Meditacija

Nije potrebno nista vezbati niti ukrocivati um jer meditacija je nase prirodno stanje (izvan uma.)
Samo treba da budemo ovde i sada i budemo posmatrac svega sto nam se desava ( bez vezivanja) u trenutku.
Sto vise stvari izlazi iz nas vise smo cistiji perceptivniji i samim tim smo u nasem priodnom stanju koje se zove meditacija.
Nista ne treba da jurimo,sve je tu,samo da svesno posmatramo.
Da nismo robovi ni trenutka, misli,emocija,desavanja i jos mnogo toga ,nego svesni posmatraci.
Tada smo u stanju koje nazivamo meditacija ,ali opis tog stanja je nemoguce napisati i preneti recima jer je izvan svega sto opisuje bilo sta,
 
Nije potrebno nista vezbati niti ukrocivati um jer meditacija je nase prirodno stanje (izvan uma.)
Samo treba da budemo ovde i sada i budemo posmatrac svega sto nam se desava ( bez vezivanja) u trenutku.
Sto vise stvari izlazi iz nas vise smo cistiji perceptivniji i samim tim smo u nasem priodnom stanju koje se zove meditacija.
Nista ne treba da jurimo,sve je tu,samo da svesno posmatramo.
Da nismo robovi ni trenutka, misli,emocija,desavanja i jos mnogo toga ,nego svesni posmatraci.
Tada smo u stanju koje nazivamo meditacija ,ali opis tog stanja je nemoguce napisati i preneti recima jer je izvan svega sto opisuje bilo sta,

u pravu si
medjutim svako ima svoju metodu meditiranja :)
 
svako ima svoju metodu meditiranja :)

Да.
Негде сам прочитала да је Буда својим ученицима пренео око 80.000 различитих техника медитације које су прилагођене различитим типовима личности.
 
Puni smo želja, naravno. Evo šta se u budističkom kanonu kaže o želji (onoj koja proističe iz ega):

Želja

"Ali, prijatelju, Ananda, kakvu opasnost vidiš u želji kad zagovaraš
napuštanje želje?"

"Čovek obuzet željom, uma sputanog, savladan željom, sebi stvara muku,
drugome stvara muku, oboma stvara muku. On takođe doživljava
nespokojstvo i tugu. Ali ako napusti želju, on time ne stvara sebi
muku, ne stvara drugome muku, ne stvara oboma muku. On takođe ne
doživljava nespokojstvo i tugu.

Čovek obuzet željom, uma sputanog, savladan željom, postupa kako ne
treba, telom, rečju i mentalno. Ali ako napusti želju, on ne postupa
kako ne treba, telom, rečju i mentalno.

Čovek obuzet željom, uma sputanog, savladan željom, ne uviđa zapravo
šta je za njega korisno, šta je za drugoga korisno, šta je za oboje
korisno. Ali ako napusti želju, on uviđa zapravo šta je za njega
korisno, šta je za drugoga korisno, šta je za oboje korisno.

Želja te, prijatelju, čini slepim, kao da nemaš oči, čini te
neznalicom. Ona donosi prestanak uvida, donosi nevolje, ne vodi ka
oslobađanju."

Channa sutta, AN III.72

:D
 
Auf :)
Mnogo ozbiljna lekcija Ukupno.
Da nisi mozda preambicijozan :)
Ovako, kao sto mi nije nikad sasvim jasno sta je dusa a sta duh,
tako mi nikad nije jasno sta se podrazumeva pod egom a sta pod nama samima, umom...
Al da se zadrzimo kod EGA.
Sta je ego?
Gore kaze da se tekst odnosi na zelju proisteklu iz ega.
Pa to zvuci da postoje i zelje sa drugim izvorom, kojim ?
Naglasava se " covek obuzet zeljom, uma sputanog, savladan zeljom "
jel to kao neki sled dogadjaja: prvo se covek obuzme zeljom pa se sputa um pa je covek savladan, kao neki proces u vremenu,
ili jabukica to nije dobro razumela?
Da li posto se covek obuzme zeljom treba um da presudi i kaze STOJ jer u suprotnom covek biva savladan zeljom ?
A sta je sa tim drugim zeljama koje nisu proistekle iz ega i kako se to rezlikuju ?
 
