Hitna pomoc u Zrenjaninu

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Texonja

Početnik
Poruka
21
Ovo pisem ovde kao i na jos nekoliko foruma na kojima sam clan, jer zelim da sto vise ljudi procita ono sto mi se danas dogodilo. Jos uvek sam zgranut i odlucio sam da definitivno o ovome porazgovaram sa nekim nadleznim za "Hitnu pomoc" u Zrenjaninu (mada verujem da je slicno i u ostalim gradovima u Srbiji). Pozvao sam par brojeva, sutra cu dobiti informaciju ko je nadlezan za ovo, a ako budem svuda naletao na zatvorena vrata onda cu se obratiti medijima na koliko god adresa mogu pa valjda neko odluci da napise nesto o tome.

Naime, danas oko 13.30h moja majka ide dvoristem i saplete se, padne i udari glavu u kucu. Posekotina, curi krv i naravno ja je strpam u auto i odmah ka hitnoj pomoci. Odmah da kazem, ispostavilo se na kraju da je sve proslo sa sivenjem glave, malo antibiotika i mirovanjem, ali ono sto me je zgranulo: nakon 5 min divljacke voznje i dolaska u hitnu pomoc ulazimo unutra i nema lekara... OK, najljubaznije viknem lekara, medjutim izlazi neki covek u civilu od svojih 50god (on im je neki domar ili sta) i kaze lekari ne rade. Reko' sta bre ne rade, zovi ga... Lekar iz neke mracne sobice gde sede njih 5-6 , puse i gledaju TV dovikuje kako ne radi pre 19h i da idem u ulicu TU_I_TU (izbacio je neko ime) i da ce tamo da pogledaju. Pazite, zeni krvari glava, ona drzi peskir preko rane, lice joj krvavo jer se sliva krv, a DEGEN nece da dodje i da pogleda... Samo da je dosao, pogledao i rekao: "Aha, nije strasno... idite u bolnicu da usiju". To je 10 sec njegovog zivota...
... ili ako je nesto hitno da je odreagovao i pruzio prvu pomoc!

Posto nisam imao vremena da se raspravljam i da ga bijem (a evo dok ovo pisem iako je proslo 2 sata od dogadjaja, dodje mi da uzmem palicu i odem tamo da mu sredim noge, pa neka ga voze u bolnicu posto hitna ne radi pre 19h), sedam nazad u auto uz silne psovke i vozim do bolnice u urgentni centar, posto vidim da od ovog kretena nema pomoci i mogu samo da gubim vreme sa njim i da samo jos kasnije stignem do nekog lekara koji zeli da pogleda ranu.

Na urgentnom je primaju odmah u salu i nakon konstatacije da se radi o posekotini koja nije opasna koliko na prvi pogled izgleda zbog krvarenja, usivaju joj glavu i odlazimo kuci.

Dobro je, na nasu srecu (i na srecu tog lekara u hitnoj) sve je zavrseno ok, ali zamislite da je bilo nesto gore... i zamislite da je neko (kao sto sam ja danas) dovezao svog oca/majku/brata/sestru u hitnu i da lekar nece ni da ga pogleda.... i ne daj Boze da taj na putu od hitne do bolnice umre ili da se iskomplikuje nesto? A sta je sa Hipokratovom zakletvom? Kakvo je to medicinsko osoblje? U kakvoj to zemlji zivimo?

Sutra ce mi prijatelj koji radi u bolnici saznati ko je nadlezan za Hitnu pomoc (posto se ovde ni to ne zna - ili je Medicinski Centar ili lokalna samouprava), pa cu preduzeti dalje korake i ovo se nece ovako zavrsiti.
U principu ne volim da ulazim u te drzavne mehanizme sa zalbama i prituzbama jer znam da pravde nema, ali ovog puta cu da guram do kraja.

Ne ocekujem nikakvu reakciju od vas koji ovo citate, samo ocekujem da svi procitaju i da stave prst na celo. Danas se to desilo meni, sutra moze (ne dao Bog) bilo kome od vas... Nije to automehanicar pa da kaze "Doteraj auto posle 19h, sad ne radim". Zna se kako lekar treba da reaguje u slucaju kada je neko povredjen, ne samo na radnom mestu (kao sto je Hitna Pomoc), nego cak i na stadionu, u bioskopu, na ulici... Lekar je lekar i svuda je duzan da pogleda povredjenog i ukaze prvu pomoc.
Uostalom, zasto sedi tamo ako ne radi pre 19h... neka ide kuci, pa neka gleda tamo TV.

Jos uvek sam pod utiskom... Zgranut sam! Da mi je neko pricao da mu se ovo dogodilo mislio bih da sigurno laze i da je tako nesto nemoguce cak i u Burkini Faso.

Mislio sam da odem da trazim ime i prezime tog bahatog lekara, ali ako se vratim znam da ce izbiti incident tako da sam ipak odlucio da prespavam i ohladim, pa sutra da krenem "zakonskim putem" ako taj put uopste postoji u ovakvom slucaju.
 
Da, nije dozvoljeno. Ali zasto nije ? Sve je to deo nase stvarnosti. Ja bih vrlo rado pohvalila ekipu lekara iz .......... koja je meni pomogla u mojoj trenutnoj situaciji ali nisam sigurna da moze.Ako na podforumu , turizma mozemo da opletemo turisticke agencije ali isto tako i da preporucimo ne vidim zasto u vreme kad mozemo da se opredelimo za lekara koji nas leci i kad se uvode vremenski ogranicene licence, se ne napravi trijaza , pa ko valja, valja, a ko ne , neka se bavi necim drugim, cemu ce se vise posvetiti.
 
Da, zatvoricu. Covek je podelio sa nama sta mu se desilo, ovo nije politicki traktat na temu zdravstva nego licni dogadjaj sa intencijom da se izvrsi prijava, sto i podrzavam. Ali nema razloga za dalje postojanje ove teme. Zna se na ciju adresu idu zalbe, tuzbe i primedbe na racun zdravstvenih radnika.
 
ivab10:
Da, nije dozvoljeno. Ali zasto nije ? Sve je to deo nase stvarnosti. Ja bih vrlo rado pohvalila ekipu lekara iz .......... koja je meni pomogla u mojoj trenutnoj situaciji ali nisam sigurna da moze.Ako na podforumu , turizma mozemo da opletemo turisticke agencije ali isto tako i da preporucimo ne vidim zasto u vreme kad mozemo da se opredelimo za lekara koji nas leci i kad se uvode vremenski ogranicene licence, se ne napravi trijaza , pa ko valja, valja, a ko ne , neka se bavi necim drugim, cemu ce se vise posvetiti.


Trijaza se ne pravi generalizovanim opljuvavanjem celokupne profesije i medicinskog esnafa, nego konkretnim dogadjajem, imenom i prezimenom, i prijavom protiv tog i tog lica nadleznom oragnu (kao sto ce covek koji je ovo postovao i uciniti, kao sto je lepo rekao).

Zbog toga sto se ovaj podforum bio pretvorio u poligon najgore generalizovane pljuvacine po celoj profesiji zarad necije lenjosti da se preduzmu adekvatni koraci protiv specificnih pocinioca povreda protokola i profesionalizma, ovakve stvari su zabranjene i ostace zabranjene.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top