sujeta

Sujeta mu dođe nešto slično kao gordost, s tom razlikom što je za ispoljavanje sujete potreban razlog... koji zaista spusti čoveka..... neko nekome kaže da je neko treći ružan i treći to čuje..... gord čovek bi bio suviše napaljen da bi tome posvetio pažnju (da bi poverovao) dok bi sujetan popeezdeo... tako nekako ja razmuem, ali kontam da možda baš i nije tako :(
 
Kod mene idu u paru gordost i ponos , kao osećanja gordost ka spolja, ponos ka unutra.

Sujeta , da probam, bi bila reakcija egoa (mislim da ima veze sa motivima i načinom razmišljanja egoa).
Sujeta nestaje , ako prestaje potreba za njom , ali na nivou logike i na nivou nagona...

Tumačenje da je to izraz kod smanjenja prostora jedne jedinke, tj izražavanje jedinke (kao govor) i akcija (kao primedba) takodje može da stoji....
 
Možda je bitno.
Gubljenjem osećaja pravde , gubi se i osećaj za pravo (ne rimsko , nego ja sam u pravu, ispravnost a ne istinitost).
Čim nema "ja sam u pravu" , nema ni potrebe za dokazivanjem sebi i drugima da ste u pravu, te nema potrebe za sujetom.
To i dalje ne sprečava aktivnosti osobe, samo moraju biti sa drugim motivom, ne više radi ostvarivanja sujete , jer nema potrebe.
Istina postaje viši kriterijum od "u pravu sam , u pravu je" ocene, koja gubi smisao i značaj....
Delom tako slabi i važnost hijararhijskog....
 
Iz gordosti se radjaju sujeta i tastina.Tastina je kad se neko preuznosi sam pred sobom,a sujeta kad se preuznosi nad drugima.Preuznosenje je visoko misljenje o sebi.
 
:lol: ubij me ako sam te razumela i jednu rec..sto bi rekla skvo, ajd sad na srpskom:)

tema>
sujeta
hm, pomalo sam u dilemi sta je njeno izvoriste.dal komleksi nize, ili vise vrednosti
sujeta-iskrivljeno ogledalo, koje te sputava da sagledas i regujes u skladu sa istinom..i uglavnom je vezana za druge ljude.
kao, on meni kaze da sam pogresio.JA pogresio???
e sad.
muskarci na polozaju sujetni su u odnosu na sve-koliko god dda su racionalni, pozitivnije reaguju na laskanje iako slute da je neiskreno, nego na istinu koja im se ne dopada
muzjaci-reaguju sujetno u odnosu an svoje sposobnosti u krevetu
umetnici-reaguju sujetno na ocenu kavliteta svoga rada
zene-najcesce reaguju sujetno na komentare o svom izgledu.koliko zena poznajete da mogu racionalno razgovarati o tome?:) cak i ako ja vidim moj celulit, nije ti dozvoljeno da ga ti komentarises:twisted:
svi smo mi svesni nekih svojih mana, i u odnosu na njih smo racionalni.ali valjda svaki covek ima nesto, u sta ne voli da mu se dira:)
 
hello_world:
molim vas definishite mi sujetu...to je isto sto i gordost? a sta bi to bilo
meni to nije bas isto.... recimo da je gordom coveku ponizenje da radi/prica stvari koje bi mu, prakticno gledano, samo olaksale zivot... on cuti cak i kad mu to ide na stetu.
gordost je bliska ponosu... gordost je losa upotreba ponosa, koji je inace ql ljudska osobina.

a sujetni se pecaju na sve provokacije onoga sto oni kod sebe smatraju vrednoscu. i sujetni cesto idu mnogo daleko, i rade razne ruzne stvari drugim ljudima, da bi odbranili te svoje "vrednosti". sujetni ljudi su u vlasti te svoje osobine, pa je njima lako manipulisati.
 
ima još jedan način: druženje sa krajnje sujetnim ljudima. tada se može uvidjeti koliko sujeta može da bude odvratna.
ako je u meni bilo i malo sujete to malo je postalo još manje time što sam neko vrijeme bio u društvu krajnje sujetnih ljudi.
 
slažem se sa tim.
samo me je to natjeralo na razmišljanje o mojoj sujeti o kojoj ranije nijesam ni razmišljao.
i uvdjeo sam kako ona može da bude ružna. i smiješna.
 
