Nikolaj Gogolj
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Nikolaj Gogolj

Ističe se Karamazov (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano Nikolaj Gogolj

Zasto bih ja postavio koncept... Tema je dovoljna... Ucinite to vi, moji dragi forumashi... I ne ljutite se sto sam zapeo sa klasicima, posebno sa Rusima... Sta cu kad ti udju u dushu... Kako cemo... Revizor, Taras Buljba, Mrtve dushe... :razz: Sta u vezi sa dushama... Homoseksualac? Vernik? Pravi vernik? Jos jedan genije? ......

Ko je Nikolaj Gogolj? 8-)

divlja
    Guest

Podrazumevano Re: Nikolaj Gogolj

Jezicki genije.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    25.07.2007.
    Reputaciona moć
    39

Podrazumevano Re: Nikolaj Gogolj

Šta god bio za zivota margilna su stvar.Mislim da njegova genijalnost i dela govore za sebe.
    Evo deo u kome trazi inspiraciju od Puškina, za pisanje drame:

U potrazi za atraktivnim sizeom, Gogolj (1809-1852) se 7. oktobra 1835. obratio Puskinu: „Smilujte se, dajte mi neki size, ne mora da bude smesan, samo da je cisto ruski. Ruka me svrbi od zelje da napisem komediju"... Puskin se odazvao i predlozio mu anegdotu o laznom revizoru. Dva meseca kasnije 6. decembra 1835. Gogolj je zavrsio dramu. “Revizor” pocinje cuvenom scenom u kojoj se gradonacelnik obraca svojim saradnicima: „Gospodo, pozvao sam vas da vam saopstim veoma neprijatnu vest. Dolazi nam revizor". Posle kraceg soka svi gradski funkcioneri preduzimaju mere da sto bolje zataskaju nepravilnosti u delokrugu svog rada. Time autor postize dvostruki efekat: prvo, otkriva da u gradu caruju javasluk, primitivizam i korupcija i, drugo, pokazuje da gradski oci dobro znaju sta je opsti interes, ali da o njemu brinu samo onda kad nemaju drugog izbora...

Zar je bitno šta je bio, kad se delom i posle skoro 200 god. može opisati današnjica, posebno malih sredina.....?
    Poslednji put ažurirao/la alfa69 : 18.08.2007. u 18:58

Slične teme

1. Vladika Nikolaj
    Autor sanjasanjalica73 u forumu Religija
    Odgovora: 111
    Poslednja poruka: 21.07.2016., 00:01
  2. Vladika Nikolaj
    Autor sidro u forumu Zanimljivosti
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 22.07.2005., 15:47
  3. Nikolaj Berdjajev
    Autor Milena_9 u forumu Filozofija