Pocetnik u programiranju.Saveti?

ScipioAfricanus

Stara legenda
Poruka
91.082
Ovako.Raspitivao sam se na raznim forumima i websajtovima kako da pocnem sa programiranjem.Dobio sam ovakav savet:prvo da naucim html programiranje jer je to kao neki pocetak.To znam tako da nisam obracao paznju.Onda su rekli da bi bilo dobro da krenem sa nekih od ova 2 programa:PHP ili Pearl.Izabrao sam i skinuo besplatan PHP sa neta.
Da li treba da pocnem sa PHP-om ili ima nesto boljeza pocetnike?
Sta je sa C++ programom?


svaka pomoc je dobrodosla narocito profesionalna.Hvala
 
Zavisi sta te konkretno zanima, programiranje je zanat, nauka, umetnost, posao, hobi, kako kome, od svega po malo.
Moj bi ti savet bio C# jer s njim mozes da pokrijes najsiru oblast. Ali svakako, ne ocekuj da ti neko na brzinu da par saveta i da odmah postanes programer, racunaj na rudarski posao.
 
b!keR:
Ovako.Raspitivao sam se na raznim forumima i websajtovima kako da pocnem sa programiranjem.Dobio sam ovakav savet:prvo da naucim html programiranje jer je to kao neki pocetak.To znam tako da nisam obracao paznju.Onda su rekli da bi bilo dobro da krenem sa nekih od ova 2 programa:PHP ili Pearl.Izabrao sam i skinuo besplatan PHP sa neta.
Da li treba da pocnem sa PHP-om ili ima nesto boljeza pocetnike?
Sta je sa C++ programom?


svaka pomoc je dobrodosla narocito profesionalna.Hvala
Pozdravi "strucnjaka" koji ti je savetovao da za pocetak ulaska u vode programiranja, krenes sa HTML, pa zatim na PHP ili Perl (valjda je druge zaboravio da kaze)
Pre svega, HTML nije prorgramiranje. Dalje, PHP ces koristiti za rad na internet/intranet aplikacijama, kao i Perl. Nadam se da covek koji ti je ovako strucno savetovao nije neki profa IT u nekion srednjoj skoli, a bojim se da jeste...

Za "standalone" aplikacije moraces ipak na neku varijantu drugih jezika, pocev od C pa dalje... Kao sto neko gore rece, odluci sta zelis pa ces lakse odabrati jezik. Nije isti jezik prikladan za sistemsko programiranje i za baze podataka na primer.
 
Lik koji mi je savetovao PHP je neki lik sa foruma-stranog.Zasto PHP?Zato sto je lak i osnova.Kada pocnem da kontam njega trebalo bi da predjem na C i tako.
Sto se tice programiranja odabrao bih WEB I WINDOWS.Koliko znam PHP sluzi za web programiranje a C++ je verovatno pokriva siru oblast ako se ne varam?
Znaci ako neko moze da predlozi neki program koji obuhvata ovo,a da ga pocetnik razume i moze da lako manipulise njime.
Ako znate link za download bilo bi prikladno?
Da li je C besplatan program?
 
Ako hoćeš da radiš veb programiranje, izbor se uglavnom svodi na PHP i ASP.NET. Za ostalo, a da nije preteško uži izbor su C# i Java (koji su dosta slični). Za C, kao i za praktično sve ostale popularne jezike postoje besplatni alati (kompajleri i dr.).
E, sad, ako se opredeliš za veb-programiranje, trebalo bi da prethodno upoznaš osnove HTML-a, koji ipak jeste jezik HyperText Markup LANGUAGE (nek' mi oprosti cenjeni codemaker ;)).
 
maksvel:
E, sad, ako se opredeliš za veb-programiranje, trebalo bi da prethodno upoznaš osnove HTML-a, koji ipak jeste jezik HyperText Markup LANGUAGE (nek' mi oprosti cenjeni codemaker ;)).
heh :)
Sudeci po imenu, rekao bi covek da je HTML neki programrski jezik, nedostaje mu ipak previse toga da bi se mogao cak i u sali time nazvati. HTML je ipak samo skup definisanih pravila koja kazuju kako pojedini elementi treba da se interpretiraju od strane browsera.

Ali, naravno, ako bi decko zeleo da se bavi programiranjem za Web, trebalo bi dosta dobro da poznaje HTML i nesto od PHP, Perl, Asp, AspX itd... Medjutim, web programiranje se moze odraditi i bez tih jezika, ja koristim iskljucivo xHarbour i generisem strane koristeci HTML elemente a databaze "trkeljisem" koristeci mocni RDD samog xHarboura i samo naknadno umecem varijable gde treba, pre nego sto posaljem korisniku zahtevanu stranu i podatke na njoj.

