Hrčci

Pozdrav! Najpre da kazem svaka cast sto prvo zelis da se informises, pa tek onda da nabavis zivotinju, vecina ljudi nije toliko odgovorna. :)

Sto se opreme tice treba ti kavez, koji treba da je prostran. U pet sopovima sada mogu da se nadju fini kavezi na sprat, sa sve tunelima kroz koje hrcak moze da se provlaci. Kavez ne sme stoji na promaji i na direktnom izvoru sunceve svetlosti, pa pazi na to kad budes birao mesto u kuci za hrcka. U kavez se stavlja piljevina, slama za glodare i nacepka se toalet ili kuhinjski papir, od cega hrcak napravi sebi gnezdo (za to nikako nemoj koristiti novinski papir ili vatu). Po pravilu, kavez se detaljno pere jednom nedeljno i tada se menja piljevina. Potrebno je da se kavez dobro osusi pre nego sto se zivotinja vrati u njega.

Od dodatne opreme, potreban je tocak koji sluzi za rekreaciju, a zgodno je da postoji barem jedna kucica (drvena ili plasticna) u koju hrcak moze da se zavuce. Od igracaka je vazno da postoji neka drvena igracka, koju ce hrcak moci da grize i da na taj nacin skracuje zube. Hrccima inace zubi stalno rastu pa se moraju trositi na neki nacin, da se ne bi javili zdravstveni problemi. Najobicnije kartonske tube od toalet papira su super igracke, obozavace da se provlaci kroz njih i da ih grize. Pored toga, postoji jos razlicitih igracaka koje mu mozes kupiti.

Sto se hrane tice, hrcak se pre svega hrani zrnevljem. U pet sopovima imas da kupis mesanu zrnastu hranu za sitne glodare. Moj licni izbor je hamster-crispy pakovanje od proizvodjaca versele-laga + skalar-ovo pakovanje zrnaste hrane za hrcke. I onda mu dajem naizmenicno, malo iz jednog malo iz drugog pakovanja. Pored toga mozes mu davati i sveze, dobro oprano povrce i voce - zelenu salatu, krastavac, slatku papriku, sargarepu, paskanat, celer, kupus (najvise dva-tri puta nedeljno po listic-dva), jabuke, banane, tresnje (bez semenke), kajsije i breskve (samo onaj meki deo, znaci ne seme i ne onaj tvrdi deo oko semena)... Od voca ne sme da jede citruse (pomorandza, mandarina, grejpfrut, limun i slicno), a od povrca ne sme da jede svez krompir, kisele krastavce, crni i beli luk, lubenicu... Izbegavaj i cokoladu, dzemove, slane grickalice i slicno. Posto mu je potreban i izvor proteina (u prirodi hrcak to resava ishranom insektima) mozes mu davati jednom ili dva puta nedeljno po 3-4 granulice suve hrane za pse ili macke. S obzirom da je hrcak nocna zivotinja, preporucljivo je da mu se hrana daje uvece, kad postane aktivan.

Sveza voda je OBAVEZNA i u svakom trenutku treba da je dostupna hrcku. Price o tome da hrcak uzima vodu samo preko hrane nisu istinite. Odnosno, da, hrcak uzima visak vode koji se nadje na tek opranoj zelenoj salati npr. kad mu je das, ali to ni izbliza nije dovoljna kolicina vode za njega.

Eto mislim da sam sve rekla. :D Hrcak je stvarno divan ljubimac. Ja sam to otkrila slucajno, s obzirom da sam potpuno neplanirano iz pet sopa uzela hrcka bez jedne noge sa kojim oni nisu znali sta da rade (nisu mogli da ga prodaju). Kod mene je nesto malo vise od godinu dana i zaista ga volim.

