Kako je Ante Marković prosto nestao iz procesa raspada SFRJ

gost 94023

Ističe se
Poruka
2.527
Znam da je taj Ante Marković bio u vrhu vlasti SFRJ krajem '80 godina.Na početku '90 je pričao ali dosta onako prikriveno da Jugoslaviju treba sačuvati pa makar i u nekom drugom obliku (u obliku sjedinjenih država),ali kada su ratovi počeli,on je gotovo nestao sa političke scene iako se mislilo da bi bio dobra opozicija Tuđmanu.Od tada o njemu nisam čuo ni reči,čak ni neznam dali je čovek živ.Zna li ko šta o ovome čoveku?
 
jeste,nestao je sa politicke scee,jer je vec bio star..pod jedan.

pod dva,u hrvatskoj,njegovoj domovini,je sve vise i vise na snagu dolazila struja koja e bila za malo zescu raspravu sa srbima,povampirilo se ustastvo a u srbiji cetnistvo i milosevicev navcionalizam.

znaci njegovom vidjenju sfrj nije vise bilo mesta,zazveckalo se oruzjem,as narod je to sa odusevljenjem prihvatio,u hrvatskoj je izgledalo, i jedva docekao.

u takvoj situaciji,covek se jednostavno pokupio i otisao u mirovinu,dan danas zivi u hrvatskoj mislim,ponekad ali retko o njemu izadje neki clanak u nekim novinama,neki intervju i tako to.

ja se njega secam kao klinac ajd da kazem,mada nisam bas bio klinac kao dobrocudnog sedog cikice,koji nam je omogucio da kupujemo sta smo hteli od tehnike,da bar na kratko,tu godinu dve budemo evropa,u bukvalnom smislu reci...a ja sam se tada u tom peroiodu ugojio 20 kg :)
jer kad bi me moji poslali u kupovinu,da kupim stvari za kucu,ja bih ladno pokupovao brdo nekih slatkisa i najeo se usput,a da oni ni ne osete od kusura:)
toliko je lova bila jaka tada

e sad,moguce je da je to bilo pred final countdown,da malo narod zivne i uziva,pa onda ajdmo da zavrsimo ono od 45.

a neki pametni kazu,da narod nakupuje dsto sta od tehnike i lepih i novih stvari,da bi vojske imale sta da kradu kad se zarati:)
i jedni i drugi...vec su legendarne price o kradjama po vukovaru,zaledju dubrovnika,bosni...nesto sam i sam video sa kupole tenka :)
 
pontifex maximus:
Stvarno interesantno... Čovek je jednostavno nestao, i baš i mene zanima šta je bilo s njim..... P.S. Znam da je bio predsednik predsedništva SFRJ....

Neće ti smetati mala ispravka. Nije bio u predsjedništvu SFRJ nego je bio predsjednik vlade. Takođe je bio lidre pokreta za promjene koji na nivou SFRJ nije imao nikakvih šansi naspram nacionalističkih partija. :(
 
Ne kaže niko da je to bilo u redu, pa ipak je i tada sve to bilo od kredita, ali je taj čovek pokušao da natera ljude da rade, nije uspeo, jer su se evi spremali za rat... Inače, to je bio kraj, matori mi pričaju kako je malo ko mislio da je sve to "normalno" dobro, jer posle Titove smrti je bila duga kriza, a onda je odjednom sve bilo dobro...
 
Taj covek je bio za pricu ukljucivanja u kapitalisticko drustvo tj sok terapiju, trzisnu ekonomiju i brzu privatizaciju.

Hrvatima nije takodje odgovarao jer je hteo da ostanemo zajedno ali pod uslovom da Srbija i ostale drzave prate Sloveniju i Hrvatsku tj. ukljucivanje u Evropske integracije gde bi Hrvatska ipak vodila po njemu glavnu rec a i verovatno po ljudima iz Evrope (za kaznu!)

Srbi to nisu hteli jer su vec imali vlast u SFRJ i veliki i dugi ekonomski, politicki i kulturni uticaj a politicka tj vojna situacija je bila takva da se i ona do zla boga umesala tj. doslo je do toga a daj da podelimo teritorije prvo....

