Predjela, supe, čorbe

  • Začetnik teme VOZDOVCANKA
  • Datum pokretanja
Evo, ova corba moze da se jede kao glavno jelo:
Potrebna ti je vezica blitve (ili zelja ili dve-tri sake ociscenog spanaca). Dakle, blitvu (ili sta vec imas) ocistis od peteljki, operes, iseces na rezance, pa sa jednom glavicom iseckanog crnog luka stavis da se przi na ulju pa za minut-dva dodas 1 kasiku brasna i 1 kasicicu aleve paprika i przis jos malkice, pa nalijes sve to 1 l vode. Stavis vegetu i so po ukusu. Kad prokljuca kuvas jos oko 7-8 minuta. Na kraju dodas 1 umuceno jaje i kasiku sirceta (mozes I 1 dl jogurta). Mozes da je jedes i sa hlebom, dakle, kao glavno jelo. Neobicna je i ukusna.
Pitala si sta se sluzi uz corbe – cesto pavlaka, na kockice iseckan i osusen u rerni hleb, limun, itd…
Prijatno!
:idea: :idea: :idea:
 
VOZDOVCANKA:
DA LI CORBA MOZE DA BUDE GLAVNO JELO I STA MOZEMO UZ NJU JOS SERVIRATI?AKO NEKO ZNA NEKA NAPISE NEKI NAJPROSTIJI RECEPT ZA CORBU.HVALA


EVO RECEPTA ZA RIBLJU CORBU:


Uzeti oko 2kg ribljih glava (najbolje od sarana), oprati u mlakoj vodi, staviti u lonac od 8 litara, naliti vodom da ogrezne i kuvati na umerenoj vatri dok se riblje glave ne raskuvaju u potpunosti. Pomeriti lonac da se voda ohladi. Kada se voda ohladi, izvaditi glave u jednu posudu, te ih otrebiti od kostiju. Vodu u kojoj su se riblje glave kuvale procediti kroz cediljku. U loncu proprziti priblizno 1kg sitno seckanog crnog luka sa priblizno 1/2kg izrendane sargarepe. Kada luk porumeni, dodati mu procedjenu vodu u kojoj su se kuvale riblje glave, te meso koje smo odvojili sa ribljih glava. Dodati i najmanje 1 na kolutove secen prazi luk. Kada se masa sjedini dodati 1 solju od 2dl opranog pirinca, dodati komad susene ribe (najbolje susenog sarana),kao i paradajz iz zamrzivaca (ako ga imate) ili paradajz pire. Na kraju dodati aleve paprike, malo soli, bibera, belog luka i sve to kuvati dok ne dobijete corbu po vasem ukusu.
Sve namirnice date su u meri koja moze biti i veca i manja, u zavisnosti za koliko osoba spremate corbu, da li uopste volite riblju corbu i koliko dugo zelite da je jedete.
Vazno je napomenuti da riblja corba treba da bude ukusna, dovoljno slana, dovoljno kisela, ne sme biti otuzna i gorka. U corbu, u toku kuvanja, mozete dodati i ALEVA ili neki drugi zacin za poboljsanje ukusa corbe (imate ga u svim malo bolje snabdevenim supermarketima i u prodavnicama zdrave hrane).
To bi bilo uglavnom sve sto se tice riblje corbe.
Vreme kuvanja zavisi od vas, po pravilu, posle vremena odvojenog za kuvanje ribljih glava, kuvanje ce ici brze, jer su sve namirnice mekane, te im ne treba mnogo vremena da se sjedine sa ribljim mesom.
Ukoliko dodate susene ribe u bilo kojoj kolicini, poboljsacete u velikoj meri ukus corbe.

Uz ovako bogatu corbu ne treba vam nikakvo drugo jelo. Mozete posluziti jedino kriske limuna, ukoliko nekom od ukucana ili gostiju corba nije dovoljno kisela, i staviti bibera pored limuna, ukoliko ima osoba koje vole da jedu ljuto.
Mozete napraviti proju ili posluziti hleb uz ovu corbu.

Nadam se da vam se recept svidja, te da cete ga probati. Javite se da vidim kako je corba ispala.
Puno pozdrava i prijatno vam bilo.
 
