Meditacija

''Тибетанска реч за медитацију, гом, буквално значи упознати се са нечим и будистичко практиковање медитације има за циљ упознавање природе сопственог ума, што помало подсећа на све боље и боље упознавање пријатеља. Попут упознавања пријатеља, откривање природе сопственог ума је постепен процес. Ретко се дешава одједном. Једина разлика између медитације и уобичајене друштвене интеракције је да сте би сами тај пријатељ кога постепено упознајете.''
 
da bi upoznao prirodu uma potrebno je da zaustavis proces razmisljanja i tok misli na neko vreme, da budes nepristrasan posmatrac onoga sto um radi, bar na neko vreme. meditacija nije razmisljanje o nekom problemu, iako se odgovor na neki problem moze pojaviti prilikom meditiranja, takoreci ispluta iz podsvesti, iz nemog znanja ali ne procesom razmisljanja vec intuitivno.
 
''Шта год да доживите, када просто усмерите пажњу на било шта што се дешава у вашем уму у било ком тренутку, јесте медитација.''
 
Pošto ima nedoumica oko toga šta je to zapravo meditacija, možda je najbolje upitati one koji je decenijama praktikuju:

Ađan Sumedho: Šta je meditacija?

Reč meditacija se danas često koristi i pokriva čitav spektar različitih praksi. U budizmu ona označava dve vrste meditacije -- jedna se zove samatha, a druga vipassana. Samatha meditacija je koncentrisanje uma na jedan objekat, umesto da mu dopustimo da slobodno luta. Odabiramo objekat kao što je dah i svu pažnju usmeravamo na osećaj strujanja vazduha pri udahu i izdahu. Postepeno kroz ovu praksu počinjete da osećate smirenost uma, jer uklanjate sve druge podražaje koji dolaze kroz čula.

Objekti koje koristite za smirenje jesu smirujući (ako to uopšte treba isticati!). Ako hoćete uzbuđen um, onda idite negde gde je uzbudljivo, a ne meditirajte, u disko na primer!... Lako je koncentrisati se na uzbuđenje, zar ne? Vibracije su tako snažne da vas uvuku u sebe. Idete u bioskop i ako je film zaista uzbudljiv, on vas potpuno opčini. Ne treba da uložite nimalo napora da biste gledali nešto što je uzbudljivo, romantično ili pustolovno. Ali ako nemate naviku, posmatranje smirujućih objekta može biti strašno dosadno. Šta je dosadnije od posmatranja sopstvenog daha, ako ste se navikli na neke uzbudljivije stvari? Zato, da biste razvili jednu takvu sposobnost, morate da uložite napor, jer dah nije zanimljiv, ni romantičan, ni pustolovan, niti svetlucav -- on je jednostavno takav kakav jeste. I treba vam dosta napora.

Kod ove meditacije ne pokušavate da stvorite nekakvu sliku, već samo da se skoncentrišete na uobičajeni osećaj svoga tela kakav imate upravo sada: da zaustavite i održite svoju pažnju na disanju. Kada to činite, dah postaje sve rafiniraniji i vi se smirujete... Znam ljude kojima je propisana samatha meditacija za snižavanje krvnog pritiska, pošto smiruje srce. jer nemate nikakvu stimulaciju spolja.

Dakle, ovo je praksa smirivanja. Možete odabrati i druge objekte da se na njih koncentrišete, da vežbate održavanje pažnje sve dok u njih ne utonete ili postanete jedno sa odabranim objektom. Zapravo. osećate jedinstvo sa objektom na koji ste se koncentrisali i to je ono što nazivamo zadubljenjem.

Drugi način vežbanja jeste vipassana ili "meditacija uvida". Sa meditacijom uvida otvarate um za sve. Ne birate neki poseban objekat da se na njega koncentrišete ili udubite u njega, već posmatrate sve što se pojavi kako biste razumeli kako se stvari odvijaju. A ono što možemo videti o tome kako se stvari odvijaju jeste da je svako čulno iskustvo prolazno. Sve što vidite, čujete, pomirišite, okusite, dodirnete; sva mentalna stanja -- vaša osećanja, sećanja i misli -- jesu promenljiva stanja uma, koja nastaju i nestaju. U vipassani uzimamo ovu karakateristiku prolaznosti (ili promene) kao način gledanja na svako čulno iskustvo koje se javi tokom sedenja.

