70 godina postojanja komunističke partije Grčke (KKE)

Че Гевара:
Čuo sam da su se Grčki komunisti borili da osvoje vlast i to revolucionarno 1949.godine.Naoružanje i novac su dobijali od Jugoslavije,ali revolucija nažalost nije bila uspešna.Pre neki dan sam u Grčkoj video plakate na kojima se vidi da KKE priprema svečanost povodom 70 godina postojanja.


Стаљин се био договорио са Черчилом да Грчка припада британској сфери утицаја, док их је Тито помагао.

И не само да смо их помагали војно и политички, било је и добровољаца одавде, па су се чак и њихови рањеници лечили у нашим болницама, чак су постојали и кампови за обуку и сл... После пропасти коунистичког отпора у Грчкој било је много избеглица.

Иначе, код Грка је за време другог светског рата била ситуација слична оној код нас. Постојали су монархисти, који су се мало тукли са Немцима на почетку, па после одустали од борбе и комунисти који су се тукли до задњег дана. Сами су ослободили целу северну и средњу грчку.

Када су се британци искрцали подржали су мохархистичку опцију, наоружали их и покренули директну војну кампању против комуниста. На крају се све завршило завођењем прозападне диктатуре.

То показује шта би се догодило да су се Британци и Американци искрцали у Југославију, уместо на Сицилију, како је предлагао Винстон Черчил.
 
Čuo sam da su se Grčki komunisti borili da osvoje vlast i to revolucionarno 1949.godine.Naoružanje i novac su dobijali od Jugoslavije,ali revolucija nažalost nije bila uspešna.Pre neki dan sam u Grčkoj video plakate na kojima se vidi da KKE priprema svečanost povodom 70 godina postojanja.

KKE je inace treca partija po broju glasova na zadnjim izborima u Grckoj! Aktivno su ucestvovali u sabotazi NATO kampanje protiv Jugoslavije.
 

Back
Top