Indigo71:
Ego ima brojne mehanizme da ličnu sujetu prikaže kao neminovnu i opravdanu za razliku od sujete onih drugih "zlih, pokvarenih i glupih" ljudi.

Pridružujem se Lexi u pohvalama, ali ovo što si napisao nije za poređenje, jer ovi drugi, zli pokvareni i glupi (prostačine), uopšte nemaju sujetu (hiperbola).
E sada šta je bolje biti sujetan iz "opravdanih" razloga ili se bez ikakve sujete podsmevati nečijoj nevolji na objektivno,krajnje nepriličan način.
Svi smo sujetni više, manje i za sujetu nema opravdanja, treba se boriti protiv nje svakako.
 
hello_world:
molim vas definishite mi sujetu...to je isto sto i gordost? a sta bi to bilo


сујета (рус. суета), особина некога да истиче своју личност, да се отима за славом и почастима, таштина, славољубље.
 
islandjanin:
сујета (рус. суета), особина некога да истиче своју личност, да се отима за славом и почастима, таштина, славољубље.

Svidja mi se ova definicija....

A malo mi je još nejasna ona podela gordosti na taštinu ka unutra i sujetu ka spolja i odnos sa ponosom.Po ovome gore taština nije uopšte osećanje ka unutra jer se odnosi prema mišljenju drugih....Šta je taština ?
 
Tuzni_patak:
Svidja mi se ova definicija....

A malo mi je još nejasna ona podela gordosti na taštinu ka unutra i sujetu ka spolja i odnos sa ponosom.Po ovome gore taština nije uopšte osećanje ka unutra jer se odnosi prema mišljenju drugih....Šta je taština ?


Tako kaze recnik....


.... a ja se potpuno i do kraja u svemu slazem....!
 
sta sam pitala da me bog sacuva...
tj ono kad me pitaju da li sam sujetna valjd ajesam....a ko nije majke vam???
aha kapiram...
e indigo zasto meditacije?? zasto se lozite na meditaije, shto ne ebete molitve...cim ima krst odma je sranje ali zato brate indija ebe kevu... to su ili ista govna ili je isto dobro zar ne???? to je logicno
ili je meditacija ono kad samo mislis bez veze ni o cemu...tj pustis mozak...mislim da mi to nikad nije donelo neko resenje? ili jeste nekako

aha pa de je vama slaba tacka..
ma mrzi me da citam idem da radim obicne stvari
 
jednom mi je jedna osoba rekla da je sujeta dobra u smislu da mozhda nikad ne bi radio (bavio se poslom) da niej sujete... valjda u smislu necesh da dozvolish sebi da ispadnesh pred drugima lenshtina ili oces da ispadnes profi to ti daje moc i zato radis a ne zato sto to volish... znachi ona je pokretach
 
nisam vas citala ejr sam sujeta necu da vidim da je neko pametniji : ))

salim se nije toliko zato nego ne mogu komplikovano sad da tumacim mada solista recimo mora da ima neku sujetu ili tako neshto... ok to je nesto maglovito mozda... ali mene cesto ne jebu mnogo ovde nema veze meni je bolje idem da radim to mi daje jachinu a uskoro cu postati i najbolja riba hehehehehehe. ok ne najbolja ali riba.. hehehehehhehe. ali s emalo ludacki smejem. hehehehehheheh. au. promasila sam temu ali nema veze. zasto sebe blokiram da budem riba ko mi je usadio taj stid. ajde idem da poklonim 2 dl svoje a+ grupe i izvinjavam se na ovom neskladu. hehehehe...
 

Back
Top