Govedje meso od buta iseckati na kockice.Povrce iseci sitno,luk,sargarepa,pastrnak,celer...Staviti vodu da se greje,i jako zaciniti.U drugu posudu isto staviti vodu ,ali bez zacina i dodati iseceno meso,cim baci prvi kljuc skloniti i proprati,pa ostaviti na stranu.Kad provri voda u prvoj posudi,dodati povrce sa lovorom,biberom u zrnu,ostalo po zelji.Dodati proprano meso,to se radi da corba ne bi bila mutna.Ne smanjivati vatru.Napravite legir na sledeci nacin,jaja se izlupaju i podele na zumance i belance.U zumanca dodati pavlaku i persun i promesati,ostaviti u friz,a sa belancima postupiti po zelji.Kad je meso kuvano,corbu zavrsiti sa belom zaprskom.Kad se servira,u canak prvo staviti legir,malo vruce corbe,sjediniti,pa tek onda sipati ostatak corbe.Ja licno dodajem i limunov sok,ima cool ukus,ali se takva corba mnogo teze odrzava za sledeci dan.Prijatno!
 
Da li neko zna vec kad smo kod teme kad se kuvaju teleca ili pileca supa (corba) da bi se izbeglo ono stvaranje pene navodno se dodaje ljuska od jajeta ili nesto drugo u istu? Ovo sam cula u prolazu, ali ne detaljno, pa molim neki savet...
 
U stvari sipas vrlo malo vode, tek da prekrije meso, i cim prokljuca bacis je.Za telecu corbicu to je obavezno. Onda sipas hladnu vodu, stvis povrce i sta vec stavljas i normalno kuvas. Ili izbacujes penu kasikom... Bljak!
 
Moram da vam se bas nasmejem,al nije ovo zlonamerni smesak :)ves pozitivni........
Supa kao supa ili juha kao juha je tako jednostavno da se skuha,mala caka postoji u tome da se meso stavi u hladna voda,posoli i kad prokuha sa kasikom se skine ona pena(to su obicne belancevine),doda se povrce i dalje kuha na umerena vatra te se dolije povremene sa prokuhanom vodom.Kaze se da je jos i bolje ako kad se kuha bude na pola poklopljena sa poklopac,pa probajte.....moja porodica jako voli moju supu ali ja zaista neznam nista posebno tajno u tome vec samo ovo sto sam gore opisala........
Pozdrav i prijatno!
 
Osim mesa, stavi se "zelen", tj. sargarepa, persun, paskanat, zatim celer. Onda, neko stavi jedan krompir, neko list kupusa - kao onda je supa bistra. A ja volim da osim krompira dodam, jer je tako radila moja baka, glavicu crnog luka presecenu na pola pa zapecenu na ringli. To je miris i ukus iz detinjstva, i cini mi se, zbog toga i najvazniji dodatak moje "domace" supe. Jeste da imas posle crne truncice u supi, ali supa se pre dodavanja rezanaca, kao sto znamo, procedi. Vazno je i da supa lagano kljuca, sto bi rekli pravi kuvari "na umerenoj vatri". Problem pene je resen u gornjim komentarima. Rezanci domaci, naravno! Sa pijace.
 
zoza:
Osim mesa, stavi se "zelen", tj. sargarepa, persun, paskanat, zatim celer. Onda, neko stavi jedan krompir, neko list kupusa - kao onda je supa bistra. A ja volim da osim krompira dodam, jer je tako radila moja baka, glavicu crnog luka presecenu na pola pa zapecenu na ringli. To je miris i ukus iz detinjstva, i cini mi se, zbog toga i najvazniji dodatak moje "domace" supe. Jeste da imas posle crne truncice u supi, ali supa se pre dodavanja rezanaca, kao sto znamo, procedi. Vazno je i da supa lagano kljuca, sto bi rekli pravi kuvari "na umerenoj vatri". Problem pene je resen u gornjim komentarima. Rezanci domaci, naravno! Sa pijace.
Bravo za ovaj zapečeni crni luk Zozo! To je ono što daje pravi ukus dobroj supi. :lol:
 
Dobih od prijatelja ovaj recept.......

