Zapusena eustahijeva tuba

Poruka
4.413
Ja stvarno vise ne znam sta da radim!
Vec treci put od periodu od 5-6 meseci osecam lupkanje i grebuckanje u levom uhu. Pocelo je pre par meseci sa nekim virusom kad sam bila bas slomljena, i zapusen nos i bolelo me grlo i bilo mi je zapuseno uho. Grlo je proslo,ali uho je ostalo zapuseno, kao i nos. Isla sam kod ORL u DZ gde mi je dr pregledala usi i izmerila usni pritisak i rekla da je sve u redu, al poucena iskutvom ipak sam trazila uput za Gradsku bolnicu. Tamo sam otisla kod doktorke koja je zakljucila da imam poprilicno zapusenu eustahijevu tubu i dala mi dve kutije antibiotika i inhalacije (zbog zapusenog nosa). Nos se sredio posle 2 meseca, uho se otpusilo i manje lupkalo. Posle 2-3 meseca je opet pocelo lupkanje i zapusen nos, ja otisla opet kod dr, ona opet zakljucila zapusenu tubu i poslala me na inhalacije i merenje sluha i rekla mi da zapusim nos i duvam 100 puta dnevno. Radila to-prestalo. I evo sad opet, posle 2 meseca. Stvarno me nervira. Mislim, nista me ne boli, al neprijatan je osecaj i zna da potraje i do dve nedelje. A i plasi me sto se tako cesto desava. Da li postoji neko dugotrajnije resenje od produvavanja? :roll:
 
Neobicno mi je jer nikad pre toga nisam imala ama bas nikakvih problema sa usima. I ja sam razmisljala da odem kod drugog specijaliste al nekako u ovu doktorku imam poverenja, operisala mi je i krajnike pre 3 godine i od tad idem kod nje. Pa nista, moracu da smslim nesto,

Hvala na odgovoru u svakom slucaju:-)
 
Vec neko vreme, oko 2 nedelje mi se opet desava to lupkanje s tim da nisam prehladjena jedino mi je nos malcice zapusen, al ja to i ne primecujem. I danas sam otisla kod druge doktorke, u novi DZ.
Doktorka je gledala oba uha (levo mi lupka) i kaze da je ok. Ja insistiram da mi lupka, pa valjda nisam luda da izmisljam. Ona uzme da mi pregleda nos i vidi da mi je desna nozdrva malo zapusena. I onda mi kaze da je meni ustvari zapusena eustahijeva tuba i to DESNA zbog nosa ali da je moj subjektivan osecaj da lupka levo uho. Dala mi je kapi Efedrin da stavljam. S druge strane dr iz Gradske bolnice o kojoj sam pisala ranije mi je rekla da ako mi se to ponovi dodjem kod nje. A to mogu samo preko ove iz DZ.
Da li je vama ok to da mi je zapusena desna nozdrva sto izaziva zapusenje desne eustahijeve tube a ja osecam lupkanje u levom? Ili da odem kod dr u Gradsku bolnicu, posto ona mi je gledala uho i tada kada mi je isto levo lupkalo zakljucila da mi je leva tuba zapusena. Malo sam zbunjena...
 
Ma nije vazno koja ti je tuba zapusena, vazno je da ti se nos otpusi, u tubama se stvara vakum kada je nos zapusen (kdo uskih tuba kao sto je ocito tvoja) i zato dobijas osecaj (subjektivni) nelagodnosti. Stavljaj kapi, no moj ti je topli savet da nikako ne koristis Efedrin (domaci) vec da kupis Olynth kapi za nos sa rasprsivacem i da njih stavljas. Mnogo je cistiji preparat, mnogo je bolji z aono sto ti treba. Javi kako si
 
Hvala vam na odgovoru. Dobro onda cu nastaviti ovo sa kapima tih 5-7 dana pa cu videti da li ce mi i dalje lupkati. Stavila sam nocas efedrin i otpusio mi je nos ali em je odvratan ukus(kad prodje kroz nos do grla, nisam ga pila:-)) em nikako ne mogu da odredim 4 kapi da stavim kao sto mi je dr rekla pa stavim otprilike. Olynth mi je dala dr iz Gradske bolnice prosli put, te kapi su super, nemaju nikakav ukus a i lako se doziraju-samo se spricne. Ali rekoh valjda je ovaj efedrin bolji cim mi nije dala Olynth. Koliko danas kupujem Olynth:-)
 
