereti most iz ko- zna kakvih razloga svesno cini prestup. Izgleda da sa nasim zgradama to nije slucaj.
 
Evo ovako..
Ja zivim u nadogradnji :)
Zgrada je nekada imala 3 sprata,nadogradjeni su 4 i 5 i ja sam bas na 5-om ;)
Inace zgrada je iz recimo 60tih godina,solidna bez lifta sto i nije bilo obavezno s obzirom na spratnost.
Ja rentiram doduse stan od tipa koji je bio investitor radova i koji je zaista licnuo zgradu iza radova.
Od kapije, interfona preko krecenja, sijalica i plafonjera u hodnicima,ofarbao je i rukohvate kao i prozore u hodnicima...Ispao je korektan kazu stanari.E sad kako im je bilo dok im je nad glavama bilo gradiliste samo oni znaju :???:
moj stan je dakle vrlo ususkan,izolacija odlicna,ne prokisnjava i nikakvih problema nemam.
Iskreno,ne znam da li bih ga kupila jer nema lift a ja necu biti sve mladja,jel!? ;)
Sada mi to pentranje dodje kao fitness.
Covek koji je nadzidjivao je na taj nacin obezbedio deci gajbe i to u extra kraju,pa je samim tim valjda i radio ko za sebe ;)
Eto,moje iskustvo je ok...
Ako je lova pristojna kako rekoste povoljna onda mozda i ima smisla...
 
Dobro: tvoj stan je OK - izolacija i ostalo. Tvoj stan se sada nalazi u okrecenoj i ofarbanoj zgradi. Naizgled sve je OK. Nije prica o tome. Prica je o gluposti, neupucenosti i nasedanju ostalih stanara. Prica je o 1. spratu i prizemlju u kojima prvo pocinju da pucaju keramicke cevi pa onda i zidovi posle nekoliko godina ( zavisno od kvaliteta i starosti zgrade ). Najvaznija prica je ta da smo na nemirnom, trusnom podrucju a da je tvoj stan na vrhu nestabilne, trosne i lepo okrecene gradjevine.
 
Mom poznaniku su procepi u zidovima sirine 1 - 2 cm. Bilo je vise puta na TV-u. Nije dao nikakav potpis a inspekcija odbija bilo kakvu intervenciju jer je potpisano. I tu je izvodjac na kvarno umesto 1 sprata uvalio jos 2. Mom poznaniku je inspekcija zapecatila spavacu sobu jer je rizicna za boravak. Ona jeste ali zgrada nije i njegova jedina nekretnina je sada unistena a on po zakonu ne sme u svoju sobu. Na vrhu su se uselili ljudi u OK stanove, sto se tice njih to je novogradnja i tu nema dileme.
 
Verovatno da je to tako..verujem ti.Ne znam kako je kod ovih ispod.
svi su mahom u osmoj deceniji zivota (ili bar tako izgledaju! :???: )

Inace kada pogledam sa bilo kog prozora mog "Ok stancica ";) svuda samo vidim nadogradnje...Cak je i predsednica opstine sebi podigla cardak na cetvorospratnici...
Ajd da zanemarimo obmanute stanare ali ko je taj i da li ima savest ko odobri dozvolu za nadogradnju...
Kada cujem sve ovo samo kazem:ne daj nam Boze zemljotres...
 
E, to sto je zacrtano da se nadogradi svaki moguci krov ( citaj: da se popnu na svaku mogucu glavu koja zivi u bilo kakvoj stambenoj zgradi ) u Srbiji to je ono sto ti vidis kroz prozor. Pojam modernog Srpskog biznisa, najnovija renesansa opste izgradnje posle 2. sv. rata nije nista posebno: vecita sirotinja u dusi ce vecito grabiti iz vecitog osecaja gladi, " dobitnici " ce se dalje pentrati po glavama gubitnika, sitni ljudi ce potpisivati i dalje... sve dok prva zgrada ne bude ljuljnula ( ne daj Boze ) a onda ce gomila svojim prasecim pogledima toboze traziti razlog.
 
Moj savet: kada kupujete stan koji cete papreno platiti pogledajte na cemu stoji jer kada ga kupujete kupujete i njegov temelj. Vas temelj moze biti u najvise slucajeva truo i star nekoliko decenija.
Setimo se pre nekoliko meseci kako je pao zid nadogradnje na ulicu. Malo ko zna da je inspektorka bila zapanjena onim sto je videla - cigle nisu imale malter. Svejedno, i dalje se okrece...
 
To ce sve da pocne da pada i bez zemljotresa, samo polako....
Moji roditelji zive u visespratnici u Beogradu u novogradnjih iz 80-tih i cujem da nadogradjuju sve zivo sto mogu , svaka od tih zgrada ima 3 ili 4 zajednicke terase, na otprilike 11,12,13 ili 14 spratu i sve te terase se nadogradjuju i mnogi su od njih napravili stanove, sad sta ce i kad poceti da puca i da se rusi ne znam...
Moji zive u prizemlju pa sta znam, mozda je to i sreca, jer ako pocne nesto da se rusi mogu brze da pobegnu napolje od ostalih:))) Ostali padaju jedni drugima na glavu:)
Te nadogradnje su opasne, slazem se.
 
alesandro:
U globalu, covek nije pametan sta da radi.

