Vjetrenjace

Zeleo bih da kazem da ovde ima i onih koji na forum nisu dosli kako bi pomogli nekome ili eventualno nasli resenje svojih problema vec iskljucivo iz nekakve koristi. Mozda sam ja lose shvatio cilj "forumskog okupljanja" Dole vam saljem poruku koju sam dobio od "mickos" koja me je bas iznenadila!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ja sam to rekao u kontekstu da vi meni posaljete VETRENJACE projekat a ja Vama mini hidroelektrane.
NIKAKO DRUGACIJE.Pozdrav!!!
 
Evo, da se malo uključim na ovu temu. Za vjetrenjaču snage cca 1 kW potrbno je znati materijal kojim želite graditi (drvo, metal, PVC) elisu, zatim želite li sami izraditi generator (manje iskorištenje energije vjetra, ali mnogostruko veće zadovoljstvo), ili koristiti već gotov, recimo automobilski alternator? Pitanje brzine i količine vjetra je isto tako od presudne važnosti za odabir konstrukcije vjetrenog kola. O tome znam ponešto, pa ukoliko to nekoga stvarno zanima, vjerujem da mogu pomoći.
 
U Germaniji energija dobijena od vetrogeneratora zadovoljava 3% potrebe za strujom. Vojvodina je po broju i intezitetu vetrovitih dana idealna za postavljanje čitavih sistema vetrogeneratora koji daju čistu energiju. Ekonomska opravdanost takođe postoji (ako se isplati Nemcima ...). Ali večiti problem kod nas su neobrazovane političke garniture koje odlučuju...
 
Iako sam potpuno za obnovljive izvore energije, treba ipak da se zna da je energija dobijena koriscenjem snage vetra najskuplji vid energije i da tako nesto sebi mogu (za sada) da priuste samo razvijene tj. bogate zemlje. Zato to mogu Nemci a mi jos uvek ne.
Naravno, voleo bih da se to promeni ali znamo i sami da kod nas nista ne ide lako i logicno, zar ne?
 
U Germaniji energija dobijena od vetrogeneratora zadovoljava 3% potrebe za strujom. Vojvodina je po broju i intezitetu vetrovitih dana idealna za postavljanje čitavih sistema vetrogeneratora koji daju čistu energiju. Ekonomska opravdanost takođe postoji (ako se isplati Nemcima ...). Ali večiti problem kod nas su neobrazovane političke garniture koje odlučuju...
Česte promena inteziteta i pravca vetra na teritoriji Vojvodine ne da je ne čini idealnom, već naprotiv doprinose da pomenuto rešenje itekako ne bude isplativo, što se finansija tiče (velika ulaganja u konstrukciju i održavanje, zbog potrebe da se često menja položaj elisa i da se usporava njihov rad, tj ograničenje u broju obrtaja). Sa ekološkog stanovišta to bi možda bila druga priča, ali ovaj svet funkcioniše na novcu, ne na brizi za okolinu.
 
Postoje vjetrenjače i za takve uslove, doduše manjih snaga. Hrvati prave farmu od 16 vjetrenjača po jedan mega (končarevi generatori sinhroni)

Nisam znao da se kaze "farma" za veci broj vetrenjaca na jednom mestu. Bas cudno...
U svakom slucaju, imaju i Hrvati nedoumice oko tih farmi jer hoce jednu da postave na neki
otok (ne mogu da se setim koji) a mestani i prirodnjaci se bune jer bi time bio totalno narusen
sadasnji izgled tog ostrva.
 

Back
Top