Auf :)
Mnogo ozbiljna lekcija Ukupno.
Da nisi mozda preambicijozan :)
Ovako, kao sto mi nije nikad sasvim jasno sta je dusa a sta duh,
tako mi nikad nije jasno sta se podrazumeva pod egom a sta pod nama samima, umom...
Al da se zadrzimo kod EGA.
Sta je ego?
Gore kaze da se tekst odnosi na zelju proisteklu iz ega.
Pa to zvuci da postoje i zelje sa drugim izvorom, kojim ?
Naglasava se " covek obuzet zeljom, uma sputanog, savladan zeljom "
jel to kao neki sled dogadjaja: prvo se covek obuzme zeljom pa se sputa um pa je covek savladan, kao neki proces u vremenu,
ili jabukica to nije dobro razumela?
Da li posto se covek obuzme zeljom treba um da presudi i kaze STOJ jer u suprotnom covek biva savladan zeljom ?
A sta je sa tim drugim zeljama koje nisu proistekle iz ega i kako se to rezlikuju ?

Jabukice,
nisam hteo da baš toliko forsiram. Da sam znao da je toliko zapetljano, stavio bih neke "lakše note". :)

Ali ako dam primer, sigurno će ti sve izgledati sasvim jednostavno.
Recimo, u braku si, imaš porodicu. Na nesreću, kolega na poslu počne da ti se udvara i pomisliš: zašto da ne, ništa strašno, baš bi bila dobra zabava. Dakle, želja te zaslepi svojim obećanjima (koja mogu i da se ne ispune) i uradiš ono što ne treba. Kasnije se stvar sazna i dođe do svađe u kući, deca to slušaju, možda dođe i do razvoda itd. Tek onda uvidiš da si zapravo bila zaslepljena željom i da si njome vođena učinila nešto što je naškodilo i tebi i drugima. A želja je proistekla iz ega, onog dela "ja" večno željnog čulnih zadovoljstava, koje ti je šaputalo samo o dobrim stranama te veze i ućutkivalo glas razuma koji se bunio. I tako si "obuzeta željom, uma sputanog, savladana željom, sebi stvarala muku, drugome stvarala muku." Sasvim jednostavno.

A šta je trebalo da radiš? Da, vođena razumom, a ne emocijama, na osnovu sopstvenog i tuđih iskustava predvidiš kuda stvar vodi i jasno uvidiš da i pored početnog uživanja, sličnog ukusnom zalogaju u kojem je udica, cela ta stvar vodi ka patnji. Da zahvaljujući tom razumevanju "napustiš želju, uvidiš zapravo šta je za tebe korisno, šta je za drugoga korisno, šta je za oboje korisno".

Naravno da sem sebičnih želja koje traže da budu zadovoljene bez obzira na posledice, postoje i one koje nisu egoistične. Želja da pomognemo, želja da budemo istinski srećni, želja da zadovoljimo svoje prirodne potrebe kao što su sitost, san ili igra i mnoge njima slične. Kao što vidiš, razlika između jednih i drugih želja je u izvoru. Ako im je izvor sebičnost, bolje da još jednom razmislimo pre nego što za njima krenemo.

:D
 
:D
Objasnjenje sasvim jasno
mozda i prejasno, pa su verovatno zato to tako "stari" zapetljali

Ma "stari" su ga zapetljali zato sto je budisticki kanon prenosen tokom nekih 5 vekova iskljucivo usmeno, da bi tek u I veku pre nase ere bio zapisan na Sri Lanki. Otuda u njemu ima dosta ponavljanja istih formulacija da bi to pomoglo u recitovanju i memorisanju. Ali jednom kad naviknes na takav stil, a znas osnove, nije suvise tesko raspetljati
:)
 
u pravu si
medjutim svako ima svoju metodu meditiranja :)

Meditacija nikako ne moze biti metoda,jer je to prirodno stanje naseg bica.
Jedino sto moze da se nekom odredjenom metodom koristis da bi ocistio uspavane delove svoje podsvesti i oslobodis ih da bi ti bice i sam ti postao oslobodjen od raznih umisljenih mentalnih ,emocionalnih i mnogih drugih stvari.
 
Jabukice,
nisam hteo da baš toliko forsiram. Da sam znao da je toliko zapetljano, stavio bih neke "lakše note". :)

Ali ako dam primer, sigurno će ti sve izgledati sasvim jednostavno.
Recimo, u braku si, imaš porodicu. Na nesreću, kolega na poslu počne da ti se udvara i pomisliš: zašto da ne, ništa strašno, baš bi bila dobra zabava. Dakle, želja te zaslepi svojim obećanjima (koja mogu i da se ne ispune) i uradiš ono što ne treba. Kasnije se stvar sazna i dođe do svađe u kući, deca to slušaju, možda dođe i do razvoda itd. Tek onda uvidiš da si zapravo bila zaslepljena željom i da si njome vođena učinila nešto što je naškodilo i tebi i drugima. A želja je proistekla iz ega, onog dela "ja" večno željnog čulnih zadovoljstava, koje ti je šaputalo samo o dobrim stranama te veze i ućutkivalo glas razuma koji se bunio. I tako si "obuzeta željom, uma sputanog, savladana željom, sebi stvarala muku, drugome stvarala muku." Sasvim jednostavno.