Danas sam bila na kontroli, bila je druga doktorka koja nije mogla da se nacudi tome sto mi je prethodna rekla da mi je od zapusene desne nozdrve poticalo lupkanje u levom uhu. No sve u svemu meni uho vec tri dana ne lupka
Bilo je krajnje vreme da prestane s obzirom da traje vec danima pa sam pocela da mislim da mi lupka u glavi a ne u uhu:-)
Kapi sam prestala da stavljam juce jer je tad isteklo tih sedam dana, medjutim nos mi je i dalje zapusen, cak i vise nego sto je bio pre stavljanja kapi:-( E sad doktorka mi je rekla da normalno vise ne stavljam kapi i dala mi neki letak i rekla da kupim to a to je Mometazon sprej za nos i rekla mi da to stavljam kad god mi je zapusen nos, moze i mesec dana u kontinuitetu a kad se otpusi da prestanem, pa onda opet da stavljam ako se zapusi itd.. U 7 apoteka sam danas bila u potrazi za tim, u 6 nisu imali pojma o cemu pricam a u jednoj jedinoj su mi ponudili neku zamenu za to, zaboravih kako se zove, koja kosta tricavih 1200 i nesto dinara. Pa sad ja vas pitam-imate li vi neku ideju sta je to?
I jos jedna stvar... Vec 4 dana imam malu temperaturu... Dr kaze da to ne moze biti od uha/nosa, da je mozda zbog toga sto za koji dan treba da dobijem... To me u trenutku utesilo(jer imam strah da mi se ne vrati koksaki pa svaku iole povisenu temperaturu odmah povezujem sa koksakijem), medjutim kasnije mi je palo na pamet nesto, pa koga cu da pitam nego vas... Jel ta tempreatura pred menstruaciju moze da bude povisena bez obzira na to sto koristim Logest?

Izvinjavam se ako sam dosadna i hvala jos jednom na savetima:-)
 
Sto se temperature tice - moze. Lai moze biti i da si uvatila neki virus (zapusen nos, temperaturica - nije neobicno). STo se Mometazon spreja tice - ne znam gde mozes da ga nadjes, stvarno, ali zovi 988 pitaj koji je broj za 'informacije o lekovima' onda zovi taj broj i reci o kom se preparatu radi i pitaj gde se u gradu (ili na tvojoj opstini) moze naci i oni ce ti dati imena apoteka gde ga ima. Pozz
 
Misterija zasto apotekari ne znaju za taj sprej je razresena. Mometazon je u stvari sastav leka a lek se zove Nasonex(a to niko od apotekara nije znao jer mi je dr dala letak na kome pise samo sastav i kako se koristi). To sam saznala preko informacija o lekovima;-) Thanx veri mach:-)
 
Znam da sam dojadila i bogu i narodu, ali evo mene opet:roll: Moje cenjeno uvo od juce ponovo lupa

I to samo 2-3 dana nakon sto sam prestala da stavljam kapi a pocela sa ovim Nasonexom, koji uzgred uopste ne deluje na moj nos, on je ponovo zapusen, narocito uvece.

Sve to ne bi bilo toliko strasno da ja ne idem na zimovanje za manje od nedelju dana i ne zelim da, bez obzira na osiguranje, u stranoj zemlji imam bilo kakvih zdravstvenih problema.

Sta ja da radim, kod tri doktorke sam bila od kad su mi ovi problemi poceli i opet mi se vraca. Da li mozda mozete da mi preporucite na pp nekog doktora pa makar bilo i privatno da probam da resim problem. Jel postoji neki aparat koji moze bolje da vidi desavanja u uhu ili sta vec, nesto osim onih obicnih predmeta kojima se pregleda uho? WW, kazete da su mi uske tube... Pa ne znam, ali zar ne bih onda imala problema sa tim ceo zivot? A meni se to javilo prvi put prosle godine...

Za slucaj da ne sredim to do zimovanja(sto je po svemu sudeci vrlo verovatno) da li moze da se pogorska plivanjem, i ronjenjem, tj kad voda udje u usi?
 
Bog zna sta ti je, stvarno. Nemam pojma sta da ti kazem. A ako ides na plivanje stavi u usi one silikonske zapusace za usi (ear plugs). Zapusen nos na ovaj nacin moze d aukazuje na neki proces na sinusima (snimanje sinusa je l bese radjeno?). Valjalo bi uzeti bris iz nosa i grla, i uraditi snimak pluca. Privatne ORL ne znam pa ne mogu ni da ti nekog preporucim.....Ali je detaljan pregled neophodan. Ako problem nije iz sfere ORL, bice neophodna neuroloski pregled - subjektivni dozivljaji zvukova u uhu (ako nisu psihickog porekla! :) ) mogu biti izazvani problemom sa vestibulokohlearnim zivcem ili unutrasnjim uhom.

Kad se vratis sa zimovanja, kreni lagano (klinika za ORL mozda nije losa pocetna baza) pa ce se ustanoviti sta je.
 