To nije neki filozofski stav ili verovanje u određenu budističku teoriju: prolaznost upoznajemo otvarajući svoj um da je posmatra i bude svestan onoga što jeste. Ne radi se ovde o analiziranju stvari, uz pretpostavku da bi stvari trebalo da budu ovakve ili onakve, iako nisu; ne pokušavamo zatim da otkrijemo zašto stvari nisu onakve kakve mi mislimo da bi trebalo da budu. Vežbajući uvid mi ne pokušavamo da analiziramo sebe, čak ne ni da nešto promenimo kako bi se poklopilo sa našim željama. Tokom ove vežbe mi samo strpljivo posmatramo kako sve što nastane takođe i nestaje, bilo da je mentalnog ili fizičkog porekla. To dakle uključuje same organe čula, objekte čula, kao i svest koja se javlja pri kontaktu ovo prvo dvoje. Tu su takođe mentalna stanja sviđanja ili nesviđanja u odnosu na ono što vidimo, mirišemo, okusimo, osetimo ili dodirnemo, imena koja svemu tome dajemo; i ideje, reči i pojmovi koje stvaramo oko čulnih iskustava. Dobar deo našeg života zasnovan je na pogrešnim pretpostavkama, na nerazumevanju i nedovoljnom istraživanju onoga što jeste. Zato život za nekog ko nije probuđen i svestan obično postaje deprimirajući ili zbunjujući, pogotovo kada naiđu razočarenja i nesreće. Tada postajemo svime time preplavljeni, jer nismo posmatrali stvari onakve kakve jesu.

:)
 
ukupno
Molba: "Molim Boga da mi reprogramira karmu." ..
......
E sad kako se nesto sto je vec ucinjeno moze "reprogramirati" i promeniti mu karakter,
pojma nemam. ..

Ej, pa moze, ja sam sa tim pitanjem imao malo problema citajuci Mahabharatu.
Npr ovako to ide, ako neki covek svojim delim zasluzi bilo dobro ili zlo, i znaci dodje
vreme zetve da on uzme pldove svojih dela, al on u medjuvremenu postao prosvetljen,
te postaje potpuno ravnodusan na plodove svojih dela, znaci bilo da dolazi lepo ili
ruzno, bolno ili prijatno, njemu je sve jedno i spokojan je. E, ovakav proces se zove
Yajna (Jadzna) ili sacrifice na Eng., ili zrtva ili pozrtvaovanost, tj kada se greh
neke osobe opere ili umije, i postaje cist, pa otud se kaze da je Isus Hrist bio zrtva
koja moze oprati sve nase grehe, jer ako ga potpuno imamo u sebi, postajemo neranjivi
na greh, tj ravnodusni na zlo ili dobro, a time kao da vise ne postoji losa karma za
nas. Tesko je razumeti sta zapravo znaci rec zrtva, al eto neko i to razume.
Takodje za Dhyana Yogu kazu da ociscava od svih frehova, al to na takav nacin da
zlo i dobro i dalje dolazi po karmi, al covek postaje slobodan od plodova te dualnosti.
Nadam se da ste bar nesto shvatili. 8-)

alles_gut
.. “Jer dar ljubavi dolazi od Boga Koji je Licnost,
i On je daruje onima sto Ga traze i vole. “ ..

Allese, ovo mi bas nije jasno, ko je to napisao, a i malo bolje kad porazmisljam nije
ni tako lose. Jer deo mog posmatranja i proucavanja se sastoji da znam sta onaj koji
nesto kaze i oseca. Jer ako posmatramo, Bog je vise licnost nego sto smo mi. Npr
ako mi ljudi koji smo samo fizicki i hemijski procesi prirode sebe uzdizemo da kazemo
ovo sam "ja" to si "ti", tj kazemo da smo licnosti, o sto vise je onda Absolutan Bog
licnost. Ovim zelim reci da onaj koji je to napisao sasvim je mogao da bude u pravu i
imao ispravnu viziju i percepciju o Bogu, samo sto nama to zbog Ega i nerazumljivosti
termina i reci izgleda pogresno. Dakle Bog i jest i nije licnost. Ako smo mi onda je i
on. Ako nismo mi onda nije ni on. Seti se onih definicija o dusi koje sam napisao,
licnost ili ne sve je iluzija i nije iluzija. Ono sto moze da bude zamisljeno u nasem
umu to je istovremeno i ziva najzivija licnost i realnost (ili forma, duh, dusa..).
Sve najbolje..

jabukica
..Ne moze covek u jednom svom veku, koliki god entuzijasta i genije bio,
proci sve ono sto su generacije slagale. ..