Pogledaj i ovaj sajt, ja sam tu saznala gomilu korisnih informacija o glodarima: http://forum.zekoiprijatelji.com/index.php
 
Kupio sam hrcka,kavez ima drvenu kucicu odmah je usao u nju cim sam ga pustio stavio sam mu drvenu grancicu koju sam nasao u pakovanju piljevine.Vrti se u onom tocku po vise sati,vec se navikao na kavez sad se penje po njemu.Stavio sam mu vode ali ne primecujem da pije,oni u pet shopu su mi rekli da netreba da mu dajem vode da on to uzima iz voca i povrca ali sam po forumima naucio da mu treba voda...Pustio sam ga dva puta ne bezi i ne otima se,kad ga uzmem u ruku.Hranim ga onom njegovom hranom i vocem i povrcem...Ja sam iz Sapca i ovde nema nekih igracaka za hrcka,bas danas sam trazio onu loptu za hrcka sto se stavlja hrcak u nutra i moze da se kotrlja u njoj po stanu a da ne pobegne.Znas li koliko to kosta i gde ima da se kupi?I da kupio sam mu kavez na sprat ali mi je sprat nesto prazan sta bih mogao da mu stavim u kavez jos osim rolne od toalet papira?
P.S.Hvala za sve!!!
 
Sjajno! Bas mi je drago da si nasao mirnog hrcka kojeg mozes da uzimas u ruku, ovaj moj je jako ujedljiv i mogu da ga mazim samo kada je zaokupljen hranom. Treba da vidis tu proceduru kada treba da ga iznesem iz kaveza, da bih ocistila kavez. Totalno smesno.

Sto se vode tice, da li si mu stavio onu pojilicu, ili posudu? Ovaj moj npr. uopste nije znao da koristi pojilicu. Kada sam primetila da je ne koristi, stavila sam mu obicnu posudu sa vodom, cisto da vidim sta ce da uradi i siroce je toliko trenuo da pije vodu, nikako da prestane. Tada mi je bilo ocigledno da nije shvatio kako da koristi pojilicu, pa je zato bio zedan.

U Beogradu postoji jedna velika prodavnica za kucne ljubimce, zove se Pet centar, ja sam tamo kupovala igracke. Imaju zaista svasta, ukljucujuci i te lopte o kojima pricas. Ta lopta je kostala 380 dinara. Ono sto se meni jos dopalo od opreme je ogradica za glodare koju postavis u sobi i onda mozes da pustas hrcka u veci prostor, bez bojazni da ce se zavuci negde, pregristi neki kabl i slicno. Mislim da je pored raznovrsnih igracaka, vazno povremeno menjati mesto stvarima u kavezu. Na taj nacin hrcak stice utisak inovacije prostora sto pomaze u prevenciji dosade.

Inace i meni je sprat na pocetku bio praznjikav, ali vremenom ti padaju na pamet nove ideje kako da malicku obogatis prostor. Zato ne brini, popunices ti to brzo. :) Nama su npr. na spratu posude sa hranom i vodom, plasticna kucica (koju on iz nekog razloga uglavnom koristi kao wc) i neka klackalica koju jako voli. U donjem delu je kucica u kojoj je njegovo gnezdo, tocak i nekoliko drvenih igracaka koje grize.

Evo par fotki kako to sve izgleda kod nas.

1-Kavez400-1.jpg


Ova kucica zapravo sluzi za mrest akvarijumskih riba. Meni se dopala jer nema dno (lakse za ciscenje) i ima rupicu tacnih dimenzija za hrcka. Ispostavilo se da se i njemu dopala. :)

2-Gnezdo400-1.jpg


3-Tocakiigracke400-1.jpg


Ovo je ta ogradica o kojoj sam pricala. Ona naravno moze jos vise da se popuni kojecime.

4-Ogradica400-1.jpg


5-Klackalica300-1.jpg


Ova drvena igracka (ova zelena koju njuska na slici) se ispostavila kao pun pogodak. U rupu se ugura neki mineralno vitaminski dodatak koji se takodje kupuje. Onda hrcak mora da izgrize igracku da bi dosao do poslastice. Em pomaze u trosenju zuba, em pomaze u sprecavanju dosade.

6-Igracka400-1.jpg


Ovo je ta lopta za koju si pitao.