... a da odes da ti isperu usi?
...ja sam to uradila posle neke upale grla koja se stalno vracala sa sve problemima koji su se prenosili na nos i uho, cak mi je jedan lekar rekao da je hronicno...svaki put su mi davali antibiotike a obicno je pocinjalo grebanjem u grlu...posle nekog vremena odem na ispiranje uha i izvade mi pincetom iz uha nesto kao kozicu...bas su je zagledali, valjda im nije bilo jasno otkud to :)
 
Snimak sinusa je radjen ali mnooogo davno, jos pre ovih problema. Tada je bio ok. Inace imam neku devijaciju u nosu.
Ear plugs... to su u stvari cepovi za usi jel tako? To koristim svako jutro kad spavam jer imam veselu komsinicu koja voli da povraca i slusa narodnjake u ranu zoru:roll:
Pre pola sata sam imala nov simptom-odjednom sam na levo uvo (ukleto!) slabije cula i pocelo je da zuji kao ludo. Prestalo je posle 10-ak sekundi. A inace nisam napisala da poslednjih par dana uvece kad legnem cujemo slabo zujanje ali ne u svakom polozaju, u nekim uopste ne, u nekim slabije, u nekim jace. Kao recimo posle cele noci u diskoteci kad zuji u usima. Sad dal to ima neke veze sa lupkanjem ili ne

Bris iz nosa mi je uzet juce, kao i krvna slika. Krvna slika je ok sem sto je holesterol kao i prosli put malo iznad normalnog (otkud to, nit sam sa 180/65 gojazna nit mnogo jedem masno, nit sam na dijeti?) a bris ce biti gotov u ponedeljak.

Sta tacno podrazumevate pod "detaljan pregled"? Mislim da znam sta da trazim posto se ovi doktori kod kojih idem retko cega sete sami:evil:

Jel Klinika za ORL mislite na onu u Gradskoj bolnici? Posto tu je detaljni pregled bio-gledanje uha, nosa i grla... Jednom, prosle godine kad sam imala isti problem su mi merili usni pritisak u DZ Zvezdara i bio je u redu. A meren mi je i sluh i to je bilo u redu, u Gradskoj.

(ako nisu psihickog porekla!:smile: )

 
... a da odes da ti isperu usi?
...ja sam to uradila posle neke upale grla koja se stalno vracala sa sve problemima koji su se prenosili na nos i uho, cak mi je jedan lekar rekao da je hronicno...svaki put su mi davali antibiotike a obicno je pocinjalo grebanjem u grlu...posle nekog vremena odem na ispiranje uha i izvade mi pincetom iz uha nesto kao kozicu...bas su je zagledali, valjda im nije bilo jasno otkud to :)

:shock: NEEEEEEEEEEEEeeeeeeeeeeeeeeee!!! to je taaaako odvratan osecaj!!!:-(
Ma salim se, izdrzacu... Nego jel to u Domu zdravlja da radim? Ranije su mi ispirali kad sam bila mala stalno sam imala neke angine ali uvek na njihovu inicijativu i svaki put je ispadao poveci cep. Imali li smisla traziti to u DZ-u il ce belo da me gledaju, tipa - A sta ce tebi to?
 
... meni nije lekar rekao da isperem uho ja sam trazila i nije se bunio :) ... pre toga sam imala upalu - bolelo me i pulsiralo u uhu - pomagala mi je zagrejana morska so koju sam stavljala u platnene vrecice i drzala na uhu...kad je upala prosla imala sam neki neprijatan osecaj zbog koga sam i trazila ispiranje... kad su mi izvadili to sto je licilo na opnu taj osecaj je nestao....probaj - ne moze da skodi :)

...ako putujes avionom trazi im cepice za uho mada mislim da je bolje da ih dok traje upala ne koristis...ja sam neke kupila u apoteci ali su mi bolji oni koje sam dobila u avionu :)
 
Ne, ne putujem avionom nego busom. A bez cepica nema sanse da spavam jer ne mogu da spavam uz konstantno kasljanje i povracanje pa plus narodnjaci...
Nista onda trazicu da mi isperu uho, hvala na ideji;-)

Samo jos da vas pitam... Imam uput za ORL od dr opste prakse sa kojim sam isla prvi put kod ORL i drugi put na kontrolu. Da li ima smisla da odem sa tim istim uputom opet, iako mi nista nije zakazano tj ne pise da dodjem na ponovnu kontrolu? Pitam ovo posto se kod moje doktorke opste prakse zakazuje i po 3 dana unapred a ipak bih to da obavim pre puta.
 
Vrlo me zanima sta vam se desava sa pucketanjem. Da li je neko pokusao da prisloni svoje uvo na vase i cuje vase pucketanje. Ja sam to ucinila u slucaju svog sina koji ima nepunih 8 godina. Cujem to pucketanje i pitam se da li su ga lekari pogresno lecili od zapusenosti eustahijeve tube ili je u pitanju nesto drugo?....
 
Da li neko od pedijatara ili orl specijalista moze da mi odgovori na pitanje: da li pucketanje u usima koje cuje moj sin (ima nepunih 8 godina) u zadnjih mesec ipo dana potice od zapusene eustahijeve tube ili uzrok tome moze da bude i nesto drugo. Do sada su ga lekari lecili kao da mu je zapusena eustahijeva tuba. Kada se na poslednjoj kontroli (nakon mog insistiranja), orl specijalista uverio i sam cuo pucketanje u usima mog sina, rekao je da se tu ne radi o zapusenoj eustahijevoj tubi.... Ne znam sta da radim?
 

Back
Top