CORBA OD SIRA


POTREBNO JE:

- 60 gr maslaca
- 2 komada sira "zdenka"
- 350 gr raznih sireva
(gauda, edamski,trapist, pivnicki)
- 1 kocka govedje supe
- 3 supene kasike brasna
- beli biber
- 200 gr kisele pavlake
- veza persuna


Proprzite brasno na maslacu tako da ne potamni mnogo.
Dodajte malo tople vode da postane corbasto,
u to razdrobite kocku govedje supe.
Kuvajte oko 5 minuta.
2 komada sira za mazanje ("zdenka" ili slicni) isitnitei stavite u corbu da se kuva i stalno mesajte.
Ako je gusto dodajte jos malo vode.
Najbolje - mutite rucnim mikserom.
Zatim, stalno mesajuci, stavite beli biber
i 350 gr izrendisanih raznih sireva.
U posudi u kojoj cete sluziti umutite 200 gr kisele pavlake
sa sitno seckanim persunom.
Na to nalijte vrelu corbu, stalno mesajuci.
Sluziti dok je toplo.

Priiijjjjjjaaaaaatnnnooo :D :D :D
 
Ne znam gde se razbežaše kulinari i zašto već danima niko ništa ne kuva?!
Da malo razbijemo monotoniju, u sezoni kad je puna pijaca bundeve, evo jedan jednostavan recept za baš, baš dobru i laganu krem čorbicu.

Potrebno je:
1/2kg očišćene bundeve
1 šargarepa
malo celera (koren i lišće)
3 čena belog luka
kockica gotove supe (ili bio začin)
so po potrebi
malo bibera
ulje
feferone po želji
kisela pavlaka

Na zagrejanom ulju propržiti na režnjeve isečen beli luk i izvaditi ga pre nego što potamni.
Očišćenuu šargarepu, celer i bundevu ("čisto meso") sve iseckano na kockice propržiti na tom ulju, dodati vode toliko da povrće bude pokriveno, dodati kockicu supe ili začin. Kad provri, smanjiti temperaturu i pustiti da se krčka dok se povrće sasvim ne raspadne. (Da bi se sve sjedinilo i postalo sasvim kremasto, ja najčešće skuvano povrće stavim u blender, ali ne mora.) Dodati sitno naseckan celerov list, po želji feferone, izgnječen čen belog luka, biber i dosoliti po potrebi.
U svaki tanjir sipati čorbu i kašiku nerazmućene pavleke.
Prijatno!
 
ima jedna prosta varijacija na temu paradajz corbice a uopste nije losa.

napravi se paradajz corbica:

na maslinovom ulju se izdinsta malo sitno seckanog belog luka, ali samo par sekundi da ne zagori, i prelije se vrelom "supom od kockice govedine" i tomatinom i krcka se desetak minuta, pa se na kraju zgusne sa malo brasna ( u malo vode se umuti malo brasna i sipa u sve to), kuva se jos minut dva, i skine sa ringle.

doda se bosiljak( najbolje svez, ali moze i onaj kotany nije los, i sad najvaznije narenda se neki sir koji se lepo topi.

prosto ali veoma ukusno.
pozdrav
 
stonehenge:
Dobih od prijatelja ovaj recept.......

CORBA OD SIRA


POTREBNO JE:

- 60 gr maslaca
- 2 komada sira "zdenka"
- 350 gr raznih sireva
(gauda, edamski,trapist, pivnicki)
- 1 kocka govedje supe
- 3 supene kasike brasna
- beli biber
- 200 gr kisele pavlake
- veza persuna


Proprzite brasno na maslacu tako da ne potamni mnogo.
Dodajte malo tople vode da postane corbasto,
u to razdrobite kocku govedje supe.
Kuvajte oko 5 minuta.
2 komada sira za mazanje ("zdenka" ili slicni) isitnitei stavite u corbu da se kuva i stalno mesajte.
Ako je gusto dodajte jos malo vode.
Najbolje - mutite rucnim mikserom.
Zatim, stalno mesajuci, stavite beli biber
i 350 gr izrendisanih raznih sireva.
U posudi u kojoj cete sluziti umutite 200 gr kisele pavlake
sa sitno seckanim persunom.
Na to nalijte vrelu corbu, stalno mesajuci.
Sluziti dok je toplo.