Mozda ne, ali u jednom zivotu pocetnik a u sledecem se reinkarnira kao napredni,
sto mislis, koliko je trebalo nekom mudracu da prodje zivota da bi konacno dosao
do samoSpoznaje i potpunoj snazi u svim elementima prosvetljenja?, <Nirvana>
Jer kada se neko priblizi samoSpoznaji, tj na odredjenoj stepenici prosvetljenja
covek zadobija znanje svih predhodnih zivota koje je tokom njih saznao.

Misha :.
..Uostalom, ako neki vernik SPC ili mozda cak i svesteno lice napise nesto ovako,
to ne znaci da je to zvanicni stav SPC, a narocito ne znaci kada je u pitanju neki
anonimni sajt na besplatnom hostingu geocities ..

To mi je uvek na umu, nijedna organizacija, sekta ili kult, zapravo nemaju bilo kakvu
losu nameru, moguce je jedino da neki clan u njima ima. I naivno je imati predrasude
o takvim stvarima, bez obzira koliko istinite bile. Ne volim taj osecaj kada neko
kaze "to je sekta" mislim taj osecaj kod njega, jer nije tesko kopirati ono sto on oseca
dok to izgovara, emocije su jezik naseg uma, i treba ispoljavati samo pozitivne
emocije i one koje ujedinjuju. Sekte ne postoje, a to sto ljudi imaju razlicite
doktrine i verovanja to je bas zanimljivo i moze posluziti da se bolje razume celina.

redsonia
.. Pa i molitva u crkvi je vrsta meditacije:
koncentrisanje na misli koje cine da se osecamo "bolje"...

Recimo, dal neko analizirao molitvu oce nas? Jer to je cisto ogledalo u samog sebe,
covek tako preispituje sebe i tim recima kao da cita stranice svoga srca, tj
preispituje se, samo sto je tu potrebna i koncentracija, i istinsko posmatranje.
Cilj Vipassane Med. je da se covek putem uvida otarasi od pogresnih stvari, a isto
je i crkvena molitva, naime kada osetis to sto i molis, zapravo nemoras nista
izgovarati, jer prvo je rodjena misao pa onda i rec. Sva molitva se sastoji da uvidis
ono sto cinis dobro ili lose, i na osnovu Bozjeg zakona odlucis kako da postupis
ispravno. Sve u svemu, vidim neraskidivu vezu izmedju meditacije i molitve.
 
Allese, ovo mi bas nije jasno, ko je to napisao, a i malo bolje kad porazmisljam nije
ni tako lose. Jer deo mog posmatranja i proucavanja se sastoji da znam sta onaj koji
nesto kaze i oseca. Jer ako posmatramo, Bog je vise licnost nego sto smo mi. Npr
ako mi ljudi koji smo samo fizicki i hemijski procesi prirode sebe uzdizemo da kazemo
ovo sam "ja" to si "ti", tj kazemo da smo licnosti, o sto vise je onda Absolutan Bog
licnost. Ovim zelim reci da onaj koji je to napisao sasvim je mogao da bude u pravu i
imao ispravnu viziju i percepciju o Bogu, samo sto nama to zbog Ega i nerazumljivosti
termina i reci izgleda pogresno. Dakle Bog i jest i nije licnost. Ako smo mi onda je i
on. Ako nismo mi onda nije ni on. Seti se onih definicija o dusi koje sam napisao,
licnost ili ne sve je iluzija i nije iluzija. Ono sto moze da bude zamisljeno u nasem
umu to je istovremeno i ziva najzivija licnost i realnost (ili forma, duh, dusa..).
Sve najbolje..

.