Da li je moglo da bude bolje od ovoga, verovatno da, barem malo, ali ko je tada znao,...
 
ma ko zna....

sa druge strane i njima bi mozda dobro dosao Sloba

da su pristali da daju sve teritorije koje smo im trazili dakle do ZGa ne bi smo ih uopste dirali :)

sto tad nisu bili demokrate da ocuvaju sve bez ratovanja :)
sto se tada nije nasao neki hrvatski LDPovac da kaze "mi smo deca cveca, necemo ratovanje, manite srbe oni su kolonizatori"

eto vidis kako je kada se gleda iz razlicitih uglova
 
Ja se sećam čoveka i cele te priče.

Ante Marković je u to vreme postao predsednik Saveznog Izvršnog Veća, dakle predsednik Vlade SFRJ. Znam da je inženjer, ali čega, to već ne mogu da se setim. I znam da je uspešno vodio preduzeće "Rade Končar".

On je predstavljao reformatora. Prve reforme koje je uveo su bile ekonomske. Za političke reforme, koje su se ticale uvođenja višepartijskog sistema, odlučivalo se klanicom u Savezu Komunista Jugoslavije.
Te ekonomske reforme koje je on potegao, ticale su se osnovnih postulata tadašnjeg sistema. Do njegove pojave, u sklopu ideologije samoupravnog socijalizma, vladali su principi dogovorne ekonomije. Ti principi su potpuno suprotni savremenoj ekonomiji, uništavaju konkurentnost na tržištu, profit itd. On je to rasturio i uveo tržišnu ekonomiju.
Druga tačka tih reformi je bila privatizacija. Ono što svi poznaju kao dodelu akcija društvenih preduzeća radnicima, jeste ideja i metod koji je razradila ta Vlada. Isto važi i za otkup društvenih stanova.
Snažnim pritiskom na tržište, kroz interventne uvoze, i puštanje na tržište zaliha iz robnih rezervi, stvorili su situaciju u kojoj su društvene firme morale da zaustave rast cena svojih proizvoda, pa čak i da ih obaraju zbog ovako stvorene konkurencije. Time se prvi put od Drugog svetskog rata u Jugoslaviji desio fenomen tzv. deflacije, odn. negativne inflacije. U prevodu, prosečno su cene počele da padaju.
Do tada dinar nije bio konvertibilna valuta i sa njim u inostranstvu nisi mogao da uradiš ništa. Za vreme njegove Vlade, dinar je postao konvertibilan. Sećam se, tada sam na letovanju u Grčkoj, u menjačnici video i ponudu za Jugoslovenski dinar.

Međutim, u isto vreme se zagrevaju sukobi među republikama, članicam Federacije. Savezna Vlada postaje sve više usamljena. I ne samo to. Postaje trn u oku svim zavađenim stranama, te u medijima doživljava jaku kritiku. Odjednom se javljuju ekonomisti sa svih strana koji tvrde da su te reforme iluzija i da će propasti.

U ovakvoj političkoj situaciji, Ante Marković sa članovima svoje Vlade pribegava poslednjoj soluciji i osniva Savez Reformskih Snaga Jugoslavije - političku partiju čiji se program može svesti na reforme koje je ta Vlada već započela, na očuvanje jedinstva SFRJ i unapređivanja građanskog i demokratskog društva. Dočekani su na nož.

Da bi se probili u medijskom ratu, Savezna Vlada je osnovala i televiziju YUTEL, koja će biti izolovana od strane zavađenih republika u kojima nacionalizam, separatizam i hegemonizam postaju zvanične politike.

Kada je Slovenija proglasila nezavisnost, Predsedništvo SFRJ koje je bilo i vrhovni komandant Oružanih snaga (JNA) nije funkcionisalo. U skladu sa svojim ovlašćenjima, Vlada preko Saveznog Sekretarijata za narodnu odbranu daje nekakvo naređenje za pokret jedinica. Tu dolazi do kratkog sukoba, u kome jedinice Teritorijalne Odbrane Slovenije napadaju i tuku zbunjenu Vojsku.

Ovo će predstavljati i definitivan udarac Saveznoj Vladi na koju je svaljena sva krivica zbog neefikasnosti ili agresije JNA (zavisno iz koje republike optužba dolazi).
Ubrzo bivaju izbačeni sa političke scene, kreću ratovi...

Ante Marković će kasnije naći posao kao savetnik vlade (ili tako nešto) jedne od bivših sovjetskih republika u centralnoj Aziji.
 

Back
Top