A šta je trebalo da radiš? Da, vođena razumom, a ne emocijama, na osnovu sopstvenog i tuđih iskustava predvidiš kuda stvar vodi i jasno uvidiš da i pored početnog uživanja, sličnog ukusnom zalogaju u kojem je udica, cela ta stvar vodi ka patnji. Da zahvaljujući tom razumevanju "napustiš želju, uvidiš zapravo šta je za tebe korisno, šta je za drugoga korisno, šta je za oboje korisno".

Naravno da sem sebičnih želja koje traže da budu zadovoljene bez obzira na posledice, postoje i one koje nisu egoistične. Želja da pomognemo, želja da budemo istinski srećni, želja da zadovoljimo svoje prirodne potrebe kao što su sitost, san ili igra i mnoge njima slične. Kao što vidiš, razlika između jednih i drugih želja je u izvoru. Ako im je izvor sebičnost, bolje da još jednom razmislimo pre nego što za njima krenemo.

:D

Lepo si to sve opisao...samo bih da dodam.

Treba biti svestan svih tih zelja,posmatrati ih i onda nam odgovor sam dolazi i njihov izvor.
Naravno veliku ulogu tu igra i namera.
Zbog cega sve to radimo i koja nam je namera svega toga.
Jer vecina namera je povezana sa egom.
Um stalno trazi neke odgovore,nikada nije miran.naviknut uvek na neka desavanja i da na sve mora da se ima objasnjenje i odgovore.
A kada sve stane i kada i um posmatramo onda smo u sadasnjem trenutku..izvan uma,,izvan svega..tada nestaje svako pitanje i tada znamo da smo zaista zivi.
Izvan uma posmatramo buku unutar njega i slobodni smo jer on nema vise moc nad nama i ne moze da gusi nasu pravu prirodu bica i duse.
Do tada iz raznih licnosti,zelja,namera i svacega sto mislimo da smo mi umisljamo da smo zivi i da zivimo.
Takoreci glumimo zivot i laznoga sebe.
A neko ko sve to trpi ko je iza svega toga t.j.nase bice9pod nevidljivim okovima) koje je oduvek i bilo mirno samo posmatra
Unutrasnja tisina je stanje u kome nema niti pitanja niti odgovora..nema nicega samo praznina kroz koju sve prolazi bez ikakve reakcije nabbilo sta.
Prirodan cist protok svega..
 
Naravno veliku ulogu tu igra i namera...
Zbog cega sve to radimo i koja nam je namera svega toga.
Namera je ne samo važna, već i presudna. Ona određuje da li je to što radimo ispravno ili pogrešno, da li će nam to doneti sreću ili patnju.

Nego naiđoh na jedan lep citat, pa da ga podelim sa vama:

Cilj meditacije

Cilj meditacije nije da se skoncentrišemo na dah i tako ostanemo zauvek. To bi samo po sebi bio jedan beskoristan cilj. Cilj meditacije
nije da stvorimo jedan savršeno miran i uzvišen um. Iako je takvo stanje izuzetno prijatno, ono samo po sebi ne vodi ka oslobađanju.
Cilj meditacije je da održavamo svoju svesnost, bez prekida. Svesnost i samo svesnost, jedna neprekinuta pažnja, donosi prosvetljenje. Ono
što nam remeti tu pažnju stiže do nas u najrazličitijim veličinama, oblicima i ukusima. Budistička filozofija je sva ta ometanja
sistematizovala u posebne kategorije. Jedna od kategorija su i prepreke. Zovu se prepreke zato što blokiraju naše razvijanje obe
komponente meditacije: svesnost i koncentraciju. Ovde je potrebno jedno upozorenje: reč "prepreke" nosi u sebi negativnu konotaciju i mi
zaista želimo da iskorenimo takva stanja uma... To, međutim, ne znači da ih treba potiskivati, izbegavati i kritikovati. Uzmimo
pohlepu kao primer. Želimo da izbegnemo produžavanje bilo kakvog stanja pohlepe koje se u nama javi, zato što održavanje takvog stanja
vodi ka vezivanju i patnji. No to ne znači da ćemo zato odmah okrenuti leđa takvoj misli kad se pojavi, da ćemo je ignorisati. Naprotiv, svesni smo
je, ali jednostavno odbijamo da je ohrabrujemo da u umu ostane, odbijamo da je dalje razrađujemo. Dopuštamo joj da dođe, ali i da prođe.