Almsivi, mislim da razumem sta pises – I jedno I drugo moze biti tacno, no problem je sto se recenica koju sam citirao nalazi u prilicno negativnom I netolerantnom kontekstu prema onom drugom. ( imas link, procitaj ). Iz moje perspektive ( koja vredi jedino za mene ) , ne bih rekao “ Bog je licnost “ – mozda bih se izrazio npr. “ Bog je sustina koja moze uzeti oblik licnosti.” Puno negativnosti je nastalo u svetu, po mom misljenju, iz toga sto se bez dubljih objasnjenja tvrdi da je Bog licnost jer ljudi koji ne razmisljaju dublje povezuju Boga sa nekom strogom licnoscu, najcesce oca ili popa. Puno ljudi koje poznajem tvrde da su hriscanski vernici iako ne slede Hristova ucenja, ne okrecu drugi obraz ni bilo sta tome slicno. Oni slede neku licnost koja im je objasnila mozda neke osnovne stvari o tome, ili slede neku svoju predstavu o dobru I zlu, o pravdi koja bi bila pravedna prema njima a nepravedna prema njihovim “dusmanima”.
Kada se kaze licnost, mislim da se prvo pomisli na nesto odredjeno I konacno I to je jedan od raloga zasto mislim da nije ispravno reci , bez dubljih objasnjenja, da je Bog licnost. Ono sto ja dozivljavam kao akt te sile za koju koristimo rec “ Bog “je pozitivna stvaralacka , kreatorska energija koju mnogi ponekad ( bar mislim ) mogu da osete u sebi – zato ja kazem da je Bog bezuslovna ljubav iako su reci jalove u takvim opisima. Sve sto je pozitivno na svetu je nastalo delovanjem takve sile kroz srce coveka a sve negativno je nastalo nedostatkom iste. Mnogo negativnosti je nastalo idolopoklonstvom I obozavanjem ne nekih licnosti nego ljudskih predstava o nekim licnostima.

Licnost je rec za predstavu, licnost je rec za formu koja je promenljiva ;

Bezuslovna Ljubav , Sloboda su reci za sustinu koja se uvek manifestuje na isti nacin kroz portal propadljive licnosti.

To bi bilo neko moje objasnjenje
 
Јесте ли прочитали шта каже најсрећнији човек на планети?

5945_Jongi_Mingjur_Rinpos.jpg
 
Јесте ли прочитали шта каже најсрећнији човек на планети?

Pa jel se to može tako izmeriti ko je najsrećniji čovek na planeti :)

Ne znam šta kaže taj gospodin, ali evo šta kaže jedan drugi:
"Ne pokušavaj da ono što si naučio od budizma iskoristiš da bi bio
budista. Iskoristi to da bi bio bolji onaj koji god da si već."

Dalaj-lama

:D
 
Pa jel se to može tako izmeriti ko je najsrećniji čovek na planeti :)

На западу може, на истоку не. ;-)
Мали срећни учитељ је схватио да западни свет признаје једно материјалне доказе. Из тог разлога је пристао на експеримент. Мени се чини да се кроз књигу неколико пута оградио од резултата експеримента.

Ne znam šta kaže taj gospodin, ali evo šta kaže jedan drugi:
"Ne pokušavaj da ono što si naučio od budizma iskoristiš da bi bio
budista. Iskoristi to da bi bio bolji onaj koji god da si već."

Dalaj-lama

:D

И он каже то исто. ;-)

Нећеш ми веровати, књигу сам прелистала, купила, прочитала и тек онда пажљиво погледала корице. Онда сам видела да књигу топло препоручује Ричард Гир. :lol:
Сва срећа. Иначе бих пропустила читање одличне књиге због предрасуда.

Покушао је да западном свету приближи учење истока, на један веома духовит начин. Позитивна енергија зрачи из сваке речи.
Не знам како би књига на друге деловала... Мени је помогла да разјасним многе недоумице.
 
Jabukici su knige mnogo dojadile. Valjda sam previse citala
i prosto sam sad pozavidela kojici sto kupuje knjiga.
Sto je najgore, jabukica i dalje cita i kupuje knjige,
al ne sa nadom, kao nekada, da ce se u njima naci odgovori na bilo sta.
Svidelo mi se Ukupno u onom citatu "citanje uma".
Samo verovatno je za to potrebno vreme?
Ali ne vreme u zapadnom kontekstu vremena,
vec vreme u smislu zaborava na vreme.
Dal bi mogao jos nesto reci o citanju uma?
 
