Mesoviti brak?

Mi smo zajedno vec skoro sedam godina, cetiri smo u braku, a sada je i bebac na putu. Ne vidim nikakvu prepreku ako se ljudi vole.
P.S. U stvari, nijedno od nas nije islamske vjeroipovjesti, tako da ne znam puno o njihovom shvatanju braka i zivota.
 
Moje svekrve majka i otac su bili taj slucaj i brak im nije trajao ni 2 godine a ona je ostala rastrzana izmedju 2 vere i dugo nije znala sta je ( do svoje 27 kada se krstila u pravoslavnoj crkvi).Malo je bila islamka malo pravoslavka dok nije izabrala.Ako mislis da vam brak opstane prekrstavaj to.Za bilo koji brak svih hriscanskih konfesija ima sanse da uspe ali ovo ne znam.
 
Znam za slucaj gde se katolkinja udala za pravoslavca. Ona je ostala dosledna svojoj veri a njen muz svojoj, deca su im pravoslavci. Tako da u kuci imaju duple praznike. Doduse ovde su u pitanju dve hriscanske religije. Kod islama je malo zaguljeno, jer su obicaji i vrednovanja dosta razliciti, tako da mora doci do prevage na jednu stranu ako im je to toliko bitno.
 
dragoslava:
Onda će te opstati.Želim vam svu sreću i držim vam palčeve da ljubav pobedi!


Ma dobro ja opet kazem u pravu je hellen zavisi iz kakvih porodica potices i gdje odrastas. Mi nikada nismo imali problema s tim, jer su i moji roditelji iz mjesanog braka pa smo uvijek slavili dva bozica, dva uskrsa itd. Srecom, i danas je takva situacija; suprug i ja slavimo sve duplo. A to je vise neka porodicna tradicija, jer mi se nesto i ne smaramo oko vjere, sta je ko itd. Moj suprug na to pitanje obicno odgovara:ja sam covjek prije svega. Sad nam je bebac na putu pa smisljamo ime da mu damo, pa gledamo da to bude neko kao internacionalno, u smislu nije ni previse pravoslavno a ni katolicko nego nesto izmedju. A opet ne mogu da tvrdim za muslimane jer zaista ne poznajem njihov mentalitet dovoljno. Ja se ne bih mogla ni zabavljati s nekim ko je "zadrt" i samo tjera po svome, a o braku s takvom osobom ne bih ni razmisljala. Dobro kaze ona stara :zivi i pusti druge da zive...
 
I ja sam iz mešovitog braka,mama mi je bila katolkinja a tata pravoslavac.Uvek smo slavili isto tako po dva puta uskrs i božić,tako isto i krsnu slavu.Nikad nije bilo razlike.Tako smo vaspitavani.Inače ja sam pravoslavne vere i krštena sam još kao dete u pravoslavnoj crkvi.
Ja lično mislim da je važno samo da je čovek i da sam srećna pored njega,a ne koje je vere.
 
А ако нису? Ако је једна од те две породице изгубила неког у рату?

Можемо ли их кривити због страха и сумње?
 
Мислим, ја сам се својевремено забављала са муслиманом из Београда...Мислим, само му је име и презиме било муслиманско, и ни по чему другом се његова породица није разликовала од било које друге београдске породице...

Али имала сам прилику да упознам Србе са Косова...Њима је јако битно за кога се жене и удају, управо због лошег искуства у таквим мешовитим браковима у ратно време...
 
Pa sta onda treba, da mrzis cijeli svijet?
Opet se vracam na staro, ukoliko su ljudi normalni i racionalno razmisljaju nema to veze. Moze nesreca da se dogodi i ako ste iste nacije, pa ti neko iz tvoje nacije nekoga u porodici ubije ili pregazi autom da ne cuje zlo, i sta onda? Treba da mrzis sve Pravoslavce ili sve Srbe ukoliko se to desilo u Srbiji. Ma nema to veze, bitno je ko je kakav covjek...
 
Ја не причам о мржњи...
Ја причам о могућој реакцији породице, о прихватању или неприхватању тог брака..
Ако си 82. годиште онда ми је јасно зашто ти све то страно звучи...али страшне ствари су се десиле и врло је могуће да нека породица, поучена лошим искуством, реагује неодобравањем...

Ја сада не говорим да је то добро или није, само анализирам могући ток догађаја и узроке...
 
Једна баба из мог комшилука пуким случајем је преживела мађарски масакр у Новом Саду...и цео живот је остала подозрива према Мађарима, говорећи:''Све ће они нас опет под лед, ако им се укаже прилика!''

Мени је то звучало страно, и смешно и страшно у исто време...али кога змија уједе и гуштера се плаши... И није било начина ''преваспитати'' је... Могу да замислим какава би њена реакција била када би јој се ћерка удала за Мађара...и шта би све тај млади пар морао да преживи да би био прихваћен од породице...
 
Hellen:
Мислим, ја сам се својевремено забављала са муслиманом из Београда...Мислим, само му је име и презиме било муслиманско,
sve ostalo je bilo kao i kod drugih :D :p

Али имала сам прилику да упознам Србе са Косова...Њима је јако битно за кога се жене и удају, управо због лошег искуства у таквим мешовитим браковима у ратно време...
Jbt, nisam diskriminatorski nastrojen ali po onome što znam, beži od tih srba sa kosova. Evo sam sebe osuđujem što generalizujem i što sam ovo izjavio, i izvinjavam se dobrim ljudima sa kosova, ali... Nemojte me slušati niti uzimati za ozbiljno. Ovo je neprimereno mojim stavovima ali, jbg.
 
Hellen:
Једна баба из мог комшилука пуким случајем је преживела мађарски масакр у Новом Саду...и цео живот је остала подозрива према Мађарима, говорећи:''Све ће они нас опет под лед, ако им се укаже прилика!''

Мени је то звучало страно, и смешно и страшно у исто време...али кога змија уједе и гуштера се плаши... И није било начина ''преваспитати'' је... Могу да замислим какава би њена реакција била када би јој се ћерка удала за Мађара...и шта би све тај млади пар морао да преживи да би био прихваћен од породице...

Pa prezivih i ja rat u Bosni, pa bombardovanje u Srbiji koje i nije bilo tako strasno kao rat u Bosni pa nisam podozriva ni prema jednoj naciji. Sve tri nacije, govorim o Bosni, snose krivicu ali ne mogu ja da mrzim obican svijet. I moj suprug je isto tako izgubio sve, pa ne mrzi ljude. Bitno je da ostanes normalan covjek poslije svega.
A sto se tice okoline, porodice i sta ce ko reci, ma koga briga. Ja imam svoj zivot i vec rekoh da ne zivim da uveseljavam druge vec sebe. I na kraju se opet vracamo na onu pricu, vazno je da su ljudi normalni i racionalno razmisljaju.
Ta baba sto mrzi Madjare ili je podozriva ili sta li vec, treba da se zapita za kakvog covjeka ce joj se kcerka udati i da li ce biti srecna s njim, a ne sta je po nacionalnosti. Glupa mi je ta generalizacija ljudi, kao musliman mi u ratu zapalio kucu i ja mrzim sve muslimane, 'ustase' mi poklale svu porodicu pa mrzim hrvate itd. Ne znam, mi nismo takvi i ogradjujemo se od takvih ljudi.
 

Back
Top