Kič.

licemerje i hijararhijsko vrednovanje nečijeg mišljenja....

Za mene su današnje dramske i pozorišne predstave kič, ili debela većina....
Ali to su bile i u svom postanku....pa im se da oprostiti....
Medjutim sve , pa i kič imaju svoju pobliku , tj svoje istomišljenike....

A evo ti i primer kako ljudi reaguju.
Lakše se svi slože oko srozavanja i ponižavanja nečega , nego oko uzdizanja i razumevanja nečeg drugog....
Moje srce ti je odmah na to ukazalo....Naprotiv vrlo je orna....da treba raspravljati....iako voli da pravi pozitivne atmosfere, eto tu opanjkavanje kiča u ljudima stvara pozitivno ubedjenje da se okrenu onome što nije navedeno u diskusiji kao kič....
Kić ti dodje kao društvena zabrana, ali eto deluje usmeravajuće , što opet nije loše po sebi....
 
ahahahahaha.
za one koji nisu razumeli: moj prvi post je bezazlena sala.
ozbiljan odgovor zahtevao bi da ozbiljno shvatim temu u kojoj se mesaju narodna poslovica i pojam koji se koristi da u umetnosti (i sire) odvoji originalnost od imitacija, i uopste od loseg ukusa... nazalost, moje obrazovanje mi ne dozvoljava da ozbiljno shvatim ovako postavljenu temu.
 
ha.....................ha......................ha.
Pa niko i ne traži od tebe da odgovoriš na temu.
Da ponovim samo jednu tuđu istinu:"Mišljenje je kao anus, svako ima po jedno".
Meni tvoje uopšte nije bitno.
Nemoj da podeliš sa nama to mukom stečeno "obrazovanje".
Ovo nije tema koja je postavljena u slavu narodnih mudrosti, da jeste bila bi zaključana, premeštena ili izbrisana.
Hteo sam samo postavim pitanje ukusa na razmatranje.
Da li postoji nešto što se smatra dobrim ukusom (u bilo kojoj oblasti umetnosti).
Ja mislim da se kritički mogu razmatrati samo one stvari koje poseduju jasno definisana pravila...
Npr. ako košarkaš napravi 3 koraka sa loptom umesto dozvoljena 2, sudija će postupiti po pravilima i kritikovati njegovo ponašanje svirajući korake.
A ko je kompetentan da kritički oceni umetnost odevanja npr. ili filma ili bilo koje druge umetnosti.
U umetnosti (koliko se meni čini) ne postoje jasna pravila (ako nema slobode nema ni umetnosti). Pravila ograničavaju.
Naravno postoje određene stvari koje se moraju postovati npr. ako neko hoće da piše haiku poeziju mora to raditi u formi 5-7-5 (zvanična forma hikua) to su neka tehnička pravila koja nisu dovoljna za kritičku ocenu nekog dela.
Otprilike samo subjektivno mišljenje većine može da se shvati kao ocena ili svojevrsna kritika umetnosti.
 
Tuzni_patak:
Pazi ovo , obrazovanje mi ne dozvoljava da ozbiljno shvatim temu kič....
Ovo jeste šala i to dobra..........mislim stvarno sam se nasmejao....
a sad, posto si se nasmejao, nauci da citas:
"...temu u kojoj se mesaju narodna poslovica i pojam koji se koristi da u umetnosti (i sire) odvoji originalnost od imitacija, i uopste od loseg ukusa..."
ili ne umes da citas pazljivo, ili si glup, ili si zlonameran. ja odabrala prvo.
 
Wash: "Da ponovim samo jednu tuđu istinu:"Mišljenje je kao anus, svako ima po jedno"."

ja bih rekla da svako ima po jedan mozak, ali dobro... svako ima svoje asocijacije.
neko mentalne neko fekalne.

Wash: "Meni tvoje uopšte nije bitno."

ma ne budi duribaba.

Wash: "Hteo sam samo postavim pitanje ukusa na razmatranje.
Da li postoji nešto što se smatra dobrim ukusom (u bilo kojoj oblasti umetnosti).
Ja mislim da se kritički mogu razmatrati samo one stvari koje poseduju jasno definisana pravila..."

ako si tako hteo da kazes, sto nisi rekao tako? ovo sto si napisao u uvodu teme ima drugaciji smisao...
ja mislim da se umetnost moze kriticki razmatrati, a i umetnici koje poznajem isto to misle.
zna se sta je dobra slika, skulptura, film. to sto ja (ili neko drugi) nisam kompetentna da je procenim, jer za to nemam potrebno obrazovanje - druga je prica.
 
pored raznoraznih poslovica tipa
batina je iz raja izasla
ko zna zasto je to dobro
cutanje je znak odobravanja
rame uz rame pridruzuje se nova, veoma slikovita dosetka:
misljenje je kao anus, svako ima po jedno
sta reci osim bravo :D
 
Ако овако наставите тема оде у аут...а није лоша.

eldarion, кич је настао као потреба малограђанштине, као потреба оних који нагрћу у град(овде узимам баналан пример, град), као потреба оних који не могу да буду елита и не могу да уживају у ''елитној уметности'' и као потреба да се побегне од своје блиске ''прошлости''. Уско повезан са масовном културом и шундом.
 
Meni je baba josh kao detetu jako lepo objasnila shta je kich: To ti sinko elektrichna pec koja ima iscrtanu vatru i kutija joj izgleda kao kamin.
 
Nisam rekla da je osobina ... otkud ti sad to.
Mislila sam da sam onim "nešto kao" dovoljno objasnila šta sam htela da kažem, a ako nisam nema potrebe da se bečimo jedni na druge :lol:

Ja znam šta si ti htela da kažeš a ja sam zapravo rekla da kič a priori ne može biti deo nijedne kulture jer ... to su to dve različite stvari. Po meni.

Sorry ti onda što sam se ja umešala, jedino sam ja ovde ispala glupa, jelda ? ;)
 
Elle_77:
Nisam rekla da je osobina ... otkud ti sad to.
Mislila sam da sam onim "nešto kao" dovoljno objasnila šta sam htela da kažem, a ako nisam nema potrebe da se bečimo jedni na druge :lol:

Ja znam šta si ti htela da kažeš a ja sam zapravo rekla da kič a priori ne može biti deo nijedne kulture jer ... to su to dve različite stvari. Po meni.

Sorry ti onda što sam se ja umešala, jedino sam ja ovde ispala glupa, jelda ? ;)


ma ne becim se ja na tebe...nego sam vec pomislila da sam krivo temu shvatila...ne bi mi bilo prvi puta,,,,samo opusteno... :wink:

pa za mene su recimo neki dijelovi narodnog blaga ili dijelovi narodnih nosnji i vise nego kic..ali eto pripadaju kulturi jednog naroda...je li sada jasnije?
 

Back
Top