Jabukici su knige mnogo dojadile. Valjda sam previse citala
i prosto sam sad pozavidela kojici sto kupuje knjiga.
Sto je najgore, jabukica i dalje cita i kupuje knjige,
al ne sa nadom, kao nekada, da ce se u njima naci odgovori na bilo sta.
Svidelo mi se Ukupno u onom citatu "citanje uma".
Samo verovatno je za to potrebno vreme?
Ali ne vreme u zapadnom kontekstu vremena,
vec vreme u smislu zaborava na vreme.
Dal bi mogao jos nesto reci o citanju uma?

Књиге су ти дојадиле?:???:
Каква год да је књига, увек те може инспирисати на неки нови поглед на свет.
Одговоре можеш наћи свуда.
Шта уопште значи пут у себе? За мене то није путовање по неком ограниченом простору... То је пут у коме сам одређујеш границе.
Књига те може повести на путовање на коме ћеш сазнати много више него што је у њој написано...
Никада нисам практиковала да читам туђе критике књиге. То што си ти у књизи видела не значи да ћу и ја приметити и обрнуто. Некоме ће нека књига рећи све а некоме ништа.
 
Jabukici su knige mnogo dojadile. Valjda sam previse citala
i prosto sam sad pozavidela kojici sto kupuje knjiga.
Sto je najgore, jabukica i dalje cita i kupuje knjige,
al ne sa nadom, kao nekada, da ce se u njima naci odgovori na bilo sta.
Svidelo mi se Ukupno u onom citatu "citanje uma".
Samo verovatno je za to potrebno vreme?
Ali ne vreme u zapadnom kontekstu vremena,
vec vreme u smislu zaborava na vreme.
Dal bi mogao jos nesto reci o citanju uma?

Jabukice,
knjige su važna pomoć ako nemaš živog učitelja pored sebe. Ali ne treba od njih očekivati da obave posao umesto tebe. Jer kad jednom neko učenje shvatiš na intelektualnom nivou, ostaje onaj zanimljiviji deo, da ga na sopstvenom iskustvu proveriš i usput još ponešto naučiš. E onda ćeš pronaći odgovor koji pominješ. A svaki odgovor koji dođe samo iz knjige, makoliko u početku bio upečatljiv, izbledi ako ga ne podrži praksa. Pa onda gledamo gde je sledeća knjiga, pa sledeća...

Podseti me, molim te, koji je to post o tom "citanju uma".

:D
 
Ukupno, prvi post na 5. strani ove teme. :)
Pa dobro Jabukice, jesi li ti cula za utvrdjivanje gradiva. :D
Ali pošto vidim da si ga dobro savladala, da krenemo dalje

Bliski neprijatelji

Bliski neprijatelji su one osobine koje se javljaju u umu i liče na
istinsko duhovno postignuće, ali su zapravo samo njihova imitacija i
služe da nas odvoje od pravog osećanja, a ne da nas sa njim povežu.

Bliski neprijatelj ljubavi za sebe i druga bića jeste vezanost. Na
prvi pogled, ta vezanost može izgledati kao ljubav, ali kako raste
postaje sve jasnije upravo suprotno, ističuži u prvi plan želju za
posedovanjem, za kontrolom, kao i strah.

Bliski neprijatelj saosećanja sa nesrećnima jeste sažaljevanje, koje
nas takodje razdvaja. Sažaljevanje znači da nam je žao tog jadnog
čoveka tamo negde, kao da smo mi nešto drugo nego on, kao da smo
različiti.

Bliski neprijatelj saradosti sa srećnima jeste uporedjivanje, koje
meri imamo li više, jednako ili manje od drugih.

Bliski neprijatelj spokojstva jeste ravnodušnost. Pravo spokojstvo
jeste održavanje balansa u sred iskustva, dok ravnodušnost znači
povlačenje, neobraćanje pažnje, usled straha.

Ako ne prepoznamo i razumemo bliske neprijatelje, oni će umrtviti našu
duhovnu praksu. Izolovanost koju stvaraju ne može nas zadugo štititi
od bola i nepredvidljivosti života, ali će zasigurno ugušiti radost i
otvorenost istinskih odnosa.