Henepola Gunaratana, Mindfulness in Plain English

:D
 
Meditacija nikako ne moze biti metoda,jer je to prirodno stanje naseg bica.
Jedino sto moze da se nekom odredjenom metodom koristis da bi ocistio uspavane delove svoje podsvesti i oslobodis ih da bi ti bice i sam ti postao oslobodjen od raznih umisljenih mentalnih ,emocionalnih i mnogih drugih stvari.

Niko nije poistovetio meditaciju sa metodom :)

Metodama, tehnikama se moze doci do tog prirodnog stanja (meditacije) o kome ti govorish.

U predhodnim postovima tvrdish sledece:

"Samo treba da budemo ovde i sada i budemo posmatrac svega sto nam se desava ( bez vezivanja) u trenutku ".

1.Shta ako neko ne moze da bude ne vezujuci posmatrach, ne odgovara mu :)? iz razlichitih razloga
2. hocesh reci da je to jedini nachin? ne postoji nikakav drugi?
3. kao shto reche kojica( a to su i mnogi prochitali i znaju), citiram je:

Негде сам прочитала да је Буда својим ученицима пренео око 80.000 различитих техника медитације које су прилагођене различитим типовима личности.

Mislish da su te tehnike pogreshne? ne funkcionalne?
ne bih bash rekla...kao shto pishe u gore navedenom
razlichiti tipovi lichnosti = razlichite tehnike(metode) da bi se doshlo do prirodnog stanja
 
Da li mislite da od nje ima neke koristi ili ne?
Da li je možda i sami praktikujete.
Iskustva, saveti, pitanja?
KORISTIM MEDITACIJE PO ISKUSTVU SILVA METODA I DZOZEFA MARFIJA. ZADOVOLJNA ZENA SA REZULTATIMA POSTIGNUTOG OSOBITO MIRA SOPSTVENOG BICA A I MNOSTVO DRUGIH STVARI. NAUCILA SAM DA SE BRZO OPUSTIM U SVIM SITUACIJAMA A ONDA KRECEM DALJE. POCELA SA UCENJEM POLAKO POSLE TESKOG ZIVOTNOG ISKUSTVA U 51 voj godini zivota danas u 68 smoj preporodjena dusa hvala ko ima ista iskustva ILI NEMA ALI VERUJE I JA SAM POCEL;A PRVO VEROVANJEM MOGU JA TO POZDRAV SILWAMY
 
:):):p:razz::!::!::grin::smile:
KORISTIM MEDITACIJE PO ISKUSTVU SILVA METODA I DZOZEFA MARFIJA. ZADOVOLJNA ZENA SA REZULTATIMA POSTIGNUTOG OSOBITO MIRA SOPSTVENOG BICA A I MNOSTVO DRUGIH STVARI. NAUCILA SAM DA SE BRZO OPUSTIM U SVIM SITUACIJAMA A ONDA KRECEM DALJE. POCELA SA UCENJEM POLAKO POSLE TESKOG ZIVOTNOG ISKUSTVA U 51 voj godini zivota danas u 68 smoj preporodjena dusa hvala ko ima ista iskustva ILI NEMA ALI VERUJE I JA SAM POCEL;A PRVO VEROVANJEM MOGU JA TO POZDRAV SILWAMY
 
Budin duhovni put

Karakteristično je... da priča o Budinom duhovnom putu svoj vrhunac
ima u njegovom prosvetljenju, ali se tu i ne završava. Još dok je bio
u stanju blaženstva koje je usledilo posle probudjenja, pred njim se
pojavila (prema tradicionalnom opisu) grupa božanstava koja ga je
zamolila da izadje iz zadubljenja i svoje znanje podeli sa onima koji
pate. Ovaj susret i njegov ishod, makoliko bili legendarni, ukazuju da
duhovna zrelost uključuje u sebe i sposobnost da se transcendentni
uvid aktuelizuje u svakodnevnom životu. Za Budu se kaže da je tokom
četrdeset godina lutao severnom Indijom i neumorno podučavao Dhammu (Istinu).
Njegova odluka da ustane sa svog mesta pod bodi drvetom i krene u svet
može se smatrati prvim korakom društveno angažovanog budizma. Budini
govori, koji su u društvu njegovog vremena predstavljali
revolucionarnu silu, sadrže nebrojene odlomke u kojima se raspravlja o
"ovozemaljskim" temama kao sto su politika, dobra vladavina,
siromaštvo, kriminal, rat, mir i porodični odnosi.