7-Lopta300-1.jpg
 
Kavez ti je bas super...Da li teba da stavim piljevinu i na sprat kaveza jer kad sam ga uzeo bilo je samo dole.Imam pojilicu vidim po koji put da se vrzma oko nje i hoce da pije ali sam mu stavio i posudicu.Kao sto sam rekao ovde kod mene nema nikakvih igrcaka pa cu morati da smislim neki ideju ili cu moratti da idem u pet centar.Koliko kosta ta ogradica?Ja imam jednu veliku duboku fioku pa je izvucem i stavim hrcka u nju,posle se buni da ide u kavez.I samo da te pitam sta si mu to stavila ispred kaveza na predzadnjoj slici?
Hvala na svemu
 
Ogradica je bila skuplja, kostala je oko 1200 dinara. Ali ako mislis da te ta fioka dobro sluzi, onda ti mozda ogradica i ne treba. Ja nisam imala u kuci nista dovoljno veliko da bi posluzilo svrsi. Stavljam mu piljevinu i na sprat (cinilo mi se da mu tako vise prija), ali u sustini i ne mora. Ako se stavi, onda ima malo vise nereda oko kaveza, posto ta piljevina leti ko blesava. Sto se tice pretposlednje slike, nisam sigurna na sta mislis. Ako mislis na onaj plavi deo iza resetaka, to je deo kaveza. Ta posuda koja predstavlja pod kaveza je samo jako duboka. Eto. Puno srece sa malim prijateljem. :D
 
Ovako,ja imam hrcka jedno 3 dana svaki dan ga pustam u jednu veliku duboku fioku.Polako mu prilazim rukom i malo ga drzim i sve vise se privikava za mene pa cu za jedno mesec mozda moci vec da ga pustam po kuci.Sipaj malo hrane u ruku i probaj da mu dajes,nabavi ogradicu za hrcka ili nadji ko ja neku neku fioku ili kutiju iz koje ne moze da pobegne,stavi mu u kavez neku igrackicu,nemoj da ga budis naglo nego polako mazeci ga,pricaj mu svaki dan,polako sa pokretima bez naglih pokreta...Tako ja radim i mislim da uspeva.Malo mu i pevaj ali ako neznas moze da podivlja i pobegne.Haha.
@__@
mihailo_puric@hotmail.com
 
Ja imam hrcka 3 dana. Kupio sam mu trospratni kavez. Na svaka tri dana mu menjam susku. Hranim ga jabukama, sargarepama. Ako neko poklanja hrcka ili crvenouhu kornjacu neka mi se javi na
064/938-4322
samo sms. Posle cemo se dogovarati oko slanja. Posetite moj sajt:
sites.google.com/site/wwwsimkecom

Udjite u galerija, ia ako imate sliku vaseg hrcka posaljite mi na e-mail
simic74@gmail.com

I ja postavljam na sajt. Mozete videti sliku mog hrcka.
pozz!:sanke:
 
ako neko poklanja hrcka ili igracke za hrcka neka se javi na

064/938-4322

vidim na slikama da imate tu ogradicu. Sigurno ste culi za online igru travian? Nudim dva naloga za tu ogradu za hrcka. Glavni nalog ima 1300 populacije a od mog brata 350. Evo sajta te igre

speed.travian.ba

I ako ponudite kavez sa tunelima i nekim igrackama. Uplacujem kredit 1000 dinara, samo mi kazete broj.
 
Poslednja izmena:
Ovako,ja imam hrcka jedno 3 dana svaki dan ga pustam u jednu veliku duboku fioku.Polako mu prilazim rukom i malo ga drzim i sve vise se privikava za mene pa cu za jedno mesec mozda moci vec da ga pustam po kuci.Sipaj malo hrane u ruku i probaj da mu dajes,nabavi ogradicu za hrcka ili nadji ko ja neku neku fioku ili kutiju iz koje ne moze da pobegne,stavi mu u kavez neku igrackicu,nemoj da ga budis naglo nego polako mazeci ga,pricaj mu svaki dan,polako sa pokretima bez naglih pokreta...Tako ja radim i mislim da uspeva.Malo mu i pevaj ali ako neznas moze da podivlja i pobegne.Haha.
@__@
mihailo_puric@hotmail.com
Dal si ti blesav da pustas hrcka po gajbi??? Pa izjesce ti sve!!! Ogranici ti setkanje na radni sto ili krevet, ili ce te keva poslati kroz isti prozor za tim hrckom kad joj izjede stonjak. Pricam ti iz iskustva, ja trenutno imam dva hrcka(kratkodlaki i dugodlaki) i albino misa. ;)
 
Moze li mi neko reci koji hrcak moze sa kojim da zivi u istom kavezu, ako je to uopste moguce, mislim - da li ce se potuci i postoji li neko pravilo ili nikako ne dolazi u obzir da zive zajedno? Znam samo da se zlatni uopste medjusobno ne podnose...?
Hvala unapred!
 

Back
Top