Priiijjjjjjaaaaaatnnnooo :D :D :D

Ova corbica je odlicna i zove se Lara. Stvarno.
Procitala davno - sef kuhinje hotela tog i tog preporucuje corbu Lara...
Kazes: "Danas cu da kuvam Laru"
Kako to dobro zvuci! :lol:
 
Ja je pravio pre nekoliko nedelja.
Znaci, potrebno je:
4dl pilece supe od kocke
1 velika glavica luka isecena na komade
2 sargarepe iseckane na komadice
1 kasicica cimeta (malko sam preterao sa ovim, znaci, pazi !!!)
1/3 kasicice soli
prstohvat bibera
0,5kg bundeve
1 soljica mleka
1 kasika kisele pavlake
1 kasika komadica przene slanine (evo da ne bude bas sve vegetarijanski, mada nije ni to tako lose :) :) )

E, sad: U vecu posudu sipas supu od kocke, dodas luk, sargarepu, so, zacine, i bundevu i, nepoklapajuci, kuvas 10-15 min dok sargarepa ne omeksa. Mikserom izmesas sve sastojke u kasu (posto meni blender ne radi, koristio sam onaj aparat kojim se pravi majonez, i odradio je posao, samo tako), dodas mleko i kuvas nepoklopljeno jos 10 min.

Posluzis sa kasikom kisele pavlake i, po zelji, komadicima przene slaninininice.
Po meni, slanina je neophodna, ali, ako neko ne voli.....
Ajd pa prijatno vam bilo.

Ehm, da, ovo je samo corba, pa bi trebalo jos nesto uz nju za rucak.
O tome na drugoj temi.
 
Nadam se da će vam se dopasti,meni jeste ali je Neša skoro sve pojeo.

SLANA TORTA

Potrebno je: 6 jaja, 6 kašika brašna, so, 1 kašika ulja, pola kesice praška za pecivo,250 gr.šunke,200 gr. kačkavalja,300 gr. majoneza, barena jaja 4 komada,kiseli krastavčići 3 komada.Od 6 jaja,brašna,malo soli, ulja i praška za pecivo ispeći koru, četvrtastu i iseći je na 3 trake.Prvu koru namazati sa majonezom, pospite sitno seckanom šunkom, i kiselim krastavcima.
Preko ide druga kora koju takode namažite sa majonezom i pospite sa 150 gr. rendanog kačkavalja i 3 kom. rendanih jaja. Pokrite trećom korom koju takodje premažite sa majonezom i pospite sa 50 gr.sitno rendanog kačkavalja i 1 rendanim jajetom.Može se iseckati i 1 kisl.krastavac i ukrasiti ili sa barenom šargarepom, napraviti cvetiće i ukrasiti.Ohladiti.

slana-torta.jpg
 
Rolat sa spanaćem (ili sa zeljem, a može i kombinacija)

Kilogram spanaća očistiti, obariti i iseckati. Umutiti 6 žumanaca sa 6 kašika ulja, dodati spanać, 6 kašika brašna, malo praška za pecivo.
Posebno ulupati sneg od 6 belanaca sa malo soli, i dodati u prethodnu smesu. Pleh podmazati i staviti na dno papir za pečenje. Peći. Kad testo bude gotovo, izvaditi ga iz pleha, saviti u rolat, uviti u vlažnu krpu i sačekati da se ohladi. Nakon hladjenja, filovati i ponovo zaviti u rolat.
Fil: 2 krem-sira izmešati sa jednom kiselom pavlakom i 200 gr sitno seckane šunke.
Odozgo, filovati rolat sa mešavinom jednog krem sira i jedne kisele pavlake ; narendati kačkavalj
 
Slane galete
1 margarin
2 jaja
casa (2dl) ulja
isto toliko vode
prasak za pecivo
150 gr susama
200 gr rendanog kackavalja
850 gr brasna
Sve se umesi(i susam!) i peku se galete, ako nemate svoj aparat, pozajmite od komsinice.
Jede sa tako, ali ako hocete da se igrate, onda na svaku galetu stavite sta vam padne na pamet i u kolicini koju galeta i vilica mogu da podnesu: beli sir, komadic paradajza, maslina, , bareno jaje, kolutic praziluka, seckana sunka, opet malo belog sira pa susam, ili suncokret, listic persuna... onako, da izgleda.
 
Krem corba od sampinjona

300 g šampinjona
1/2 glavice luka
40 g margarina
20 g brašna
supa pileća
100 g pavlake
2 žumanca
2 kašike vina
biber, sol
peršun

Izdinstajte iseckani luk i šampinjone na margarinu.
Pospite brašnom i dobro promešajte. Uspite supu i neka kuva 10 min.
Izmešajte žumanca sa kiselom pavlakom i vinom i dodajte u supu. Dobro izmešajte, supa će dobijati gušću formu. Pazite da supa ne prokuva ponovo.
Na kraju začinite, so, biber, peršun.
 

Back
Top