Treba raditi zajedno, pa umesto ulaganja u neko krpljenje, dogradjivanje itd, zajednicki sagraditi nesto novo,novu zgradu npr
Zgrada moze da se osnuje kao korporacija, a mozda bi ispalo jeftinije da se svi koji nadogradjuju skupe i traze dozovolu za gradjenje zgrade, umesto da placaju za jedan projekat svako posebno, neka plate za jedan projekat svi zajedno. Pa cak i oni koji nemaju novca da uloze u zgradu, Kredit se uzme od banke i onda zgrada ima sama svoj budzet kojim upravljaju stanari i onda se placa kirija, kojom se otplacuje kredit za zidanje zgrade od toga, na kraju stanari ostaju vlasnici zgrade, svojih stanova , dela zgrade, itd, sve zavisi kako se podele ili dogovore
Ovako svako za sebe nesto muti, a mislim da bi mnogo jeftinije prosli da se udruze i sagrade novu zgradicu od jedno 4 ili 6 stanova unutra, stabilnu, novu , a ne ovako grade neke nesigurne nadogranje koje padaju i tako to , i od tih dogradjni na terasama i krovovima obicno ispadnu neki maleni totalno nefunkcionalni stanovi , ja se stvarno ne bih osecala ni malo sigurno u takvom stanu...
 
Ja ne bih da sam na tvom mestu. Zivela sam u takvom stanu. Kad pada kisa, preskacem sherpe i vangle po kuci, koje skupljaju kisnicu, koja curi sa krova, koji je od crnog lima, a leti se taj isti lim zagreje do 100 stepeni, cini mi se! Krechili smo i po dva puta u godini, kad je kisna godina, jer zidovi ne stignu da se osuse pre sledece kise. Pokusavali da zapusimo rupe u krovu silikonom X puta, uvek pocne da curi na drugom mestu. Blagi uzas!!! A da ne pricam o tome da smo posle bombardovanja morali da stavljamo nove plafone u svim prostorijama, porusili se od detonacija (ono sreca nasa pa je plafon od nekih gipsanih ploca). Ovo poslednje bas i nema neke veze ni sa cim, osim sto ti govori o kvalitetu radova. :-?
 
Da se ljudi udruze i naprave svoju zgradu - vrlo tesko. Cak i ako se nadje plac koji se moze kupiti a da nije opstinsko zemljiste ne verujem da bi se dozvola mogla dobiti tek - tako jer u te rabote je ukljucen opstinski aparat i ko zna jos ko sve. Onda bi cena stana u tom primeru bila mnogo manja od ponude koja vlada trenutno u tom gradu a to je vise nego pogubno za poslovanje urbanisticke mafije.
 
no imagination:
Ja ne bih da sam na tvom mestu. Zivela sam u takvom stanu. Kad pada kisa, preskacem sherpe i vangle po kuci, koje skupljaju kisnicu, koja curi sa krova, koji je od crnog lima, a leti se taj isti lim zagreje do 100 stepeni, cini mi se! Krechili smo i po dva puta u godini, kad je kisna godina, jer zidovi ne stignu da se osuse pre sledece kise. Pokusavali da zapusimo rupe u krovu silikonom X puta, uvek pocne da curi na drugom mestu. Blagi uzas!!! A da ne pricam o tome da smo posle bombardovanja morali da stavljamo nove plafone u svim prostorijama, porusili se od detonacija (ono sreca nasa pa je plafon od nekih gipsanih ploca). Ovo poslednje bas i nema neke veze ni sa cim, osim sto ti govori o kvalitetu radova. :-?
Mom prijatelju je izvodjac radova iznad 2 spavace sobe napravio 2 kupatila jer je njegov stan trosoban ( kao i svi u toj vertikali ) a ovaj je zeleo da na istom napravi 2 manja stana cija kupatila ne bi mogla da ispostuju vertikalu mokrog cvora. Posto cevi WC solje obicno zbog svoje debljine prolaze kroz " vazdusni " prostor stana ispod ovde nije moga to da uradi nego je buskao i kroz plocu plafona provukao tanke cevi koje su za godinu dana pucale tri puta praveci haos coveku u sobi u kojoj spava. Inspektori smatraju da je sve legalno izvedeno i da nema mestu za zalbe.
 
Ja ziim u nadogradnji i zadovoljna sam. Jedino sto nam stan postaje mali zbog planirane bebe, pa cemo da ga menjamo. Zgrada je stara, bila od 4 sprata, a nadogradjena jos dva, lift ide do vrha. Zgrada je uknjizena, nadogradnju je radila jedna poznata firma. Lokacija je odlicna, pogled na park, drvece, na NBG je. Stan je 1.5 soban, a ima ogromnu terasu. PVC prozori. Realno, kvalitet novogradnji i nadogranji nije neki, zidovi su tanki npr. Iznad je kosi krov koji nije prokisnjavao ovih 5 godina.
Ako neko kupuje 1.5soban stan 43 m2 plus ogromna terasa, na NBG neka se javi. :)
 

Back
Top