E sad, da se stvar zamrsi i dalje, moze bilo koji jezik da generise HTML,PHP ili ASP strane, pa cak i da umece delove drugih jezika. Naravno potrebno je imati odgovoarajucu biblioteku ili je sam napisati. Ja sam jednu bzicnu biblioteku za prastari Clipper preradio i dopisao 80% koda i sada je koristim za 32-bitni xHarbour kompajler kada pisem web aplikacije.

Momak rece da bi radio Web i Windows aplikacije :)
Malo sirok pojam jer obuhvata i trenutni OS i Internet/Intranet aplikacije.
Mislim da C++ nije uopste los izbor a PHP se podrazumeva ako se radi o web aplikacijama.

Sta god da izabere, pocetnik mora racunati na mesece strpljivog i metodicnog ucenja, da bi mozda jednog dana suvereno vladao programiranjem i ne bi dosao u situaciju da kaze da neki klijentov zahtev ne moze ispuniti.

Ali, zadovoljstvo naucenim, na kraju se ne moze meriti recima.
 
Sad vec postavljas smesna pitanja.. :(

Programiranje nije omiljena serija na TV ili neki filmovi pa da nam budu nesto "najdrazi". Sta ce ti znaciti podatak koje sve programske jezike koristimo ili smo koristili? Ako skupis dovoljno velik uzorak ozbiljnih programera, pokrices sve glavne postojece programske jezike - sta bi ti taj podatak znacio?

Postavljati ovakva pitanja je besmisleno.
"Najdrazi" mi je svaki programski jezik kojim mogu da napisem program i dobro zaradim, bez obzira o kom se programskom jeziku radi.
 
Ја мислим, из мог скромног искуства, да је С# језик супер. Можеш да пишеш програме и за Win и за Linux( Mono framework), постоје бесплатна радна окружења... Уједно постоји и могућности писања Web Service-a што му дође web програмирање :)

Ја учим тај С# и .NET framework... А да бих научио њега претходно сам учио С, па С++, па С++ for .NET и онда ми за С#-ову синтаксу требало једно поподне :)

Мени је codemaker, opi, sucur и дружина одавде рекла да учим С-> С++ и нису ме прешли :)



b!keR С, С++ PHP... То су језици, а за те језике постоје програми( радна окружења, као их називају) која обједињују све што ти је потребно да што лакше напишеш код, компајлираш га у машниски код и исправљаш грешке.
Ја предлажем да скинеш WxWidget, он има 48 MB и претставља "додатак" DevC++у тако да ти омогућава да "црташ" форме и остале GUI контроле. Као у Visual Basic-у на пример... Ипак WxWindeg је више од тога - то је самостална портабилна библиотека тако да ти неће требати WinAPI "за сваку ситницу".
Куцај у претраживач download WxWidget да добијеш линк за преузимање истог.
 
22mb.to je za moju dial up... :)
Imam par pitanja.Ovako
1.Cemu sluze i koja je prednost programa kao sto su php,pearl kada danas imamo Frontpage,Dreamweaver....????
2.Ako hocu da pocnem sa programiranjem u C treba mi samo WxWidget i to je to???Nikakve ostale zajebancije?Ima nekih drugih boljih i laksih resenja?
3.Mogu li umesto PHP-a da koristim pearl ako je isto,a mozda njega ne moram toliko podesavati?
4.Izvinite sto smaram
 
Joj, biker-u, postavljaš baš čudna pitanja... Još jednom - php, pearl ... NISU programi, već programski jezici u kojima se pišu programi. FrontPage i slični programi ne mogu sami da smisle logiku programiranja, to radiš TI ručno! PHP i Pearl nisu ekvivalenti - uzmi lepo PHP i napred! Za podešavanja pretraži malo forum, bilo je puuno (i previše) priče o tome...
Evo, stvarno bi toxi (a.k.a. toxi_programer) mogao da ti bude dobar uzor. Dečko je počeo relativno skoro da ozbiljnije programira, a već barata sa kojekakvim naprednim aspektima - te .NET, te (un)managed C++. Thumbs up!
 
@Nemanja666
Zasto nije za win? Ne bih se slozio tu nikako.

@biker
Skini program koji se zove easy php(to ti je ono wamp o kome je neko pricao). Instaliraj to i banja.
A sto se tice Jave, ona ti radi na Windowsu,Linuxu,Solarisu, Macovim sistemima, mobilnim uredjajima, tosterima... :) Imas za nju besplatne alate vrhunskog kvaliteta.
Da se ne razumemo- svaki cigo hvali svog konja :) Doduse, siguran sam da se ovde moze da ih se nadje jos.

Ako hoces C, skini gcc kompajler a kod mozes i iz notepada da pises.
Toliko.
 

Back
Top