:D
 
Источна култура стиже нам са запада...
Није ли то чудно?:roll:

Савремено робовласничко друштво/Савремени менаџмент, дошао је на идеју како да створи продуктивније робове. Схватили су да је учинак роба утолико већи уколико је његово душевно стање повољније.;-)
Епа лепо... Нећемо се борити против робовласника.
То може шкодити нашем здрављу, а свакако ће нас одвојити од вечности/бога...:-(
Уместо тога, лепо ћемо да медитирамо/пунимо батерије свакога јутра, како би у току радног дана били отпорни на све ударце.:)
Уколико се пак деси да нам јутарње пуњење батерија није довољно, организоваће нам наши послодавци курсеве медитације, одобриће и нам паузе у току радног времена у ту сврху.
Живело робовласничко друштво!8-)
 
Zapravo...neznanje stvara strah, strah se pretvara u ravnodushnost( jedan od chovekovih odbranbenih mehanizama), ravnodushnost se kamuflira u lazno spokojstvo i nedodirljivost.
Neznanje je baza.

Ovo je lep izraz "odrzanje balansa u sred iskustva"
za mene...prvi osecaj je asocijacija na citat: " Znam da ne znam " i kao takav cu zaboraviti na postojanje lichne sebichnosti i egocentrizma i prepustiti se u potpunosti charima saznanja i spoznaje istine :)

" Religija je opijum za narod "
 
И мени.

Сви блиски непријатељи долазе од незнања/страха.

Шта ти мислиш шта значи ''одржавање баланса у сред искуства''?


Biti svestan automatskih reakcija nemirnog uma i ega u nekoj situaciji i postupati u skladu sa tom svescu.

" Kada ti je Duh uskladjen dok te neko gazi, to se zove kontrola. " don Huan
 
''...На неки начин, разлика између уобичајеног разумевања саосећања и будистичке перспективе је слична разлици између трепавице која вам падне на длан и трепавице која вам упадне у око. Трепавица представља патњу свих чулних бића. Ако вам падне на руку, можете је равнодушно посматрати и можда помислити: Како сам срећан што ми није упала у око. Али, ако вам упадне у око, вероватно је да ћете осећати велику иритацију и бол и покушати разне ствари како бисте је уклонили. Саосећање у будистичком смислу подсећа на трепавицу која је упала у око. Патња свих чулних бића постаје интензиван лични бол који вас приморава да урадите све што је неопходно как бисте га отклонили....
...Саосећање је у суштини схватање да је свако и све одраз сваког другог и свега другог. Један стари текст под називом Аватамсака Сутра описује универзум као бескрајну мрежу која је настала вољом хиндуистичког бога Индре. На сваком споју ове бескрајне мреже виси величанствено изгланцан и бескрајно равни драгуљ који у сваком делу рефлектује све делове сваког драгуља из мреже. Пошто су сама мрежа, број драгуља и делови сваког драгуља бескрајни, број рефлексија је, такође бескрајан. Када се било који драгуљ из ове бесконачне мреже промени на било који начин, сви остали драгуљи у мрежи се исто тако мењају... ''
 
Kada smo kod meditacije klasichna vezba koja sluzi za opustanje, disanje i meditaciju zove se LOTOS( postoji i puni lotos sa specijalnom postavkom shake):

1. sedite sa nogama polurashirenim ispred sebe
2. postavite desno stopalo uz gornji deo leve butine
3. postavite levo stopalo tako da prekriva deo desne noge.
Spustite ruke na kolena ili na pod iza sebe. Opustite se par minuta u ovom polozaju.
4. zamenite noge

Varijacija na ovu vezbu:
postavite ruke pored tela i lagano ga podizite
zadrzite se u tom polozaju par sekundi
vezba se moze ponoviti 3-5 puta
 
josh jedna jako dobra vezba za nervozu i nesanicu, kicmu i drzanje je KOBRA:

vrlo jednostavna:
1. lezite na stomak, stavite chelo na pod ruke neka budu ispod tela u ravni sa ramenima
( prsti su okrenuti jedni ka drugima).
2. polako zabacite glavu unazad i polako podizite trup oslanjajuci se na ruke.
3. polako izvijte kicmu i nastavite da povijate trup u nazad koliko god mozete.
4. zadrzite se par sekundi u tom krajnjem polozaju
5. istim putem spustite telo na pod, spustite obraz na pod, stavite ruke pored tela i opustite se.
Ponovite vezbu 2-3 puta radi boljeg efekta.

Vezba nema tolike veze sa meditacijom ali koristi se na chasovima joge :)
 

Back
Top