:D
 
Niko nije poistovetio meditaciju sa metodom :)

Metodama, tehnikama se moze doci do tog prirodnog stanja (meditacije) o kome ti govorish.

U predhodnim postovima tvrdish sledece:

"Samo treba da budemo ovde i sada i budemo posmatrac svega sto nam se desava ( bez vezivanja) u trenutku ".

1.Shta ako neko ne moze da bude ne vezujuci posmatrach, ne odgovara mu :)? iz razlichitih razloga
2. hocesh reci da je to jedini nachin? ne postoji nikakav drugi?
3. kao shto reche kojica( a to su i mnogi prochitali i znaju), citiram je:

Негде сам прочитала да је Буда својим ученицима пренео око 80.000 различитих техника медитације које су прилагођене различитим типовима личности.

Mislish da su te tehnike pogreshne? ne funkcionalne?
ne bih bash rekla...kao shto pishe u gore navedenom
razlichiti tipovi lichnosti = razlichite tehnike(metode) da bi se doshlo do prirodnog stanja

Sta je sve izlazilo iz tebe dok si citala moj post?
Kakve reakcije si imala...kakve su sada....a licnosti.?
Ti njihov rob ili one tvoj...sta se tu pre pojavilo...misao ili posmatrac,odnosno neko ko vidi tu misao i ne povodi se za njom da je sprovede u delo ili misaonu sliku ili obrnuto?
Prema sebi se otvaras prema meni ne.
Tako oslobadjas svoje bice u trenutku...laznih licnosti,misli ,emocija,navika itd koje si kroz dugi niz inkarnacija i u ovom zivotu poistovetila sa sobom i pravom prirodom svoga bica.
Nemam nista od toga.
Budi iskrena sama kod sebe.
Preispituj se istrazuj i okreni se ka sebi,a ne ka spolja.
Izbacuj iz sebe sve sto je nepotrebno da bi postala cista,protocna.

Sta ako neko ne moze da bude nevezujuci posmatrac,ne odgovara mu iz razlicitih razloga.?
A ko je taj neko.?Misao koja je dobro energizovana i kaze da ne moze ili da joj ne odgovara?Emocija ili pak nesto drugo?
Smislja cak i razloge.

Ego se uvek buni i odlazi u misli,zelje ono sto mu odgovara da ljuska licnosti ne bi pukla i oslobodila bice koje je neoslobodjeno.
Dobro si rekla razliciti tipovi licnosti.
Da li ti saradjujes sa licnostima ili hoces da se oslobodis od njih?
Koja licnost kaze da joj nesto ne odgovara...zasto?


Mislis da su tehnike pogresne,nefunkcionalne?
Ne saradjujem sa mislima samo ih posmatram.
Ne kazem da su tehnike pogresne ,ne funkcionalne,nismo se izgleda dobro razumele
Svestan rad tehnika je sasvim u redu.

Da li si ikada dozivela direktan prenos od duhovnog majstora?
Znas li sta je direktan prenos tehnika?
Odredjeno stanje koje ti prenese i probudi uspavani deo u tvojoj podsvesti (osvesti te) da vidis istinu ko si.
Sto bi u prevodu se nazvalo budjenje,a celokupne podsvesti( osvescivanje) probudjenje i prosvetljenje.
On je jedini kojji vidi pravu prirodu tvog bica jer je oslobodjen

Da li bilo ko ko je neprociscen potpuno i neoslobodjen sme da daje tehnike?

Zivot je tehnika koja je prirodna ali je niko ne vidi a svima je dostupna.
Nista u zivotu ti slucajno nije dato sto ti se desava iz toga ucis..ne juris za tehnikama.
Mozes da radis mnogo tehnika ,ali ako nisi posmatrac toga sto radis ovde i sada u trenutku nista ne postizes jer ne postojis..odnosno nisi svesna sebe...razumes:)

Ti vec imas prirodno stanje meditacije,ti si samo to stanje ,samo treba da se oslobodis i pustis da prolazi sve kroz tebe...
 
Da li si ikada dozivela direktan prenos od duhovnog majstora?
Znas li sta je direktan prenos tehnika?
Odredjeno stanje koje ti prenese i probudi uspavani deo u tvojoj podsvesti (osvesti te) da vidis istinu ko si... On je jedini kojji vidi pravu prirodu tvog bica jer je oslobodjen

Ako dobro shvatam, tebe je meditaciji podučio majstor, prosvetljen čovek.
Stvarno bi me zanimalo da kažeš ko je to i kako izgleda tehnika?

Unapred hvala

:D
 

Back
Top